Κοπή πίτας 2013 [Αθήνα]

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Προτείνω την επόμενη φορά, ιδίως αν η κοπή γίνει στη Θεσσαλονίκη, να κοπεί κρεατόπιττα ! Ήταν Ποντιακό ρετρό έθιμο που προϋπήρξε της βασιλόπιττας. Κανονική πιτα, με κρέας (όχι γκοτζίλλα του 1968), και νόμισμα !
 
Η αληθεια ειναι οτι φετος ηταν αισθητη η απουσια των κοριτσιων απο τα "βορεια".Ειδα απο κοντα επιτελους τον Rinus Cesar,τον Αjax ,την juanita (αντισταθηκα σθεναρα στις προτασεις για μασαμπουκα γιατι πρεπει να χασουμε και κανενα κιλο!),και τα ειπαμε με την playmobiloμαδα :D (stayro-pappoy-filifil1),τον συναδελφο maddog (απιθανο το ποστ και οι φωτος με τα μικρα-να τα χαιρεσαι!).Εξαιρετες και οι φωτος του Σταυρου απο την κοπη!Αντε πρωτα ο Θεος και του χρονου!
 
Η αληθεια ειναι οτι φετος ηταν αισθητη η απουσια των κοριτσιων απο τα "βορεια"
Έχω φτιάξει έναν κουμπαρά γι αυτό και μόνο τον λόγο. Απο τώρα θα μαζεύω για να μη χάσω την κοπή του χρόνου (υγεία να χουμε) :D
 
Μην το λες δημοσίως γιατί μπορεί ο Κράτος ν'αρχίσει να τους φορολογεί και αυτούς :D
 
Kambia είπε:
Έχω φτιάξει έναν κουμπαρά...
Η αληθεια βεβαια της προτασης ειναι αλλη. :)

Εχω φτιαξει εναν κουμπαρα...τον οποιο καποια στιγμη μολις γεμισει

θα τον σπασω και θα παρω μερικες εκατονταδες playmobil!!!!!:biglaugh:
 
herco είπε:
Εντωμεταξυ ξετυλιξα το φλουρι (ηταν σε αλουμινοχαρτο) και παρατηρησα το εξης περιεργο
attachment.php


attachment.php


Ειτε προκειται για ρετροφλουρι :p ειτε τωρα πια τα φτιαχνουν με ημερομηνια 1968... :xm:

Εγώ έχω άλλη εκδοχή : Μπορεί να μας πήρανε χαμπάρι απο το ζαχαροπλαστείο οτι είμαστε full retromaniax και επιλέξανε το συγκεκριμένο κέρμα ειδικά για την περίσταση. Πολύ το γουστάρω.

Και ενταξει ας συγχαρώ τον Ηρακλή που πέτιχε το φλουρί ,δεν νομίζω να είτανε σικέ.
 
Και καλά, ο από πίσω είναι ο Άγιος Γεώργιος ή ο Άγιος Δημήτριος (δε διακρίνω καλά το "θύμα"). Ο μπροστινός, μοιάζει λίγο επιστημονική φαντασία για Λένιν επί 7ετίας !...
 
Τι λες; Έτσι είναι οι λίρες; Και να σκεφτείς έχω κάμποσες και δεν τις έχω προσέξει ποτέ (Λιίρες Ανάργυρε, λιίρες !) ! :animeek:

Για να τις κοιτάξω λίγο καλύτερα, πριν να καταλήξουν σε κανέναν Σαράφη στα Τρίκαλα, τώρα και στην Αθήνα... (σαράφης = τούρκικη λέξη για τον ενεχυροδανειστή)

P.S. : Το avatar σου σίγουρα δεν είναι ο Ζέμπ Μακέχαν, αλλά ποιός είναι;
 
...Και με δεδομένο ότι είναι πωγωνάτος μάλλον για τον Γεώργιο τον Ε' (1910-1936) μιλάμε...
 
...Και με δεδομένο ότι είναι πωγωνάτος μάλλον για τον Γεώργιο τον Ε' (1910-1936) μιλάμε...
Αυτος ειναι. Ο Γεωργιος ο 5ος ο μουσατος :D

P.S. : Το avatar σου σίγουρα δεν είναι ο Ζέμπ Μακέχαν, αλλά ποιός είναι;
Ειναι ο Mad Jack ( Denver Pyle ) απο τον Grizzly Adams.
 
Αργησα λίγο να γράψω τις εντυπώσεις μου, αλλά υπήρχε λόγος...

Πέρα από τα τετριμμένα (περάσαμε όμορφα, είδα τους φίλους playmobilades, θα ήθελα την επόμενη φορά να γνωρίσω ακόμη περισσότερο κόσμο κλπ κλπ), ήθελα να σας δείξω και πώς ήταν η εκδήλωση με... τα μάτια του PAPPOY !!! ;)

Ιδού λοιπόν !

attachment.php


attachment.php


:D :D:D Και του χρόνου !!! :D :D:D
 
Ρε συ Παππουλη....δεν υπαρχεις!!!!! :rofl: :rofl: :rofl:

Αλλη φορα δεν ξανανεβαζω φωτο....εισαι επικινδυνος!!! :p
 
PAPPOYS είπε:
Αργησα λίγο να γράψω τις εντυπώσεις μου, αλλά υπήρχε λόγος...
Πέρα από τα τετριμμένα (περάσαμε όμορφα, είδα τους φίλους playmobilades, θα ήθελα την επόμενη φορά να γνωρίσω ακόμη περισσότερο κόσμο κλπ κλπ), ήθελα να σας δείξω και πώς ήταν η εκδήλωση με... τα μάτια του PAPPOY !!! ;)

Ιδού λοιπόν !

attachment.php


attachment.php


:D :D:D Και του χρόνου !!! :D :D:D

Ζουν ανάμεσα μας!!!

theylive.jpg
 
Πρώτη φορά βλέπω playmobile με τσιγάρο!

Ελληνική πατέντα :biglaugh:
 
Περιμένω νὰ βγάλετε ἀνακοίνωση γιὰ τὴν ἑπόμενή σας συνάντηση παῖδες! Πρέπει νὰ ἦταν φανταστικὰ ἐκείνην τὴν βραδυά. Αὐτὰ τὰ ἀνθρωπάκια τί δουλειά ἔχουνε ἀνάμεσα στὰ play-mobil;;;
 
Χαίρετε κι από μένα....

Όπως ανέφερα και σε άλλο πόστ μου σήμερα I'M BACK, και συνεχίζω ακάθεκτος...

Δυστυχώς κάποια προσωπικά προβλήματα με ανάγκασαν να απουσιάζω ενεργά εδώ και κάποιους μήνες από τη ρετρο-κοινότητα

και πριν λίγο θυμήθηκα οτι τέτοια εποχή φέτος είχαμε κόψει την πίτα ,μπήκα να δω αν έχει οριστεί κάτι και μετά λύπης συνειδητοποίησα οτι την έχασα...

Πολ'υ λυπάμαι που δεν έδωσα το παρόν, θα περιμένω την επόμενη συνάντηση για να σας δω πάλι...

Οι φωτογραφίες ήταν επικές τις ευχαριστήθηκα , και χάρηκα που είδα γνώριμα πρόσωπα...

Άντε να κανονίσουμε ρετροκαφέ τώρα που (ξέρω γω; υποτίθεται οτι) φτιάχνει ο καιρός... :)
 
Καλωςήρθες πισω μαν, ολα καλα;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα