Κολατσιό στο σχολείο

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
287
Σημερα υπαρχουν φυσικα τα κυλικεια οπου μπορεις να βρεις οτι θες.

Στο δημοτικο μου ομως δεν υπηρχε κατι τετοιο. Ενας πλανοδιος φουρναρης περναγε στην χαση και στην φεξη, οπότε και παιρναμε τυροπιτες ή κανενα φρεσκο κρουασαν. Στο νηπιαγωγειο δε, μας υποχρέωναν να παιρνουμε αποκλειστικα φαγητο απο το σπιτι.

Οπότε... τι τρωγαμε για κολατσιο? τι καλο μας ετοιμαζαν οι γονεις απο το σπιτι μας?

(η δικη μου μανα μαλιστα ηταν και φανατικη του σπιτικου. Δεν το γλιτωνα με τιποτα.. :xm: )

Το must ηταν τοστακι, αλλά υπηρχαν και παιδακια που ειχαν ψωμι με τυρι (φετα). Η αβγοφετα επισης επαιζε πολυ, ή και σκετο αβγο με ψωμι. Τα σπιτικα κουλουρακια, χορτοπιτα ειχε φερει μια φορα θυμαμαι καποιος, και σαντουιτσακια με λουκανικο (χωριατικο ή μη) επαιζαν εξισου αρκετα.

Και θυμαμαι αλλη μια φορα που καποιος ειχε φερει καστανα..τα μοιραστηκε με ολους μας (ειχε φερει αρκετα :) )

Προσωπικα δεν μου αρεσε το σπιτικο (τι να κανα ομως.. :( ) και χαρηκα οταν πηγα γυμνασιο που ειχε κυλικειο.. Μεχρι που ειδα τι συνθηκες επικρατουσαν εκει, και επαιρνα αποκλειστικα συσκευασμενα τροφιμα (κρουασαν πχ ή τσουρεκακια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόοοον, στον νηπιαγωγείο μου έβαζε η μαμά μου στο καλαθάκι ψωμί με τυρί τυλιγμένο σε πετσετάκι της κουζίνας (είχαμε 2-3 που ήταν πανομοιότυπα και τα κρατούσε μόνο γι'αυτό το σκοπό, κι έτσι φαινόταν σα να πήγαινα κάθε μέρα με το ίδιο πετσετακι στο σχολείο! :p ) Βασικά τώρα που το σκεφτομαι, μετά από 20+ χρόνια τα έχουμε ακόμα αυτά τα πετσετάκια! Αθάνατα!!!

Όταν προβιβάστηκα και πηγαινα πια δημοτικό :cool: , ο φούρνος της γειτονιάς ήταν στο δρόμο μου οπότε σταματούσα εκεί και έπαιρνα ζεστο ζεστο κουλούρι ή κρουασαν σοκολάτα που μόλις είχε βγει από το φούρνο! Κόλαση!:dribble:

Αχ, τι μου κάνεις Λορένα!
 
Η δικια μου εμπειρια απο κολατσιο-κατασταση στο δημοτικο ξεκινουσε παντα μια μερα ΠΡΙΝ αρχισει το σχολειο.. ;)

Κατα παραδοση, μια μερα πριν αρχισουμε το σχολειο, η μητερα μου θα μου αγοραζε δυο κουτες κουκου-ρουκου, απο τις οποιες μεχρι το μεσημερι της ιδιας ημερας θα ειχαν αφαιρεθει ολα τα αυτοκολητα προς συλλογη και φυλαξη! Απο εκει και περα οι κουτες αυτες θα ανανεωνοντουσαν κατα την διαρκεια της σχολικης χρονιας. Σαν συμπληρωμα της κουκου-ρουκου λοιπον, (αν θυμαμαι καλα), υπηρχε παντα ενα κουλουρι, και εκεινο το σπαστο το ποτηρι (με τους πολλους δακτυλιους που γινοταν στο τελος σαν ακορντεον και εκλεινε !!) για νερο. Καμια φορα το κολατσιο εμπλουτιζοταν με τοστ με αλαντικοιστοριες η κλασικα με μερεντα, και ολο το δημιουργημα σε αλουμινοχαρτο και εξτρα χαρτοπετσετες (λες και μανικια δεν ειχα!!!)

Απο ροφηματα που κουβαλουσα στην τσαντα μου (αλλα και προμηθεια απο το κυλικειο), σχεδον οσο με θυμαμαι εκτος απο το κλασικο νερο απο τις βρυσες του σχολειου ηταν το σοκολατουχο γαλα της ΕΒΟΛ με το ασημοχαρτο σαν καπακι (και που για να το βγαλεις με παιδικα χερια επρεπε να κραταει η σκουφια σου απο την γενια του Ηρακλη και πανω)!

Το ομορφοτερο διαλειμα της καθε σχολικης μερας περιλαμβανε το εξης μαγικο ροφημα.. ;)

picture.php


** Το περιεργο και ευεργετικο αποτελεσμα με τις κουκου-ρουκου που ανεφερα παραπανω (ανοιγμα και αναλωση μετα απο αρκετες ημερες), ηταν οτι επειδη μπαγιατωναν εκτεθειμενες στον αερα απο το ανοιγμα, επαβαν να τριβονται οπως οταν τις ανοιγες φρεσκιες φρεσκιες (κατι που σιχαινομουν πολυ - τριματα), και γινοντουσαν πιο μαλακες στο δαγκωμα. Συν τοις αλλοις η γκοφρετα αποκτουσε "ανεξαρτησια" και μπορουσε να αποκοληθει απο την σοκολατινη επιφανεια που εμενε μετα εκτεθειμενη σαν πεπιεσμενη σοκολατα!. Φυσικα το να ανοιγεις πολλες γκοφρετες και να φτιαχνεις μια σοκολατα γιγας με τις λεπτες επιστρωσεις σοκολατας απο την καθε γκοφρετα, ειναι ανεπαναληπτη εμπειρια!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ δεν έτρωγα το κολατσιό μου που μου ετοίμαζε η μητέρα μου

εξού και το παρατσούκλι της δασκάλας μου, <<κλαράκι>>!

Είχα γεμίσει το θρανίο με σάντουϊτς.... :(
 
Δεν τα έδινες σε κανένα παιδάκι να μην πήγαιναν χαμένα;;;

Εμείς παίρναμε καθημερινώς το χαρτζηλίκι μας ξεκινώντας από δίδραχμο (νηπιαγωγείο) μέχρι δύο κατοστάρικα (γ' λυκείου). Τυρόπιτες ζαχαρωτά και πορτοκαλάδα σε πλαστική μπαλίτσα από το κυλικείο της κυρά - Αγγελικής ήταν οι καθημερινές διατροφικές μας σαβούρες... :D !
 
''Να τα φας όλα ε;;;;;" (Ναι καλά περίμενε τώρα.) Στο καλαθάκι υπήρχε αυγό, ψωμί, ντομάτα, τυρί και μια καραμέλα γάλακτος λάβδας. όπως το έπαιρνα το έφερνα. Μόνο η καραμέλα έλειπε.αυτά στο νήπιο. στο σχολείο έτρεχα στο κυλικείο για τα μικρά καραμελάκια μέσα στο καλαμάκι που είχε έναν καραγκιόζη πάνω πάνω και μετά που μεγάλωσα ανακάλυψα τα ΑΘΑΝΑΤΑ ΠΙΡΟΣΚΙ!!!!!!! Από γαριδάκια, πατατάκια, γκοφρέτες και σοκολάτες δεν έπαιρνα ποτέ στο σχολείο γιατί δεν θα τα απολάμβανα. Ενώ εκτός......της κακομοίρας ο χαμός. Τρεφόμουν όπως και όλη η αγαπητή γενιά μου ως επί το πλείστον με αυτά.
 
