Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

H "Υπομονή" ακούγεται στη "Μοντέρνα Σταχτοπούτα" του 1964 και ένα αργότερα στις ''Διπλοπενιές".
 
Το "Σ' ευχαριστώ", πάλι του Χατζηνάσιου, που αποδίδει μοναδικά η Μαρινέλλα το 1978, χρησιμοποιεί στο ρεφρέν ένα από τα βασικά μοτίβα της ταινίας της Φίνος Φιλμ "Με φόβον και πάθος" (1972).

 
Domenica είπε:
Νομιζω πως το ᾽᾽Βρεχει φωτια στην στρατα μου᾽᾽ με τον Στρατο Διονυσιου εκτος απο την κλασσικη σκηνη στο ᾽Ὀρατοτης μηδεν᾽᾽ με τον Νικο Κουρκουλο να το βαζει και να παιζει ενω καιει τα υπαρχοντα του, ακουγεται και στο πρωτο ταινιακι απο τον ''Αστερισμο της Παρθενου᾽᾽.
δικιο εχεις Domenica,το επαληθευσα και μαλιστα στην ταινια "αστερισμος της παρθενου" δεν ακουγεται μονο η μουσικη αλλα ολοκληρο το τραγουδι :

εδω βλεπουμε καποιον να χορευει ζεϊμπεκικο το "βρεχει φωτια στη στρατα μου"

attachment.php
η Ζωη με το φιλο της παρακολουθουν απο μακρυα ολους αυτους που γλεντανε,ενω οι δυο τους τρωνε σουβλακια
attachment.php


vrexei.jpg

a.jpg
 
Στην ταινια "κοκκινα φαναρια" ο Ζαμπετας τραγουδαει "ο πιο καλος ο μαθητης" , το ιδιο τραγουδι ερμηνευει και στην ταινια "ο πιο καλος ο μαθητης":

http://www.youtube.com/watch?v=Lu7S7TxYHVY
 
Στην ταινια "Αμοκ" (retrodb: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αμόκ ) στους τιτλους εναρξης ακουμε μονο τη μουσικη συνθεση του Σταυρου Ξαρχακου ενω μολις ξεκιναει η ταινια τα κοριτσια του αναμορφωτηριου ερμηνευουν ενα τραγουδι με την ιδια μουσικη και τους παρακατω στιχους:

" βαρια η καρδια μου,θολα ειναι τα ματια μου

στεγνωσαν τα χειλη,στερεψαν τα δακρυα μου

σταυρωμενη μου καρδια,καθε ελπιδα κι η πληγη

κι αλλη ακομη μαχαιρια,μου ματωνει την πληγη

βαρια ειναι τα χερια, στα δαχτυλα ματωσανε

φτωχα τα ονειρα μου και μου τα προδωσανε

σταυρωμενη μου καρδια,καθε ελπιδα κι η πληγη

κι αλλη ακομη μαχαιρια,μου ματωνει την πληγη

σταυρωμενη μου καρδια,καθε ελπιδα κι η πληγη

κι αλλη ακομη μαχαιρια,μου ματωνει την πληγη "

πιθανον να υπαρχουν καποια λαθη στους παραπανω στιχους γιατι τους γραφω ετσι οπως τους ακουσα εγω,δυστυχως δε γνωριζω τον τιτλο του τραγουδιου,ισως να λεγεται"σταυρωμενη μου καρδια" :eek:

Εδω ειναι και το σχετικο βιντεο :



ΥΓ: η μουσικη συνθεση ξαναακουγεται γυρω στο 50λεπτο της ταινιας και προς το τελος της,δεν τα προσθεσα ομως στο βιντεο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εφτιαξα σε βιντεακι το μουσικο μοτιβο(συνθεση του Μιμη Πλεσσα) της ταινιας "το ανθρωπακι" για να το ακουσουμε καλυτερα:

απομονωσα στην ταινια "ο κατεργαρης" και τη σκηνη που ακουγεται το ιδιο μουσικο μοτιβο, ξεκιναει στα 11 δευτερολεπτα του βιντεο :

[edit] Αφαίρεση video από τον χρήστη λόγω πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "η αγαπη μας" ο αδερφος(Τακης Γκιωκας) της Μαρινας (Αλικη) τραγουδαει για λιγα δευτερολεπτα χωρις μουσικη το "λα λα τρα λαλα λαλα λα"που ακουμε στην ταινια "η κορη μου η σοσιαλιστρια" οταν η Αλικη χορευει και τραγουδαει το "σηκω χορεψε συρτακι" :

http://www.youtube.com/watch?v=wlykI79RFv0
 
Ρε παιδιά, τι καθόμαστε και γράφουμε; Αν ένα μουσικό θέμα μιας ταινίας κυκλοφορεί μέσα στην ταινία και σαν τραγούδι; Μα σε 500 ταινίες συμβαίνει αυτό !
 
Το περίφημο shake από το "Τέντυ - μπόυ αγάπη μου", χρησιμοποιείται ως σάουντρακ συχνά-πυκνά και στο "20 γυναίκες κι εγώ" και οι δύο ταινίες με τον Βουτσά, μουσική Μίμης Πλέσσας ασφαλώς.

