Κλασικά [Disney]

kingtiger077 είπε:
Καλά θα ήταν! Αυτό είναι και το όνειρο κάθε συλλέκτη άλλωστε...δυστυχώς όμως, όπως λέει και ο Aardvark τα πρώτα τεύχη από τη σειρά αυτή δεν βρίσκονται στα περίπτερα, και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν, άσε που τα πουλάνε για χρυσό! Το πιο σπάνιο τεύχος θεωρείται το #25!
Ποτέ δεν ξέρεις! Κι αν σου κάτσει που λέει και η διαφήμιση. Εγώ στα καλά καθούμενα βρήκα ένα σπάνιο παιχνίδι για κονσόλα σε ελληνικό μαγαζί που εδώ και 3 χρόνια δεν το είδα ποτέ στο ebay και το πήρα και πάμφθηνα. Μην νομίζεις ότι ξέρουν όλοι την αξία κάποιων πραγμάτων. Εν πάσει περιπτώση θα έχουμε το νου μας.
 
Πέρα απο την παλαιότητα και την ακριβή τιμή(15δρχ το 1969), τα Κλασικά εύκολα καταστρέφονταν λόγω του δεσίματος στην ράχη. Σε αυτό οφείλεται ως ένα βαθμό η σπανιότητά τους, ειδικά των 30 πρώτων τευχών.
 
Δυο από τα σπανιότερα τεύχη των Κλασικών Ντίσνευ, το Νο1(δεξιά) και το Νο7(αριστερά). Σε επόμενη ανάρτηση θα ανεβάσω απο τη συλλογή μου εξώφυλλα απο τα αντίστοιχα ξένα Κλασικά Ντίσνευ.

Κλασικα 1 Ευπαλινος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανεμορφα παρολα οσα εχουν τραβηξει. :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να καποιες ξενες εκδόσεις Κλασικών Ντίσνευ, με τα ίδια ακριβώς εξώφυλλα με τις αντίστοιχες ελληνικές. Με τη σειρά απο πάνω προς τα κάτω, είναι τα αντίστοιχα τεύχη Νο3,7 και 4 των εκδόσεων Τερζόπουλου.

Κλασικα 2 Ευπαλινος.jpg

Κλασικα 3 Ευπαλινος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντυπωσιακό! :thumbup:

Ζηλεύω αφόρητα (με την καλή έννοια)! :D
 
Τα έχω ανακαλύψει κι εγώ τα Αμερικάνικα. Ψάχνοντας είδα ότι η σειρά αποτελείται από 57 τεύχη και είχα πρόθεση να την πάρω. Είναι γεγονός ότι παρόλο που είναι ένα χρόνο παλιότερα από τα δικά μας (του 1968 έναντι 1969 των δικών μας), πωλούνται πολύ φθηνότερα. Εδώ τα πάντα είναι υπερτιμημένα.

Συγκρατήθηκα όμως και δεν τα πήρα αφού έχω συμπληρωμένη την Ελληνική σειρά Κλασικά Ντίσνεϋ.

Περισσότερες λεπτομέρειες για την Αμερικάνικη σειρά εδώ
 
Σιγά μη σου ξέφευγαν!

:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kingtiger077 είπε:
Τα έχω ανακαλύψει κι εγώ τα Αμερικάνικα. Ψάχνοντας είδα ότι η σειρά αποτελείται από 57 τεύχη και είχα πρόθεση να την πάρω. Είναι γεγονός ότι παρόλο που είναι ένα χρόνο παλιότερα από τα δικά μας (του 1968 έναντι 1969 των δικών μας), πωλούνται πολύ φθηνότερα. Εδώ τα πάντα είναι υπερτιμημένα.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε ό,τι αφορά τις τιμές. Εδώ τεύχη της πρώτης 10αδας πωλούνται και πάνω απο 100?, ενώ τα αμερικάνικα είναι πολύ φθηνότερα!
 
Πίσω
Μπλουζα