Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.884
Παρακολουθωντας την ταινια "η λιμνη των ποθων" (1958) ,(retrodb:http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_λίμνη_των_πόθων) παρατηρησα οτι υπαρχει ενα τραγουδι του Μανου Χατζιδακι που εχει την ιδια μουσικη με αυτη του "φευγουν τα νιατα" http://www.youtube.com/watch?v=FvTpbL4xXA4 που ακουσαμε λιγα χρονια αργοτερα(1963) στην ταινια "χτυποκαρδια στο θρανιο" .Μου εκανε εντυπωση που χρησιμοποιησε την ιδια μουσικη σε δυο ταινιες,το πιο γνωστο τραγουδι ομως ειναι το "φευγουν τα νιατα"

οι στιχοι του τραγουδιου που μαλλον ο τιτλος ειναι "φευγουν καΐκια" ,ειναι οι παρακατω(μπορει να υπαρχει και καποιο λαθος γιατι δεν τους βρηκα πουθενα..τους γραφω ετσι οπως τους ακουσα εγω) :

φευγουν καΐκια

μικρη μου αν μ' αγαπας

κι αν θα σαν με θελεις μην αργεις

στο παραθυρακι σου να βγεις

κι αν θα σαν με θελεις μην αργεις

στο παραθυρακι σου να βγεις

αγαπημενη ως τα παιδια

με περιμενει σαν Παναγιά

φευγουν καΐκια

μικρη μου αν μ' αγαπας

κι οταν θα 'ρθω αποψε να σε βρω

βερα θα σου φερω και σταυρό

κι οταν θα 'ρθω αποψε να σε βρω

βερα θα σου φερω και σταυρό

αγαπημενη ως τα παιδια

με περιμενει σαν Παναγιά

προσθετω και τους στιχους του "φευγουν τα νιατα" , πηγη

Φεύγουν τα νιάτα

τα νιάτα κι η δροσιά

φεύγουν τα νιάτα μας και χάνονται

και μαζί τους φεύγει η ξενοιασιά.

Θέλει τραγούδι

τραγούδι και χορό

φεύγουν τα νιάτα μας και χάνονται

και μας περιμένει ο καιρός.

Φεύγουν τα νιάτα

κυλούν σαν το νερό

δεν σταματούν να γελούν

με τον καιρό.

Νάταν τα νιάτα

αχ να 'ταν δυο φορές

θα 'ταν μισές όλες οι λύπες μας

και διπλές θα ήταν οι χαρές.

Φεύγουν τα νιάτα

και φεύγει κι η ζωή

φεύγουν τα νιάτα μας και χάνονται

σαν το ανοιξιάτικο πρωί

Λετε να υπαρχει κατι παρομοιο και σε αλλες ελληνικες ταινιες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Λετε να υπαρχει κατι παρομοιο και σε αλλες ελληνικες ταινιες;
Ο Θεοδωρακης στο μουσικο μοτιβο της "Συνοικια το Ονειρο" και μετα στο "Ζορμπα"
 
lolota είπε:
Ο Θεοδωρακης στο μουσικο μοτιβο της "Συνοικια το Ονειρο" και μετα στο "Ζορμπα"
σ ευχαριστω lolota:) απο τη στιγμη ομως που αλλαχτηκε (απο καποιον moderator ή administrator) ο τιτλος του θρεντ, ψαχνουμε πλεον για ιδια μουσικη τραγουδιου που ακουστηκε σε ελληνικες ταινιες αλλά οι στιχοι να ειναι διαφορετικοι!! σιγουρα οι περιπτωσεις αυτες θα ειναι ελαχιστες
 
Ιδια μουσικη χωρις στιχους ομως, γιατι δεν υπαρχουν, ακουμε στην εναρξη της ταινιας Στουρναρα 288 και στα πλανα με το ξεκινημα της εκδρομης προς το Ναυπλιο στον Ανθρωπο του τραινου.

Πολυ ωραιο θεμα, katerinak!
 
bambinella 100 είπε:
Ιδια μουσικη χωρις στιχους ομως, γιατι δεν υπαρχουν, ακουμε στην εναρξη της ταινιας Στουρναρα 288 και στα πλανα με το ξεκινημα της εκδρομης προς το Ναυπλιο στον Ανθρωπο του τραινου.Πολυ ωραιο θεμα, katerinak!
σ ευχαριστω κι εσενα bambinella:)

η περιπτωση που αναφερω στο θρεντ ειναι πολυ πιθανον να ειναι και η μοναδικη..Μηπως θα ηταν καλυτερα να προσθεσουμε γενικα ομοια μουσικα μοτιβα (Ελληνων συνθετων) που ακουγονται σε ελληνικες ταινιες;ετσι θα υπαρχει και ποικιλια στις απαντησεις :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω πως αυτο πρεπει να κανεις γιατι υπαρχουν αρκετα κοινα μουσικα μοτιβα, εν αντιθεσει με κοινα τραγουδια (αλλα με αλλους στιχους) στις ελληνικες ταινιες.

Ετσι θα εμπλουτιστει περισσοτερο το θεμα σου.
 
bambinella 100 είπε:
Νομιζω πως αυτο πρεπει να κανεις γιατι υπαρχουν αρκετα κοινα μουσικα μοτιβα, εν αντιθεσει με κοινα τραγουδια (αλλα με αλλους στιχους) στις ελληνικες ταινιες.Ετσι θα εμπλουτιστει περισσοτερο το θεμα σου.
συμφωνω κι εγω με ολα οσα γραφεις bambinella και σ ευχαριστω πολυ γι ακομα μια φορα :)

ελπιζω να ξανααλλαχτει ο τιτλος του θρεντ απο καποιον υπευθυνο του φορουμ και να μπει ενας πιο καταλληλος ωστε να συμπεριλαβουμε και τα κοινα μουσικα μοτιβα που ειναι σιγουρα περισσοτερα και μπορουμε να τα βρουμε σχετικα πιο ευκολα
 
Μια που το θέμα "απαγκιστρώθηκε" (νομίζω) από ελληνικές ταινίες, μέσα στη γενικότερη ασάφεια να αναφέρω ότι το τραγούδι του Άκη Πάνου "Θα κλείσω τα μάτια", έκει κυκλοφορήσει με κοινωνικό στίχο, με τη φωνή του Μπηθικώτση :

Δεν ξέρω, κερδίζω κάτι;
 
panp το θεμα δεν "απαγκιστρωθηκε" απ τις ελληνικες ταινιες,γι αυτες εξακολουθουμε να γραφουμε : κοινα μουσικα μοτιβα ή ιδια μουσικη με αλλους στιχους με την προϋποθεση να ακουγονται στις ελληνικες ταινιες :)

Το τραγουδι που αναφερεις ακουγεται σε 2διαφορετικες ελληνικες ταινιες;
 
katerinak είπε:
σ ευχαριστω lolota:) απο τη στιγμη ομως που αλλαχτηκε (απο καποιον moderator ή administrator) ο τιτλος του θρεντ, ψαχνουμε πλεον για ιδια μουσικη τραγουδιου που ακουστηκε σε ελληνικες ταινιες αλλά οι στιχοι να ειναι διαφορετικοι!! σιγουρα οι περιπτωσεις αυτες θα ειναι ελαχιστες
Ο τίτλος μπορεί να αλλάξει και πάλι. Δεν είναι πρόβλημα. Τον άλλαξα εγώ με βάση αυτό που είδα στο αρχικό ποστ γιατι το "παρατηρησα οτι" ήταν πολύ γενικό και αόριστο :)
 
σ ευχαριστω πολυ Kambia!! ηταν πολυ γενικος ο τιτλος που εβαλα οταν ανοιξα στο θρεντ αλλα για να πω την αληθεια,δεν ηξερα τι να γραψω..
 
Πάντως λέω οτι ο τίτλος μπορεί να ξανα αλλάξει ώστε να μην περιοριστεί το θέμα μόνο στη μουσική αν θέλετε.
 
Η δική μου "συνεισφορά" σε αυτό το τόπικ θα είναι ένα τραγούδι ....

Πρόκειται για το "Μη μου μιλάς για αγάπη", το οποίο ακούσαμε στην ταινία "Όμορφες μέρες" του Κώστα Ασημακόπουλου, γυρισμένη στις αρχές των 70ς !!! Να λοιπόν το τραγούδι με τους στίχους του ίδιου του σκηνοθέτη, όπως το ακούσαμε στην ταινία [στο βιντεάκι βλέπουμε και σκηνές της ταινίας] :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιπτώσεις που μουσική/τραγούδι από κάποια ταινία έγινε αργότερα τραγούδι με (άλλους) στίχους όπως αυτή είναι πολλές, αν και συνήθως δεν τα τραγούδησε ο ίδιος ερμηνευτής όπως στο προηγούμενο παράδειγμα η Γαλάνη. Και το ανάποδο έχει γίνει επίσης, δηλαδή η μουσική επένδυση κάποιας ταινίας περιλάμβανε διασκευασμένη τη μουσική κάποιων τραγουδιών (δεν μιλάω για χρήση ενός τραγουδιού χωρίς αλλαγές που είναι φυσικά συνηθέστατη).

