Κουίζ : Μίκυ Μάους !!!

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
277
Το Μίκυ Μάους είναι, σίγουρα, ένα από τα πιο αγαπημένα μας περιοδικά που διαβάζαμε όταν ήμασταν μικροί !!! Πολλοί από εμάς [μεταξύ των οποίων και ο γράφων] περιμέναμε πώς και πώς μέχρι να βγει το επόμενο τεύχος !!! Αλλά, εκτός από το σύνηθες εβδομαδιαίο "περιοδικάκι", περιμέναμε πώς και πώς πότε θα βγει το "μεγάλο τεύχος", που είχε τίτλο "ΚΛΑΣΙΚΑ" ... όπως, επίσης, και το ΜΕΓΑΛΟ ΜΙΚΥ, με τις "σελιδάρες" του !!! Για να δούμε, φίλοι μου, τι θυμόμαστε από όλα αυτά :flower: :flower: :flower: ....

1/ Οι ιστορίες με πρωταγωνίστρια την Τζένη έχουν συνήθως ως εξής : Είναι μονίμως ερωτευμένη με τον Σκρουτζ [περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα] και έτσι το ρίχνει στις επιχειρήσεις για να τον ανταγωνιστεί και να του δείξει πόσο αξίζει !!! Στις μπίζνες της, όμως, έχει κι έναν βοηθό / συνεταίρο !!! Θυμάστε το όνομά του ???

2/ Η Νταίζη Ντακ έχει τρεις ανιψούλες [αντίπαλον δέος των Χιούη,Λιούη, Ντιούη] !!! Ποια τα ονόματά τους ???

3/ Πώς λέγεται ο καθηγητής, που συνεχώς φτιάχνει πρωτοποριακές εφευρέσεις, και αναθέτει στον Μίκυ Μάους να τον βοηθήσει ??? [συνήθως να κυνηγήσει τους κακούς που του κλέβουν τις εφευρέσεις, τα σχέδιά του, τα χαρτιά του με τους "επαναστατικούς" μαθηματικούς τύπους κλπ κλπ] ????

4/ α) Πώς λέγεται ο εξωγήινος φίλος του Μίκυ ??? β) Με τι τρέφεται ??? γ) Τι σιχαίνεται περισσότερο ???

5/ α) Ποιος ήρωας του Μίκυ Μάους δεν πιστεύει στη μαγεία ??? β) Ποια μάγισσα κάνει προσπάθειες να τον πείσει για την ύπαρξη της μαγείας ???

6/ Στο πρώτο καρεδάκι των ιστοριών με τον Ντόναλντ διαβάζουμε στο τετραγωνάκι με το σκίτσο : "Οι ιστορίες με τον Ντόναλντ αρχίζουν κάπως έτσι" !!! Πώς δηλαδή ???

7/ Τι σάς λέει το όνομα "Παπερέτα" ???

8/ Ανάμεσα στους ... παπιο- ήρωες υπάρχει κι ένας ... εξωγήινος !!! Ποιο το όνομα του εξωγήινου παπιού ???

9/ Σε ποια πολιτεία των ΗΠΑ βρίσκονται η Λιμνούπολη και το γειτονικό Μίκυ Σίτυ ???

10/ α) Πώς λέγεται η ... αγελάδα, φίλη της Μίνι Μάους ??? β) Πώς λέγεται το ... έτερον ήμισυ αυτής της αγελάδας ???

11/ Ο Σκρουτζ, όποτε αναφέρει το ... ένδοξο παρελθόν του, κάνει συνεχώς λόγο για μια πόλη [πρήζοντας τα ανίψια του] !!! Για ποια πόλη κάνει λόγο και γιατί ???
 
