Κινηματογράφος και πραγματικότητα

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.154
Αντιδράσεις
69.086
Τι μας δείχνει ο ιδανικός κόσμος των ελληνικών ταινιών και τι θα γινόταν στην πραγματικότητα...

Όλγα αγάπη μου

Ταινία- η γυναίκα ανέχεται τον μπεκρή, χαρτοπαίκτη και κομπλεξικό τύπο. Πραγματικότητα - η γυναίκα θα τον χώριζε

Γοργόνες και Μάγκες

ταινία-Η Κυρά θέλει να μην γίνουν ξενοδοχεία, για να μείνει το νησί απλό και παραδοσιακό. Πραγματικότητα - Οι φτωχοί νησιώτες θα την έγραφαν κανονικά και θα ήθελαν τις επιχειρήσεις.

Υπολοχαγός Νατάσα

Ταινία-Οι αντάρτες κάνουν καταδρομή, θερίζουν καμιά 50αρια Γερμανούς και σώζουν τους μελλοθάνατους από το απόσπασμα . Πραγματικότητα- Οι αντάρτες δεν τολμούν φυσικά να κάνουν τέτοια αυτοκτονική επιχείρηση και η Βουγιουκλάκη εκτελείται



 


Ο Άνθρωπος που έσπαγε πλάκα


Ταινία-Ο Ξενίδης και το προσωπικό, κάνουν φάρσα στον Κωνσταντάρα πως είναι φτωχός, για να τον κάνουν καλύτερο άνθρωπο. Πραγματικότητα-Ο Κωνσταντάρας το μαθαίνει στο τέλος και τους πλακώνει στις μηνύσεις

 


Το Δόλωμα


Ταινία-Οι αστυνομικοί φεύγουν και αφήνουν τον ζευγάρι χαρούμενο και ερωτευμένο. Πραγματικότητα- Οι αστυνομικοί πάνε την Βουγιουκλάκη στο τμήμα, για ανάκριση, αποτυπώματα κλπ κλπ...

 


Η Αλίκη στο ναυτικό


Ταινία-Ο Δόκιμος Δέγλερης παντρεύεται την Αλίκη με όλες τις τιμές. Πραγματικότητα- Ο Δόκιμος Δέγλερης παίρνει πόδι από την σχολή

Ορατότης Μηδέν

Ταινία-Ο Κούρκουλος αποχωρεί απηυδισμένος και καταγγέλλει την εταιρεία. Πραγματικότητα - Ο Κούρκουλος κάνει την πάπια και συνεχίζει την μεγάλη ζωή...

Θα σε κάνω Βασίλισσα

Ταινία- ο Βέγγος ξεγελάει τον θείο με ένα ψεύτικο μουστάκι. Πραγματικότητα- Ο Βέγγος δεν ξεγελάει τον θείο, απλά με ένα ψεύτικο μουστάκι


Ο Φίλος μου ο Λευτεράκης


Ταινία- Ο Ηλιόπουλος χάφτει το παραμύθι και στο τέλος όλα καλά. Πραγματικότητα- Ο Ηλιόπουλος καταλαβαίνει ότι η γυναίκα του έστησε την ιστορία ( τι άλλο θα συνέβαινε; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για το πρωτο το ''ολγα αγαπη μου'' μην το λες οι παλιες γυναικες τραβάγανε πολλα και δεν χωριζαν...
 
αριαδνη είπε:
για το πρωτο το ''ολγα αγαπη μου'' μην το λες οι παλιες γυναικες τραβάγανε πολλα και δεν χωριζαν...
Ναι πολλά γίνονταν, αλλά σαν να το παράκανε λίγο το σενάριο... :)
 
Βασίλη ωραίο θέμα άνοιξες! Για την πρώτη ταινία δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα γινόταν αυτό που λες.

Ο τρελός τα'χει 400

Ταινία: Η μητέρα είναι αποφασισμένη ακόμη και να πουλήσει το σπίτι για να δει το γιο της ηθοποιό. Πραγματικότητα Κανένας γονιός/άνθρωπος δε θα ξεσπιτωνόταν μόνο και μόνο για ένα βίτσιο του παιδιού της/κάποιου άλλου.
 
johnny19818 είπε:
Βασίλη ωραίο θέμα άνοιξες! Για την πρώτη ταινία δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα γινόταν αυτό που λες.
Ο τρελός τα'χει 400

Ταινία: Η μητέρα είναι αποφασισμένη ακόμη και να πουλήσει το σπίτι για να δει το γιο της ηθοποιό. Πραγματικότητα Κανένας γονιός/άνθρωπος δε θα ξεσπιτωνόταν μόνο και μόνο για ένα βίτσιο του παιδιού της/κάποιου άλλου.

thanks johhny!

Σωστό το παράδειγμα σου... :)
 
johnny19818 είπε:
Βασίλη ωραίο θέμα άνοιξες! Για την πρώτη ταινία δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα γινόταν αυτό που λες.
Ο τρελός τα'χει 400

Ταινία: Η μητέρα είναι αποφασισμένη ακόμη και να πουλήσει το σπίτι για να δει το γιο της ηθοποιό. Πραγματικότητα Κανένας γονιός/άνθρωπος δε θα ξεσπιτωνόταν μόνο και μόνο για ένα βίτσιο του παιδιού της/κάποιου άλλου.
το χρημα πολλοι εμισησαν την δημοσιοτητα ουδεις :D σημερα μπορει και να γινότανε παλια για να γινει το παιδι γιατρος ισως παντως στην γεννια μας εχουν πουλησει χωράφια για να παει το παιδι να σπουδασει ιταλια

RIO είπε:
Ναι πολλά γίνονταν, αλλά σαν να το παράκανε λίγο το σενάριο... :)
πιστεψε με δεν το παρακανε βεβαια η ολγα ειχε λεφτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
το χρημα πολλοι εμισησαν την δημοσιοτητα ουδεις :D σημερα μπορει και να γινότανε παλια για να γινει το παιδι γιατρος ισως παντως στην γεννια μας εχουν πουλησει χωράφια για να παει το παιδι να σπουδασει ιταλια
Ναι, άλλο όμως οι σπουδές και άλλο να γίνει κάποιος ηθοποιός επειδή νομίζει ότι είναι καλός στην υποκριτική. Εξάλλου πόσοι την περίοδο εκείνη (ίσως και σήμερα) θα προωθούσαν το παιδί τους στο να γίνει ηθοποιός; Έχουμε δει πολλές ταινίες με τον πατέρα να λέει "Σιγά μη σε αφήσω να πας να γίνεις θεατρίνος"!

Όσον αφορά το δίλημμα μεταξύ δημοσιότητας και χρήματος, προσωπικά διαλέγω το 2ο με κλειστά μάτια :) .
 
Για το Β (Γοργόνες & Μάγκες), δεν είμαι κ τόσο σίγουρος...
 
Ενδιαφέρον θέμα, κι ωραία τα παραδείγματα, Rio. Το ότι οι ταινίες πολύ συχνά εξωραϊζουν την πραγματικότητα, είναι κάτι που το σκέφτομαι συχνά, και με ενοχλεί, γιατί δυστυχώς αυτό οδηγεί τους ανθρώπους στο να παρασύρονται, και να πιστεύουν ότι έτσι είναι και στην πραγματική ζωή. Ειδικά στα ερωτικά ζητήματα, έχουν κάνει πολλούς να νομίζουν ότι μπορούν να βρουν το τέλειο ταίρι, χωρίς προβλήματα και ελαττώματα, και να έχουν την τέλεια σχέση ή τον τέλειο γάμο, πράγμα που ασφαλώς δεν γίνεται.
 
perlastar είπε:
Ειδικά στα ερωτικά ζητήματα, έχουν κάνει πολλούς να νομίζουν ότι μπορούν να βρουν το τέλειο ταίρι, χωρίς προβλήματα και ελαττώματα, και να έχουν την τέλεια σχέση ή τον τέλειο γάμο, πράγμα που ασφαλώς δεν γίνεται.
Αυτό ξαναπές το perlastar... :) :thumbup:
 
Ωραίο θέμα!

Ευρηματικός όπως πάντα ο RIO!!!
 
johnny19818 είπε:
Ναι, άλλο όμως οι σπουδές και άλλο να γίνει κάποιος ηθοποιός επειδή νομίζει ότι είναι καλός στην υποκριτική. Εξάλλου πόσοι την περίοδο εκείνη (ίσως και σήμερα) θα προωθούσαν το παιδί τους στο να γίνει ηθοποιός; Έχουμε δει πολλές ταινίες με τον πατέρα να λέει "Σιγά μη σε αφήσω να πας να γίνεις θεατρίνος"!
Όσον αφορά το δίλημμα μεταξύ δημοσιότητας και χρήματος, προσωπικά διαλέγω το 2ο με κλειστά μάτια :) .
εγω παλι νομιζω πως το να θελει ο ανθρωπος να διακρινεται είναι συμφυτο με την ανθρωπινη φυση και το αναζήτα διαχρονικα περισσοτερο και από το χρημα ! εξου και τα χωράφια που πουλιονταν για να γινει το παιδι γιατρος η δικηγόρος και να διακριθεί στην τοπικη κοινωνια/ φυσικα δεν θα πουλουσε κανεις σπιτι να γινει το παιδι θεατρίνος, σημερα όμως...οι γονεις αγωνιουν μαζι με τα παιδια τους στα διαφορα ταλεντ σοους
 
Πολύ έξυπνο θέμα! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

«Το πιο λαμπρό αστέρι»

Ταινία: Η τραγουδίστρια (Βουγιουκλάκη) αρνείται να κάνει καριέρα στην Αμερική για να μην αφήσει τον φτωχό αγαπημένο της. Πραγματικότητα: Τον φτύνει και φεύγει με τις πάντες για την Αμερική! (διεθνή καριέρα δεν κάνει ,αλλά παντρεύεται πλούσιο ομογενή)

«Δημήτρη μου Δημήτρη μου»

Ταινία: Πτωχός πλην τίμιος μπουζουξής (Παπαμιχαήλ) ερωτεύεται πλούσια κοπέλα (Καλογεροπούλου). Ο κακός πατέρας της (Τσαγανέας) κάνει τα πάντα να τους χωρίσει και την αποκληρώνει, αλλά μάταια γιατί το παλικάρι δε νοιάζεται για τα λεφτά της. Πραγματικότητα: Το λαμόγιο έχει βάλει στο μάτι τα λεφτά της χαζοβιόλας! Ο έρημος ο πατέρας της ,που κάτι ξέρει παραπάνω , προσπαθεί να τη σώσει , αλλά μάταια. Ο μπουζουξής χτυπάει την προίκα , και βρίσκεται με Cayenne και βίλλα στη Μύκονο!
 
Τώρα βλέπω το Φάντη Μπαστούνι και τη σκηνή που η Κοντού έχει βγει από το ψυγείο.

Tαινία: Κωνσταντάρας "...και σκεπάσου. Το στριπτίζ είναι ένα θέαμα που δε με διασκεδάζει καθόλου". Πραγματικότητα: "Ποιος να το περίμενε, μια γυναικάρα στο καράβι." Και άλλες σκέψεις πιο πικάντικες :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eίκοσι γυναίκες και εγώ.

Ταινία- Η γυναικάρα Λιβανού τα έχει με τον...Βουτσά και περιμένει πότε θα αποφασίσει να πει την αλήθεια στην μητέρα του, για να γλυτώσουν τις ταλαιπωρίες. Πραγματικότητα- Σιγά μην καθόταν να περιμένει...

Ο Γόης

Ταινία- Η πλούσια Βαλσάμη, δεν την πειράζει που ο Βουτσάς είναι άφραγκος και της έλεγε παραμύθια, για τον πλούσιο θείο που θα στέλνει λεφτά. Πραγματικότητα- Ε, εύκολο... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Ορατότης μηδέν"

Ταινία: Ο Κούρκουλος φωνάζει έξαλλος "όχι άλλο κάρβουνο"! Πραγματικότητα: Το πλήρωμα τον κοιτάζει με ανοιχτό το στόμα , γιατί από το 1920 τα πλοία κινούνται με πετρέλαιο!
 
Τον Αράπη κι αν τον πλένεις.

Ταινία: "Ο Μωχάμεντ ξεβάφει". Πραγματικότητα: "Από την αρχή κάτι δεν μου πήγαινε καλά με αυτό το άφρο μαλλί που μάλλον τελικά ήταν περούκα. Τώρα όπως βλέπω επιβεβαιώθηκα ότι ο Μωχάμεντ ήταν γιαλαντζί!"
 
Michel Vaillant είπε:
"Ορατότης μηδέν"
Ταινία: Ο Κούρκουλος φωνάζει έξαλλος "όχι άλλο κάρβουνο"! Πραγματικότητα: Το πλήρωμα τον κοιτάζει με ανοιχτό το στόμα , γιατί από το 1920 τα πλοία κινούνται με πετρέλαιο!
:rofl: :rofl:

Πυρετός στην Άσφαλτο

Ταινία. Ο Γεωργίτσης δραπετεύει την ίδια νύχτα για δεύτερη φορά από το ψυχιατρείο και πιάνει ομήρους, την δασκάλα με τους μαθητές. Ο αστυφύλακας Φούντας τον ακολουθεί και αργεί να πάει το αίμα που χρειάζεται η έγκυος γυναίκα του Πραγματικότητα 1. Οι γιατροί μετά την πρώτη απόδραση δίνουν στον Γεωργίτση τόσα υπνωτικά φάρμακα, που θα γονάτιζαν και ελέφαντα. 2 Ακόμα και αν το έσκαγε, ο αστυφύλακας θα επέλεγε να πάει το αίμα για να σώσει το παιδί του ( ακόμα και αν ξεσπούσε ο τρίτος παγκόσμιος ). 3. κανένα σχολικό με μαθητές δημοτικού, δεν κόβει βόλτες μέσα στην πόλη, τα ξημερώματα.
 
Michel Vaillant είπε:
"Ορατότης μηδέν"
Ταινία: Ο Κούρκουλος φωνάζει έξαλλος "όχι άλλο κάρβουνο"! Πραγματικότητα: Το πλήρωμα τον κοιτάζει με ανοιχτό το στόμα , γιατί από το 1920 τα πλοία κινούνται με πετρέλαιο!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!

Ακομα κλαιω απ τα γελια, μετα απο 5 λεπτα!! :bow: :biglaugh: :thumbup: :award: :clap:

ΘΕΟΣ!! Χαχαχα!!
 
Πίσω
Μπλουζα