Καταστροφολογία! Εσείς τι retro θα σώζατε;

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Joined
10 Νοέ 2006
Μηνύματα
4.887
Αντιδράσεις
125
Ένα thread/mind game που απευθύνεται στους συλλέκτες και τους συναισθηματικούς ανάμεσα μας. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αρκετοί και από τα δύο είδη. ;)

Λοιπόν, σας βάζω δύσκολα...ιδού το σενάριο:

Συμβαίνει μια ξαφνική μεγάλη καταστροφή. Δεν έχει σημασία τι, μπορεί να πήρε φωτιά το σπίτι σας, να είδατε τους εξωγήινους να εισβάλλουν, να κηρύχθηκε ο τρίτος Παγκόσμιος...

Σημασία έχει ότι έχετε ελάχιστο χρόνο για να αρπάξετε 5 (ΠΕΝΤΕ) κομμάτια από την ρετρο-συλλογή σας και να τρέξετε για να τα σώσετε. Όλα τα υπόλοιπα θα γίνουν στάχτη. Μικροπροβληματάκια όπως που θα βρείτε ρεύμα για να τα δουλέψετε μετά κλπ λεπτομέρειες θα τα αγνοήσουμε.

Ιδού λοιπόν κύριοι το ερώτημα και μέγα δίλημμα:εσείς τι θα σώζατε; Και αν θέλετε, πείτε μας και τον λόγο. :sealed:

Για να αποφύγουμε το χοντρό cheating, απαντήσεις του στυλ "την κούτα με τα sealed Dreamcast games" δεν θα γίνονται δεκτές. Τα αντικείμενα που θα σώσετε πρέπει να είναι μεμονωμένα ή να δημιουργούν ένα λογικό σύνολο που ήταν εξαρχής ενιαίο (πχ μια Amiga με το ποντίκι και το τροφοδοτικό της). Για software, θεωρώ λογικό να διαλέξετε μόνο μεμονωμένα παιχνίδια, όχι όλη την βιβλιοθήκη σας. Για να σας διευκολύνω λίγο, θα παραστήσω ότι είστε όλοι δυνατοί σαν τον Κουταλιανό και επομένως αν θέλετε να σώσετε βαριά πράγματα σαν τον ENIAC της γιαγιάς σας, μπορείτε να το κάνετε. Αρκεί να τηρηθεί ο όρος που αναφέρθηκε. Και φυσικά τα αντικείμενα που σώζετε να βρίσκονται ήδη στην κατοχή σας, όχι απλά να σκοπεύετε να τα πάρετε κάποτε ή απλά να τα βλέπετε στο Ebay και να σας τρέχουν τα σάλια. :p

Αν θέλουν να συμμετάσχουν και ρετρό-συλλέκτες από κατηγορίες εκτός gaming ή αν προτιμάτε να σώσετε και το πρώτο τεύχος του Superman μαζί με τα games σας, μπορείτε να το κάνετε. Εστιάζω στα games γιατί αυτός είναι ο τομέας που ενδιαφέρει περισσότερο εμένα και γιατί κάπου έπρεπε να καταταχθεί το thread.

Ξεκινώ λοιπόν, με τις δικές μου πέντε επιλογές.

1) Boxed ZX Spectrum 48K. Είναι ο πρώτος μου υπολογιστής, τον έχω από το 1983 και δεν θέλω να τον αποχωριστώ για συναισθηματικούς λόγους. Εδώ έφτασα να κλέψω για να τον πάρω τότε, μια ψιλοκαταστροφή θα μας χωρίσει;

2) Sega Treamcast στο βαλιτσάκι του. Δεν με χαλάει καθόλου ένα Dreamcast με ενσωματωμένη οθόνη και δυνατότητα να παίζει όλα τα παιχνίδια...

3) Original OutRun arcade marquee. Για να μου θυμίζει το αγαπημένο μου παιχνίδι όλων των εποχών και τα καλά vibes που θα μου δίνει. Καλό για ντεκόρ στην καλύβα μου μετά την καταστροφή!

4) Baldur's Gate II-Shadows of Amn big box. Γιατί είναι το καλύτερο RPG όλων των εποχών και δεν αντέχω να κάθεται στην συλλογή μου και να μην έχω προλάβει να το παίξω ποτέ. Άσε το άπειρο replay value που έχει...

5) Το Pixel τεύχος 1. Γιατί όταν ξαναφτιάξουμε τον πολιτισμό, θα πρέπει κάποιος να το δώσει για σκανάρισμα στο νέο Retromaniax! Εντάξει, πλάκα κάνω, απλά είναι το περιοδικό που με πόρωσε περισσότερο στην ζωή μου και θέλω ενθύμιο.

Και επειδή ξέρω ότι θα φτύσετε αίμα για να διαλέξετε πέντε, σας ενημερώνω ότι πονοκεφάλιασα κανά μισάωρο για να αποφασίσω. Και άφησα πίσω μου πολλά σπάνια και ακριβούτσικα κομμάτια. Αλλά τώρα αν έρθει η καταστροφή, θα έχω ήδη έτοιμο το σχέδιο διαφυγής. :cool:

Περιμένω τις δικές σας επιλογές. Και αν κάποιος θέλει να βάλει και φωτός, ευπρόσδεκτες!
 
Ωραίο θρεντ ;)

1) Το G&W Donkey Kong 1 γιατί ήταν το πρώτο G&W που απέκτησα και γενικά δεν το αποχωρίζομαι ποτέ

2) Τον Amstrad 6128 Έρωτας είναι αυτός και δεν περνάει με τίποτα :D

3) Diablo για να παιζω με τις ώρες

4) Gabriel Knight the Beast Within. Γιατί πρέπει να έχω και ένα adventure μαζί μου!

και αφού έχω στύψει το μυαλό μου.....

5) Planescape Torment
 
1)Dragonlance Cronicles Collectors Edition

Βιβλίο για βαρύ διάβασμα!!!

2) Το τόξο μου, headshot στα 90 μέτρα!!!

3)Dragonlance Tales of the Lance Box set για ατελειωτο gaming

4) To SNES μου, nuff said!!!

5) Το επιτραπέζιο DUNE του 1979
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...Βασικά θα κοίταγα να έσβηνα τη φωτιά - να σκότωνα τους εξωγήινους κτλ.... :p

Σοβαρότης τώρα...

1) ZX Spectrum+3 (Ο πρώτος μου home υπολογιστής, συναισθηματικοί λόγοι και όχι μόνο)

2) Osborne 1 (είναι και βαρύς ο άτιμος, λόγω ότι είναι ο πρώτος φορητός που βγηκε)

3) MGT Sam Coupe (λόγω σπανιότητας και του πολύ κόπου να το βρω)

4) Jupiter Ace (λόγω σπανιότητας και του πολύ κόπου να το βρω)

5) Το πρώτο τεύχος PC Master (για να το δείχνω στο Μάνο όταν πέφτει πείνα και να ανταλάζω κάνα πιάτο φαγητό με το διάβασμα μιας σελίδας τη φορά!)
 
Διευκρινιστική ερώτηση: Ένας σκληρός δίσκος που περιέχει πολλά παιχνίδια μέσα μπορεί να θεωρηθεί ένα αντικείμενο ή είναι ζαβολιά;
 
1) Amiga 500 .. όταν ξαναχτιστεί ο πολιτισμός από την αρχή να έχουμε καλές βάσεις ελπίζω μόνο να μην σώσει κανείς κανένα pc...

2)Panasonic 3DOfz1 ..πας πουθενά χωρίς τον έρωτα?

3)Nintendo GameBoy (το πρώτο φυσικά).. λατρεμένο.. εε να έχω και ένα φορητό

4)Sony Playstasion 1 .. είμαι σίγουρος οτι μετά την καταστροφή κάτω από τα χαλάσματα όποια πέτρα και αν σηκώσω θα βρω παιχνίδια του να ασχοληθώ

5)επιτραπέζιο μονοπολη.. τι καλύτερο για να περνάς την ώρα σου με παρέα..
 
1) Gabriel Knight: Beast Within. Ένα από τα καλύτερα Adventures μαζί με το Maniac Mansion που έχουν δημιουργηθεί στην ιστορία των video games.

