Κουίζ: ποια κονσόλα είναι αυτή?

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Ειναι αργα και βαριεμαι. Λεω να βαλω ενα κουιζ να σας μπερδεψω λιγο. Αλλα τι σουπερ ρετρομανιακοι ειστε?

Δειτε τις φωτο, πατηστε επανω για μεγεθυνση και μαντεψτε... μην βιαστειτε, δεν ειναι ευκολο. Θα ελεγα μαλλον οτι ειναι prototype γιατι παροτι ξερω οτι υπηρχε, δεν εχω δει πουθενα ποτε καποια ιδια, εκτος τις δικης μου. Ουτε στο ebay ποτε λεμε. Να μην απαντησει ο φιλος μου (ξερει αυτος ποιος) που ξερει ποια ειναι αλλα και ο maddog που δουλευει στην εταιρια και δεν το ξερει!

Λοιπον

1) μια πολυ κατατοπιστικη φωτο

Προβολή συνημμένου 101467

2) Ακομα πιο κατατοπιστικη

Προβολή συνημμένου 101468

3) Θα σας πω και την εταιρια (λιγο παραπλανητικη φωτο)

Προβολή συνημμένου 101469

4) τωρα σας μπερδευω γιατι δεν εχει τετοια η κονσολα που σκεφτεστε

Προβολή συνημμένου 101470

5) και αυτο παλι τι ειναι ?

Προβολή συνημμένου 101471

Ειπαμε δεν ειναι ευκολο. Θελω το ονομα ακριβως π.χ. "sega mega drive 2 ευρωπαικο", οχι απλα ενα "megadrive".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καποιο Master System 1 ειναι ,σωστα?
 
Είναι σίγουρα κάποιο Master System το πρώτο μοντέλο αλλά τα 3D κι όλα αυτά??
 
Απαντηση 1 : οχι δεν ειναι master system 1, χασατε.
 
Μαλλον ειναι το master system 3d

158-Master-System-3D.jpg

Φωτο απο εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, αυτό είπαμε κι εμείς παραπάνω; Είναι μια έκδοση του Master System που προφανώς έχει ενσωματωμένη τη λειτουργία 3D. Εκτός αν είναι καμιά μαϊμού! Θα συμφωνήσω με το Γρηγόρη αν και το ποστ 4 του mike λέει ξεκάθαρα ότι δεν είναι MS.
 
Με μπερδεύεις λίγο με το (3)! :D

Λογικά, το logo παραπέμπει σε "Sega", αλλά αφού λες ότι είναι παραπλανητική... μήπως είναι κανένας κλώνος?

Από την άλλη, η φωτό που έβαλε ο Mr. Resurrector δεν αφήνει αμφιβολίες!.... :xm:

Για δώσε κανένα στοιχείο ακόμα!....
 
MEGA;


LEGA;



REGA;



JE(N)GA;


:fafoutis:
 
Οχι δεν ειναι το master system 3D !!!!

καταρχην εγραψα στο ποστ νο4 οτι δεν ειναι το master system 1, δεν εγραψα οτι δεν ειναι καθολου master system!

προφανως ειναι sega και προφανως ειναι αυθεντικοτατο, θα σας βοηθησω λεγοντας σας οτι το παραπλανητικο στη φωτο νο3 δεν ειναι το ονομα sega, αλλα αυτο που γραφει απο κατω, το "JAPAN". Επισης το "master system 3D" δεν εχει αυτες τις εξοδους που δειχνω στις τελευταιες φωτο, αν και δεν φαινονται οι εξοδοι στη φωτο του master system 3D. Σε λιγο θα ανεβασω ακομα μια βοηθητικη φωτο....
 
Μερα που ναι δεν το παιρνει το ποταμι...Η μηπως να σε παρω κανα τηλ??(θα μου πεια αν παρω? :D )
 
Περιμενε λιγο, ερχεται Ανασταση :D
 
mike είπε:
Οχι δεν ειναι το master system 3D !!!!
καταρχην εγραψα στο ποστ νο4 οτι δεν ειναι το master system 1, δεν εγραψα οτι δεν ειναι καθολου master system!

