Κοινωνιολογική μελέτη για τους χεβιμεταλάδες των 80s

Domenica είπε:
Δεν χρησιμοποιησα τον ορο ῾ὐποκουλτουρα῾᾽αλλα subculture ορος που στα Αγγλικα δεν προσδιοριζει κατι αρνητικο αλλα απλα με δικους του κωδικες,νομιζα πως ηταν σαφες το post μου. Στη δικη μου πολη ηταν κουλ και συμβατικο το να ακους μεταλ ολοι οι ῾᾽κουλ῾᾽᾽ακουγαν και αυτο ηταν και το θεμα το ποσο mainstream και συντητηριτικο ηταν.
δεν διαβασες καλά τι έγραψα για τον όρο υποκουλτούρα...στην πράξη επανέλαβες ότι παρέθεσα
 

παρτε λιγο υποκουλτουρα να ισιωσουμε ολοι μας..
 
O.K. λοιπόν το Theli των Therion! ευχαριστώ για την διόρθωση, ωραίο πράγμα πάντως.

Πάντως η έρευνα που λέτε ακούγεται υπεραπλουστευμένη. Οπως λέω και από τις εμπειρίες μου δεν περιορίζοταν σε μια κοινωνική τάξη και όπως ανέφερα και πάνω υπάρχουν άπειρα παρακλάδια με φανατικούς ακροατές το καθένα. Μια σοβαρή έρευνα θα διαχώριζε ανάμεσα σε είδη μέταλ και τους οπάδούς τους σύμφωνα με ηλικίες,χώρες, τάξεις, φύλα ακόμα και περιοχές. Θα έπρεπε να έχει κεφάλαια όπως ᾽᾽Μέταλ και πολιτική᾽᾽, ᾽᾽Μέταλ και θρησκεία᾽᾽, ᾽᾽Μέταλ στην επαρχία᾽᾽, ᾽᾽Μέταλ σε περιοχές με οικονομική άνεση᾽᾽, ᾽᾽Ντυσιμο, σύμβολα, χτενίσματα᾽᾽, ᾽Ἠ εικόνα του ηρωικού αρσενικού στη μέταλ κουλτούρα᾽᾽, ᾽᾽Ποπ μέταλ᾽᾽( Scorpions και σία), ᾽᾽Το κιτς᾽᾽,
 
Πίσω
Μπλουζα