Κλακ!

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Έτσι λεγόταν μια τηλεοπτική εκπομπή που έπαιζε απογεύματα στο SEVEN-X,

αρχές δεκαετίας 90', αν θυμάμαι καλά.

Παρουσιαστής ήταν ο Ηλίας (ή Αρης) Μαλανδράκης.

Κάθε φορά έπιανε ένα θέμα (π.χ. συνοικέσια) και έδειχνε τις ωραιότερες σχετικές σκηνές,

από ασπρόμαυρο ελληνικό κινηματογράφο.

Πολύ φροντισμένη δουλειά και με ανεξάντλητο αρχείο.

Μου άρεσε πολύ.

Μακάρι να την ξαναβάζανε.
 
Ζιγκ Ζαγκ στα Κόμιξ

Τώρα θα σου πω κάτι που ίσως να μην το ξέρεις: το 1989-1990 ο Μαλανδράκης παρουσίαζε την πρώτη ραδιοφωνική εκπομπή στην Ελλάδα με θέμα τα κόμιξ (και ίσως την τελευταία; ) στην ΕΡΑ 4 (που τότε δεν ήταν αθλητικό ραδιόφωνο). Η εκπομπή λεγόταν Ζιγκ Ζαγκ στα Κόμιξ. Ήταν επαναστατική εκπομπή. Δεν ξέρω αν την άκουγε κανείς άλλος. Εγώ πάντως έχω σε (audio) κασσέτες μισή ντουζίνα από αυτές τις εκπομπές, και έχω σκοπό να τις ψηφιοποιήσω.

Ο Μαλανδράκης ήταν από τότε (και παραμένει) αναξιοποίητο διαμάντι στο χώρο.
 
!!!!

Νομιζα πως μονο εγω εβλεπα την πολυ προσεγμενη αυτη εκπομπη.

Εντυπωση μου εκανε,εκτος του περιεχομενου της,το μεγαλο χωρισμα στα δοντια του αρτιου παρουσιαστη. :biglaugh:

Ρε Μαστορα (που λεει και η εκφραση :D ) περιμενουμε εναγωνιως...
 
Μπας κι έχει κανείς φώτο του Μαλανδράκη;
 
Το ονομα του ειναι Αρης...http://www.protagon.gr/default.aspx?tabid=218&authid=56
 
Πω πω μνήμες....! Τι να λέμε, φοβερή εκπομπή το "Κλακ"! Όλα έδεναν άψογα μεταξύ τους. Ο παρουσιαστής, οι ταινίες, έχω πολύ έντονες μνήμες από αυτή την εκπομπή και την αγάπη μου για τον ελληνικό κινηματογράφο. Δεν θυμάμαι ακριβώς πώς και πότε έγινε η μεταφορά της εκπομπής στην ΕΤ2 ή ΝΕΤ, που πια λεγόταν "Ντουμπλ-Φας" αλλά με τον ίδιο παρουσιαστή και την ίδια θεματολογία.
 
Πίσω
Μπλουζα