Κουίζ - Ταινίες απο Θεατρικά

μηπως ειναι " αλλος για το εκατομμυριο" με το Μιμη Φωτοπουλο που προσπαθουν ολοι να τον πεισουν με καθε τροπο να κρατησει τα χρηματα του αφεντικου του που πεθαινει ξαφνικα ενω αυτος ψαχνει απεγνωσμενα για καποιο κληρονομο;
 
Οι απαντήσεις

Κλεισαμε για σημερα. Μπραβο!

13. Ο κατεργαρης


14. Αλλος για το εκατομμυριο



15. Μια τρελη - τρελη οικογενεια
 
Αλλα τρια θεατρικα. Βρειτε τις ταινιες που βασιστηκαν σε αυτα:

16. Οι επανω και οι κατω


17. Πειρασμος



18. Το σεξ και πως να το αποκτησετε



 
17. Την Καλλιοπίτσα, τον "Πειρασμό" του Ξενόπουλου υποδύθηκε στον κινηματογράφο η Φόνσου στο "Όλοι οι άντρες είναι ίδιοι"
 
Σωστη και πληρεστατη η απαντηση σου!
 
18. Το σεξ και πώς να το αποκτήσετε ----> Ο Μάγκας και το τρίκυκλο (άσχετο!)
 
για τη 16.η απαντηση που θα δωσω ειναι τελειως ασχετη αλλα μολις ειδα τον τιτλο θυμηθηκα τη φραση που ελεγε σε καποιες ταινιες ο αειμνηστος Θανασης Βεγγος :

" ε, εσεις οι απο πανω προσεχετε τους απο κατω " !

δε νομιζω ομως να εχει καποια σχεση...
 
Καλα, john, δεν ειχα καμια αμφιβολια οτι θα το εβρισκες αυτο.... :D

Κατερινα, οχι δεν εχει σχεση η φραση του Βεγγου. Απο τους Επανω και τους Κατω προεκυψε μια αλλη χαριτωμενη ασπρομαυρη κωμωδια της δεκαετιας του 1960.

Το βραδυ θα δωσω την απαντηση.
 
16. Από το "Οι επάνω και οι κάτω" προέκυψε η κωμωδία του Ορέστη Λάσκου "Ο μπούφος" (1968) με τον Γιώργο Πάντζα και τη Τζένη Ρουσσέα.
 
Οι απαντήσεις

Απο ενα θεατρικο ο καθενας σας λοιπον, retrofan, johnalepou και atanasio!

16. O μπουφος


17. Ολοι οι αντρες ειναι ιδιοι



18. Ο μαγκας με το τρικυκλο
 
Ποιες ταινιες βασιστηκαν στα ακολουθα θεατρικα;

19. Ανωμαλη προσγειωση


20. Η ροζ αμαρτια



21. Γαμπροι απο το παραθυρο
 
19.υπαρχει και φιλοτιμο

21.ο γοης ;
 
Κατερινα, τα βρηκες και τα δυο!
 
Οι απαντήσεις

Μπραβο και σε σενα, Δαναη!

19. Υπαρχει και φιλοτιμο


20. Η γυναικα μου τρελαθηκε



21. Ο γοης
 
Βιβη,αναμενουμε τα επομενα Κουιζ σου !!

βλεπω οτι αλλαξες ξανα τη φωτο της ΜπεΜπε :) ομολογω οτι φαινεται πιο ωραια σ αυτη τη φωτογραφια
 
Σε ευχαριστω! Αρα, μαλλον προτιμας τη Μπε - Μπε απο τα τελη του '60. Ομολογω οτι εμενα μου αρεσει περισσοτερο απο τις αρχες εκεινης της δεκαετιας, αλλα αυτο φυσικα ειναι καθαρα θεμα προτιμησης. ;)

Το εχω πει κι αλλη φορα στο φορουμ, αλλα μια που το' φερε η κουβεντα θα το πω αλλη μια:

Δεν εχω παραμεινει καθολου πιστη στο ιδιο αβαταρ, αλλα εχω παραμεινει πιστη στο προσωπο που απεικονιζεται. Η φωτογραφια κατω απο το nickname μου θα ανηκει παντα στην αγαπημενη μου Μπριζιτ.
 
Συνεχιζουμε με αλλα τρια θεατρικα.

Βρειτε ποιες ταινιες βασιστηκαν σ' αυτα:

22. Μια τσουκνιδα στις βιολετες


23. Ζητω η ζωη



24. Γαντι και σαρδελα
 
22. Κολωνάκι διαγωγή μηδέν (με την τσουκνίδα - χασάπη που αγοράζει διαμέρισμα στην αριστοκρατική πολυκατοικία και ταράζει τις πειναλέες βιολέτες, εκπληκτικός ο Καρούσος στον ρόλο του στρατηγού - ήρωα του αλβανικού)

24. Φτωχαδάκια και λεφτάδες (αξεπέραστος ο θείος Λεωνίδας -Τσαγανέας με τους κανόνες του Ταβερνιέ)
 
Πολυ σωστες οι απαντησεις σου και πολυ ευστοχες οι παρατηρησεις σου. Μπραβο!

Μια ερωτηση μας εμεινε ακομα, παιδια.
 
Πίσω
Μπλουζα