2) Diablo II. Για να αρρωστήσω και πάλι.

3) To box set του Ravenloft: Realm of Terror. Ίσως το καλύτερο campaign για τα AD&D 2nd edition που είχε κυκλοφορήσει.

4) Το μοντέλο F-4 E Phantom κλίμακας 1/72 της ελληνικής πολεμικής αεροπορίας που είχα κατασκευάσει με πολύ κόπο και μεράκι, στα χρόνια του Λυκείου.

5) Έναν οποιονδήποτε retro δίσκο των Manowar. Για να μπορώ να συνεχίσω να ζω :)

Υ.Γ. Πολύ ωραίο thread.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχει πλακα που οι περισσοτεροι εχετε πει παιχνιδια αλλα ανευ μηχανηματος... μπορειτε να τα κοιτατε.

Εξαρταται ρε πλειερ απο το ειδος της καταστροφης. Αν δεν υπαρχει ρευμα πχ πλεον πανω στη γη τι να τα κανουμε τα μηχανηματα;

@Αλκης: αν ειναι ρετρο δισκος μαλλον ειναι οκ. Σου λεει ρετρο αντικειμενα ;)
 
1. Ένα PC,για να παίζουμε μαζί με Kambia και Alucard το GK2 και φυσικά τίγκα στα installed παιχνίδια!!!

(δεν έκλεψα,δε φταίω εγώ που τα κονσολικά δεν έχουν τέτοιες δυνατότητες! :p )

2.Το τεύχος 43 του PC Master.Το πρώτο που αγόρασα.

3.Το τεύχος 240 του PC Master.Το πρώτο στο οποίο έγραψα.Μαζί με το #43 θα τα δίνω στο Φώτη,για να μη μειώνεται το φαγητό μου!

4.Την Amiga 1200 μου,που έχει δίσκο μέσα με Whdload και μέσα σε αυτά το SWOS φυσικά! :p

5.Μια μικρή TV,για να συνδέω την Amiga και να στήνουμε τα τουρνουά μας,αρχής γενομένης από το το 1ο Post-apocalyptic SWOS gathering :)

Με αυτά τα λίγα θα είμαι πλήρης προσωπικά.......
 
Θα έσωνα την αμιγκα 1200 φυσικά μαζί με την προίκα της!

Σειρά θα έπαιρναν τα 4 κομμάτια της συλλογής μου...σπεκτρουμ 48, +3divIDE, c64, cpc 6128!

Στη συνέχεια θα βοήθαγα την φύση ή τους εξωγήινους να καταστρέψουν τις συλλογές ατάρι των μελών του φόρουμ και θ' άφηνα τον dino μόνο με ένα αταρι 2600 και ενα χειριστήριο για τιμωρία! :p

Μετά θα έβγαινε ο ήλιος ή κάποιος ιός θα εξολόθρευε τους εξωγήινους εισβολείς με λογικό αποτέλεσμα να γίνω ο υπέρτατος άρχοντας του πλανήτη! :p
 
1). Την Drift Corolla μου.

2). Το φορτιστή αναπτήρα του GBA.

3). Τη κάρτα με τα παιχνίδια.

Φτάνουν αυτά.
 
1. Star Wars Trilogy (ep. 4-6) - χωρίς 2η κουβέντα.

2. Τον τόμο της Μαφάλντα με όλα τα τεύχη.

3. Maxi Single (βινύλιο) - Jam & Spoon - Age of Love (το original).

4. Την τσάντα με τη φωτογραφική μου μηχανή (και όλα τα συναφή, μπαταρίες, φλας, μνήμες, κλπ), για να αποθανατίσω το πρώτο Sensible Gathering.

5. Το σαξόφωνο (που δε θέλει και ρεύμα).

Εξαιρετικό thread.

Maddog συγνώμη που ξέφυγα από το gaming, αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ στα υπόλοιπα.

Για να μη στεναχωρήσω όμως.

1. Command & Conquer (το πρώτο), διότι όταν ήρθε ένας φίλος στο σπίτι μ' ένα πειρατικό δισκάκι και μου λέει κοίτα παιχνιδάρα, σταματήσαμε στις 3 το πρωί. Η πρώτη μου επαφή με RTS. Η συνέχεια από μόνη της.

