Κονσολα Condor (pong SD-070 κλωνος)

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.352
Αντιδράσεις
9.500
Αφου ειδαμε δυο Pong κλωνους της ευρυτερης οικογενιας ΑΥ-3-8xxx με μονιμα παιχνιδια, ας δουμε τωρα την επομενη γενια κονσολων που δεχονται cartridges. Συνηθως αναφερομαστε σε αυτα με την γενικη ονομασια SD-050,SD-070,SD-090 και τα cartridges PC-50x (οπου x=1-8).

Ειναι ενδιαφερον οτι αυτο που θεωρουμε σημερα κονσολα και media (cartridge στην συγκεκριμενη περιπτωση) αντιστρεφονται σημειολογικα. Εδω εχουμε την κονσολα να μην εχει καθολου λογικη αλλα μονο υποστηρικτικά κυκλωματα και το καθε cartridge να εχει μεσα την καρδια του συστηματος (ενα απο τα ολοκληρωμενα ΑΥ-3-8xxx). Αυτο σημαινει οτι οι κονσολες ειναι πολυ φτηνες και τα παιχνιδια πολυ ακριβα.

Θα δουμε λοιπον την κονσολα Condor Sports, πιθανοτατα γερμανικης προελευσης και αγνωστου χρονολογιας ή οποια ειναι και η πρωτη μου κονσολα και επαφη με το video gaming.

Το κουτι

2013-01-03-08h31m24.JPG

2013-01-03-08h32m03.JPG

Τα περιεχομενα. Κονσολα, χειριστηρια.

2013-01-03-08h07m45.JPG

2013-01-03-08h04m11.JPG

Ας δουμε την κονσολα απο πιο κοντα.

Η υποδοχη cartridge προστατευεται απο κάλυμμα.

Πεντε διακοπτες:

  • On/Off

  • Αργη/γρηγορη ταχυτητα μπαλας

  • Μεγεθος δεξιας ρακετας

  • Μεγεθος αριστερης ρακετας

  • Αυτοματο/χειροκινητο service
Ενα κουμπι Reset

Δεκα κουμπια για επιλογη παιχνιδιου

Επιλογεας εντασης ηχου κονσολας. Ο ηχος παιζει ανεξαρτητα και απο την τηλεοραση.

Δεξια και αριστερα υπαρχουν υποδοχες (din) για χειριστηρια

Στο πισω μερος υπαρχει υποδοχη din για lightgun και τροφοδοσια 9vDC.

Στο κατω μερος της κονσολας βρισκουμε την υποδοχη για 6 μπαταριες τυπου C

2013-01-03-08h25m48.JPG

2013-01-03-08h25m55.JPG

Ο μοχλος εχει κινηση 360 μοιρων χωρις επαναφορα.

Το κουμπι κανει Service (σε περιπτωση που εχουμε επιλεξει χειροκινητο service).

Η κονσολα με ενα παιχνιδι.

2013-01-03-08h03m50.JPG

Εδω κανονικα θα εδειχνα φωτογραφιες απο παιχνιδια, αλλα συντομα θα κανω παρουσιαση της οικογενείας cartridges PC-50x.

Στην πραξη. Ενας ακομα κλωνος χωρις τιποτα το ξεχωριστο εκτος απο το οτι ειναι αναπόσπαστο κομματι της παιδικης μου ηλικιας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου αρεσουν πολυ οι πρωιμες Pong κονσολες. Ισα που αρχιζω να εξερευνω το emulation τους (αλλα χωρις spin control ειναι "τσιχλα διχως ζαχαρη" που λεει και ο Λακης)

Μου κανει εντυπωση οτι στη συγκεκριμενη βλεπω κανονικο χειρηστηριο??

Αν ισχυει, πως ειναι ο χειρισμος της ρακετας σε σχεση με τον παραδοσιακο τροπο του spin?
 
Αυτες οι κονσολες εχουν ολες τετοιου ειδους χειριστηρια γιατι πολλα απο τα παιχνιδια υποστηριζουν κινηση στο X και στον Υ αξονα.

Οντως ειναι διαφορετικη η αισθηση των paddles αλλα και αυτα εχουν την δικη τους χαρη...

Βεβαιως μιλαμε παντα για παιχνιδια των οποιων το gameplay εχει αντοχη στο χρονο που μετραται σε λεπτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα