Κοριτσίστικα Παιχνίδια (λάστιχο, σχοινάκι, τυφλόμυγα, κ.λπ.)

Θυμάμαι το τραγουδάκι:

Πάμε στη Χαβάη,στο όμορφο νησί

με τις Χαβανέζες και τη μουσική*

έγινε ένας φόνος,φόνος τρομερός

ήρθε κι ο Μαγκάιβερ ο αστυνομικός

είχε μία κόρη όμορφη πολύ

που την κυνηγούσαν 10 νεαροί

είχε και μια κόρη άσχημη πολύ

που την κυνηγούσαν 10 καραφλοί

*αντί για το στίχο "και τη μουσική",μια άλλη εκδοχή λέει "και γλυκό κρασί"

και ένα άλλο που έλεγε "Στο Ζαππείο μια μέρα,περιπατούσα",και μετά κάτι για Αλίκη Βουγιουκλάκη

εδώ βρήκα παιδικά τραγουδάκια,σε άλλες εκδοχές

http://www.paidika.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1566&Itemid=224
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε να πω και εγώ 2 παιχνίδια που παίζαμε όταν ήμασταν μικρές.Το ένα ήταν το σκοινάκι νομίζω έχει αναφερθεί αλλα λέγαμε αυτό το τραγούδι, κόστα ρίκα,φωνάζω πιτσιρίκα, είναι 2 βουνά ,βουνά ελληνικά που τα λένε... και λέγαμε το όνομα του κοριτσιου που χοροπήδαγε αν δεν έβγαινε την 1 φορά γυρνούσαμε το σκοινι πιο γρήγορα μέχρι να κουραστεί.Ενα άλλο παιχνίδι ήταν το χαλαμένο τηλεφωνο έπαιζαν βέβαια και αγόρια επίσης οι μουσικές καρέκλες .Εντάξει είπα 3 παιχνίδια τελικά..
 
Θα ήθελα πολύ αν κάποιος θυμάται το κλασσικό λάστιχο (νομίζω ότι είχε διαφορετικές κινήσεις με τα πόδια για κάθε αριθμό από το 1 μέχρι το 10) να μου πει πως παίζεται (ένα videaki δε θα ήταν το ιδανικό!) θα ήθελα πάρα πολύ να το μάθω στα κορίτσια μου, άσε που είναι και τέλεια γυμναστική!

Αν κάποιος (ή μάλλον κάποια) μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μαρία
 
καλη ιδεα να γυριστει ενα βιντεακι, γιατι μονο ετσι, θα γινει κατανοητο το παιχνιδι με το λαστιχο :)
 
Θυμάμαι παίζαμε λάστιχο το που στερεώναμε στα πόδια (2 κορίτσια) και λέγαμε το τραγουδάκι

Μπαίνω, βγαίνω

μέσα από την καμάρα

και φωνάζω φίλη φιλενάδα

και μετρώ ως το 8

1,2,3,4,5,6,7,8...

και προσπαθούσε ένα κορίτσι να περνά ανάμεσα από το λάστιχο χωρίς να σκοντάψει...
 
Λορένα είπε:
καλη ιδεα να γυριστει ενα βιντεακι, γιατι μονο ετσι, θα γινει κατανοητο το παιχνιδι με το λαστιχο :)

Λάστιχο...τί αξέχαστες εποχές!!!! Δεν πιστεύω να υπήρξε κορίτσι στην ηλικία μας τότε που να μην έπαιξε λάστιχο!! :clap:
 
Τι ωραίες αναμνήσεις με λάστιχο,σχοινάκι και παστέλα (έτσι λέγαμε αυτο´ με την κιμωλια και τους αριθμούς που κάναμε κουτσό). Δεν πιστευω πως δεν παιζουν πια λάστιχο ειναι δυνατόν? Με αυτά κιολας τα παιχνίδια είμασταν ὀλες αδύνατες και γυμνασμένες
 
Λάστιχο:

τσαφ-τσουφ το τρένο περνά

μέσα-έξω-μέσα

πατά

κ τα αριθμητικά
 
εγω ειμουν καλλιτεχνης στο λαστιχο δεν με επιανε κανεις ιδαιτερα στην περιφερεια και στο μονο που κολουσαν ολοι κανεις δεν καταφερνε να μπει τοσο ευκολα και με τα δυο ποδια μεσα σε συνδυασμο περιφερειας μονου βλεπεις εκανα πολυ εξασκηση στο σπιτι με 2 καρεκλες
 
το ποσο γελαω με τα ποστ ,δεν λεγεται ..... αλλα τετοια παιχνιδια , "μηλα" , "λεμονια" αυτο ουτε που το θυμομουν "χωρες" , "Τζαμι" , "κρυφτο" , "κλεφτες και αστυνομοι" , "ψηλοκουμιτο" (λολ αυτο δεν ξερω απο που βγαινει) και "Τσιγαροποτα"
 
Σκοινάκι-Λάστιχο

Παιχνίδια αγαπημένα και κοριτσιστικα βέβαια.
 
