Κουίζ επαρχίας

Της Μερκούρη ή του πρώτου άντρα της tony tony;

Θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι ο Χαροκόπος, τον οποίο παντρεύτηκε κατά τη διάρκεια του πολέμου, ήταν απόγονος μεγαλοτσιφλικάδων της Θεσσαλίας.
 
retrofan είπε:
Της Μερκούρη ή του πρώτου άντρα της tony tony; Θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι ο Χαροκόπος, τον οποίο παντρεύτηκε κατά τη διάρκεια του πολέμου, ήταν απόγονος μεγαλοτσιφλικάδων της Θεσσαλίας.
Πρώτος της άντρας ήταν ο Παναγής Χαροκόπος, αλλά χωρίσανε αρκετά σύντομα κ δεν νομίζω να ανήκει στη Μελίνα ο πύργος. Δεν παίρνω και όρκο πάντως.
 
Ίσως να'ναι και του Χαροκόπου παιδιά δεν παίρνω όρκο...
 
georgeikos είπε:
1.μα στο κοριτσια για φιλημα δεν παιρνει η λασκαρη μαζι με τον ντουζο και πανε στην υδρα και εκει τους πετυχαινει η καραγιαννη αποκαλυπτοντας στην λασκαρη την αληθινη ταυτοτητα του ντουζου? αφου δειχνει καθαρα το λιμανι της υδρας και το λενε και στην ταινια μαλιστα!!!!
Ακριβώς φίλε μου. Το "Κορίτσια για φίλημα" έχει γυρίσματα και στη Ρόδο και στην Ύδρα! Επιπλέον υπάρχει πλάνο στην αρχή της ταινίας και από τη Νέα Υόρκη. Ίσως τελικά να είναι και το πλέον ακριβογυρισμένο μιούζικαλ!
 
retrofan είπε:
Να λοιπόν που δεν απαντήθηκαν ερωτήσεις που τις είχα σίγουρες :xm:
Πάμε λοιπόν: ;)

1. Η πρώτη ταινία που γυρίστηκε εκτός Αθήνας ήταν μόλις το 1948. Η "Άννα Ροδίτη" μας προσφέρει τη Ρόδο αμέσως μετά τον πόλεμο (ενσωματωμένες και οι σκηνές του πανηγυρισμού για την ένωση με την Ελλάδα) με κυρίαρχη την σκηνή όπου η Καίτη Πάνου ξεναγεί τον Λάμπρο Κωνσταντάρα στην κοιλάδα με τις πεταλούδες. Η Ρόδος βέβαια είχε την τιμητική της σε πάμπολλες ταινίες έκτοτε. Στις ασπρόμαυρες βρίσκουμε την "Κρουαζιέρα στην Ρόδο" με την Βούλα Χαριλάου και το "Νύχτες στο Μιραμάρε" (μπράβο john!)και στις έγχρωμες έρχεται το βαρύ πυροβολικό

:D . "Κορίτσια για φίλημα" (Ρόδος κι όχι Ύδρα georgeikos), "Κάτι κουρασμένα παλλικάρια" (μπράβο john!), "To δόλωμα" (μπράβο sypsi!).​




2. Η Πάτρα μας προσφέρει ένα πολύ ωραίο πλάνο από τα Ψηλά Αλώνια στο τέλος του "Λατέρνα, φτώχια και φιλότιμο". Ακολουθούν σκηνές γυρισμένες στο λιμάνι προς αναζήτηση του Αλεξανδράκη - Δημητράκη, αγαπημένου της Καίτης. Αναφορά στην πόλη γίνεται βέβαια στην "Χαρτοπαίκτρα" (μπράβο georgeikos!) και στον "Ζηλιαρόγατο" (η ξαδέλφη Μίνα που καταφτάνει από την Πάτρα έχοντας μάλιστα γνωρίσει στο τρένο κι έναν σταφιδέμπορο, πολύ χαρακτηριστικό επάγγελμα της αχαϊκής πρωτεύουσας

:p ).​




3. Το τρίο Καρέζη - Αυλωνίτης - Φωτόπουλος τιμούν την Χαλκίδα στην επόμενη ταινία τους. Το "Λατέρνα, φτώχια και γαρύφαλλο" κλείνει πάλι με την αναζήτηση του Αλεξανδράκη, εξ Αμερικής ερχόμενου αυτή την φορά, στο θρυλικό ξενοδοχείο "Λούση" και στην κλασική γεφυρούλα της πόλης. Αναφορά γίνεται και στα "Κίτρινα γάντια" ως ο τόπος όπου αρχικά θα πήγαινε ο Σταυρίδης πριν καταλήξει στους Αγίους Θεοδώρους.