1) Λούλης

4) ήτα βήτα,ναφθαλίνη,χρήμα

5) γκούφυ

8) γουάκυ ;

9) καλισότα

10) κλάραμπελ,οράτιος

11) κλοντάικ

έχω σκουριάσει :( ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2. Ειπριλ, Μεη, Τζουν

4β. Με ηλεκτρικό

10 α. Κλάραμπελ β. Οράτιος

11. Κλονταικ γτ βρηκε χρυσο εκει;
 
3) Καθηγητής Ζαποτέκ;;

5β) Μαντάμ Μιμ

6) Με τον Ντόναλντ να κοιμάται στην αιώρα του

8) Ουάκ
 
Μέχρις στιγμής τα πήγατε πολύ ωραία :D :D!!!!

2. Ειπριλ, Μεη, Τζουν




Χε χε ... εσείς οι .... κάααπως πιο μικροί από εμάς γνωρίζετε τα ονόματα των ... θηλυκών ανιψιών της Νταίζη όπως "τα βρήκατε μπροστά σας" !!! Εμείς, όμως, "των 80ς οι εκδρομείς", τα τρία παπιο- κοριτσάκια τα βρήκαμε ως "Ντόλι, Ντίλι και Ντούλη" στα Μίκυ Μάους που διαβάσαμε στα 80ς !!! Φυσικά, η απάντησή σου καταλογίζεται ως "σωστή" !!!

4) ήτα βήτα,ναφθαλίνη,χρήμα




Αυτή είναι η σωστή απάντηση !!! Ο Ήτα Βήτα τρέφεται με ναφθαλίνες και σιχαίνεται τη μυρωδιά του χρήματος, η οποία του φέρνει ναυτία, ζαλάδες και λιποθυμικές τάσεις !!!

8) Ουάκ

 


Πολύ σωστά !!! Το εξωγήινο παπί λέγεται "Κουάκ" !!! Μάλιστα, έχω το τεύχος στο οποίο κάνει την πρώτη του εμφάνιση !!! Πριν αρχίσει η ιστορία, το "τετραγωνάκι" πάνω απ' το πρώτο καρέ μας προετοιμάζει : "Σήμερα θα σάς γνωρίσουμε έναν καινούριο φίλο του Ντόναλντ, τον εξωγήινο "Κουάκ" !!!

Οι μόνες απαντήσεις που δεν είναι σωστές είναι οι εξής :

9) καλισότα




Όχι, δεν είναι αυτή η Πολιτεία των ΗΠΑ όπου βρίσκονται Λιμνούπολη & Μίκυ Σίτυ !!! Η πολιτεία είναι ... πραγματικό, αληθινό όνομα !!!

5β) Μαντάμ Μιμ

 


Όχι, φίλοι μου, δεν είναι η μαντάμ Μιμ που προσπαθεί να πείσει τον Γκούφη [που πολύ σωστά απαντήθηκε] για την ύπαρξη της μαγείας !!! Κάποια άλλη μάγισσα κάνει συνεχώς προσπάθειες ΄[φυσικά αποτυχημένες] ....

3) Καθηγητής Ζαποτέκ;;

Ο καθηγητής, που συνεχώς ζητάει τη βοήθεια του Μίκυ, λέγεται κάπως αλλιώς !!! Ωστόσο, αν εσείς οι ... "κάπως μικρότεροι" τον βρήκατε στα Μίκυ Μάους σας με το όνομα "Ζαποτέκ" [το οποίο πρώτη φορά συναντώ], η απάντηση είναι σωστή !!! Εμείς, πάντως, που 40ρήσαμε με άλλο όνομα τον ξέρουμε ....

Και, φυσικά, μένει αναπάντητη η ερώτηση :

7/ Τι σάς λέει το όνομα "Παπερέτα" ???

 

 




 

 


 
5β) Η μάγισσα Φούρκα;;

Ο καθηγητής Ζαποτέκ είναι αυτός στη φωτό. Δεν ξέρω αν εννούσες αυτόν..

922592-zapotec.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ σωστά !!! Η μάγισσα Φούρκα είναι αυτή που προσπαθεί να πείσει τον Γκούφη ότι "υπάρχει μαγεία" !!! Οι δε ιστορίες, με αυτό το θέμα, είναι ξεκαρδιστικές, απολαυστικές, από τις ωραιότερες που έχω διαβάσει στα Μίκυ Μάους ....

