Καταστήματα παιχνιδιών που έκλεισαν

foutix

RetroAdept
Αντιδράσεις
543
Αυτές τις μέρες βρηκα μια σακουλα που μου θυμισε αλλοτινες εποχες. Στο ύψος της Κολιάτσου, προς κυψελη μερια, υπήρχε σε έναν μεγαλο ημιυπογειο χωρο η αποθηκη παιχνιδιων και αλλων ειδων, του Νταβου. Στο ενα τμημα της ειχε ολα τα παιχνιδια της σεζον σε ανεξαντλητες ποσοτητες και 15-20% πιο φτηνα απο οποιδηποτε αλλο μαγαζι. Τι να θυμηθω; τα αγριμια, τα επιτραπεζια της mb, τους gogoυς; Τετοιες μερες γινονταν το αδιαχωρητο. Και φυσικα ερχονταν και κοσμος απο αλλες γειτονιες λογω τιμων. Μεχρι το 2000 λειτουργουσε αλλα μαλλον σαν γενικη αποθηκη. Καποια στιγμη καπου εκει εκλεισε, μεταφερθηκε; ποιος ξερει;

mobatius

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
εφόσον είναι active ακόμα το thread αυτό, να αναφέρω κι εγώ με τη σειρά μου το (κατ' εμέ...) θρυλικό TOYLAND, μεγάλο ξεχωριστό κτίσμα πάνω στη λεωφόρο Ειρήνης στο Μαρούσι/Πεύκη. Πρώτη επαφή (με αδιάκοπη...συνέχεια!!!) μέσα με τέλη του '80 με Playmobli (το πειρατικό καράβι αγορά, μεγάλη ψύχωση!) αλλά το μεγάλο μικρόβιο που μου κόλλησε ήταν τα αξέχαστα GI Joe... Έχουμε καθόλου πληροφορίες για την εταιρία αυτή???

επίσης, η συνέχεια του GI JOE μικροβίου σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία και λόγω μετακόμισης δεκαετία του '90 στο ΦΑΣΜΑ στη Νέα Ερυθραία επί του κεντρικού δρόμου με αρκετά μεγάλη ποικιλία σε φιγούρες και...micromachines. θυμάμαι όμως και τιμές...5.000δρχ για μία μόνο φιγούρα!!! οπότε λίγες αγορές από κει...

να αναφέρω και τη τρέλα με το κολλητό μου πιτσιρικάδες που...θάψαμε τις συλλογές μας GI JOE σε σακούλα δίπλα στο σπίτι του φίλου σε δάσος..με την υπόσχεση να τα ξεθάψουμε χρόνια μετά!!! μετά από χρόνια χτίστηκε σπίτι στο σημείο εκείνο!!!! Μυαλά τότε...

fani_grgr

Retro Member
Αντιδράσεις
15

margaman

RetroN00b
Αντιδράσεις
2
Για εμένα ο 7ος όροφος του Mινιόν ήταν ο παράδεισός μου, για πολλά χρόνια.
Και μη ξεχνάμε, μετά τη ζάλη από το πολύ ορθοστασίδι περιμένοντας στήνει ουρά για να παίξουμε SEGA ή Nintendo, υπήρχε και η καφετέρια στον 8ο για φαγητό, καφέ και γενικά χαλάρωση!

darkhado

RetroN00b
Αντιδράσεις
274
Κατάστημα παιχνιδιών TSAMOS στο πεζόδρομο χαλανδρίου.Εκεί έπαιξα για πρώτη φορά σε κονσόλα το θρυλικό Street Fighter.

Μπλουζα