Τα πιο υγιεινιστικά τυπάκια έσκαγαν στο σχολείο με τεμαχισμένα καροτάκια και λοιπά ζαρζαβατικά σε πλαστικές σακούλες. (Φλώροι... :animlaugh: )

Επίσης μια αμίμητη κυρία της γειτονιάς έκανε τον πειρατή-μικροπωλητή. Εμφανιζόταν στα, δύο πρώτα κυρίως, διαλείμματα με έναν μεγάλο δίσκο στην αγκαλιά της, στηριγμένο με ιμάντα πίσω από την πλάτη για να μην της πέσει. Επάνω στον δίσκο, είχε μεταξύ άλλων τα εξής: σαντουιτσάκια, «αλμυρά», πατατάκια και “silco-cola”. Με το που χτύπαγε το κουδούνι πολλά παιδιά έτρεχαν σφαίρα στα κάγκελα του σχολείου για να την προλάβουν.

Τέλος, κάποιες μανούλες έρχονταν έξω από το σχολείο στο διάλειμμα με ότι είχε παραγγείλει το παιδάκι τους… :wub:

phil_vr είπε:
** Το περιεργο και ευεργετικο αποτελεσμα με τις κουκου-ρουκου που ανεφερα παραπανω (ανοιγμα και αναλωση μετα απο αρκετες ημερες), ηταν οτι επειδη μπαγιατωναν εκτεθειμενες στον αερα απο το ανοιγμα, επαβαν να τριβονται οπως οταν τις ανοιγες φρεσκιες φρεσκιες (κατι που σιχαινομουν πολυ - τριματα), και γινοντουσαν πιο μαλακες στο δαγκωμα. Συν τοις αλλοις η γκοφρετα αποκτουσε "ανεξαρτησια" και μπορουσε να αποκοληθει απο την σοκολατινη επιφανεια που εμενε μετα εκτεθειμενη σαν πεπιεσμενη σοκολατα!. Φυσικα το να ανοιγεις πολλες γκοφρετες και να φτιαχνεις μια σοκολατα γιγας με τις λεπτες επιστρωσεις σοκολατας απο την καθε γκοφρετα, ειναι ανεπαναληπτη εμπειρια!!

Γλαφυρότατη περιγραφή. Το είχα δει αυτό.

:bow: :headbang: :bow:
 
Το μεγαλυτερο ζορι στο κολατσιο το τραβηξα στο νηπιαγωγειο.

Καθομαστε σε κεινα τα μικροσκοπικά τραπεζακια και καρεκλιτσες, παρεες και τρωγαμε.

Εκεινη την εποχη δεν ημουν καθολου κοινωνικη, οποτε και ετρεχα πρωτη να πιασω τραπεζι για να μην αναγκαστω μετα να "παρακαλεσω" καποιον να καθισω μαζι του.

Θυμαμαι ομως πως η νηπιαγωγος φροντιζε και προσεχε ποια παιδακια ηταν "μαζεμενα" και δεν τα αφηνε μονα τους.

Σχεδον ποτέ δεν μου αρεσε το κολατσιο της μαμας μου, αφου εκτος του οτι μου εβαζε ενα σωρο τροφιμα (ελεος ποσο να φαω), επεμενε και στα υγιεινα.

Δεν μπορουσα να τα αφησω γιατι γινοταν ελεγχος στο καλαθακι, και επρεπε μετα να το φας, ενω οι υπολοιποι επαιζαν (ουτε με σφαιρες τετοιο ρεζιλικι)
 
** Το περιεργο και ευεργετικο αποτελεσμα με τις κουκου-ρουκου που ανεφερα παραπανω (ανοιγμα και αναλωση μετα απο αρκετες ημερες), ηταν οτι επειδη μπαγιατωναν εκτεθειμενες στον αερα απο το ανοιγμα, επαβαν να τριβονται οπως οταν τις ανοιγες φρεσκιες φρεσκιες (κατι που σιχαινομουν πολυ - τριματα), και γινοντουσαν πιο μαλακες στο δαγκωμα. Συν τοις αλλοις η γκοφρετα αποκτουσε "ανεξαρτησια" και μπορουσε να αποκοληθει απο την σοκολατινη επιφανεια που εμενε μετα εκτεθειμενη σαν πεπιεσμενη σοκολατα!. Φυσικα το να ανοιγεις πολλες γκοφρετες και να φτιαχνεις μια σοκολατα γιγας με τις λεπτες επιστρωσεις σοκολατας απο την καθε γκοφρετα, ειναι ανεπαναληπτη εμπειρια!!
εφευρετικότατος!!!! :bow:
 