Όσο για τον καθηγητή που ψάχουμε ... Πρόκειται για τον Καθηγητή Αινιγμούλη !!! Όλο σκαρώνει απίθανες, πρωτοποριακές εφευρέσεις, αλλά οι ... "κακοί" [ιδίως το Μαύρο Φάντασμα] τού κλέβουνε τους τύπους, τα σχέδια, τα μικροφίλμς κι όλα τα σχετικά .... Ευτυχώς, όμως, που υπάρχει ο Μίκυ για να τον "ξελασπώσει" !!! Η ερώτηση αυτή ήταν, κατά την άποψή μου, από τις πιο δύσκολες του κουίζ, μιας και ο καθ. Αινιγμούλης δεν έχει κάνει συχνές εμφανίσεις στα Μίκυ Μάους !!! Παρόλα αυτά, τον "πέτυχα" στο ίντερνετ ως "Καθηγητή Ενίγκμα" [ααχ, αυτές οι αλλαγές στις μεταφράσεις των ονομάτων] !!! Εμείς, όμως, στα 80ς τον "πετύχαμε" ως "Αινιγμούλη" ....

Στο μεταξύ ... θυμηθείτε όσο μπορείτε περισσότερα απ' την Παπερέτα, αλλά και την πολιτεία των ΗΠΑ με Λιμνούπολη και Μίκυ Σίτυ, για να λήξει το κουίζ....


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως είναι η Καλιφόρνια ; στην τυχη το λέω-

ωραιο κουιζ Rinus:) και τι δεν μας θυμισες , και τον αλφα βητα!

 


δυο ερωτησεις και από μενα, αν φυσικα μου επιτρεπει ο δημιουργός αυτού του ευφάνταστου κουιζ!

1. Πως λέγονται τα δυο ανηψάκια του Μικυ;

2. και σε τι μεταμορφωνεται ο Γκουφυ;
 
αριαδνη είπε:
Μήπως είναι η Καλιφόρνια ; στην τυχη το λέω-
;
Πολύ σωστά !!! Οι αγαπημένοι μας κόμικ ήρωες, και των δύο πόλεων, ζούνε στην Καλιφόρνια !!! Φυσικά και επιτρέπεται να βάλεις κι άλλες ερωτήσεις στο κουίζ [κι αν θέλεις ... περισσότερες από δύο :D ;) :flower: ] !!! Έχω την εντύπωση, πάντως, ότι τα ανιψάκια του Μίκυ Μάους με άλλα ονόματα τα βρήκαμε εμείς στα 80ς, και με άλλα ονόματα οι ... μεταγενέστεροι αναγνώστες του Μίκυ Μάους !!! Γι' αυτό, είμαι περίεργος να δω τι απάντηση θα δοθεί .....
 
Τα ανηψακια το Μικυ νομιζω ονομαζονται Μαικ και Νταικ(για το δευτερο δεν ειμαι σιγουρος αλλα μη ψαχνω τωρα τα περιδικα δε λεει :) και ο Γκουφυ ειναι ο Σουπερ Γκουφυ(που και αυτος εχει ενα ανηψακι ιδιοφυια αλλα μου διαφευγει τωρα το ονομα...
 
Εγω τα ανιψακια του Μικυ τα βρηκα Μορτυ και Φρεντυ.

Το ανιψακι του Γκουφυ ειναι ο Φράνκι!
 
sunset89 είπε:
Εγω τα ανιψακια του Μικυ τα βρηκα Μορτυ και Φρεντυ.Το ανιψακι του Γκουφυ ειναι ο Φράνκι!
και εγώ μόρτυ και φρέντυ.

πότε άλλαξαν και μάλιστα τόσο δραστικά (σε αντίθεση με άλλους που τα ονόματά τους δεν άλλαξαν ιδιαίτερα) ;
 
thouvou21 είπε:
Τα ανηψακια το Μικυ νομιζω ονομαζονται Μαικ και Νταικ
Κι εγώ μαζί σου !!! Τα ανιψάκια του Μίκυ τα ξέρω ως "Μάικ" και "Ντάικ" !!!

Το δε πλήρες όνομα του ανιψιού του Γκούφη είναι Φράνκι Μπούκι [προφανώς από το book = απ' τα πολλά βιβλία που έχει διαβάσει] !!! Αυτός, σε αντίθεση με τον θείο του, είναι ιδιοφυής και, σε ηλικία 12 ετών, έχει τελειώσει ... τα μισά πανεπιστήμια των ΗΠΑ :eek: o_Oo_O !!! Γι' αυτό, άλλωστε, το καπελάκι που φοράει είναι αυτό της "αποφοίτησης" [το πλατύ καπέλο με το "κορδονάκι" που περισσεύει] .....

Όσο για την Παπερέτα ... μάλλον δικαίως δεν γνωρίζετε κάτι γι' αυτήν !!! Διότι και σε αυτήν το όνομα υπέστη αλλαγή !!! Μετονομάσθη σε Ντόρις Ντακ [και, πιθανώς, έτσι την έχετε βρει μπροστά σας] !!! Εμείς, πάντως, οι "παλιοί" εκεί στα 80ς την γνωρίσαμε ως "Παπερέτα" : η γλυκιά, ζωηρή, τσαχπινούλα ξανθιά πάπια που οδηγεί ένα σκουτεράκι [νομίζω με μία ρόδα] !!! Τη θυμάμαι σε μια σπαρταριστή ιστορία ως "δαιμόνια" ρεπόρτερ του εκδοτικού οίκου "Σαπουνόφουσκα" !!! Και ... όλως περιέργως, ο γερο- Σκρουτζ της έχει ιδιαίτερη αδυναμία, αφού να σκεφθείτε την χαρτζιλικώνει πού και πού :eek: o_O
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sunset89 είπε:
Εγω τα ανιψακια του Μικυ τα βρηκα Μορτυ και Φρεντυ.Το ανιψακι του Γκουφυ ειναι ο Φράνκι!
Μορτυ και Φερντυ για την ακριβεια και οχι Φρεντυ, παντως ετσι τα βρηκα και εγω :) sunset..αλλα στο παρελθον ετσι πρεπει να ονομαζονταν, Μαικ και Νταικ κατα το Χιου, Λιου κτλ!! κατι μου λενε τα ονοματα ;) ειναι οικεια!!!

ναι μεταμορφωνεται σε σουπερ Γκουφυ!! ονειρικη η στολη που φοράει!!!! μπραβο thouvou 21!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και το κουίζ έχει ανταπόκριση ..... ας βάλω λίγες, ακόμη, ερωτήσεις [με την ελπίδα ότι ... δεν θα μού τα κάνουν "χαλάστρα" πιθανές "μεταγενέστερες μετονομασίες" των ηρώων του Μίκυ Μάους] :

Α] Σε κάποιες ιστορίες βλέπουμε τον Ντόναλντ να έχει, για κατοικίδιο, και μια υπέροχη γάτα !!!Θυμάστε : α) ποιο το όνομα της γάτας ??? β) τι ράτσα είναι ???

Β] Στην παπιο-παρέα υπάρχει κι ένας θαλασσόλυκος !!! Θυμάστε : α) το όνομά του ?? β) το πλοιάριο που οδηγεί τι είδους είναι ??? γ) πώς λέγεται το δελφίνι που ακολουθεί αυτό το πλοιάριο (το οποίο είναι πιστός φίλος του θαλασσόλυκου πάπιου) ??? δ) συνήθως αυτός ο θαλασσόλυκος πάπιος ποιον παίρνει μαζί του στα ταξίδια για βοηθό και μέλος πληρώματος ???
 