Εμείς παίζαμε και το λεγόμενο Πόλεις/Κράτη στο δημοτικό. Κάναμε εναν τεράστιο κύκλο στο χώμα στην αυλή του σχολείου και μοιράζαμε τον κύκλο σε ίσα μερίδια, που τα ονομάζαμε κράτη και με ένα κλαδί δεντρου έπαιρνε ο καθένας ενα κομμάτι απο το γειτονικό κρατίδιο, όσο πιο μεγάλο μπορούσε, αλλα δεν θυμάμαι καλά την όλη διαδικασια. Υπάρχει κανείς που να θυμάται πώς το παίζαμε ακριβώς?

Ένα άλλο παιχνίδι που παίζαμε πάρα πολύ (ένα απο τα αγαπημένα μου) ήταν και τα κεραμυδάκια, τα θυμόσαστε? Τι όμορφα που ήτανε τότε!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα μηλα, το σκοινακι, το λαστιχο, περνα περνα η μελισσα, το δαχτυδι ,δεν περνας κυρα μαρια, γυρω γυρω ολοι,κοροιδο,σκυταλοδρομια,μακρια γαιδουρα,μουσικες καρεκλες,η μικρη ελλενη

ειμουν σε ολα μεσα και μαλιστα αρχηγος μιλαμε υπεροχες στιγμες με τις μπλε ποδιες ασπρο γιακαδακι ασορτι καλτσες και κορδελα στα μαλια με τον γιακα και τις απαρετιτες κοτσιδες με τους τεραστιους φιογκους σε ολα τα χρωματα της ιριδας στην αυλη του σχολειου
 
Mικρη Ελενη καπου στα 6, Σχοινακι καπου στα 10, μακρυα γαιδουρα καπου στα 13, αγορια καπου στα 15. Τα καλυτερα παιχνιδια ;)
 
Μια που αναφέρθηκαν στα τραγουδάκια για τον Στηβ Μαγκάρετ,υπήρχε μία παραλλαγή κομματιού διαφήμησης του απορρυπαντικού Tide-o-matic.(late 70s)

Ο ληστής κρυμμένος μες τα ρούχα,μες τα ρούχα κρυμμένος ο ληστής..

Οπου ο ληστής και να κρυφτεί..ο Στηβ Μακάρετ θα τον βρει.
 
To κρυφτό στα αγγλικά:Φτου και βγαίνω-> Ready or not, here I come

Φτου ξελευθερία για όλους-> Olly, olly, oxen free.

Α-μπε-μπα-μπλομ->eenie-meanie-wynie-mo

Αν βρω και την νονά μου, ίσως μου πει πως λέγανται και στα γερμανικά.

Εγώ έπαιζα κρυφτό, όταν πηγαίναμε καλοκαιρινές διακοπές στο χωριό, με κορίτσια, προς μεγάλη μου χαρά.
 
Τα παιχνιδια που παιζαμε στο σχολειο αλλά και με φιλους στη γειτονια ειναι: κουτσο,κρυφτο,κυνηγητο, κλεφτες κι αστυνομοι, στρατιωτακια ακουνητα αμιλητα αγελαστα 1 2 3 , κολοκυθιά,δεν περνας κυρα Μαρια,η μικρη Ελενη,γυρω γυρω ολοι στη μεση ο Μανωλης,περνα περνα η μελισσα,σχοινακι,μακρια γαιδουρα,βαρελακια,σκαμνακι,

μουσικες καρεκλες,τα μηλα, πεταει πεταει, ο Σαιμον λεει, βολους,πετρα ψαλιδι χαρτι,τριλιζα* , παμε στη Χαβαη στ ομορφο νησι(παρακατω δεν πολυθυμαμαι τι λεγαμε),

σι μαριον**

*για να παιξουμε τριλιζα φτιαχναμε ενα μεγαλο τετραγωνο ειτε με κιμωλια ειτε με σπασμενο κεραμιδι(εμεις με σπασμενο κεραμιδι το καναμε γιατι παιζαμε στην αυλη του σπιτιου),χωριζαμε το τετραγωνο αυτο καταλληλα ωστε να παιξουμε την τριλιζα. Για πιονια χρησιμοποιουσαμε πετραδακια.