Επίσης το shake του Βαγγέλη Σειληνού στην ταράτσα, από το "Μια Ελληνίδα στο χαρέμι" ακούγεται στο "20 γυναίκες κι εγώ" στην αρχή της ταινίας μετά τους τίτλους αρχής.

Η ταινία "ο κατεργάρης" αρχίζει με την ίδια μουσική με την ταινία "Ξύπνα Βασίλη" και στις δύο Δαλιανίδης σκηνοθεσία, Πλέσσας μουσική.

[edit] αφαίρεση των youtube links καθώς αφορούν ολόκληρες ταινίες :) [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Ρε παιδιά, τι καθόμαστε και γράφουμε; Αν ένα μουσικό θέμα μιας ταινίας κυκλοφορεί μέσα στην ταινία και σαν τραγούδι; Μα σε 500 ταινίες συμβαίνει αυτό !
panp αυτο το συμπερασμα απο πού το εβγαλες; αναφερεσαι σε καποιο συγκεκριμενο ποστ; αν ναι,σε ποιο;
 
Ναι, δεν το έγραψα καλά, τώρα το είδα : εννούσα "ψάχνουμε αν το θέμα μιας ταινίας έχει βγει σε άλλη σαν τραγούδι; Αυτό συμβαίνει σε 500 ταινίες." Αν είναι ο ίδιος συνθέτης, είναι η εύκολη λύση. Έχουμε ακούσει μέχρι και το "Αχ χελιδόνι μου" ορχηστρικό στην "Ιδιωτική μου ζωή" (αν θυμάμαι καλά, ή κάποια εκείνης της εποχής). Και φαντάζομαι, κάπου θα υπάρχει και το τραγούδι "Αχ χελιδόνι μου".

Τέλος πάντων, επειδή αυτό το θέμα δεν το "έπιασα" καλά από την αρχή, παραθέτω τούτο : το ορχηστρικό "Χασάπικο της Τζένης", από την ταινία "Τζένη-Τζένη", ακούγεται αλλιώς στην ταινία και είναι αλλιώς ηχογραφημένο στο δίσκο που κυκλοφόρησε ως "Η αυθεντική μουσική της ταινίας". Το πρώτο υπάρχει στο youtube, το δεύτερο δε μπορώ να το ανεβάσω από το cd μου και δεν υπάρχει στο internet. Να λοιπόν κάτι αξιοπρόσεκτο (αλλά φυσικά και πάλι εκτός topic...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hirisofos είπε:
Η ταινία "ο κατεργάρης" αρχίζει με την ίδια μουσική με την ταινία "Ξύπνα Βασίλη" και στις δύο Δαλιανίδης σκηνοθεσία, Πλέσσας μουσική.[edit] αφαίρεση των youtube links καθώς αφορούν ολόκληρες ταινίες :) [edit]
εφτιαξα 2 βιντεακια με τους τιτλους εναρξης των δυο αυτων ταινιων :

"ο κατεργαρης" : [edit]This video has been removed by the user. Sorry about that.[/edit]

"ξυπνα Βασιλη"


ΥΓ: η συγκεκριμενη περιπτωση υπηρξε και σε ενα απ τα κουιζ της bambinella "τι κοινο εχουν" και συγκεκριμενα εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thnx Katerinak κ για την πληροφόρηση ως προς το κουίζ της bambinella (που δεν είχα υπόψιν) και για τα βιντεο, εγώ παρέθεσα τα λινκς με ολόκληρες τις ταινίες αλλά αφαιρέθηκαν.......
 
Hirisofos είπε:
Thnx Katerinak κ για την πληροφόρηση ως προς το κουίζ της bambinella (που δεν είχα υπόψιν) και για τα βιντεο, εγώ παρέθεσα τα λινκς με ολόκληρες τις ταινίες αλλά αφαιρέθηκαν.......
Hirisofos τα λινκς που οδηγουσαν σε ολοκληρες ταινιες αφαιρεθηκαν λογω πνευματικων δικαιωματων

Βιντεο με μουσικο μοτιβο(συνθεση του Γιωργου Κατσαρου) που συναντουμε σε καποιες ελληνικες ταινιες :

ταινια "η αγαπη μας"

οταν φτανει η Ρια για τα εγκαινια του σχολειου
Σιγουρα ακουγεται και σε αλλες ταινιες το παραπανω μουσικο μοτιβο,αν τις θυμαστε γραψτε τους τιτλους :)
 
Πρέπει να ακούγεται και σε ταινία με Κωνσταντάρα, σίγουρα.