στο Β] νομίζω ότι λέγεται μόμπυ ντακ,τώρα για το σκάφος,ουσιαστικά μεταφορές προϊόντων κάνει.για βοηθό παίρνει σίγουρα τον φέθρυ.
 
2. δ. Στην τύχη τον Φέθρυ;

Edit: α εχει απαντηθει ηδη. το ειδα μετα
 
αριαδνη είπε:
Μορτυ και Φερντυ για την ακριβεια και οχι Φρεντυ, παντως ετσι τα βρηκα και εγω :) sunset..αλλα στο παρελθον ετσι πρεπει να ονομαζονταν, Μαικ και Νταικ κατα το Χιου, Λιου κτλ!! κατι μου λενε τα ονοματα ;) ειναι οικεια!!!
ναι μεταμορφωνεται σε σουπερ Γκουφυ!! ονειρικη η στολη που φοράει!!!! μπραβο thouvou 21!


Εγω επειδη διαβαζω ακομα σαν παιδι 34 χρονων :cool: Μικυ -Μαους Κλασικα και Κομιξ εχω και μερικα παλια απο το 89 με 90 οποτε αυτα τα ονοματα ηξερα...Να κανω και εγω 3 ερωτησεις

1.Σε ποιον ηρωα μεταμορφωνεται ο Ντοναλντ Ντακ

2.Σε ποια ηρωιδα η Νταιζυ Ντακ

3.Και ποιο ειναι το συνηθες ονομα του οικονομου του Σκρουτζ Μακ Ντακ
 
krem13 είπε:
στο Β] νομίζω ότι λέγεται μόμπυ ντακ,τώρα για το σκάφος,ουσιαστικά μεταφορές προϊόντων κάνει.για βοηθό παίρνει σίγουρα τον φέθρυ.
Σωστά όλα αυτά !!! Ο Μόμπι Ντακ παίρνει το πλοιάριό του για να πάει στις πιο περίεργες αποστολές [τις οποίες αναθέτει - ποιος άλλος ?? - ο Σκρουτζ], συνήθως σε τροπικά νησάκια μέ άγριους κατοίκους : π.χ. για να πάει σε κάποιο νησάκι για να βρει τη στρουθοκάμηλο που κάνει χρυσά αυγά [ :eek: o_O] κλπ κλπ ..... Όμως, το πλοιάριό του δεν είναι για μεταφορά φορτίων [ασχέτως αν ο καπετάνιος του έχει χρυσή καρδιά και δεν χαλάει το χατίρι στον Σκρουτζ, όταν του ζητάει να πάει με το πλοιάριό του στα πιο περίεργα μέρη] !!! Για ποιο σκοπό είναι προορισμένο το πλοιάριό του ???

Και σε κάθε ταξίδι του έχει για βοηθό του κάποιον από την υπόλοιπη "παρέα" !!! Έτσι, στις ιστορίες που έχω διαβάσει υπήρξε πλήρωμα του σκάφους ο Φέθρυ [όπως σωστά απαντήσατε], ο Ντόναλντ, ο Κύρος Γρανάζης, ο Σκρουτζ, ακόμη και ... ο Γκαστόνε !!! Όμως, κάποιος έχει κάνει τα περισσότερα ταξίδια με το πλοιάριο του Μόμπι !!! Για να σας βοηθήσω : Είναι ο ίδιος που εμφανίζεται ως [άχρηστος] βοηθός και στο αγρόκτημα της Γιαγιάς Ντακ ....

2.Σε ποια ηρωιδα η Νταιζυ Ντακ

 


Αχ, ήθελα κι εγώ να το βάλω ως ερώτηση στο κουίζ μου, αλλά δεν θυμόμουν το όνομα της "σούπερ ηρωίδας / alter ego της Νταίζης Ντακ" !!! Γι' αυτό ... βρείτε την απάντηση για να λυθεί και σε μένα η απορία :flower: :flower: .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1 φαντομ ντακ

3 Πανταξιος

και ο αχρηστος βοηθος μηπως ειναι ο Πασχαλης;
 
Πίσω
Μπλουζα