Καταστήματα παιχνιδιών που έκλεισαν

Επισης για την Πατρα το μεγαλυτερο πολυκαταστημα (τυπου Μινιον) αλλα σε μικροτερη κλιμακα, ηταν το πολυκαταστημα Μουστακης οπου εκτος απο παιχνιδια ελληνικης κατασκευης και εισαγωμενα, πωλουσε οικιακα εδη, ρουχα κτλ. Το συνθημα του ηταν '' ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ, τα εχει ολα και συμφερει''. Ανηκε νομιζω στον ομιλο Κλαουδατου, και εκλεισε μετα απο πυρκαγια οπου εκδηλωθηκε και καηκε ολοσχερως, τον Ιουλιο του 1998.

Οι κλασσικες ναυλον-τσαντες με την φιρμα του καταστηματος, στο κοκκινο-μαυρο καρω φοντο.(Για μενα εχουν συναισθηματικη αξια διοτι ηταν η πρωτη εικονα, οπου οταν καποιος συγγενεις σου εφερνε δωρο, ηξερες οτι μεσα υπαρχει καποιο ποιοτικο παιχνιδι)....

DSC01752.jpg

;

DSC01753.jpg
 
Ορίστε και μια φωτογραφία τραβηγμένη το καλοκαίρι με την σημερινή εικόνα του πάλαι ποτέ Παγκόσμιου. Ήταν πράγματι μεγάλο για συνοικιακό!

Προβολή συνημμένου 40198

IMG_0299.jpg
 
Snoopyland στη Φιλολάου (Παγκράτι). Αργότερα πωλούσε δυστυχώς μόνο σχολικά είδη.
 
Αυτό δεν ήταν ένα που έγινε Pet Shop (και είναι ακόμα);
 
Που ήταν το Snoopyland ρε παίδες. Παλιός Παγκρατιώτης και δεν το θυμάμαι.
 
Στον Προφήτη Ηλία κοντά, δίπλα στον τωρινό Μαρινόπουλο (Φιλολάου).
 
κατάστημα παιχνιδιών Ζαχαριάς υπάρχει ακόμα ή έκλεισε?
 
Λάθος μου, τελικά εγώ αναφέρομαι σε ένα στην Αρχελάου, στο νούμερο 9 συγκεκριμένα. Το θυμάστε; Το είχε ένας γεράκος...

Από εκεί πήρα μερικά Masters of the Universe, ThunderCats και Transformers.

@BETTY BOOP υπάρχουν ακόμα, αλλά τα πιο πολλά έκλεισαν. Όσα απέμειναν είναι γεμάτα απομιμήσεις.
 
καλογεροπουλος υπαρχει ακομα τελευταια φορα ππου περασα στο φαναρι που παμε για λουτσα ειναι αρκετα χρονια εκει ζαχαριας ειναι στα τελευταια του ετοιμαζεται να κλεισει ολα τα μαγαζια
 
geotsi. είπε:
Επισης για την Πατρα το μεγαλυτερο πολυκαταστημα (τυπου Μινιον) αλλα σε μικροτερη κλιμακα, ηταν το πολυκαταστημα Μουστακης οπου εκτος απο παιχνιδια ελληνικης κατασκευης και εισαγωμενα, πωλουσε οικιακα εδη, ρουχα κτλ. Το συνθημα του ηταν '' ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ, τα εχει ολα και συμφερει''. Ανηκε νομιζω στον ομιλο Κλαουδατου, και εκλεισε μετα απο πυρκαγια οπου εκδηλωθηκε και καηκε ολοσχερως, τον Ιουλιο του 1998.
Οι κλασσικες ναυλον-τσαντες με την φιρμα του καταστηματος, στο κοκκινο-μαυρο καρω φοντο.(Για μενα εχουν συναισθηματικη αξια διοτι ηταν η πρωτη εικονα, οπου οταν καποιος συγγενεις σου εφερνε δωρο, ηξερες οτι μεσα υπαρχει καποιο ποιοτικο παιχνιδι)....

Προβολή συνημμένου 39739Προβολή συνημμένου 39740

;
Μουστάκης & Τοξαβίδης Geotsi!! Και τώρα μόνο το απρόσωπο Jumbo. Α ρε '80s που είστε;
 
Εκεί που βρίσκοταν το Virgin στην Σταδίου γιατί έκλεισε και αυτό υπήρχαν δύο μαγαζία με παιχνίδια.