4. Κοντινό νησί ο Πόρος και ουκ ολίγες οι ταινίες που γυρίστηκαν σε αυτόν. Ανάσα και ξεκινάμε

:D : "Καπετάν Φάντης Μπαστούνης", "Η Αλίκη στο ναυτικό" (μπράβο georgeikos!), "H κυρία δήμαρχος", "Μια Ιταλίδα στην Ελλάδα", "Μια ζωή την έχουμε", "Ταξίδι με τον έρωτα", "Μικροί και μεγάλοι εν δράσει", "Μακριά από τον κόσμο" (μπράβο john!), "Τύφλα να 'χει ο Μάρλον Μπράντο"




5. "Το πρόσωπο της ημέρας" ξεκινάει με σκηνή γυρισμένη στην αγορά της Κατερίνης όπου υποτίθεται ότι διατηρεί κατάστημα ο Βουτσάς.





6. "Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα κι ο κοντός" (μπράβο georgeikos!) με την κλασική πλέον ατάκα του μεθυσμένου Ρίζου στην πλαζ "εγώ απόψε σκίζω Μαρίνες. Φέρτε μου την Μαρίνα να την σκίσω! Φέρτε μου την Μαρίνα ... να με σκίσει!":D





7. "Τζένη - Τζένη" (μπράβο georgeikos!)





8. "Διακοπές στην Αίγινα" (μπράβο georgeikos!), το "Αγοροκόριτσο" και τα "Ερωτικά παιχνίδια"





9. Το περάσαμε στην αρίθμηση

:p :p:p




10. αλλά και 11. "Η νύφη το 'σκασε" όπου ο μεν Πάρις Αλεξάντερ υπηρετεί στην Λάρισα, η Τζένη Καρέζη το σκάει για να τον βρει, αυτός το σκάει για να εμποδίσει τον γάμο, παρ' ολίγου να βρεθούνε σε μια γιορτή στην Θήβα και τελικά συναντιούνται το επόμενο πρωί

:) , έξω από την πόλη.​




12. Στο "Ξύπνα Βασίλη", μάνα κι αδελφή του Γιώργου Κωνσταντίνου μένουν σ' ένα χωριό κοντά στην Λαμία.





13. Άλλο πασίγνωστο και πανέμορφο νησί κι άλλο κατεβατό

:) : "Διακοπές στην Κέρκυρα", "Η κόμισσα της Κέρκυρας", "Η αρχόντισσα κι ο αλήτης" (μπράβο georgeikos!), "Πρωτευουσιάνικες Περιπέτειες" (μπράβο avacalop!), "Επιχείρηση Απόλλων"​




14. Τελευταίο κατεβατό αυτό της Ύδρας. Άλλο κοντινό και πανέμορφο νησί

:) . "Το κορίτσι με τα μαύρα" (η Ύδρα την εποχή που ήταν ακόμα επαρχία κι όχι κοσμοπολίτικος προορισμός), "Γοργόνες και Μάγκες", "Ο τρελοπενηντάρης", "Κρίμα στο μπόι σου" (μπράβο georgeikos!)​




Στην 15 με μαθαίνετε πράγματα

:) :) :) :)




Νικητής ο georgeikos

:award: :award: :award: :award: :award:





ερώτηση για τον john: ο "Άσωτος" της Πλυτά που είναι γυρισμένος; Στη Ρόδο; Εγώ νόμιζα Εύβοια.