2. Under a Killing Moon. Απλά εκπληκτικό.

3. Star Wars Rebel Assault II. Το πρώτο Star Wars παιχνίδι που τελείωσα. Όχι το πρώτο που έπαιξα όμως.

4. Gran Turismo 3: A-Spec. Για τις ατελείωτες κόντρες με φίλους.

5. Full Throttle. Από τις καλύτερες ατμόσφαιρες σε adventure παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να μας δω στην υποθετικη καταστροφη να τρεχουμε με τα εσωρουχα και το pc/κονσολα/αυτοκινητο/πολυμιξερ ανα χειρας :D

Παντως, εκτος απο το κεφαλι μου (που περιεχει αναμνησεις απο ολα τα ρετρο αντικειμενα που λατρεψα) τη μανα και τη γυναικα (που και αυτες ρετρο ειναι αλλα αποφευγω να τους το πω) το μονο πραγμα που θα θελα να παρω ειναι το "Μετα τη καταστροφη" του Αρκα - για να γελαω με τα χαλια μας το επομενο διαστημα.

meta101.gif
 
Εγώ θα έπαιρνα τις μπαλαντέζες που ξέχασαν να πάρουν όλοι οι άλλοι. Στη συνέχεια θα τις ενοικίαζα με αντάλλαγμα τον αιώνιο θρόνο του πλανήτη...
 
Εγω παλι 8α επαιρνα το εγχειριδιο λειτουργιας του εργοστασιου της ΔΕΗ (σιγουρα ρετρο κομματι) και θα γινομουν παντοκρατωρας αφου οπως φαινεται ολοι θα εισασταν υποδουλοι σε μενα για να παιζετε με τα πισια-κονσολες κλπ σας.

Δοξαστε με
 
alkis21 είπε:
Εγώ θα έπαιρνα τις μπαλαντέζες που ξέχασαν να πάρουν όλοι οι άλλοι. Στη συνέχεια θα τις ενοικίαζα με αντάλλαγμα τον αιώνιο θρόνο του πλανήτη...
Στα "If" που έχει θέσει ο ερευνητής maddog, εξαιρούνται μικροπροβλήματα...

Maddog είπε:
Μικροπροβληματάκια όπως που θα βρείτε ρεύμα για να τα δουλέψετε μετά κλπ λεπτομέρειες θα τα αγνοήσουμε.
 
Maddog είπε:
έχετε ελάχιστο χρόνο για να αρπάξετε 5 (ΠΕΝΤΕ) κομμάτια από την ρετρο-συλλογή σας

Maddog είπε:
Τα αντικείμενα που θα σώσετε πρέπει να είναι μεμονωμένα ή να δημιουργούν ένα λογικό σύνολο που ήταν εξαρχής ενιαίο (πχ μια Amiga με το ποντίκι και το τροφοδοτικό της). Για software, θεωρώ λογικό να διαλέξετε μόνο μεμονωμένα παιχνίδια, όχι όλη την βιβλιοθήκη σας.
Σκέφτηκα αρχικά και εγώ να "κλέψω" επιλέγοντας κάποιο pc με installed παιχνίδια, emulators, και... σκανναρισμένα Pixel, ή την 1200 "εξοπλισμένη" με WHDLoad (το οποίο όμως δεν είναι ακριβώς "ρετρό"), αλλά τελικά αποφάσισα να παίξω τίμια... :p

Αυτό φυσικά σημαίνει ότι θα πρέπει να επιλέξω μεμονωμένα games, αλλά και μηχανήματα για να μπορώ να τα παίξω...

1) Amstrad CPC 6128. Είναι απλά αδιανόητο να απουσιάζει απο την συλλογή μου το οκτάμπιτο μηχάνημα με τις περισσότερες πωλήσεις στην χώρα μας, και το οποίο εγώ - όπως και χιλιάδες άλλοι σοφοί αγοραστές, προτίμησαν για να τους συντροφεύσει τα χρόνια εκείνα...