Το ένα λεγόταν Εργάνη και είχε παιχνίδια και τουριστικά και το δεύτερο λεγόταν Πανελλήνιος και είχε αθλητικά είδη αλλά και παιχνίδια.

Ο ιδιοκτήτης της Πανελληνίου ήταν για πολλά χρόνια πρόεδρος των εμπορουπαλλήλων.

Και τα δύο τα μαγαζιά αγοράστηκαν από το Virgin.
 
Ο Παιχνιδόκοσμος επί της Υμηττού στο Παγκράτι που μετά έγινε κομφούζιο και μετά εκλεισε και αυτό :(
 
geotsi. είπε:
Επισης για την Πατρα το μεγαλυτερο πολυκαταστημα (τυπου Μινιον) αλλα σε μικροτερη κλιμακα, ηταν το πολυκαταστημα Μουστακης οπου εκτος απο παιχνιδια ελληνικης κατασκευης και εισαγωμενα, πωλουσε οικιακα εδη, ρουχα κτλ. Το συνθημα του ηταν '' ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ, τα εχει ολα και συμφερει''. Ανηκε νομιζω στον ομιλο Κλαουδατου, και εκλεισε μετα απο πυρκαγια οπου εκδηλωθηκε και καηκε ολοσχερως, τον Ιουλιο του 1998.


Προβολή συνημμένου 39739Προβολή συνημμένου 39740

;
Το θυμάμαι το συγκεκριμένο κατάστημα,γιατί πήγαινα με τη θεία μου,και μου έπαιρνε playmobil κυρίως στις γιορτές όταν πήγαινα Πάτρα!Πρέπει να είχε καεί και άλλη φορά παλιότερα ή να είχε γκρεμιστεί (κάτι τέτοιο νομίζω).Τώρα έχω την εντύπωση πως εκεί βρίσκεται το κατάστημα της NIKE!
 
johnktgr είπε:
Ο Γκίκας στην περιοχή του Γουδιού στην γωνία ... ειχε ποικιλία αλλα που να ειχες να τα αγορασεις οσα ήθελες !
Ατέλειωτες ώρες συζητήσεων μέσα στο Γκίκα με τον αδερφό μου για το τί έπρεπε να πάρουμε παρέα με τον απίστευτα υπομονετικό παππού μας! Από εκέι μας έφερνε ο Άγιος Βασίλης τα καλύτερα δώρα, κάθε Πρωτοχρονιά! Αν και έχει αλλάξει εμπόρευμα, ευτυχώς ανήκει ακόμα στην ίδια οικογένεια!
 
Δεν ξέρω αν ανέφερε κάποιος τον "Ακύλα", στην Θεσσαλονίκη. Ήταν κοντά στα λεγόμενα "συμμαχικά μνήματα". Αγαπημένος προορισμός, για τα παιδιά κυρίως των δυτικών συνοικιών, της πόλης. Στον πρώτο όροφο, μέχρι και παιδικό τηλεπαιχνίδι είχε για κάποιο διάστημα ( "το παιχνίδι του ακυλάκου", ψιλοπαρακμή βέβαια αλλά τι να κάνεις). Έχει πάνω από 10 χρόνια που έκλεισε...
 
Θεσσαλονίκη : Κέντρο ο Νίκος που αναφέρθηκε και σε προηγούμενο post είχε πράγματι τα πάντα. Θυμάμαι τη μία βιτρίνα που είχε τα video games. Επισης ο Αρώνης επί της Ερμού αν θυμάμαι καλά. Έπειτα έγινε ΚΟΥΚΟΥ. Τούμπα: Αποθήκη παιχνιδιών στην οδό Τενέδου. Υπόγειο. Όλες οι χριστουγεννιάτικες αγορές γίνονταν από εκεί. Αυτοκινητόδρομοι , ji joe, he-man κτλ. Επίσης ο ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ. Το κατάστημα επί της Βοσπόρου. Υπάρχει ακόμα η πλαινή ταμπέλα με τα λογότυπα της εποχής. Matchbox πχ. Μόλις περάσω από εκεί θα ανεβάσω και φωτό.
 
Πανελλήνιος Αγορά στην Κηφισιά στο παλιό εμπορικό αλλά είχε και κατάστημα στο κέντρο. Το κατάστημα στο κέντρο μάλιστα πουλούσε και τραινάκια Märklin, πράγμα σπάνιο την περίοδο των 80's.
 
Το WOODY στην Ν. Σμύρνη.
 
Πίσω
Μπλουζα