Καταστροφολογία! Εσείς τι retro θα σώζατε;

Εκπληκτικό thread, και ακόμα πιο εκπληκτικές οι απαντήσεις σας!!! :thumbup:

Πάμε και τα δικά μου:

1. Επειδή δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς να ξεφυλλίζει ένα περιοδικό για υπολογιστές, θα έπαιρνα μαζί μου αυτό:

picture.php


Το πρώτο τεύχος του PIXEL που αγόρασα...

2. Θα έπαιρνα φυσικά τον Atari 520 ST μου που με συντροφεύει εδώ και 21 χρόνια! Μαζί θα είχα στο drive τη δισκέτα με το Rainbow Islands, οπότε 2 σε 1 !!!

picture.php


3. Φυσικά η καλύτερη κονσόλα όλων των εποχών, το Playstation 2!

picture.php


4.Και για να παίξω σε αυτό, θα έπαιρνα μαζί μου το:

picture.php


Αίσθηση 80s for ever!

5. Τέλος για καθαρά συναισθηματικούς λόγους, θα έπαιρνα μαζί μου αυτό:

picture.php


Είναι το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ στον 800XL μου και μου θυμίζει πάρα μα πάρα πολλά!!!
 
με αταρι 2600 to πονγκ και ενα joystick...έτσι θα σε άφηνα... :p
 
χμμμμ... δυσκολακι :)

1) Vectrex + VecFlash

2) 2600jr + tomahawk + Harmony (μαλλον θα ξεχασω τον μετασχηματιστη :p )

3) GP2X F200

4) 1Τb external HDD που εχω μεσα ΟΛΑ μου τα backup (roms, emulators κλπ κλπ κλπ)

5) ...και κατι φορητο που κατασκευαζω τωρα τελευταια... ελπιζω μονο να το εχω φτιαξει μεχρι τοτε :p

Να δω τι θα παρει ο telios_s μαζι του :xm:
 
0) Ένα αντίγραφο των windows "7" (Ακούω γκλοπ να κραδαίνονται ήδη)

1) Την Αμίγκα 500+ μου **ΕDIT: τώρα διάβασα ότι απαγορεύονται τα bundles...**

2) Το Δον Κιχώτης (έκδοση 1983 περίπου δώρο από την ξαδέλφη μου, επειδή καλή η τεχνολογία αλλά μπροθτά σε ένα καλό βιβλίο...)

3) Το Darkseed για αμίγκα (OCS/ECS version, επειδή ο Γκίγκερ κάπως πρέπει να επιβιώσει για να τον δούνε η επόμενες γενιές)

4) Το Jaguar μου επειδή ήταν το πρώτο που αγόρασα με δικά μου λεφτά (η 500+ ήταν με την ευγενική επιχορήγηση της Τράπεζας Μπαμπάς).

5) Τα προσωπικά μου έγγραφα, (και αυτά ρετρό είναι:Ρ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ethaniel είπε:
εεεεεεεεπ μην κλεβεις :p το 0 δεν πιανεται...
Έχεις δίκιο, άϊ (βοήθειά σας:Ρ) σόρρυ.

maddog είπε:
Για να σας διευκολύνω λίγο, θα παραστήσω ότι είστε όλοι δυνατοί σαν τον Κουταλιανό και επομένως αν θέλετε να σώσετε βαριά πράγματα σαν τον ENIAC της γιαγιάς σας, μπορείτε να το κάνετε. Αρκεί να τηρηθεί ο όρος που αναφέρθηκε
Συγγνώμη κύριε, μπορούμε να πάρουμε δηλαδή τον ENIAC και όχι της λυχνίες που ήταν στο bundle; Ο κανόνας σας έχει τρούπες..
 
spyros_s είπε:
Στη συνέχεια θα βοήθαγα την φύση ή τους εξωγήινους να καταστρέψουν τις συλλογές ατάρι των μελών του φόρουμ και θ' άφηνα τον dino μόνο με ένα αταρι 2600 και ενα χειριστήριο για τιμωρία! :p Μετά θα έβγαινε ο ήλιος ή κάποιος ιός θα εξολόθρευε τους εξωγήινους εισβολείς με λογικό αποτέλεσμα να γίνω ο υπέρτατος άρχοντας του πλανήτη! :p

spyros_s είπε:
με αταρι 2600 to πονγκ και ενα joystick...έτσι θα σε άφηνα... :p
Έχω ανθρώπους να με σώσουν!!!

picture.php
 
....Με βλεπω να καθομαι σπιτι και να περιμενω καρτερικα τον θανατο, μαζι με την retro πραματια μου...
 
1) Κάποια playmobil Lyra που δεν περιστρέφονταν τα χεράκια τους,και πετάχτηκαν στα σκουπίδια

2)Βιντεοκασέτες και video ώστε να τα μετέτρεπα σε dvd!

edit : sorry,τώρα το πρόσεξα ότι είναι στο θέμα με τους υπολογιστές και το gaming

και για να είμαστε σχετικοί με το θέμα

θα έσωζα μια παιχνιδομηχανή τύπου ATARI που είχε 1000 παιχνίδια στη μνήμη,και 3 κασέτες (Aladin,Mickey Mouse,Looney Tunes) τις οποίες είχα αγοράσει,και έμπαιναν στο παιχνίδι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν....

1.Ένα τεύχος του "Μίκυ Μάους", αυτό που έχω από παλιά

2. Την μαϊμουδίτσα που έχω από τα έιτις.

3. Μια κασέτα ήχου (κατά προτίμηση με κομμάτια έιτις αλλά και με Ρακιντζή)

4. Μια φωτό με τη Νάκυ Αγάθου

5. Ένα οικογενειακό άλμπουμ με έντυπες φωτό από την περίοδο 1970 φεύγα ως 2001.

Αυτά!
 
telios_s είπε:
....Με βλεπω να καθομαι σπιτι και να περιμενω καρτερικα τον θανατο, μαζι με την retro πραματια μου...
LOL! Το περιμενα :p

ευτυχως ξερω που μενεις, οποτε αν επιζησω...
 
Η δική μου λίστα περιλαμβάνει τα εξής:

  1. Την Amiga 1200 μου (εννοείται με monitor, mouse, joystick, τροφοδοτικό κτλ.) με τον σκληρό των 3.2GB τιγκαρισμένο. Βασικά αυτό μου φτάνει, τι να τα κάνω τα άλλα τέσσερα;
  2. Το PC μου (εννοείται με monitor, mouse, joystick, πληκτρολόγιο κτλ.) από το οποίο θα αφαιρούσα το σύγχρονο software ώστε να μην "κλέβω" αλλά θα κρατούσα τα χιλιάδες ρετροπαίχνιδα που έχω στον σκληρό, ειδικά τα MAME και τα adventures.
  3. Το Smartphone μου, με εκατοντάδες βιβλία μέσα που θα μου κρατήσουν για χρόνια (θα έσβηνα τα πιο σύγχρονα ώστε και πάλι να μην "κλέβω").
  4. Το τρόπαιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου Kick Off 2, αφού τόσα χρόνια που δεν το ξανακερδίζω έχει γίνει ρετρό κι αυτό.
  5. Τον keropi, αφού μου έχει σώσει τη ζωή δυο φορές, να μην του τη σώσω κι εγώ μία;

Honorable mention: Θα έμπαινα στον πειρασμό να πάρω και τον Uninvited ώστε να έχω κάποιον να παίζω Kick Off, αλλά τελικά πιθανότατα θα έμενε έξω από την διαλογή...
 
οτι καταστροφη και να γινει και οι εξωγηινοι να μας παρουν σε αλλο πλανητη θα παρω...

1)Ηλιακο φορτιστη με μοντα για ups (σε οποιο πλανητη και να παμε σιγουρα θα εχει καποιον ηλιο!!!)

2)το saturn με το deep fear μεσα

3)το laptop με το ενσωματομενο tv tunner γεματο με emulators και τραγουδια

4)το treamcast με δισκακι mame μεσα

5)μια τσαντα με οτι φορητη κονσολα χωραει μεσα και παιχνιδια *

κι ενα ταβλι θα παρω και θα το κραταω στα χερια!!!

*:θα εχει κανα μπουκαλι νερο (ετσι για να μη κορακιασουμε...!!!) και κανα ποτακι να κανουμε και τα παρτακια μας!!!!(ε τι τζαμπα θα εχω τα τραγουδια???) :2beers:

Υ.Γ.: ισως να ακουγονται πολλα αλλα ποιος ειπε οτι τα cheats απαγορευονται?(μονο το χοντρο cheating απαγορευεται!!!):biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπών...