Επιιπλεον να αναφερω πως στη Ροδο εκτος απο τις προαναφερθεισες, γυριστηκαν και πολλες αλλες ταινιες οπως "Μια ελληνιδα στο χαρεμι" (αναφερεται ξεκαθαρα), "Η θεια μου η χιπισσα" (και στα Ματαλα της Κρητης, αλλα και στη Ροδο, οπου πανε υποτιθεται η Βαλσαμη με τον Μπαρκουλη να παντρευτουνε), & "Ενας μεγαλος ερωτας" (με Καρεζη-Κουρκουλο, ασπρομαυρο). Ισως η Ροδος απο νησια να εχει τις περισσοτερες εμφανισεις σε ταινιες.

Να αναφερω ακομα πως απο ταινιες της Βουγιουκλακη, η "Νεραιδα και το παλικαρι" γυριστηκε στα Χανια, ενω "Η αρχοντισσα και ο αλητης" στην Κερκυρα και σε διαφορα μερη της Ηπειρου.

Οσον αφορα την Πατρα, πλανο της πολης υπαρχει και στην πρωτη σκηνη της ταινιας "Ποια ειναι η Μαργαριτα", οπου η Μαργαριτα (Τζενη Καρεζη) ξεκιναει απο εκει (δειχνει λιμανι και σταθμο λεωφορειων της πολης) για να παει στην Αθηνα να εργαστει. Φυσικα το μεγαλυτερο μερος της ταινιας ειναι γυρισμενο στην Κω.

Εκτος απο τον "Ατσιδα", στη Θεσ/νικη ειναι γυρισμενη και η ταινια "Τεντυ μπου αγαπη μου"

Επισης στη Μυκονο ειναι γυρισμενη "Η Παριζιανα", καθως και "Η Αναζητηση" με την Ελενα Ναθαναηλ.

Στην Ανδρο παλι ειναι γυρισμενα τα "Κοριτσια στον ηλιο", αλλα και η θαυμασια ηθογραφια "Φουσκοθαλασσιες" (με Αρωνη-Παπαγιαννοπουλο)

Τελος και αρκετα exploitation εχουν γυριστε σε ελληνικα νησια οπως "Η προκληση" (στην Υδρα και στον Πορο πιο συγκεκριμενα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
* Αναφορά στην Πάτρα (και μάλιστα εκτενής) γίνεται και στην ταινία «Ο φίλος μου ο Λευτεράκης» (Υποτίθεται ότι ο Λευτεράκης ήταν Πατρινός)

* Πέρα από τον «Ατσίδα», το «Τεντιμπόι αγάπη μου» και το «Κάτι να καίει» που ήδη αναφέρθηκαν, αρκετά γυρίσματα στη Θεσσαλονίκη έγιναν ακόμα στη «Χριστίνα» με την Καρέζη, αλλά και στην τελευταία ταινία του Φίνου, «Ο κυρ Γιώργης εκπαιδεύεται» με τον Παπαγιαννόπουλο. Επίσης στη Θεσσαλονίκη γυρίστηκε και ο «Ανακατωσούρας» με τον Ηλιόπουλο. Από τον σύγχρονο κινηματογράφο, «Μια αιωνιότητα και μια μέρα» του Αγγελόπουλου.

* «Η Αλίκη στο ναυτικό» έχει γυρίσματα σε Θεσσαλονίκη και Βόλο.

* Αρκετές σκηνές γυρισμένες στην Αράχωβα υπάρχουν στην ταινία «Το τελευταίο ψέμα». Μετέχουν μάλιστα και ντόπιοι κάτοικοι σαν κομπάρσοι (η σκηνή στο λεωφορείο του ΚΤΕΛ πολύ χαρακτηριστική). Στην ίδια ταινία υπάρχουν πλάνα από εορτασμό Δεκαπενταύγουστου στην Τήνο, είναι όμως μονταρισμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να δίνεται η ψευδαίσθηση ότι η Λαμπέτη βρίσκεται όντως στην Τήνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dimitrissss είπε:
* Αναφορά στην Πάτρα (και μάλιστα εκτενής) γίνεται και στην ταινία «Ο φίλος μου ο Λευτεράκης» (Υποτίθεται ότι ο Λευτεράκης ήταν Πατρινός)
* Πέρα από τον «Ατσίδα», το «Τεντιμπόι αγάπη μου» και το «Κάτι να καίει» που ήδη αναφέρθηκαν, αρκετά γυρίσματα στη Θεσσαλονίκη έγιναν ακόμα στη «Χριστίνα» με την Καρέζη, αλλά και στην τελευταία ταινία του Φίνου, «Ο κυρ Γιώργης εκπαιδεύεται» με τον Παπαγιαννόπουλο. Επίσης στη Θεσσαλονίκη γυρίστηκε και ο «Ανακατωσούρας» με τον Ηλιόπουλο. Από τον σύγχρονο κινηματογράφο, «Μια αιωνιότητα και μια μέρα» του Αγγελόπουλου.