δεν καλοθυμάμαι όλα τα είδη κολατσιου που έπαιρνα, το μόνο που θα μου μείνει αξέχαστο ήταν ενα αβγο με ψωμί στη σάκκα μου 3η δημοτικού που δεν φαγώθηκε απ την παρασκευή το πρωί και το πήρα χαμπάρι απ την μυρωδιά Δευτέρα μεσημέρι που ετοίμαζα ξανά την σάκκα για να φύγω...

εννοείται η σάκκα αντικαταστάθηκε το ίδιο βράδυ, δεν μπορούσαμε να σταθούμε απ την μπόχα
 
Εγώ θυμάμαι ακόμα εκείνη την καταραμένη μουρταδέλα ... Μου τη δίνανε από το σπίτι με ψωμί να τη φάω κάθε πρωί στην πρώτη τάξη στο δημοτικό , αλλά εγώ τη σιχαινόμουνα ...

Μέχρι και σήμερα έχω θανάσιμο μίσος για τη σκασμένη τη μουρταδέλα . Αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει τα νεύρα μου , ας μου φέρει μουρταδέλα .
 
Στο δημοτικό κατά κύριο λόγο μας έφτιαχνε η μητέρα μου κολατσιό, όχι τιποτα τρομερό συνήθως κάποιο τοστ ή σάντουιτσ της αρεσκείας μας. Στο γυμνάσιο -λύκειο (γιατί ήταν μαζί) είχαμε το χαρτζηλίκι μας και ανάλογα τρώγαμε από το κιλικείο του σχολείου σάντουιτς, κρουασάν, γαριδάκια, πατατάκια κ.α. ποιοτικά τέτοιου είδους φαγητά. Αυτό που μου έχει μείνει ήταν οι τυρόπιτές του κυλικείου που ήταν χάλια... :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Καντινες και Σνακ στα σχολεια"

Ας μοιραστουμε αναμνησεις.

Ξεκιναω απο το νηπιαγωγειο και το τετραγωνο τσαντακι με τα μουστοκουλουρα της μανας μου,αυτο το τσαντακι ολο ψιχουλα ειχε.

Στο δημοτικο και τα γαριδακια στο περιπτερο που τα επαιρνες με ενα ταληρο ,ναι ενα ταληρο,τα γνωστα στην μπλε σακουλιτσα.

Στην τοτε καντινα αξιοζηλευτα ηταν και τα σαντουιτς με το σαλαμακι και τυρι που εφτιαχνε ,αψητα μεν ,νοστιμα δε.

Θυμαμαι μια φορα η υπαληλος μου ειχε δωσει ενα πακετακι τσιχλες και ηταν ξεραμενες ,πραγμα συνηθες τοτε,ζητησα με ευγενικο τροπο να τις αλλαξει και με τη αρνηση της μπαστικωθηκα (whatever that means) εξω απο αυτην και σε οποιον περναγε του ελεγα μακρια απο τις τσιχλες.

Εννοειται σε 5 λεπτα μου ειχε δωσει αλλο.
icon10.gif


Στο γυμνασιο το γυρισαν με νομο απο το υπουργειο παιδειας στην υγιεινη διατροφη και κοψανε τα αλλαντικα απο το σαντουιτς και τα φτιαχναν σχετα με τυρι.

Σκετη απατη ,οποτε το γυρισαμε και εμεις στα κρουασαν με σοκολατομαρμελαδα που ηταν και της μοδας τοτε.

Γαριδακια δεν τρωγαμε ειχαμε μεγαλωσει.