2) Commodore Amiga 500. Το δεκαεξάμπιτο μηχάνημα-θρύλος, της οποίας ο κοντινότερoς (κατ' ευφημισμόν) "αντίπαλος", πέρασε όλη του τη "ζωή" στην σκιά της με μοναδικό σκοπό να καταφέρει να την ξεπεράσει... και παρ' όλα αυτά εκείνη παρέμεινε αξεπέραστη !! :headbangdude:

3) Elite. Στην έκδοση για Amstrad. Ναί, η αυθεντική 6502 έκδοση έχει ορισμένα θετικά στοιχεία που λείπουν απο εκείνη της Torus (και αντίστροφα), αλλά το παιχνίδι παραμένει ουσιαστικά το ίδιο, και φυσικά η αντοχή στον χρόνο τείνει στο άπειρο. Κυριολεκτικά, "το παιχνίδι μίας ζωής"...

4) Pirates!. Στην έκδοση για Amstrad. Ενα παιχνίδι που ευχαρίστως θα ξαναέπαιζα. Πολύ απλό να ξεκινήσεις να ασχολείσαι μαζί του (λόγω του πανεύκολου learning curve), αλλά μπορεί να αποδειχθεί (και θα αποδειχθεί - πιστέψτε με) ιδιαίτερα ζόρικο για να καταφέρετε να κάνετε καλό σκορ. Ασχετα όμως αν κάποιος παίζει χαλαρά ή hardcore, το παιχνίδι προσφέρει (απο την αρχή κιόλας) πολλές επιλογές, και το replayability είναι πολύ-πολύ μεγάλο.

5) Frontier (Elite II). Ναί, ναί, το ξέρω ότι είναι αργό στην 500άρα. Τα θετικά όμως αυτού του παιχνιδιού είναι τόσα πολλά, που σε κάνουν να παραβλέπεις τα αρνητικά του. Αν το Elite θεωρηθεί ότι είχε μεγάλο "βάθος" σαν παιχνίδι, τότε το Frontier μόνο "χαώδες" μπορεί να χαρακτηριστεί, και το "βάθος" πλέον μοιάζει απύθμενο !!

Απο τα παιχνίδια που αξίζει όχι απλά να μεγαλώνεις, αλλά να γερνάς μαζί του...

Y.Γ.

Για όποιον αναρωτιέται:

Τον κύριο "όγκο" των Pixel τον έχω αποθηκευμένο εκτός Αθηνών, οπότε δεν θα προλάβαινα έτσι κι αλλιώς να σώσω τίποτα. Ασε που είναι και δύσκολο να διαλέξεις ένα μόνο τεύχος... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boukitsas είπε:
Εχει πλακα που οι περισσοτεροι εχετε πει παιχνιδια αλλα ανευ μηχανηματος... μπορειτε να τα κοιτατε.
Μας έσωσε ο manos426f :biglaugh:

manos426f είπε:
1. Ένα PC,για να παίζουμε μαζί με Kambia και Alucard το GK2 και φυσικά τίγκα στα installed παιχνίδια!!!(δεν έκλεψα,δε φταίω εγώ που τα κονσολικά δεν έχουν τέτοιες δυνατότητες! :p )
 
Kambia είπε:
Ωραίο θρεντ ;)
1) Το G&W Donkey Kong 1 γιατί ήταν το πρώτο G&W που απέκτησα και γενικά δεν το αποχωρίζομαι ποτέ

2) Τον Amstrad 6128 Έρωτας είναι αυτός και δεν περνάει με τίποτα :D

3) Diablo για να παιζω με τις ώρες

4) Gabriel Knight the Beast Within. Γιατί πρέπει να έχω και ένα adventure μαζί μου!

και αφού έχω στύψει το μυαλό μου.....

5) Planescape Torment
τον ΚΥΒΟ δεν θα τον έπαιρνες;;;;;;;;; 8)8)8)
 
Ο κύβος είναι 2-3, το πολύ, λεπτά υπόθεση με κλειστά τα μάτια. Με τα games που θα πάρω τουλάχιστον θα περάσω περισσότερες ώρες ευχάριστα.

Αν και επειδή έχω γεμίσει και με μίνι 3χ3 όλο και κάποιος θα βρισκόταν σε καμία τσέπη :p
 
Πίσω
Μπλουζα