** αυτο θυμαμαι πως το λεγαμε: σι μαριον μαριον μαριον, σι μακαρον μακαρον μακαρον, λεο λεο πτι πτι πτι,λεο λεο πτι πτι πτι, ουαν, του, θριι
 
όσο αφορά τα "δέκατα" στο λάστιχο να συμπληρώσω την Candy και την Λορένα και εγώ μερικά που θυμάμαι ο "0" ήταν να πηδάς απλά το λάστιχο (τα 2 σκέλη του). - Το "1": πατούσες το 1 σκέλος του λάστιχου με τα 2 πόδια ταυτόχρονα (πηδώντας δηλ.). - Το "2" (τώρα μου ήρθε!): με τα 2 πόδια (1 πόδι σε κάθε σκέλος) πατούσες 2 φορές εναλλάξ τα 2 σκέλη του λάστιχου (μετρώντας: "1-2"). - Το "3": (νομίζω) όπως το "1", απλά 3 φορές (με τα 2 πόδια: 1ο σκέλος, 2ο σκέλος, 1ο σκέλος, λέγοντας: "1-2-3").- Το "4" με τα δύο πόδια έπαιρνες το πρώτο λάστιχο (το μπροστινό σου) και με ένα σάλτο βρισκόσουν πάνω από το δεύτερο(έχοντας το πρώτο σκαλωμένο στα πόδια σου). Γυρνούσες έτσι ωστε να βλέπεις το δεύτερο κομμάτι και με ένα σάλτο άφηνες το πρώτο κομμάτι (αυτό που είχες σκαλωμένο )και πατούσες με τα δύο πόδια στο δεύτερο . Μετά πατούσες και το πρώτο και τελείωνε το τέσσερα. (δύσκολο να εξηγηθεί.. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" /> )- Το "5" (νομίζω): πηδάς, ρίχνοντας το ένα πόδι σου στο κενό του λάστιχου, μετά το άλλο πόδι (διώχνοντας ταυτόχρονα έξω το πρώτο πόδι) κ.ο.κ., μετρώντας ταυτόχρονα: "1-2-3-4-5" To "6" σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν το θυμάμαι.........- Το "7" ήταν το αγαπημένο μου: με το ένα πόδι τραβούσες το 1 σκέλος του λάστιχου έξω από το παραλληλόγραμμο "πλάισιο" του λάστιχου και μετά πηδούσες, έτσι ώστε το ίδιο σκέλος να βρεθεί στο άλλο πόδι, χωρίς όμως να μπερδευτεί το λάστιχο. Αυτό γινόταν συνολικά 7 φορές.- Το "8" δεν το θυμάμαι επίσης- Το "9" είναι αυτό που περιέγραψε η Λορένα με το ένα πόδι από κάτω από το λάστιχο και το άλλο πόδι να πατάει το λάστιχο, μπρος πίσω 9 φορές ( μαζί με το 7 θυμάμαι ήταν τα πιο δύσκολα)- Το "10" : Πρώτα πηδούσες παράλληλα στο πρώτο κομμάτι λάστιχο (το ένα πόδι μέσα στο κενό και το άλλο έξω) και μετά και με τα δύο πόδια ταυτόχρονα πατούσες το δεύτερο κομμάτι λάστιχο. Αν μπορεί κάποιος ας θυμηθεί το 6 και το 8 !!!!!!!! :) χμμμμμ..... τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει περίπτωση το 4 που περιέγραψα να είναι τελικά το 6 και το τέσσερα να είναι αυτό που έγραψε η λορένα δηλαδή "Με έναν σάλτο, έπρεπε το ένα σου ποδι, να βρεθει, μεσα στο λαστιχο, ενω το άλλο να παραμεινει εξω. (εξου, και η πλαγια σταση που ειχες). Με τον δευτερο σάλτο, επρεπε το ποδι που ειχε μπει, να βγει, απο την άλλη μερια, και να μπει το άλλο. Τριτος σάλτος, και τα δυο ποδια μεσα. Τεταρτος σάλτος, εξω, το ένα απο την μια, το άλλο απο την άλλη."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο roza72 για την περιγραφή.

Κλασικά στο 7 σκάλωνα! Με παίδευε πολύ.

Ποιό νούμερο ήταν αυτό που είχε συνεχείς περιστροφές? Η είναι από άλλο παιχνίδι στο λάστιχο αυτό?
 
Τα κλασσικά λάστιχο και σχοινάκι , κατά τα άλλα μου άρεσαν αυτά που συμμετείχαν και τα αγόρια όπως μήλα, ένα άλλο που μας το έμαθε ο Δάσκαλος μας στο δημοτικό και το λέγανε το μαντήλι και κυνηγητό αγόρια - κορίτσια!

Γενικά ήμουν λίγο αγοροκόριτσο εκείνη την εποχή! :p
 
Πίσω
Μπλουζα