Κουίζ επαρχίας

Εξ ολοκλήρου γυρισμένη στη Θεσσαλονίκη είναι και η γνωστή κωμωδία "Ο ανακατωσούρας" (1967). Αλήθεια, johnalepou, πού είσαι; Μας λείπεις!!!
 
thanos75 είπε:
Να αναφερω ακομα πως απο ταινιες της Βουγιουκλακη, η "Νεραιδα και το παλικαρι" γυριστηκε στα Χανια
Στα Χανιά γυρίστηκαν λίγες σκηνές. Το περισσότερο έργο είναι γυρισμένο στον Άγιο Νικόλαο και σε γύρω χωριά.
 
sypsi είπε:
Μόνο στη 15 μπορώ να συνεισφέρω!
Ο Παπαφλέσσας έχει γυρίσματα στα Αμπελάκια (Λάρισα-κοντά στα Τέμπη)! Ειχαν χρησιμοποιήσει και κατοίκους της περιοχής ως κομπάρσους!

Το "Αλαλουμ" με τον Χάρρυ Κλυν (το βουκολικό κομμάτι) γυρίστηκε στον Παλιό Παντελεήμονα Κατερίνης

Και το "Κορίτσι με τα μαυρα" γυρίστηκε σε κάποιο από τα νησιά του Αργοσαρωνικού.

O "άνθρωπος του τρένου" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85) έχει γυρίσματα σε Επίδαυρο και Ναύπλιο

Το Δόλωμα με τη Βουγιουκλάκη στη Ρόδο.

Αυτά για την ώρα!
Νομίζω ότι το "Κορίτσι με τα μαύρα", γυρίστηκε στην Ύδρα, έτσι είχα διαβάσει στην βιογραφία της Ελλης Λαμπέτη.
 
το σπιτι τησ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ σ το ΝΕΡΑΙΔΑ Κ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ειναι στον αγιο Νικολαο Κρητης
 
Βρηκα μια διηγηση του γιου του Λαμπρου Κωνστανταρα, Δημητρη, για ενα περιστατικο που συνεβη λιγο πριν γυριστει η ταινια Διακοπες στην Αιγινα.

Ο Δημητρης πρεπει να μη θυμαται καλα καποια πραγματα γιατι η ταινια αναφερεται μεν να ειναι του 1958, αλλα αυτο ειναι ετος παραγωγης και οχι ετος γυρισματος. Η ταινια ξεκινησε να γυριζεται στο τελος Αυγουστου του 1957.

Δευτερο και σημαντικοτερο λαθος του, η αναφορα του στον Φινο. Τι δουλεια ειχε ο Φινος να δινει προμηθειες στο συνεργειο, αφου η ταινια δεν ηταν δικης του παραγωγης;

Εαν βλεπεις ηδη δυο λαθη σε μια τοσο συντομη διηγηση, ευκολα μπορεις να υποθεσεις πως υπαρχουν κι αλλα....

http://www.zappit.gr/stories/Konstantaras---Boygioyklakh-Ti-eixe-symbei-sthn-tainia-Diakopes-sthn-Aigina/41421
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την Αιγινα την ερωτευεσαι από αυτην την ταινια και από το ''αγοροκόριτσο της φονσου'' , ευχαριστούμε μπαμπι για της πληροφορίες/ καποτε ένα περιοδικο ειχε δωσει και αφισα της ταινιας αλλα που την εχω...
 
ερωτηση: 1/η ταινια ''ταξιδι με τον ερωτα'' από ποιο νησί ξεκινάει και σε ποιο καταλήγει;

2/ πειτε τουλάχιστον τρια περιεργα ονόματα χωριων που συναντάμε σε ελληνικές ταινιες

3/ η λίμνη των ποθων σε ποια λίμνη αναφέρεται; υπάρχουν ταινιες ελληνικες με γυρισματα κοντα σε λιμνες της επαρχιας; αναφέρεται 2
 
"Η δίκη ενός αθώου". Δεν ξέρω αν είναι γυρισμένη όλη η ταινία στην Πάτρα, αλλά οι σκηνές έξω από τα δικαστήρια είναι εκεί."
 
Η ταινία "Η κόρη μου η ψεύτρα" γυρίστηκε σε μεγάλο της μέρος στη Σκιάθο, που έκανε τα πρώτα της βήματα στην τουριστική της ανάπτυξη. Προβλήθηκε πρόσφατα 28-05-16 από την ΕΡΤ-3. Δείχνει κι ένα όμορφο πλοίο το "Κύκνος", που το θυμάμαι πιτσιρίκος αραχτό στο λιμάνι.
 
αριαδνη είπε:
3/ η λίμνη των ποθων σε ποια λίμνη αναφέρεται; υπάρχουν ταινιες ελληνικες με γυρισματα κοντα σε λιμνες της επαρχιας; αναφέρεται 2
Στη λίμνη του Μεσολογγίου! Νομίζω αναφέρεται πολλές φορές στην ταινία και υπάρχουν και ευχαριστήριοι τίτλοι τέλους για τη συνεργασία του Δήμου στην πραγματοποίηση της ταινίας.
 
Καλημέρα. Εγώ είμαι γέννημα θρέμμα Κατερινιώτισσα και δυσκολεύτηκα να γνωρίσω τις σκηνές στο "Πρόσωπο της ημέρας"! Το είδα 2-3 φορές για να προσανατολιστώ. Με δυσκόλεψε το μοντάζ, ιδιαίτερα στις σκηνές με το λεωφορείο των ΚΤΕΛ, που ακόμα δεν έχω αποκρυπτογραφήσει πλήρως.

Το στενό από το οποίο βγαίνει ο Βουτσάς και διασχίζει το δρόμο, κατευθυνόμενος προς το περίπτερο, είναι η οδός Παναγή Τσαλδάρη. Σήμερα στη γωνία αυτή, στο αριστερό χέρι του Βουτσά, είναι η καφετέρια Μικέλ. Το περίπτερο από το οποίο αγοράζει την εφημερίδα, δεν υπάρχει πια και το κατάστημα "ΠΙΤΣΟΣ", στο οποίο μπαίνει, σήμερα είναι ψαράδικο. Το εμπορικό κατάστημα ΜΟΔΑ είναι η καφετέρια "Άστρα" στην πάλαι ποτέ κεντρική αρτηρία της πόλης, οδό Μεγάλου Αλεξάνδρου, που πεζοδρομήθηκε ολόκληρη στις αρχές του 1990. Επίσης δείχνει την εμποροπανήγυρη, που εξακολουθεί να γίνεται κάθε Σεπτέμβριο στην ίδια περιοχή και η εκκλησία είναι αυτή της συνοικίας των ευαγγελικών, το πιο "αριστοκρατικό" προάστιο της πόλης. Το λιγότερο αλλαγμένο σκηνικό είναι ο σταθμός των τρένων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινια <<ο Ασωτος>> είναι γυρισμενη εξ ολοκληρου στην Καρυστο.
 
15)Στην Καστορια εχουν γινει γυρισματα απο αρκετες ταινιες.

Εγκαταλειψη(1965) Φερτης-Καλογεροπουλου

Στακαμαν(2000) Καφετζοπουλος.Μαλιστα ακομα και το δημαρχειο της Καλαμπακας που πηγαινουν ειναι στην πραγματικοτητα το δημαρχειο Καστοριας και ο δρομος Καστοριας-Καλαμπακας ο γυρος της λιμνης της Καστοριας.

Φωτογραφια(1987)του Παγιατακη.Οταν ειδαμε το σκηνικο που ειχε στηθει σε κεντρικη πλατεια της Καστοριας για την ταινια νομισαμε οτι ηταν καποια επετειος της χουντας.

Ψυχη βαθεια(2008) με τον μεγαλο Θαναση Βεγγο.Οχι στην πολη της Καστοριας αλλα στα χωρια Σιδηροχωρι και Οξυα της Καστοριας.

Παυλος Μελας(1974) Κομνηνος.Γυρισματα εγιναν και στο χωριο Μελας που οντως σκοτωθηκε ο Π.Μελας

Μια γυναικα στην αντισταση(1970)Καρεζη-Καζακος

Πιθανον να υπαρχουν και αλλες ταινιες που να εχουν γινει γυρισματα στην Καστορια.

Επισης στην Καστορια εχουν γινει γυρισματα της ξενης ταινιας Trezoros που δειχνει τις διωξεις Των Εβραιων της Καστοριας.
 
Πίσω
Μπλουζα