προφανως ειναι sega και προφανως ειναι αυθεντικοτατο, θα σας βοηθησω λεγοντας σας οτι το παραπλανητικο στη φωτο νο3 δεν ειναι το ονομα sega, αλλα αυτο που γραφει απο κατω, το "JAPAN". Επισης το "master system 3D" δεν εχει αυτες τις εξοδους που δειχνω στις τελευταιες φωτο, αν και δεν φαινονται οι εξοδοι στη φωτο του master system 3D. Σε λιγο θα ανεβασω ακομα μια βοηθητικη φωτο....
Oι 2 λεπτομερειες παντως που εχεις στις φωτογραφιες υπαρχουν και στο master system 3D
 
master system II της Tec Toy Brazril μηπως;
 
Eχω την εντυπωση οτι το master system 3D εχει την εισοδο ρευματος που εχουν ολα τα Master System (στρογγυλο, 9βολτ, οπως και τα MD1, GG) οχι αυτο το 5 πιν βυσμα.Σε παρακαλω μην με βαλεις να το κατεβασω απο εκει που ειναι, δεν μπορω με τιποτα, (=βαριεμαι :eek: ).

Μια ακομα διαφωτιστικη φωτο, τωρα ολα ειναι πιο καθαρα

Προβολή συνημμένου 101485

[edit] Mike ανέβασε πάλι σε παρακαλώ την εικόνα γιατί για κάποιον λόγο δεν την κράτησε το σύστημα (και σβήσε το edit μου :) [edit]

Και ναι, we have a winner, ο uncle carl ειναι πιο κοντα απο ολους.

Ειναι ενα master system 2, ετσι λεει τουλαχιστον, στην πραγματικοτητα ειναι ενα απο τα δοκιμαστικα/πρωτοτυπα master system 2 μεσα σε case απο ms1, πριν βγει το κανονικο στρογγυλο master system 2 που ολοι ξερουμε. Η πλακετα μεσα γραφει "sega made in japan" αλλα δεν μοιαζει ουτε ταιριαζει με του master system 2. Στην πραγματικοτητα δεν μοιαζει με κανενα ms η πλακετα, ουτε με το 1 ουτε με το 2 ουτε με το 3. Το κανονικο master system 2 εχει μια εξοδο εικονας τυπου RF και μια στογγυλη εισοδο ρευματος 9βολτ ιδια με MD/GG, ενω το συγκεκριμενο ειναι εξαιρετικα περιεργο μιας και εχει εξοδο RCA για composite σημα, εξοδο RCA για ηχο, εξοδο εικονας τυπου RF, και μια περιεργη εισοδο 5πιν στρογγυλη για ρευμα. Το μηχανημα δεν κυκλοφορησε επισημα σε καποια χωρα, δεν εχω δει ποτε κανενα πουθενα αλλου -edit στο λινκ του angel υπαρχει μια φωτο της κονσολας χωρις κουτι-, δεν ξερω εαν θεωρειται ms1 ή ms2.

MS2_BR_Box_Front.jpg

Για να υπαρχει φωτογραφια του, σημαινει οτι ισως υπηρχε η σκεψη να κυκλοφορησει, ισως να βγηκαν ελαχιστα (κανα-δυο!) μηχανηματα frankenstain στη νοτια αμερικη που ελεγαν ms2 αλλα ηταν ms1, κανεις δεν ξερει και κανεις δεν θα μαθει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:cool: συλλεκτικο κομματι, που το βρηκες;
 
Κανονικα θα επρεπε να το βαλω δωρο σε οποιον το βρει, οποτε σου χρωσταω να σου στειλω ενα ms prototype :biglaugh:
 
να σου πω διευθυνση; Τα μεταφορικα δικα μου:biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα