Κινηματογραφικός Projector Diaskop Bajka

Ίσως, αν είχες καλά "τσιτώσει" την αρχή του φιλμ στο καρούλι, και αν τα τετραγωνάκια στις άκρες δεν είχαν φαγωθεί με τον καιρό, και αν δε σου είχε σπάσει και ο συρταρωτός οδηγός, πράγμα που όπως έχει αναφερθεί, ήταν η "αχίλλειος πτέρνα" της μηχανής. Ακόμα θυμάμαι τη μυρωδιά από αυτά τα μαύρα γυαλιστερά πλαστικά...

P.S. : Aν καταλαβαίνω καλά, από Σάμο; Ψάχνω κάποιον να μου εξηγήσει πώς δούλευε εκείνο το πήλινο με τις πολλές τρύπες, "κιουτσούκ-καρτάκ", πως διάολο το λέγανε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναπόσπαστο κομμάτι των παιδικών μου ονειρικών εξορμήσεων. Τυλιγμένος με κουβέρτες, σεντόνια και αυτοσχέδιες σκηνές πάνω στο κρεββάτι και ο μικρός και θαυματουργός αυτός προβολέας να ρίχνει τις μαγικές του εικόνες στον τοίχο πάνω από το μαξιλάρι μου.

Ήταν δώρο για τον μεγαλύτερο αδελφό μου που αργότερα πέρασε και στα δικά μου χέρια. Υπάρχει ακόμη και τον έχει κρατήσει. Του τον ζήτησα να μου τον δώσει αλλά είναι ανένδοτος. Τουλάχιστον έχει επιζήσει. Πρόσφατα φίλος που έχει αγοράσει δυο μου έταξε πως θα μου χαρίσει τον έναν... Από ολότελα... :)
 
Επανέρχομαι μετά από λίγο καιρό περιχαρής μιας και έχω πια στην κατοχή μου τον εν λόγο προβολέα.

Δυστυχώς ο συρταρωτός οδηγός που παίρνει τις ταινίες έχει σπάσει και είναι ο μισός αλλά όλο και κάτι θα βρεθεί πιστεύω

εν καιρό (ebay ίσως ;) . Ευτυχώς είναι μαζί με το κουτί του που σώζεται σε πολύ καλή κατάσταση. Σύντομα θα έχω στην κατοχή μου και κάποιες ταινίες και εύχομαι να μπορέσω σχετικά άμεσα να κάνω μια προβολή σπίτι μου αφού αντικαταστήσω τον οδηγό.. Αυτά πρός το παρόν... :)
 
το δικό μου cine skop είχε διατεθεί απο το καταστημα 'Δραγώνας' και αναγράφει πάνω Παιδικός Κινηματογράφος . Είναι απο την ίδια Πολωνική εταιρεία.

IMAG1687_resize.jpg
 
Γειά, έχω τον ίδιο μαζί με το κουτί του και τα φιλμάκια που είχα ήταν λίγα.[edited]Καταλαβαινουμε το αγαθο της προθεσης[/edited]Τα παιδιά μου είναι αρκετά μεγάλα και αν κάποια στιγμή τον βρουν μπορεί και να τον πετάξουν.Εχω τα εξής φιλμάκια ''η αρκούδα ακροβάτης'', ''χοντρός -λιγνός'', ''τα σκυλάκια στο τσίρκο'', ''η χιονούλα'' , ''η χιονάτη'' σε 3 μέρη και η ''κοκκινοσκουφίτσα''.Τα τέσσερα πρώτα φιλμ είναι σε πολύ καλή κατάσταση, δύο μέρη της χιονάτης έχουν φθορά αλλά γυρίζει το φιλμ, χάνονται κάποιες σκηνές και η κοκκινοσκουφίτσα έχει φθορά μόνο στους τίτλους.Επίσης, δύο φιλμάια δεν έχουν κουτί και το ένα δεν έχει καπάκι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ότι ετοιμαζόμουνα να βάλω το ίδιο θέμα αλλά η αναζήτηση μου έβγαλε ότι υπάρχει.

Έχω τον ίδιο προβολέα, με 9 ταινίες ... ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΨΟΓΑ. Έχω δείξει στην κόρη μου αρκετές φορές τις ταινίες.

Ενθουσιάστηκε.... Μια φορά μαζέψαμε και πολλά πιτσιρίκια κι έγινε χαμός.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω ταινίες; Μόνο σε αγγελίες μάλλον ....

Είναι κρίμα να μένει στα ντουλάπια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επανέρχομαι και πάλι στην αγαπημένη μου bajka, καθώς πριν απο μήνες απέκτησα και 2η μηχανή, αυτή τη φορά με το κουτί της. Η εικόνα είναι πιο καθαρή σε σχέση με την προηγούμενη που είχα βρει πριν απο 5 χρόνια. Παράλληλα βρήκα και 50 ταινίες οπότε στη συλλογή μου έχω κάπου 56-57. Αναφέρω ενδεικτικά κάποιους τίτλους:

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

-Ζορρό

-Κοκκινοσκουφίτσα

-το λυχνάρι του Αλαντίν

-Σταχτοπούτα

-Πινόκιο

-Ταρζάν

-Άγιος Βασίλης έρχεται

-Κάσπερ

-Ο Καραγκιόζης χρυσοθήρας

-Το άσχημο παπάκι

-ο Γκιούλιβερ στη χώρα των λιλλιπούτειων

-Πήτερ Παν

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

-Το σιδηρούν προσωπείον

-ο αόρατος άνθρωπος

-τα τέκνα του πλοιάρχου Γκραντ

-η μυστηριώδης νήσος

-απο τη γη στη Σελήνη

-το κοριτσάκι με τα σπίρτα

-Μπεν χουρ

-η καλύβα του μπαρμπα Θωμά

-Μαίρη Πόπινς

-ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες

-Ρομπέν των δασών

-Δον Κιχώτης

-Κόμης Μοντεχρήστος

-Οδύσσεια

-Ιλιάδα

ΙΣΤΟΡΙΑ

-Οι περιπέτειες του Μάρκο Πόλο

-η εκστρατεία του Ξέρξου

-Η ναυμαχία της Σαλαμίνος

-ο Μέγας Ναπολέων

-Οι βασιλείς Σαούλ, Δαβίδ, Σολομών

-η κατάκτηση του Μεξικού

-Μπούφαλο Μπιλ

-Αποκάλυψη του Ιωάννη

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πωπώ!!! Δε μπορώ να σου περιγράψω πόσο ζήλεψα τώρα! :D

Θα πέθαινα να έβλεπα τα παρακάτω:

-Το σιδηρούν προσωπείον

-ο αόρατος άνθρωπος

-τα τέκνα του πλοιάρχου Γκραντ

-η μυστηριώδης νήσος

-απο τη γη στη Σελήνη

-το κοριτσάκι με τα σπίρτα

-Μπεν χουρ

-η καλύβα του μπαρμπα Θωμά

-Μαίρη Πόπινς

-ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες

-Ρομπέν των δασών

-Δον Κιχώτης

-Κόμης Μοντεχρήστος

-Οδύσσεια

-Ιλιάδα

 


Και πρέπει οπωσδήποτε να κάνω μια χαζή ερώτηση: ήχος? Φαντάζομαι δεν υπάρχει, ε?
 
Oχι Μαριανα,ηχος δεν υπαρχει..φαντασου οτι ειναι μια προβολη slides μονο που αντι να ειναι ξεχωριστα τα καρε,εχεις βαλει το φιλμ οπως στο εμφανισαν..
 
A, είναι δηλαδή ακριβώς όπως στα βιντεάκια της προηγούμενης σελίδας... Σκέφτηκα μήπως το βίντεο που ανέβασαν δεν είχε ήχο ή μήπως έπαιρνε κάποια εξωτερική πηγή ήχου!

Θενκ γιου! :)
 
D@redevil είπε:
Πωπώ!!! Δε μπορώ να σου περιγράψω πόσο ζήλεψα τώρα! :D
Θα πέθαινα να έβλεπα τα παρακάτω:

-Το σιδηρούν προσωπείον

-ο αόρατος άνθρωπος

-τα τέκνα του πλοιάρχου Γκραντ

-η μυστηριώδης νήσος

-απο τη γη στη Σελήνη

-το κοριτσάκι με τα σπίρτα

-Μπεν χουρ

-η καλύβα του μπαρμπα Θωμά

-Μαίρη Πόπινς

-ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες

-Ρομπέν των δασών

-Δον Κιχώτης

-Κόμης Μοντεχρήστος

-Οδύσσεια

-Ιλιάδα

 


Και πρέπει οπωσδήποτε να κάνω μια χαζή ερώτηση: ήχος? Φαντάζομαι δεν υπάρχει, ε?
Βρείτε στέγη προβολής και φέρνω τις ταινίες να τις δούμε
 
Α, πολύ όμορφα! :) Ευχαριστούμε! :flower:

Θα το δούμε στο κοπή τη πίττα! :D
 
Αυτή ακριβώς η μηχανή προβολής είχε φτάσει και σε εμένα μέσω τεθλασμένης. Τα φιλμ που την συνόδευαν ήταν κυρίως από πόλεις. Λονδίνο, Ρώμη, Μόσχα, Βαρκελώνη κτλ ειδικά για το κουτάλι, θυμάμαι ότι ψάχνοντας να βρω την ελαστικότητα του το έσπασα. Ήταν στο εξελληνισμένο κουτί. BTW χωρίς να ξέρω ότι ήταν προϊόν Χώρας λαϊκής δημοκρατίας, μου θύμιζε τρόλεϊ για κάποιον ανεξήγητο λόγο.
 
Ναι μεν δεν υπάρχει ήχος, αλλά (νομίζω ότι δε γράφτηκε) τα καρέ έχουν λεζάντες δύο γραμμών από κάτω, τις οποίες διαβάζεις. Απευθυνόταν δηλαδή σε παιδιά που ήδη ήξεραν να διαβάζουν, η, αν όχι, κάποιος μεγαλύτερος έκανε τον...αφηγητή.
 
Σημερα κατα τυχη βρηκα και γω τη δικη μου μηχανη προβολης. :D

Ειχα πανω απο 10 χρονια να την αντικρισω,δεν θυμομουν καν αν υπαρχει ακομα.Τελικα ηταν στριμωγμενη σε μια παλια ντουλαπα κατω απο κατι σακουλες....Μεσα στο κοκκινο κουτι της βρηκα και 8 φιλμ απ τα οποια τα 5 ειναι σε καλη κατασταση,αυριο θα ψαξω σε κατι συρταρια μηπως βρω κι αλλα γιατι θυμαμαι οτι τα φιλμ ηταν καμια 15αρια.
 
Βρηκα ενα video στο YT με ψηφιοποιημενη το φιλμακι η Αλικη στη Χωρα των Θαυματων της Αργω Φιλμς απο προβολεα Bajka

 




 
DSC08736.jpgEνα ξαδερφακι του diaskop bajka ο VARIMEX

ελεγα οτι εχει πεταχτει ετσι οταν τον ειδα μεσα στην αποθηκη τρελαθηκα!δυστηχως εχουν χαθει αρκετα φιλμ :cry:

DSC08694.jpg

DSC08696.jpg

DSC08700.jpg

DSC08704.jpg

DSC08708.jpg

DSC08713.jpg

DSC08734.jpg

DSC08735.jpg
 


Με συγκινησε πολυ αυτο το thread σχετικα με τα filmstrips. Μου ξυπνησε παιδικες μνημες... Ειμαι γεννημενος το 1981 και ,οταν ημουν πολυ μικρος, ο πατερας μου εδειχνε σε μενα και τον αδερφο μου filmstrips της ΑΡΓΩ φιλμς σε πολωνικο διασκοπιο Jacek. Σημερα το ανακαλυψα μετα απο πολλα χρονια σε μια αποθηκη μεσα στο cult χαρτοκουτο με τη μαυρη γατα. Διαθετω και τα εξης 4 φιλμακια: Προμηθευς Δεσμωτης (που το εχει βγαλει καποιος και στο youtube), Ροβηρος ο κατακτητης, περιπατος στο ζωολογικο κηπο, Γεννηση του Χριστου-φυγη στην Αιγυπτο. Μου κανει τρομερη εντυπωση το γεγονος οτι η ΑΡΓΩ φιλμς, ενω ηταν τοσο δραστηρια εκεινη την εποχη, δεν εχει καποια μορφη συνεχιστη (τιποτα παιδια- εγγονια του επιχειρηματια της ΑΡΓΩ ή των δημιουργων- μεταφραστων των φιλμς απο τα πολωνικα) προκριμενου να κατοχυρωσουν πνευματικα δικαιωματα ή να προβαλλουν με καποιο τροπο το εργο.​








Vassilis




Και μερικα απο τα σχεδια ειναι πραγματικα αριστουργηματα, πχ ο Προμηθευς Δεσμωτης, που θυμιζει αρχαιες αγγειογραφιες. Αυτο βεβαια πιστωνεται στου; Πολωνους δημιουργους.​



Με το που τα ανακαλυψα, και αφου διαπιστωσα με συγκινηση οτι το διασκοπιο δουλευει, ακομα και μετα απο δεκαετιες αχρησιας, ειδα και τα 4 φιλμακια, και εψαξα στο ιντερνετ πληροφοριες, οπoυ και σας ανακαλυψα.​
 
Βρηκα ενα τετοιο προβολέα σε ενα γραφείο στην δουλειά και ειπα να του βγάλω μερικές φωτογραφίες.









Βρηκα επισης δυο φιλμ, αλλα δυστυχώς ειναι τοσο φθαρμένα και εύθραυστα που δεν προσπάθησα να τα ξετυλίξω (συν οτι δεν μου ανήκουν!).


 
Πίσω
Μπλουζα