Κλεινει και το Personal Computer World

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Ανακοινωθηκε το κλεισιμο του Personal Computer World ενος απο τα πιο παλια Βρετανικα περιοδικα υπολογιστων (εκδιδεται ανελειπως απο το 1978 ). :(

Το αγοραζα μεταξυ ~1996-2001 και το θεωρουσα παντα ενδιαφερον.

Η ανακοινωση εδω.

Μια πολυ καλη σελιδα-index για τα περιεχομενα του
 
Τελικά η μπάλα μου φαίνεται έχει πάρει τα πάντα και να δούμε πού και πότε θα σταματήσει.... :xm: :xm:
 
Incisive Media is closing Personal Computer World, one of the UK's oldest consumer technology titles, after more than 30 years, putting 12 jobs at risk.
Την ειρωνεία του πράγματος την πρόσεξε κανείς;

Incisive="κοφτερός" ή "αυτός που κάνει τομή".

Το σφάξανε το καημένο το περιοδικό. :p
 
Τα είπαμε και πριν μην επαναλαμβανόμαστε.

Εδώ υπάρχει το gamespot, μπαίνεις και βλέπεις μέχρι και βίντεο από το παιχνίδι, θα αγοράσει κανείς περιοδικό σήμερα;
 
Ωντος ειναι δυσκολο να κρατηθουν τα περιοδικα υπολογιστων στην αγορα, απο την στιγμη που εχουν απεναντι τους το internet.
 
Κρίμα για το περιοδικό και τους ανθρώπους πίσω από αυτό...

Πάντως ρε παιδιά, όσον αφορά εμένα, τα περιοδικά ασκούν άλλη μαγεία!

Το ξεφύλισμα ενός περιοδικού είναι ιεροτελεστία! Η μυρωδιά του χαρτιού, να προσέχεις μην τσακίσει κάποια σελίδα....

Μάλλον είμαι άρρωστος ε; :D
 
DINO είπε:
Κρίμα για το περιοδικό και τους ανθρώπους πίσω από αυτό...
Πάντως ρε παιδιά, όσον αφορά εμένα, τα περιοδικά ασκούν άλλη μαγεία!

Το ξεφύλισμα ενός περιοδικού είναι ιεροτελεστία! Η μυρωδιά του χαρτιού, να προσέχεις μην τσακίσει κάποια σελίδα....

Μάλλον είμαι άρρωστος ε; :D

Συμφωνω απολύτως !!!! :p :p:p:p :biglaugh:
 
Διαφωνώ παιδιά. Όταν έχεις net μπορείς να διαβάσεις πολλές γνώμες για κάτι που σε ενδιαφέρει.

Τα περιοδικά ασκούσαν μαγεία σε εμένα, μέχρι που δούλεψα σε κάποια από αυτά. Η μαγεία χάθηκε μονομιάς μόλις είδα τι παίζεται "από μέσα".

Οπότε, net και πάλι net.
 
Διαφωνώ! :D

Τρανταχτό παράδειγμα το PIXEL...

Πόσοι από εμάς δεν προτιμούν να έχουν το τεύχος στα χέρια τους, παρά να διαβάζουν τα σκαναρισμένα τεύχη;
 
Περιοδικά της δεκαετίας του '80 εξαιρούνται!!!!!!!!!!!!

ΚΑΜΙΑ σχέση το τότε με το σήμερα!
 
Pooky είπε:
Περιοδικά της δεκαετίας του '80 εξαιρούνται!!!!!!!!!!!!
ΚΑΜΙΑ σχέση το τότε με το σήμερα!
Υπάρχει όμως ένα, συγχρονο εντυπο, που εξαιρείται από το σωρό, γιατί οι συντάκτες εχουν μεράκι και όρεξη. ;) Εγώ πάντως το περιμένω κάθε 2μηνο και νιωθω σα να εχω το νεο pixel στα χερια μου......... :D

Linux format :p

(Ειμαι offtopicάς ! Τι να κάνουμε ???? :D )
 
Pooky είπε:
Περιοδικά της δεκαετίας του '80 εξαιρούνται!!!!!!!!!!!!
ΚΑΜΙΑ σχέση το τότε με το σήμερα!
Παρ'όλα αυτά, προτιμώ να έχω στα χέρια μου το Retro Gamer και το Official Playstation Magazine...