Για παράδειγμα, το "Μεσ' σ' αυτή τη βάρκα" από τη Μανταλένα είναι ένα από τα θέματα που χρησιμοποίησε ο Χατζιδάκις στο Χαμόγελο της Τζοκόντας... στις "Τρωάδες" του Κακογιάννη ακούγεται η Φαραντούρη να τραγουδάει το "Θα σημάνουν οι καμπάνες" με αγγλικούς στίχους. To "Beyond Tomorrow (Love Theme from Serpico)" χρησιμοποιήθηκε από το Θεοδωράκη στο "Δρόμοι Παλιοί" κλπ κλπ.

Αλλά νόμιζα το θέμα είναι για μουσική που χρησιμοποιήθηκε σε 2 ταινίες, με ή χωρίς λόγια. Τέτοια δεν μου έρχεται στο μυαλό.
 
elephadas είπε:
Αλλά νόμιζα το θέμα είναι για μουσική που χρησιμοποιήθηκε σε 2 ταινίες, με ή χωρίς λόγια. Τέτοια δεν μου έρχεται στο μυαλό.
η αληθεια ειναι οτι ακομη δε μπηκε οριστικος τιτλος στο θρεντ,αλλα πολυ πιθανον να ειναι αυτος: "Κοινα τραγουδια και μουσικη σε ελληνικες ταινιες " ή κατι παρομοιο, θα δουμε τι θα γραψει η Kambia:)
 
Στην ταινια Γοργονες και μαγκες η Μαρινελλα τραγουδα το Ανοιξε πετρα σε δυο εκδοχες.

Αρχικα ακουμε τη θλιβερη και στο τελος της ταινιας που ειναι χαρουμενο, ακουμε και τη χαρουμενη εκδοχη, οσον αφορα τους στιχους. Δηλαδη εχουμε ενα τραγουδι που αλλαζει οχι απο ταινια σε ταινια, αλλα μεσα στην ιδια!
 
Εχουμε ξαναμιλησει σε αλλα 2 θρεντς σχετικα με την εναρξη της μουσικης του τραγουδιου της Μαρινελλας "δως μου τ' αθανατο νερο" που ακουγεται στην ταινια "η παριζιανα" :


αποτελει μουσικο μοτιβο για τις παρακατω ελληνικες ταινιες ιδιαιτερα σε σκηνες λυπης και μελαγχολιας :

@ το ανθρωπακι

@ ο φαντασμενος

@ ο κατεργαρης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "το κοριτσι του λουνα παρκ" η Αλικη τραγουδα το "αγαπη μου αγαπη μου" με δυο διαφορετικους τροπους,ειναι μια παραλλαγη της γνωστης μουσικης :

http://www.youtube.com/watch?v=St2DAaIvTmk (οταν η Αλικη τραγουδα παιζοντας κιθαρα μπροστα στο "γυαλακια" Δημητρη που ειναι καλεσμενος στο σπιτι της)

http://www.youtube.com/watch?v=gTWL-hRl3cU (οταν ο Δημητρης ειναι στο αυτοκινητο και πηγαινει να βρει την Αλικη που νομιζει τον εχει εγκαταλειψει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω πως το ᾽᾽Βρεχει φωτια στην στρατα μου᾽᾽ με τον Στρατο Διονυσιου εκτος απο την κλασσικη σκηνη στο ᾽Ὀρατοτης μηδεν᾽᾽ με τον Νικο Κουρκουλο να το βαζει και να παιζει ενω καιει τα υπαρχοντα του, ακουγεται και στο πρωτο ταινιακι απο τον ''Αστερισμο της Παρθενου᾽᾽.
 
Το τραγούδι "Εγώ πεθαίνω Θοδωρή" (μουσική: Γιώργος Χατζηνάσιος, στίχοι: Σώτια Τσώτου, ερμηνεία: Δημήτρης Κοντολάζος), που περιλαμβάνεται στον δίσκο "Άσπρο μαύρο" (1974) του Χατζηνάσιου χρησιμοποιεί ένα μέρος της μουσικής που είχε γράψει ο Χατζηνάσιος για το αντιστασιακό δράμα της Φίνος Φιλμ "Οι γενναίοι πεθαίνουν δύο φορές" (1973).

 
Πίσω
Μπλουζα