Κατερίνα

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
119
Ξεκίνησα να τα αγοράζω το 1994 χωρίς να μου λείπει ούτε ένα τεύχος!

Παρακάτω ανέβασα μερικά εξώφυλλα από την Κατερίνα- σύντομα θα ανεβάσω και από τη Σούπερ ;)

P6130034.jpg


P6130027.jpg


P6130021.jpg


P6130024.jpg


P6130023.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι μας θυμίζεις τωρα, καποτε η Κατερινα, ηταν κατι πολυ περισσότερο από περιοδικό, ηταν κάτι σαν φίλη, σαν ενας μικρος κοσμος !! μαζι της μεγαλώσαμε σε μια πιο αγνη εποχή και όσο θυμαμαι τα ρομανζα-ένθετα της!!

και κατι ιστοριούλες με κινουμενα σχεδια, με κοριτσακια που πηγαιναν σχολειο και αντιμετωπιζαν περιπετειες ή να ηταν της Μανινας;
 
Kαι μία αφίσα του περιοδικού (1991)

getphoto.php
 
Ωραία εξώφυλλα. Ειδικά αυτό με τη Σαμπρίνα. Νομίζω σε αυτό το περιοδικό είχε και μία στήλη που αναφερόταν στις σχέσεις των δύο φύλων ή σε εμπειρίες κοριτσιών (κυρίως, αν και υπήρχαν και αγόρια που επίσης ήταν αναγνώστες). Υπό το πρίσμα αυτό, πιστεύω ότι το εν λόγω περιοδικό λειτούργησε και σαν εφηβικός σύντροφος ή και σύμβουλος σε θέματα σχετικά με τις σχέσεις και με τους κινδύνους. Το διάβαζε η αδερφή μου αλλά πού και πού το ξεφύλλιζα κι εγώ, θυμάμαι χαρακτηριστικά μία ιστορία με άσχημο τέλος που λεγόταν "Ο χρόνος σταμάτησε". Το αγόρι της κοπέλας είχε μαχαιρωθεί από έναν μεθυσμένο χωρίς να έχει εμπλακεί σε καυγά.
 
Κι εγώ την έπαιρνα ανελλιπώς (όπως και τη Super)! Αυτό με τη Σαμπρίνα το θυμάμαι χαρακτηριστικά! Θυμάμαι τη στήλη της Αφρούλας με τις αφιερώσεις, το "γιατί σε μένα" που ο καθένας έλεγε τον πόνο του με διάφορα παθήματα, τις προσωπικές ιστορίες και άλλα πολλά... Ήταν πολύ ωραίο περιοδικό! Αναρωτιέμαι αν μου έχει ξεμείνει κανένα τεύχος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
serano, την θυμάμαι την Αφρούλα, και τις συμβουλές της αλλα δεν πρέπει να ήταν τον πρώτο, πρωτο καιρό, είχα μια γειτόνισσα, λιγο μεγαλύτερη από μένα που ειχε την Κατερινα από τα πρώτα , πρωτα τευχη της, μου αρεσε πραγματικα στην πιο ασπρόμαυρη έκδοση, μετα οχι τόσο στο έγχρωμο..σαν να εχασε κατι από την λάμψη της!

καποτε ειχε βάλει μια αφίσα του Richard deen Anderson του γνωστού μας Μαγκαιβερ με το σκυλάκι του, ενα μεγαλόσωμο σκυλί τύπου κόλει, την ειχα λατρεψει αυτη την αφίσα , η αγαπημενη μου όπως και οι αφισες με Τομ Κρουζ στο κοκτειλ, μεγαλες αρκετά! αφισες της Σαντρας, της Μπρουκ Σηλντς των europe, του Ραλφ Ματσιο διακοσμούσαν τοτε τα δωμάτια! μια φιλη μου, ειχε ολόκληρα κολάζ απο Κατερινα, κρεμασμένα στον τοιχο! και στην γειτονιά ανταλλάσαμε αφισες..παλια μπλεκ μπορει να βρουμε, και αυτο το περιοδικο ειχε πέρασει μεγάλη!

ειχε πολλες συμβουλές όπως: 10 τροποι να κατακτησετε το αγόρι των ονειρων σας και αλλα πολλά, για μακιγιαζ, για τα ζωδια, θυμαμαι που ειχε σχηματα να διαλεξεις και σου ελεγαν πραγματα για το χαρακτηρα σου, τεστ. Σαφως όμως πιο αθωες οι εποχες από τωρα και πιο αθωες οι συμβουλες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα σε όλους.

Παιδια θα ειταν χρησημη η βοήθεια σας. Με ενδιαφερει να αγοράσω καποια παλαια τευχη απο τα περιοδικά : μανινα -κατερινα και μπλέκ (κυρίως για τις αφίσες τους).

Στο e-bay εχω βρει δεκαδες τευχη απο αυτα τα περιοδικά ,η τιμη τους κυμένετε απο 5 εως 15 ευρω. Αξίζει να δώσω για 1 τευχος Μανινα 10 -15 ευρώ?

Μιπος γνωρίζει κανεις κανενα μαγαζι(πιο οικονομικο) που να διαθέτει παλαια τευχη απο αυτα τα περιοδικά? Η κανενα παλαιοπολειο στο μοναστιρακι.Εχω πολύ κερο να πάω προς τα κει.

Ενδικτικα ποστάρω και το λινκ απο το e-bay να το δειτε και σεις

http://cgi.ebay.com/GREEK-Manina-Magazine-1985-No-691-/230473796769?pt=Magazines&hash=item35a94f0ca1
 
Μόνος σου το είπες! Πολλά παλαιοπωλεία στο Μοναστηράκι, διαθέτουν αυτό που ζητάς! Με λίγο ψάξιμο θα καλυφθείς!
 
Μονο εκει διλαδη θα καλιφθω. Πιστευεις οτι θα βρώ καλλυτερες προσφορές εαν παρω μεγαλη ποσοτητα (πανω απο 10 τευχη) σε σχέση με το e-bay ?
 
video80 είπε:
Μονο εκει διλαδη θα καλιφθω. Πιστευεις οτι θα βρώ καλλυτερες προσφορές εαν παρω μεγαλη ποσοτητα (πανω απο 10 τευχη) σε σχέση με το e-bay ?
Με το e-bay εγώ προσωπικά δεν ανακατεύομαι καθόλου, οπότε ας σου πει κάποιος άλλος. Πάντως στο Μοναστηράκι σε διάφορα καταστήματα, θα βρεις το τεύχος από ένα έως 3 ευρώ όχι παραπάνω!
 
super!Ενοεις φυσικα την Ηφαιστου, θα κατεβω απο βδομαδα να τα...ξεσκονήσω.

Και μια που σε βλεπω ψαγμενο ατομο σχετικα με τα παλια, θα θελα να μου πεις ποσο εκτιμαται ενας δισκος βινιλιου, παλιος ,με λαικα τραγουδια απο τη δεκατια του 80.

διλαδη που κυμενονται οι τιμες ? Για παραδειγμα , αλλή τιμη εχει ο Καζαντιδης άλλα ο Δυονισίου ,άλλη ο Βελλής ? Παντα για δεκαετια 80 (και σορρυ που βγικα για λίγο εκτος θέματος thread)
 
video80 είπε:
super!Ενοεις φυσικα την Ηφαιστου, θα κατεβω απο βδομαδα να τα...ξεσκονήσω.Και μια που σε βλεπω ψαγμενο ατομο σχετικα με τα παλια, θα θελα να μου πεις ποσο εκτιμαται ενας δισκος βινιλιου, παλιος ,με λαικα τραγουδια απο τη δεκατια του 80.

διλαδη που κυμενονται οι τιμες ? Για παραδειγμα , αλλή τιμη εχει ο Καζαντιδης άλλα ο Δυονισίου ,άλλη ο Βελλής ? Παντα για δεκαετια 80 (και σορρυ που βγικα για λίγο εκτος θέματος thread)
Ψαγμένο; Μπα! Κοίτα να δεις που για δυο βιβλία και για δύο περιοδικά κατέβηκα κάποτε και τελικά ...χαχα.

Τεσπα για να μη βγούμε εντελώς εκτός θέματος, οτιδήποτε παλιό, ψάξτο καλά στην περιοχή από Θησείο, Μοναστηράκι μέχρι Πλάκα. Έχει αρκετά μαγαζιά! Οι τιμές των προϊόντων γενικά κρίνονται βάσει παλαιότητας και αξίας. Τα περιοδικά δεν στοιχίζουν τόσο, τα άλλα όμως εξαρτάται από τι ψάχνεις. Κάνε την έρευνά σου και δες. Και άμα βρεις σημαντικά πράγματα που πιστεύεις ότι θα ενδιαφέρουν το φόρουμ, κάνε και κάνα σκανάρισμα να τα δούμε κι εμείς! Καλό ψάξιμο.
 
Πίσω
Μπλουζα