Τον πρώτο μου υπολογιστή Amstrad CPC-464



Ένα από τα πρώτα τεύχη Ποπάυ που αγόρασα



Το παιχνίδι Κάστρα & Πολιορκητές



Το Tokyo Tapes των Scorpions σε βινύλιο



Το βιβλίο Ο μικρός πρίγκιπας



 
1) Την πλήρη σειρά των DragonBall manga, σε VizBig τόμους (με κάποια σχετική δυσκολία λόγω βάρους, βέβαια...)

2) Τον σκληρό δίσκο όπου έχω τα επεισόδια του DragonBall και άλλα καλούδια από τη retro-εποχή (εικόνες, μουσική, βίντεο) (και χωρίς pc, θα ξέρω ότι τα έχω ακόμα, "τρέλα" λέμε...)

3) Το SONY PlayStation 1, μαζί με το case με τα 35 παιχνίδια που έχω

4) Το Power Dome των Power Rangers, μαζί με τις φιγούρες τους! (βλ. εδώ)

5) Τα άλμπουμ με αυτοκόλλητα από DragonBall, Power Rangers και Spider-man
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλα τα άλμπουμ της ΜΕΛΟ, για τα οποία είμαι πολύ υπερήφανος που τα έχω συμπληρωμένα: :)

1) Εθνικές Eνδυμασίες

2) Πνεύμα-Γνώσεις-Χιούμορ

3) Πινακοθήκη

4) Ταξιδεύοντας

5) Σταθμοί στην Ιστορία
 
τη συλλογή του subbuteo...
 
1) Τον υπολογιστη μου μαζι με τους 12 σκληρους δισκους (10 εξωτερικους και 2 εσωτερικους) που εχω + τα 2454 DVD με ολες της σειρες ελληνικες και ξενες που εχω και που δεν θα την παλευα με τιποτα χωρις αυτες.

2) Την καμπινα μου γιατι τα arcades ειναι ο ερωτας της ζωης μου.

3) Το XT600 τον παπαγαλο του 1989 που εχω περασει τα παντα πανω σαυτο και το λατρευω πιο πολυ απο ολες της μηχανες εντουρο και ξερα που περασαν απο τα χερια μου.

4) Τα 2 Dartboards και ολα τα σετ βελακια που εχω οποτε και στην περιπτωση που δεν υπαρχει ρευμα [edit] το ότι το λες στα τούρκικα, πάλι βρισιά είναι - δεν αλλάζει κάτι [/edit]

5) Ολες της κονσολες της NINTENDO οπως και gamepads και παιχνιδια γιατι ως γνωστων μια ειναι η μονη εταιρια που αξιζει να βρισκεται στο χωρο των Videogames:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
5) Ολες της κονσολες της NINTENDO οπως και gamepads και παιχνιδια γιατι ως γνωστων μια ειναι η μονη εταιρια που αξιζει να βρισκεται στο χωρο των Videogames:p
Ναι, ναι...ο γιατρός έχει συστήσει να σου λέμε πάντα ναι. :p

Το κακό είναι ότι δεν διάβασες προσεκτικά τους κανόνες που είχα βάλει στο πρώτο post-το "όλες οι κονσόλες της Nintendo με παιχνίδια" ΔΕΝ είναι ένα πράγμα. Μέχρι να τις μαζέψεις για να διαφύγεις, σε μαζέψανε εσένα οι Aliens. :diablotin:
 
Maddog είπε:
Ναι, ναι...ο γιατρός έχει συστήσει να σου λέμε πάντα ναι. :p Το κακό είναι ότι δεν διάβασες προσεκτικά τους κανόνες που είχα βάλει στο πρώτο post-το "όλες οι κονσόλες της Nintendo με παιχνίδια" ΔΕΝ είναι ένα πράγμα. Μέχρι να τις μαζέψεις για να διαφύγεις, σε μαζέψανε εσένα οι Aliens. :diablotin:
Θα της βαλω σε ενα απο τα δεκαδες αδεια τσουβαλια που εχω στο σπιτι που ειναι απο χοντρο ναυλον δηλαδη ανθεκτικα θα της κρατησω οπως ο αγιος βασιλης το τσουβαλι με τα δωρα και μετα θα ανεβω πανω στον παπαγαλο και αντε να με πιασουν οι εξωγηινοι :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα