Κλασικά και οικονομικά αρώματα

καλα γνωρίζεις όλα τα αρωματα δηλ. την οσμη τους :eek: ;; μπαμπι θα ησουν φανταστικη σε αρωματοπολειο
 
Θα ηθελα να πετυχαινα εναν κλωνο Bambinella-ς σε μαγαζι με κολωνιες. :)

Συνηθως ζηταω συγκεκριμενες ιδιοτητες που θελω (ωστε να ξεφυγω απο Kouros, Drakkar κτλ διοτι εχω ποτισει μεχρι τα κοκκαλα τοσα χρονια) αλλα οι υπαλληλοι με κοιτανε παραξενα και μου πασαρουν τυχαιες επιλογες με αποτελεσμα να πηγαινω σπιτι με Drakkar... (που btw πλεον βρισκει κανεις το 100αρι με μολις 32 ευρω!)
 
Wally είπε:
Θα ηθελα να πετυχαινα εναν κλωνο Bambinella-ς σε μαγαζι με κολωνιες. :)
Συνηθως ζηταω συγκεκριμενες ιδιοτητες που θελω (ωστε να ξεφυγω απο Kouros, Drakkar κτλ διοτι εχω ποτισει μεχρι τα κοκκαλα τοσα χρονια) αλλα οι υπαλληλοι με κοιτανε παραξενα και μου πασαρουν τυχαιες επιλογες με αποτελεσμα να πηγαινω σπιτι με Drakkar... (που btw πλεον βρισκει κανεις το 100αρι με μολις 32 ευρω!)
εχει φοβερες γνωσεις πανω στα αρωματα και στα μεικ απ της ρετρο εποχής
 
Χαχαχαχα! Οχι παιδια, προς Θεου, δε γνωριζω την οσμη ολων των αρωματων. Απλως ξερω καποια πραγματα για αυτα, ετσι απο χομπυ. Ασε που σπιτι εχω παρα πολυ λιγα αρωματα. Μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου γιατι δε θελω η τουαλετα μου να μοιαζει με τα Hondos Center.

Τωρα που ειπα Hondos Center, μηπως να τους στειλω κανενα βιογραφικο; :) Αλλα παλι, τι βιογραφικο θα ηταν αυτο, αφου εχω εργαστει ελαχιστα στη ζωη μου και σε επαγγελματα εντελως ξενα προς το χωρο των καλλυντικων; Μαλλον καλυτερα να τους πω να διαβασουν οσα εχω γραψει στο Retromaniax!
 
ειχες κανει και μπλογκ με το βαψιμο κάθε δεκαετιας ;)
 
Θυμάμαι ακόμα την μυρωδιά του αρώματος της Λιζ Τειλορ που μία γνωστή μου παρήγγειλε από το ίντερνετ, ξεχωριστό άρωμα.
 
Θυμάμαι ακόμα την μυρωδιά του αρώματος της Λιζ Τειλορ που μία γνωστή μου παρήγγειλε από το ίντερνετ, ξεχωριστό άρωμα.
Εχει βγαλει πολλα η Λιζ. Ποιο λες απ' ολα; Εχω αγορασει στα τυφλα και το εχω ακομα το Sparkling white diamonds, αλλα δεν μου αρεσει. Μυρωδια συνηθισμενη και εντελως αναξια λογου.

1591626290830.png
 
Το ξερω το αρωμα. Δεν εχω κανονικη μποτιλια, εχω ομως δειγματακι. Πολυ ανωτερο απο το Sparkling white diamonds, αλλα και παλι δε θα το αγοραζα. Γενικα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αρωμα πιστο στην ευωδια της γαρδενιας και νομιζω πως μεχρι στιγμης μονο η Estee Lauder το εχει καταφερει αυτο. Αλλα μονο κλασικο και οικονομικο δεν ειναι το αρωμα της εν λογω εταιριας.
 
Το ξερω το αρωμα. Δεν εχω κανονικη μποτιλια, εχω ομως δειγματακι. Πολυ ανωτερο απο το Sparkling white diamonds, αλλα και παλι δε θα το αγοραζα. Γενικα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αρωμα πιστο στην ευωδια της γαρδενιας και νομιζω πως μεχρι στιγμης μονο η Estee Lauder το εχει καταφερει αυτο. Αλλα μονο κλασικο και οικονομικο δεν ειναι το αρωμα της εν λογω εταιριας.
[/QUOTE
Κρίμα που δεν είναι οικονομικό εγώ το λατρεψα και έλεγα να της πω να παραγγείλει και για μένα αλλά θα πάει πολύ.
 
Οχι @αριαδνη λαθος καταλαβες. To αρωμα της Estee ειναι το πανακριβο: 105 ευρω τα 75ml.
Το αρωμα της Λιζ, το Gardenia, ειναι πολυ πιο οικονομικο και γι' αυτο αλλωστε βρισκεται στο θεμα μας: 20 ευρω τα 100ml.
 
Οχι @αριαδνη λαθος καταλαβες. To αρωμα της Estee ειναι το πανακριβο: 105 ευρω τα 75ml.
Το αρωμα της Λιζ, το Gardenia, ειναι πολυ πιο οικονομικο και γι' αυτο αλλωστε βρισκεται στο θεμα μας: 20 ευρω τα 100ml.
[/QUTE]
Οπότε για αυτό το αγοράζει και ή κοπέλα λοιπόν θα το παραγγειλω και γω
 
Τι γυρεύω εγώ εδώ? Ε, περαστικός ήμουν γιατί κάνω κλικ σε όλα τα θέματα ώστε να νοιάζουν διαβασμένα. Αλλα γράφω για 2 λόγους:

Πρώτον, 3 χρόνια μετά που είχα αποφασίσει ότι η γαρδένια-φυτό της γλάστρας μου τα είχε κακαρώσει αφού είχε χάσει όλα τα φύλλα της και όλοι οι βλαστοί εκτός ενός ήταν ξεροί, σήμερα το πρωί έκοψα το πρώτο άνθος από το αναστημένο φυτό και το έχω σε ένα μικροσκοπικό βαζάκι και απολαμβάνω τη μυρωδιά του. Κι είδα "γαρδένια" και σταμάτησα.

Δεύτερον, για να σας κάνω να ζηλέψετε. Έχω διαβάσει ότι η ΗΠΑ είναι μια χώρα στην οποία οι πολυτέλειες είναι φτηνές και τα αναγκαία πράματα πανάκριβα. Το ίδιο μέγεθος της Τέιλορ το βρήκα να πουλιέται $14.94 χωρίς σταλτικά. €13.22 μου λέει ο Γκούγκλης.

(Αλλά της E.L. ούτε να τα κοιτάξετε δεν μπορείτε κι εδώ. Έχει 2 γαρδένιες, Rattan και tuberose, το ένα χειρότερο από τ' αλλο. $130 τα 50 ml για το πρώτο, $170 για 75 ml το δεύτερο, κατ' ευθείαν από το site της.)

Καλά κάνω εγώ και έχω πάντα μια μπουκαλάρα Ice Blue Aqua Velva after shave $4.55 τα 200 ml. Μου θυμίζει τα νιάτα μου: Πρώτο after shave που χρησιμοποίησα προ 45ετίας και βάλε. Αυτό κι αν είναι κλασσικό :)
 
Δηλ.παραγγελια στο ίντερνετ θα μου στοιχίσει γύρω στα 25 ευρώ το θέμα αλλά λιζι είναι αυτή!
 
IMG_20200609_105627.png
Αυτό και αν δεν αγγιζετε πολύ ακριβό !
 
Πίσω
Μπλουζα