Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Με χαμηλές στροφές στο τρυπάνι δε θα σπάσει. Τόσες και τόσες τρύπες έκανα σε πλέξι και δεν είχα πρόβλημα. Θα σου σπάσει αν πας και βάλεις βίδα μεγαλύτερη από τη διάμετρο της τρύπας και το ζορίσεις.

Τώρα για το να σου ξεφύγουν ή όχι έχει να κάνει με το πόσο καλό μέτρημα θα κάνεις.

Ή κάνε το εξής: μέτρα που θα κάνεις τις τρύπες στο πλεξι μετά βάλτο πάνω στο πάνελ και τρύπα το ξύλο ή το μέταλλο (ανάλογα τι έχεις βάλει)
 
ξυλο επελεξα για το πανελ Kambia! τις τρυπες τις εχω κανει ηδη! οποτε σιμαδευω κ με λιγες στροφες τρυπαω προσεκτικα... κ ο θεος βοηθος.. :cool:

εσυ Kambia τρυπαγες τα πλεξι με ποτιροτρυπανο ή με το τρυπανι που μοιαζει με κατσαβιδι ισιο μπροστα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάλι καλά για την πλαστικοποίηση, όντως δεν μπορει να γίνει μετά.

Όσο για το τρυπάνι, έχω την εντύπωση πως οι γνώμες διίστανται - άλλοι λένε ότι ψηλές στροφές λειτουργούν καλύτερα. Αλλά αφού ο φίλος έχει δοκιμάσει με χαμηλές... Πρόσεχε μόνο μην βάλεις καταλάθος το εργαλείο σου στο κρουστικό mode :D
 
κ εγω το σκεφτικα για το οτι οι γνωμες διιστανται οσο αναφορα την επιλογη της ταχυτητας στο τρυπανι.... αλλα εβαλα σαν λογικη το οτι στις χαμηλες ταχυτητες επειδη το υλικο μας στην προκειμενη περιπτωση ειναι πλαστικο, θα ειναι καλητερα λογο της θερμοκρασιας για το πιθανο λιωσιμο...

τελικα τι να κανω? μπερδευτικα παλι... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορείς να πάρεις ένα κομμάτι πλέξι-γκλας ίδιας υφής και πάχους με αυτό που θες να τρυπήσεις και να δοκιμάσεις με ψηλές και χαμηλές στροφές.

Κρίνεις από το αποτέλεσμα!

Τώρα, αν θες να τρυπήσεις για βίδα, μια κανονική αρίδα στο Φ (διάμετρο) της βίδας θα σου κάνει δουλειά... ;)
 
Φιλε Zac βαλε καμια φωτο να δουμε τις ομορφιες σου..
 
zac3146 είπε:
ξυλο επελεξα για το πανελ Kambia! τις τρυπες τις εχω κανει ηδη! οποτε σιμαδευω κ με λιγες στροφες τρυπαω προσεκτικα... κ ο θεος βοηθος.. :cool:
εσυ Kambia τρυπαγες τα πλεξι με ποτιροτρυπανο ή με το τρυπανι που μοιαζει με κατσαβιδι ισιο μπροστα?
Ποτηροτρύπανο θα χρησιμοποιήσεις.
 
με ποτηροτρυπανο σκεφτομουν κ εγω... ευχαριστω Kambia!!!

φωτογραφιουλες ελεγα να ανεβασω να το δειτε τελοιωμενο παιδια... να μου πειτε τη γνωμη σας...

το σαββατο θεου θελοντος θα παραλλαβω το bartopaki μου κ θα αρχισω να το μονταρω!!! το πηγα για βαψιμο προχτες!!!

παρτε ομως μια γευση για το σουλουπι της!!! ;)

DSCN0551.jpg

DSCN0565.jpg
 
^

ωραίος τύπε, συνέχισε και βάζε φωτος να μας κρατάς ενήμερους!
 
Ωραιος τι χρωμα θα το κανεις?
 
Ποτηροτρύπανο; Το μικρότερο που ξέρω είναι Φ 6εκ! Χάνω κάτι; :)
 
Έχει σετ η Bosch που ξεκινάνε από φ 26 mm :)
 
Kambia είπε:
Έχει σετ η Bosch που ξεκινάνε από φ 26 mm :)
Κάθε μέρα μαθαίνω κι από κάτι :) Ευχαριστώ, όλο και καπου θα μου χρειαστεί κι εμένα...

Ωραίες οι φωτό, φαίνεται κουκλί!
 
Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια!!! συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα αλλα προεκυψε ενα θεμα με το ιντερνετ στο σπιτι... ελπιζω να διωρθωθει γρηγορα για να σας κραταω ενημερους! το χρωμα που επελεξα να βαφτει το bartopaki ειναι το κιτρινο (λακα) το οποιο θα το διακοσμισω με αυτοκολλητα δικης μου εμπνευσης!!! :p

το πλεξι κοπηκε σημερα το μεσημερι!!! το τοποθετησα πανω απο το ηδη τρυπημενο κοντρολ πανελ με μεγαλη ακριβεια κ απο πανω εβαλα αλλο ενα κοματι ξυλο στο ιδιο περιπου μεγεθος!!! κατι σαν σαντουιτς για να καταλαβετε!!! κ τρυπησα τελικα!!! αποτελεσμα καρμπον!!!

σε καμια ωρα παω να παρω τα αυτοκολλητα...

κ αυριο πρωτα ο θεος παραλαμβανω το βαμενο καμπανακι μου!!!! εεεεεεεε καμπινεδακι μου!!!! εεεεεεεεεε καμπινακι μου!!!!!!!!!!!!!!!! συγνωμη!!!!!!! :p :D

κ το απογευματακι........ ααααχχχχχχχχχχχχχχχχ το απογευματακι.......... τι εχει να γινει......... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος θα γινει πολυ καλο φανταζομαι
 
Άντε και ένα κιτρινάκι στην παρέα!!!

Φωτογραφίες zac......
 
και το έργο σε πλήρη εξέλιξη....

IMG_1126.jpg

IMG_1128.jpg

IMG_1125.jpg
 
Ωραία φαίνεται. Μπράβο!

Τα ηχεία που θα τα βάλεις? Γιατί δεν βλέπω τρύπες (ακόμα) :D
 
Πολυ ωραια κατι μου θυμιζει...
 
Πίσω
Μπλουζα