* «Η Αλίκη στο ναυτικό» έχει γυρίσματα σε Θεσσαλονίκη και Βόλο.

* Αρκετές σκηνές γυρισμένες στην Αράχωβα υπάρχουν στην ταινία «Το τελευταίο ψέμα». Μετέχουν μάλιστα και ντόπιοι κάτοικοι σαν κομπάρσοι (η σκηνή στο λεωφορείο του ΚΤΕΛ πολύ χαρακτηριστική). Στην ίδια ταινία υπάρχουν πλάνα από εορτασμό Δεκαπενταύγουστου στην Τήνο, είναι όμως μονταρισμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να δίνεται η ψευδαίσθηση ότι η Λαμπέτη βρίσκεται όντως στην Τήνο.
Δημήτρη μου νομίζω πως "Ο φίλος μου ο Λευτεράκης" δεν έχει κάποιο γύρισμα στην Πάτρα. Υποτίθεται βέβαια πως ο Λευτεράκης είναι Πατρινός, δεν θυμάμαι όμως κάποιο πλάνο της ταινίας να είναι γυρισμένο εκεί. Σε όλα τα άλλα φυσικά έχεις δίκιο!
 
thanos75 είπε:
Δημήτρη μου νομίζω πως "Ο φίλος μου ο Λευτεράκης" δεν έχει κάποιο γύρισμα στην Πάτρα. Υποτίθεται βέβαια πως ο Λευτεράκης είναι Πατρινός, δεν θυμάμαι όμως κάποιο πλάνο της ταινίας να είναι γυρισμένο εκεί. Σε όλα τα άλλα φυσικά έχεις δίκιο!
Έτσι είναι. Έγραψα όμως για αναφορά στην Πάτρα και όχι για γύρισμα αν προσέξεις. Κι αυτό, γιατί η ερώτηση Νο 2 ήταν: Σε ποια/ποιες ταινίες φαίνεται η Πάτρα; Σε ποια/ποιες γίνεται αναφορά σε αυτήν;
 
Πού ήσασταν κρυμμένοι εσείς καλά μου παιδιά; :)

Πολύτιμες οι συμπληρώσεις σας :thanx2:
 
Για το 15, αξίζει να αναφερθεί η σπάνια ταινία του 1953 "Το κλειδί του παραδείσου" γυρισμένη εξ ολοκλήρου στην Κεφαλονιά.

Το έργο αυτό, αν και άγνωστο, είναι ενδιαφέρον και ξεχωρίζει από άλλα παρόμοια διότι διαθέτει ηθογραφικά στοιχεία (π.χ. σχετικά με τον γάμο),

τοπικές καντάδες και τραγούδια, τοπία της Κεφαλονιάς (Καταβόθρες, Αργοστόλι) και Κεφαλονίτικη διάλεκτο.

Δίπλα στον καλόκαρδο καπετάνιο Τίτο Βανδή και τον τρελό καλλιτέχνη Νότη Περγιάλη - και αυτή που κλέβει την παράσταση - είναι

η άγνωστη αλλά απόμακρη, ρομαντική, παρορμητική και ονειροπαρμένη φιγούρα της Φρόσως (Έφη Πόλυ).

Από τις καλύτερες ηθογραφίες - και την προτιμώ έναντι πολλών άλλων...

http://pronoikefalonias.blogspot.com/2011/04/blog-post_27.html

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι off topic (σύγχρονος κινηματογράφος), αλλά ας το γράψω με την ευκαιρία: Η ταινία των Ρέππα - Παπαθανασίου «Οξυγόνο» (2003, με Νένα Μεντή, Μαρία Καβογιάννη, Τζόυς Ευείδη, Αλέξη Γεωργούλη, Γιάννη Τσιμιτσέλη κλπ.) γυρίστηκε στο Μεσολόγγι, αν και ποτέ δεν γίνεται αναφορά στο όνομα της πόλης. Ακόμα και σε πινακίδα αυτοκινήτου της πόλης, υπάρχουν τα γράμματα ΡΙΓ (που βέβαια δεν υπάρχουν στον ελληνικό κατάλογο πινακίδων κυκλοφορίας).
 
Νομίζω οτι η Δασκάλα με τα χρυσά μαλλιά γυρίστηκε στη Μακρινίτσα του Πηλίου...

Επίσης ΑΝ θυμάμαι καλά και η ταινία Η κοροιδάρα του 1967 με τον Ντίνο Ηλιόπουλο και τον Ανδρέα Ντούζο ( η δεύτερη αδυναμία μου! ) υποτίθεται οτι διαδραματίζεται στην Πάτρα... Μου είχαν αρέσει θυμάμαι πολυ οι τίτλοι αρχής αυτής της ταινίας, πολύ διαφορετικοί
 
Στο 15. να προσθέσω κάτι που διαπίστωσα σήμερα και χάρηκα πάρα πολύ.

Ο "Κόκκινος Βράχος" , έχει γυριστεί στη Ζάκυνθο. Δε μπορώ να γνωρίζω εάν ακόμα και οι σκηνές εσωτερικών χώρων είναι γυρισμένες σε κάποιο αρχοντικό του νησιού, όμως τα εξωτερικά πλάνα είναι μαγευτικά. Και σίγουρα είναι άκρως συγκινητικά, γιατί η ταινία γυρίστηκε περίπου το 1949, ακριβώς 4 χρόνια πριν γίνει ο καταστροφικός σεισμός που ισοπέδωσε τον τόπο. Η προσεισμική Ζάκυνθος είναι το κάτι άλλο, έτσι όπως απεικονίζεται στην κάμερα.... :(
 
Υπάρχει κάποια ταινία της δεκαετίας του 60 που είναι γυρισμένη εξ ολοκλήρου στην Θεσσαλονίκη...ποια?
 
johnalepou είπε:
Υπάρχει κάποια ταινία της δεκαετίας του 60 που είναι γυρισμένη εξ ολοκλήρου στην Θεσσαλονίκη...ποια?
ο ατσιδας με ηλιοπουλο και λασκαρη
 
Χμμμ εγώ για τη μία ξέρω σίγουρα...είναι άραγε και η άλλη?
 
Υπάρχει και μια με τον Κ. Ρηγόπουλο και την Κ. Αναλυτή επίσης γυρισμένη στην Θεσσαλονίκη, νομίζω εξ ολοκλήρου.

Συμμετείχε και ο Χρόνης Εξαρχάκος.

(όπου η Κ. Αναλυτή ήταν μια πολυάσχολη δικηγορίνα που παραμελούσε τον άντρα της...)

-
 
V.I.Smirnov είπε:
Υπάρχει και μια με τον Κ. Ρηγόπουλο και την Κ. Αναλυτή επίσης γυρισμένη στην Θεσσαλονίκη, νομίζω εξ ολοκλήρου.Συμμετείχε και ο Χρόνης Εξαρχάκος.

(όπου η Κ. Αναλυτή ήταν μια πολυάσχολη δικηγορίνα που παραμελούσε τον άντρα της...)

-
«Διαζύγιο αλά Ελληνικά» ο τίτλος αυτής της ταινίας.
 
Επειδή μεγάλωσα στην Κατερίνη, από παλιά είχα αναγνωρίσει στην ταινία "Το πρόσωπο της ημέρας" με τον Κώστα Βουτσά τα σημεία της Κατερίνης του 1962 που υπάρχουν πλάνα στο φιλμ. Όταν επιστρέψω στην Κατερίνη θα βγάλω φωτογραφία τα σημεία για να τα συγκρίνουμε πως ήταν τότε και πως είναι σήμερα!
 
Πίσω
Μπλουζα