Επίσης, στην ταινία του Κωνσταντάρα "Ο φαφλατάς" υπάρχει ένα παραπλήσιο μουσικό θέμα σε ρυθμό καρσιλαμά, που το ακούμε και σε αρκετές άλλες ταινίες. To λέω λίγο με νότες, αφού δεν έχω άλλο τρόπο :

Σολ - Ντο Ντο Ντο

Σολ - Ντο Ντο Ντο

Λα - Σολ - Φα - Λα - Σολ

Ένα επίσης "common" θέμα πάλι με μπουζούκια, υπάρχει και στους "Άσους των γηπέδων", επαναλαμβανόμενο σε αρκετές ταινίες ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Πρέπει να ακούγεται και σε ταινία με Κωνσταντάρα, σίγουρα.Επίσης, στην ταινία του Κωνσταντάρα "Ο φαφλατάς" υπάρχει ένα παραπλήσιο μουσικό θέμα σε ρυθμό καρσιλαμά, που το ακούμε και σε αρκετές άλλες ταινίες.

Ένα επίσης "common" θέμα πάλι με μπουζούκια, υπάρχει και στους "Άσους των γηπέδων", επαναλαμβανόμενο σε αρκετές ταινίες ακόμα.
μηπως αναφερεσαι στο μουσικο μοτιβο(συνθεση του Γιωργου Κατσαρου) που ακουγεται στην αρχη(μεχρι τα 24 δευτερολεπτα) του παρακατω βιντεο;

ταινια "ο δασκαλακος ηταν λεβεντια" :


αυτο μου θυμιζει περισσοτερο ταινιες με το Νικο Ριζο

ΥΓ: τωρα που προσθεσες τις νοτες,νομιζω οτι καταλαβα σε ποιο μουσικο μοτιβο αναφερεσαι panp :) αν μπορεσω θα φτιαξω βιντεακι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp απ οτι καταλαβα εννοεις το παρακατω μουσικο μοτιβο που ειναι συνθεση του Δημητρη Κωστανταρα:

προκειται για τους τιτλους εναρξης της ταινιας "ο φαφλατας" :http://www.youtube.com/watch?v=n8LJgpfZDKM

φυσικα ακουγεται κι αλλες φορες μεσα στην ταινια,στο παρακατω βιντεο ειναι μια παραλλαγη(ξεκιναει στα 20 δευτερολεπτα του βιντεο) : [video=youtube;4ZSEmyVY-fA]



Λογικα,το μουσικο μοτιβο των τιτλων εναρξης θα ακουγεται και σε αλλες ταινιες με συνθετη τον Δημητρη Κωστανταρα και φυσικα πρωταγωνιστη τον Λαμπρο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστά ! To μοτίβο των τίτλων του "Φαφλατά" εννούσα με τις νότες (τι να κάνω, πως διάολο...).

Τώρα για το άλλο, από τους "Άσους του γηπέδου" (ή αλλιώς Κυριακάτικοι Ήρωες"), προς το παρόν δεν έχω θυμηθεί τις νότες (στο ίντερνετ δε βρίσκω κάτι που να περιέχε τη μουσική αυτή).

Βέβαια, διαβάζω ότι η μουσική στη συγκεκριμένη ταινία είναι του Αργύρη Κουνάδη, ο οποίος έχει κάνει όλες κι όλες καμιά δεκαπενταριά ταινίες, οπότε το "θέμα" που ψάχνω ίσως να μην είναι και τόσο "common", αν και εγώ το έχω ακούσει αρκετά.

Θα επανελθω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακομη ενα μουσικο μοτιβο που συνανταμε σε ορισμενες ελληνικες ταινιες ειναι αυτο του παρακατω βιντεο,συνθεση του Γιωργου Κατσαρου

η ιδιαιτεροτητα του βιντεο ειναι οτι στη συγκεκριμενη ταινια ακουμε το τραγουδι με στιχους, οχι μονο το μουσικο μοτιβο οπως συμβαινει σε αλλες ταινιες

τιτλοι εναρξης της ταινιας "η αγαπη μας" : [video=youtube;-BZmTLV0NZY]

στιχοι του τραγουδιου (ετσι οπως τους ακουσα εγω) :

"εχω μια φωτια

στα χειλη στην καρδια

μια πυρκαγια

δωσε μου να πιω

στα χειλη σου τα δυο

πικρο νερο

ελα ελα ποταμε μου και διψω

ελα ελα ποταμε μου και διψω

εχω μια πληγη

μεγαλη οπως η γη

κρυφη πληγη

μα η πασχαλια

λαλουνε τα πουλια

και με πονα

ελα ελα να τη σβησεις με φιλια

ελα ελα να τη σβησεις με φιλια

εχω μια φωτια

στα χειλη στην καρδια

μια πυρκαγια

δωσε μου να πιω

στα χειλη σου τα δυο

πικρο νερο"

εχω την εντυπωση οτι το μουσικο μοτιβο το ακουμε(ισως με καποια παραλλαγη) και στην ταινια "η ταξιτζου" οταν ο Νικος Ριζος φευγει θυμωμενος με το ταξι και μετα απο λιγο εχει ενα ατυχημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Βambinella ειχε βαλει σε κουιζ το κοινο τραγουδι που ακουγεται στις ταινιες "201 καναρινια" και "γαμος αλα ελληνικα" :


http://www.youtube.com/watch?v=CCDPetHUta0

οπως φαινεται και στα δυο βιντεο,το τραγουδαει ο Χαρρυ Κλυνν
 
Πίσω
Μπλουζα