Είναι και θέμα συλλογής άλλωστε! :)
 
Περιοδικό είναι και το Linux Format, δεν είσαι off topic!

Χμ, έπεσε στα χέρια μου πρόσφατα και μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι η αίγλη που το περιβάλει έχει αρκετή από τη Πιξελική μαγεία των '80s.

Τα περιοδικά για το Linux δεν έχουν διαφθαρεί από "μίζες" εταιρειών (θα σου δώσω οπισθόφυλλο και πρώτο εσώφυλλο διαφήμιση, βγάλε μου το χάρβαλο πρώτο στο συγκριτικό...... ) ή (θα σου χαρίσουμε την οθόνη, βγάλτη πρώτη φοβερέ και τρανέ συντάκτη..... ) , οπότε μπορεί κανείς να τα εμπιστεύεται με σιγουριά.

Θα πω μόνο: BCC (Big City Corporation. The big and red coputer warehouse) .

O νοών νοείτω.

Και για να επιστρέψουμε:

Ένα περιοδικό για games σήμερα, τι μπορεί να προσφέρει σε ένα 15άχρονο του σήμερα; Δεν μιλάω για μας που νοιώσαμε την αίγλη του Pixel τότε. Εμείς όσο και να θέλαμε, δεν θα μπορούσαμε να διατηρήσουμε βιώσιμο ένα gaming περιοδικό.

Είμαστε ελάχιστοι. Πόσοι από τους φίλους σας τότε που έπαιζαν σαν τρελοί παιχνίδια παραμένουν στις επάλξεις σήμερα; Το πολύ πολύ να ξέρουν τη πασιέτζα και οι περισσότεροι αν τους μιλήσεις για games θα σου απαντήσουν ότι "δεν είναι της ηλικίας μας" "είναι χαμένος χρόνος" "ωρίμασε ρε!" "αυτά τα κάναμε στα 18, τώρα έχουμε στόχους" και τα λοιπά.

Οι σημερινοί gamers έχουν άμεση πληροφόρηση από το net, όπου μπορεί να δει κανείς και το video των παιχνιδιών όπως ανέφερα και πριν. Ειδικά με τους ρυθμούς της εποχής, τα περισσότερα παιχνίδια είναι στα ράφια πολύ πριν βγουν τα "τυπωμένα" reviews πολλές φορές. Κανείς δεν θα περιμένει, ειδικά οι νεότεροι.

Just my 2 cents.
 
Σωστές οι παρατηρήσεις! :thumbup:

Προσωπικά, μιλάω για τον εαυτό μου... Δε θα μπορούσα να ζήσω σε μια κοινωνία χωρίς περιοδικό τύπο. Και όταν λέω οτι, το να ξεφυλίζω ένα περιοδικό (όχι οποιοδήποτε) είναι για μένα ιεροτελεστία, το εννοώ!

Απλά φρικάρω αν κάποιος το πάρει στα χέρια του και τσαλακώσει κάποια σελίδα...

Στον καναπέ, όταν βλέπω TV, έχω πάντα συνοδεία ένα PIXEL, ένα ST FORMAT, ή ένα USER βρε αδερφέ, για ξεφύλλισμα...

Τι να πω... Μάλλον στην προηγούμενη ζωή μου, ήμουν εκδότης! :D
 
Ακριβώς. Είναι στάση ζωής. Εσύ έχεις ένα περιοδικό, εγώ προτιμώ το netbook.
 
Pooky είπε:
Ένα περιοδικό για games σήμερα, τι μπορεί να προσφέρει σε ένα 15άχρονο του σήμερα; Δεν μιλάω για μας που νοιώσαμε την αίγλη του Pixel τότε. Εμείς όσο και να θέλαμε, δεν θα μπορούσαμε να διατηρήσουμε βιώσιμο ένα gaming περιοδικό.

.
Exclusive content και highly researched content.
 
Αυτο που ειπε ο Χρηστος ,το πρωτο γιατι το 2ο το δινουν και τα site εκτος αν γουσταρεις να διαβαζεις τον αρθογραφο που ξερεις χρονια και τον παραδεχεσαι.

Αλλα το πρωτο παιζει σιγουρα,τα τοπ περιοδικα εχουν αποκλειστικοτητες μεσα απο συμφωνιες με εταιριες.

Προσφατο παραδειγμα καποιο γιαπωνεζικο νομιζω περιοδικο ειχε teaser κατι,δεν θυμαμαι τωρα και βουηξε το νετ,αλλα ολοι περιμεναμε τον επομενο μην να βγει το περιοδικο.
 
Δεν πιστεύω ότι τα περιοδικά του χώρου αυτού σήμερα μπορούν να επιζήσουν με exclusive content και μόνο. Δεν αντιλέγω είναι ένα ατού, αλλά........ πολύ λίγο.

Πάντοτε κατά τη γνώμη μου, έτσι;

Δεν μιλάμε για εξειδικευμένα περιοδικά gaming, π.χ. retro gamer. Αυτό αναφέρεται σε ειδικό target group έτσι και αλλιώς παίζει σε άλλα ταμπλό.
 
Όταν αναφέρομαι σε exclusive content, αναφερομαι για παράδειγμα σε συνεντεύξεις, σε απόψεις κτλ. Για παράδειγμα, ένα περιοδικό για games θα μπορούσε να έχει ένα θέμα για την AI στα games, να ζητήσει από 1-2 προγραμματιστές και ερευνητές πάνω στο θέμα να γράψουν ένα σχετικό άρθρο, να πάρει συνεντευξη από έναν άνθρωπο που δουλεύει στο θέμα, να κάνουν μια σχετική αναγωγή στο παρελθόν βλέποντας την εξέλιξη κτλ. Αν και κάτι τέτοιο μπορεί να κάνει και ένα site το περιοδικό έχει μεγαλύτερο attention span και το περιεχόμενο θα διαβαστεί.

Και θα φέρω παράδειγμα από άλλον χώρο, τον ερευνητικό.

Όταν κάποιος πάρει στα χέρια του το New Scientist για παράδειγμα θα διαβάσει άρθρα πάνω στο θέμα που τον ενδιαφέρει, αλλά ταυτόχρονα και άρθρα που δεν έχουν σχέση με το εξειδικευμένο αντικείμενο του. Με αυτό τον τρόπο όμως παίρνει ενημέρωση και για άλλα θέματα και ταυτοχρονα αυτό βοηθάει στην δικό του εξειδικευμένο τομέα, κάνει μια σύνδεση διαφορετικών πραγμάτων.

Το άρθρο όμως που τον ενδιαφέρει πραγματικά μπορεί να το πάρει και ηλεκτρονικά. Αλλά έτσι χάνει τον υπόλοιπο πλούτο.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει με τα site, παίρνεις πολύ εξειδικευμένα πράγματα. Άρα το αναγνωστικό κοινό που θα κοιτάξει το άρθρο για το AI θα διαβάσει μόνο ένα κομμάτι του. Εκεί ο τύπος έχει πλεονέκτημα.
 
Επισης υπαρχουν περιοδικα του χωρου που δεν κλειστηκαν στα στενα ορια των reviews και τον εκδηλο αυτοσκοπο των διαφημισεων.

Tο EDGE ειναι ενα τετοιο παραδειγμα.

Παντα διαθετει ενδιαφεροντα κομματια στην υλη του,παει το gaming ως φιλοσοφια λιγο παραπερα και παρουσιαζει ενα τοσο καλο συνολο που θα κανω οτι ξεχνω την βρωμικη πολεμικη που ειχε απεναντι στο Saturn.

To RetroGamer επισης βρηκε ενα θεματικο χωρο που ακομα και τα sites που ασχολουνται με αυτον δεν μπορουν να εμβαθυνουν τοσο.

Αλλωστε οι παλιοι "θρυλοι" συνηθως εμπιστευονται τις συνεντευξεις περισσοτερο στα εντυπα.
 
Πίσω
Μπλουζα