Κεραυνοί του Διαστήματος - Thunderbirds 2086 (1982)

nina421

RetroWannaBe
Joined
17 Μάρ 2008
Μηνύματα
67
Αντιδράσεις
3
Mankind is ever expanding the frontiers of technical superiority into areas unknown and uncharted. Each quest promises marvelous discoveries, but each also brings potential danger. In direct response to the dangers of our advance technology, we need an organization that is ready to mobilize dramatic survival resources at a moment's notice. Conceptions in a rescue that can challenge the impossible!

THUNDERBIRDS


2086


 


********






Λάτρευα τους "Κεραυνούς του Διαστήματος"! Μάθαινα κάθε επεισόδιο απέξω! Και συγκινήθηκα πάρα πολύ όταν μετά από χρόνια βρήκα πολλά επεισόδια στο Youtube (δυστυχώς τώρα δεν υπάρχουνε), κάθισα, τα είδα και τα κατάλαβα 100%, διότι τα αγγλικά μου τώρα είναι σαφώς καλύτερα απ'ότι ήτανε πριν 20+ χρόνια! Τους τίτλους αρχής μπορείτε να τους δείτε εδώ:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ti λε'ρε παίκτη! Που το ξετρύπωσες!! Το θυμάμαι που το είχα δει σε βιντεοκασέτα!!
 
Zippo είπε:
Ti λε'ρε παίκτη! Που το ξετρύπωσες!! Το θυμάμαι που το είχα δει σε βιντεοκασέτα!!
Σε βιντεοκασσέτα; Δεν το πέτυχα ποτέ σε βιντεοκασσέτα, μόνο 2 φορές στην τηλεόραση. Είσαι σίγουρος ότι ήτανε αυτό; Μήπως το μπερδεύεις με το αντίστοιχο Thunderbirds που ήτανε με κούκλες/μαριονέτες;

Πάντως άμα το έχει κανείς ακόμα γραμμένο πουθενά και μας το προσφέρει... θα τον/την λατρεύω!! :cool:
 
Το ειχα ΕΝΤΕΛΩΣ ξεχασει!!!
 
Wally είπε:
Το ειχα ΕΝΤΕΛΩΣ ξεχασει!!!
Τι λέτε, ρε παιδιά!!! Ξεχνιούνται αυτά;;; Μιλάμε είχε επεισόδια ΦΟΒΕΡΑ!!! Περιπέτεια, αγωνία, μυστήριο, θρίλερ, χιούμορ, όλα τα καλά!!! :happyjump:

Μόνο εγώ το έβλεπα πορωμένα;;; :cry:
 
nina421 είπε:
Σε βιντεοκασσέτα; Δεν το πέτυχα ποτέ σε βιντεοκασσέτα, μόνο 2 φορές στην τηλεόραση. Είσαι σίγουρος ότι ήτανε αυτό; Μήπως το μπερδεύεις με το αντίστοιχο Thunderbirds που ήτανε με κούκλες/μαριονέτες;
Πάντως άμα το έχει κανείς ακόμα γραμμένο πουθενά και μας το προσφέρει... θα τον/την λατρεύω!! :cool:
Οχι ρε! Καμία σχέση με τις κούκλες. Το καρτούν το θυμάμαι καλά. Τώρα αν ήταν βίντεο ή το είχα δει στην τηλεόραση δεν παίρνω όρκο...
 
Στην Τν ήταν το έβλεπα κι εγώ , σαββατοκύριακο

!
 
Κι ότι έλεγα να κάνω post εγώ, με τη χαρά ότι το ξεχάσατε! #)
 
Πραγματικά καταπληκτική σειρά. Θυμάμαι ότι μου είχαν κάνει εντύπωση τα τρισδιάστατα γραφικά της εισαγωγής και έλεγα ότι κάποια στιγμή έτσι θα είναι τα cartoon (και να που έπεσα μέσα) :D .
 
ωραιο ηταν...παντως το 3d αν και πολυ καλο στα καρτουν,καμμια φορα το παρακανουν σημερα και δε φαινεται ωραιο.
 
Το αγαπημένο μου κινούμενο σχέδιο!!!!!!!!!!!!

Είχα πάθει πλάκα με όλα αυτά τα διαφορετικά σκάφη που είχαν και που ενώνονταν μεταξύ τους... Δεν έχανα επεισόδιο τα μεσημέρια που παίζονταν!
 
φοβερό....τρομερή ανάμνηση και άπαιχτη εισαγωγή... μου θυμίζει λίγο το αγαπημένο μου διαστημόπλοιο Αργώ!
 
αγαπημενο παιδικο με τοπ σκαφη χμμμμ παω για αναζητη.....
 
Αναζήτηση - Μεταλλικά ιπτάμενα "κρεβάτια"

Καλημέρα, ψάχνω ένα άνιμε, παλιό 80s, εδώ και χρόνια, απ' το οποίο, δυστυχώς, μου διαφεύγει ο τίτλος, αλλά και πολλά άλλα... Επρόκειτο για Japan-ίλα άνιμε, επιστημονικής φαντασίας, 99% από βίντεο κλαμπ, όχι ΕΡΤ, στο οποίο υπήρχε μια ομάδα ηρώων. Όταν σήμανε συναγερμός στη βάση-αρχηγείο τους, εμφανίζονταν απ' το πουθενά κάποια ιπτάμενα μεταλλικά τηλεκατευθυνόμενα "κρεβάτια", σαν μεγάλες μεταλλικές πλάκες με χερούλια στο μπροστινό μέρος, πάνω στις οποίες πήδαγαν οι ήρωες και τους μετέφεραν - ξαπλωτούς μπρούμυτα και γραπωμένοι απ' τα 2 χερούλια - μέσα από αεραγωγούς κτλ σε.... αεροσκάφοι, ρομπότ, δεν μπορώ να θυμηθώ πραγματικά πού και σε τι...

Επίσης, ο κεντρκός χαρακτήρας φόραγε, αν θυμάμαι καλά, κόκκινη με λίγο άσπρο στολή και είχε μαύρα μαλλιά.

Μόνο αυτά θυμάμαι, και ότι ήταν απ' τα πιο πορωτικά άνιμε! Αν κάποιος έχει την παραμικρή ιδέα σε ποιο αναφέρομαι ας ενημερώσει. Μένει μόνο αυτό για να ολοκληρώσω τη συλλογή απ' τα παιδικά μου χρόνια. Όλα τα άλλα τα 'χω βρει (εκτός απ' τα Γιαπωνέζικα παραμύθια, με εξαίρεση αυτά τα λίγα που 'χουν στο Youtube)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΩΩΩΩΩ!!!! Δεν έχω λόγια φίλε μου! Το ευχαριστώ φαντάζει πολύ μικρό! Το ψαχνα πάρα πολύ καιρό! :) :) :) ΝΑ 'ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!

Παίδες, σήμερα το ξαναβρήκα μετά από χρόνια αναζήτησης. Ας είναι καλά ο Paspartoo απ' το φόρουμ. Απίστευτο άνιμε για κείνα τα χρόνια [EDIT:Αναζητηση copyrighted υλικου]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lord_Makro είπε:
Το αγαπημένο μου κινούμενο σχέδιο!!!!!!!!!!!!
Είχα πάθει πλάκα με όλα αυτά τα διαφορετικά σκάφη που είχαν και που ενώνονταν μεταξύ τους... Δεν έχανα επεισόδιο τα μεσημέρια που παίζονταν!
Παρομοίως φίλε μου η σειρά ήταν άπαιχτη!!! Έχω κατεβάσει και κάποια επεισόδια και τα βλέπω, τα ξαναβλεπω...
 
Ποιό ήταν ;

Ένα παιδικό κινουμένων σχεδίων του '80 γύρω στο '86, το οποίο είχε 5 διαστημόπλοια με ονόματα ΤΒ-1, ΤΒ-2 έως 5 και τα οποία ενώνονταν. Το πρώτο ήταν σαν διαστημικό λεωφορείο της ΝΑΣΑ, το δεύτερο σαν τον πύραυλο με τα καύσιμα, τα 3 και 4 άλλοι δύο μικρότεροι πύραυλοι που έμπαιναν στο πλάι και ένα 5ο από κάτω. Κάθε ένα έιχε και τον πιλότο-ήρωά του. Από τότε δεν το έχει ξναβάλει ποτέ σε επανάληψη.
 
Το Thunderbirds λες σίγουρα:

[video=youtube;ze18d-3g3aI]

;)
 
Το έβλεπα ή στην τηλεόραση, ή το είχα δει σε βιντεοκασσέτες - δε θυμάμαι... Θυμάμαι όμως -όπως όλοι- τα ανθρωπάκια με τις άσπρες στολές και τα διαστημόπλοια που ενώνονταν. Θυμάμαι τους τίτλους της αρχής (thanks Nina421 για το utube clip!), θυμάμαι που τη θεωρούσα από τις πιο hi-tech σειρές, με το παιδικό μου μυαλό!.... Τι μου θυμήσατε!

Επίσης, αν και όχι ρετρό, υπάρχει και σε ταινία, σαφώς υποδεέστερη κατ' εμέ απ' ότι η παιδική σειρά. Βγήκε το 2004 & το λινκ είναι αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=LFspx3pPrHY
 
Πίσω
Μπλουζα