Στο λυκειο πια τους πηραμε τον αερα και παραγγελναμε θυμαμαι πρωι πρωι ,γλυκυς βραστους απο την καντινιερισα,συνηθως απο την κατω που ηταν και πιο ομορφη.

Οσο για φαγητο στον απεναντι φουρνο εξω απο το σχολειο τσακιζαμε τις ατομικες πιτσες,λιτες μεν αλλα πεντανοστιμες.

Αυτα να γραψει και κανεις αλλος. :)
 
Πω πω.. τι φαι επεσε σημερα και ακομη δεν εχω φαει :cry:

Στο νηπιαγωγειο λοιπον. το φαγακι της μαμας, μεσα στο κοκκινο καλαθακι(ειχε μια μανια η μανα μου με την κοκκινοσκουφιτσα μικρη, ολα κοκκινα μου τα επαιρνε :xm: ) , περιεχε τοστακι ή σαντουιτς με ντοματα τυρι, αβγο κτλ. Μερικες φορες ειχε κανα γλυκακι σοκοφρετα κτλ

Στο δημοτικο, αρχικα παλι με το φαγακι της μαμας καθοτι ουτε φουρνο ειχαμε κοντα, ουτε κυλικειο. Οταν ομως εγινε ο φουρνος εκει κοντα, περασαμε στα κουλουρια, τυροπιτες, κτλ 25 δρχ τα κουλουρια θυμαμαι

Στο γυμνασιο, το κυλικειο ειχε τα παντα. Απο κουλουρια, τυροπιτες και τοστ. Επισης ειχε σοκολατες, πατατακια, χυμους, τσιχλες κτλ (ολα τα τιμησα #) . 60 το τοστ, 40 η τυροπιτα. Διαλεγα ενα απο τα δυο συνηθως

Στο λυκειο.. καθως ανακαλυψαμε μεσα στα τοστ, ιχνη απο την κόμμη της γυναικας του κυλικειου (που ειχε κανει και περμαναντ), το γυρισα στο συσκευασμενο : κρουασαν κτλ

Δυστυχως.. η συγκεκριμενη εκοψε τα ειδη φουρνου (μαλλον γιατι δεν εβγαζε αρκετα) και ημουν αναγκασμενη να τρωω μονο κρουασαν (ουτε καν τσουρεκακια συσκευασμενα δεν ειχε). Ασε που τα ειχε και πανακριβα

Το τελος.. και αφου πλουτισα τον οδοντιατρο με μερικα σφαγισματακια (τοση σοκολατα πια ετρωγα καθημερινα), αποφασισα να παιρνω η τοστ απο το σπιτι, ή κατι αλλο απο καποιον κοντινο φουρνο.

Σε γενικες γραμμες παντως ειχα πολυ ορεξη. Πχ θεωρουσα ακοπα λεφτα τους χυμους, αναψυκτικα κτλ, ενω θα μπορουσα να παρω κατι φαγωσιμο που να με χορτασει :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τοστ συνήθως με τυρί,από το σπίτι σε όλο το δημοτικό!Ή καμιά φορά έπαιρνα από το κυλικείο ψωμάκι με ζαμπόν μέσα!Ποτέ δεν έβαζα ζαμπόν με τυρί μαζί!Στο δεύτερο διάλειμμα έτρωγα μια ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ που την είχα πάρει από το σπίτι!Νομίζω στο supermarket έκαναν 20-30 δρχ,ενώ στο κυλικείο 100 δρχ!Στο γυμνάσιο+λύκειο δεν έτρωγα τίποτα στο σχολείο,γιατί το κυλικείο μας δεν ήταν καλό,αλλά έτρωγα καλό πρωινό!

ps:θυμάμαι μερικοί έπαιρναν ψωμάκι και έβαζαν μέσα στο ψωμάκι πατατάκια,γαριδάκια (φουντούνια,πακοτίνια,δρακουλίνια,πιτσίνια,ποπ κορν κλπ) από άλλους της παρέας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο δημοτικο το κολατσιο μου ηταν στανταρ, δυο φετες φρατζολακι με ενα κοματι παριζακι μεσα, και ενα μανταρινι. Απο την αρχη μου ελεγαν οι γονεις μου οτι οι τυροπιτες "ειναι βρωμικες" και να μη παιρνω απο κει. Βεβαια βλεποντας τα αλλα παιδια να παιρνουν απο κει, η περιεργεια (και ο μιμητισμος) χτυπησε κοκκινο και πηρα την πρωτη μου τυροπιτα.

πιτσα, "τολμησα" να παρω αρκετα πιο μετα. Για καποιο λογο, οι γονεις μου με τρομαζαν για τα αλλαντικα της

Στο γυμνασιο (εκτος απο το κιλυκειο) ηταν εξω απο το σχολειο ενας γερος με μια κινητη ψησταρια και πουλουσε λουκανικα και σουβλακια μεσα σε ψωμι, αλλα εξαφανιστηκε την επομενη ή την ιδια χρονια
 
Οι πίτσες και οι τυρόπιτες σε εμάς ήταν χάλια...στο γυμνάσιο είχαν παθει τροφική δηλητηρίαση κάποια παιδιά και το είχαν κλείσει προσωρινά το κυλικείο!
 
Στο νηπιαγωγείο έπαιρνα από το σπίτι αυγό (το οποίο καμιά φορά γινόταν και ομελέτα στην τσάντα) και μερικές φορές μίλκο. Στο Δημοτικό στην Α τάξη ξεκίνησα με κουλουράκια από το σπίτι τα οποία μοιραζόμουν με ένα συμμαθητή μου,ελάχιστα πήγαινα στο κυλικείο (θυμάμαι ότι ένας συμμαθητής μου είχε ζητήσει να του αγοράσω ένα Dream/το γλυκάκια που δεν θέλει κουταλάκι!)) στη Β τάξη έπαιρνα μπανάνα και κανένα χυμό και στο τσακίρ κέφι γαριδάκια, πάλι από το σπίτι. Αργότερα ήμουν καθημερινή πελάτισσα στο κυλικείο και έπαιρνα τυρόπιτα, κουλούρι, κρουασάν, σταφιδόψωμο ή τοστ με ζαμπόν και τυρί όταν είχε πρωτοφέρει. Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο το κυλικείο πουλούσε πίτσες, τοστ, κρουασάν που έψηνε στην τοστιέρα και τα έπαιρνες ζεστά-ζεστά, λουκουμάδες, αναψυκτικά, πατατάκια, σοκολάτες, καραμέλες halls (καλές για τα βαρετά μαθήματα).
 
BETTY BOOP είπε:
Στο νηπιαγωγείο έπαιρνα από το σπίτι αυγό (το οποίο καμιά φορά γινόταν και ομελέτα στην τσάντα) και μερικές φορές μίλκο. Στο Δημοτικό στην Α τάξη ξεκίνησα με κουλουράκια από το σπίτι τα οποία μοιραζόμουν με ένα συμμαθητή μου,ελάχιστα πήγαινα στο κυλικείο (θυμάμαι ότι ένας συμμαθητής μου είχε ζητήσει να του αγοράσω ένα Dream/το γλυκάκι που δεν θέλει κουταλάκι!),στη Β τάξη έπαιρνα μπανάνα και κανένα χυμό και στο τσακίρ κέφι γαριδάκια, πάλι από το σπίτι. Αργότερα ήμουν καθημερινή πελάτισσα στο κυλικείο και έπαιρνα τυρόπιτα, κουλούρι, κρουασάν, σταφιδόψωμο ή τοστ με ζαμπόν και τυρί όταν είχε πρωτοφέρει. Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο το κυλικείο πουλούσε πίτσες, τοστ, κρουασάν που έψηνε στην τοστιέρα και τα έπαιρνες ζεστά-ζεστά, λουκουμάδες, αναψυκτικά, πατατάκια, σοκολάτες, καραμέλες halls (καλές για τα βαρετά μαθήματα).

Πάντως τα περισσότερα σχολικά κυλικεία,για να μην πω όλα, πωλούν ανθυγειινά προιόντα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα