Κουίζ: ταινίες μέσα σε ταινίες

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.909
Στο κουιζ αυτο πρεπει να βρουμε ελληνικες ταινιες που κατα καποιο τροπο (αμεσο ή εμμεσο) διαφημιζονται μεσα σε αλλες ελληνικες ταινιες.Μπορει για παραδειγμα να ειναι σε μορφη αφισας ή οταν οι πρωταγωνιστες βρισκονται στην εισοδο του κινηματογραφου κλπ.

Αν μπορουμε να εχουμε και screenshots ακομα καλυτερα

Ξεκιναω με την αφισα της ταινιας "Αντιγονη" που φαινεται στην ταινια "μην ερωτευεσαι το Σαββατο" :

attachment.php


ΥΓ: ελπιζω να μην ειναι ασχετη η αφισα που εβαλα,ξεκινησα απ τα δυσκολα..
 
Στην ταινια Οταν η πολις πεθαινει, μεσα στο καμαρινι της Χρονοπουλου υπαρχει αφισα απο μια αλλη της ταινια:

Η Λεωφορος του μισους.
 
bambinella 100 είπε:
Στην ταινια Οταν η πολις πεθαινει, μεσα στο καμαρινι της Χρονοπουλου υπαρχει αφισα απο μια αλλη της ταινια:Η Λεωφορος του μισους.
:thanx2: :thanx2: ΒΒ !!!

οριστε και το screenshot με την αφισα :

attachment.php
attachment.php


otanipolis.JPG

1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ταινία (ποιά ; ) που συμμετέχει πρωταγωνιστικά ο Β. Αυλωνίτης και υποδύεται τον καταστηματάρχη,

καλεί την υπάλληλό του, της δίνει χρήματα και της λέει ακριβώς τα εξής :

"Nα πας στο σινεμά να δεις "Φως, νερό, τηλέφωνο", παίζει και ο Χατζηχρήστος, μια πρώτης τάξεως ταινία [...]"

διαφημίζοντας το ομώνυμο γνωστό έργο.

-
 
Ριχνοντας μια γρηγορη ματια στην ταινια "Λολα" εντελως τυχαια ανακαλυψα οτι στην αρχη υπαρχει διαφημιση της ταινιας "ΑΜΟΚ" οταν δειχνει μια σκηνη ελαχιστων δευτερολεπτων εξω απο εναν κινηματογραφο :

attachment.php


AMOK,Lola.JPG
 
Η Γυναίκα μου Τρελάθηκε

Presentation1.jpg

Στην ταινία Η Γυναίκα μου Τρελάθηκε του Δημήτρη Νικολαΐδη με τη Μαίρη Αρώνη και τον Λάμπρο Κωνσταντάρα, υπάρχει μια σκηνή όπου ο Γιάννης Βογιατζής και η Νίτσα Μαρούδα βγαίνουν από έναν κινηματογράφο, όπου παίζεται η αμερικανική ταινία Ο Πύργος των Καταιγίδων, όπως είχε μεταφραστεί το Weathering Heights (Ανεμοδαρμένα 'Υψη) τότε στις αίθουσες. (Δεν είναι βέβαια ελληνική η ταινία που διαφημίζεται, συγγνώμη αν είμαι εκτός θέματος).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:thanx2: avacalop μονο που στο συγκεκριμενο θρεντ ψαχνουμε ελληνικες ταινιες..
 
Στην ταινία του 1938 "Η προσφυγοπούλα" στο γραφείο της διεύθυνσης του κέντρου που τραγουδάει η Σοφία, υπάρχουν 2 αφίσες των ταινιών "Όταν ο σύζυγος ταξιδεύει" και "Δόκτωρ Επαμεινώνδας" οι οποίες είναι του ίδιου σκηνοθέτη με την "Προσφυγοπούλα" και γυρίστηκαν κι αυτές σε στούντιο του Καΐρου το 1937-38.
 
Το 1980 στην ταινια [ο κυριος εξουσιας ]με τον αντωνη παπαδοπουλο.με την ταινια [Νεφελη]η μια μεσα στην αλλη.και ας μου επιτραπει η διατυπωση κατι σαν διδυμα αδερφια.
 
Rapide είπε:
Στην ταινία του 1938 "Η προσφυγοπούλα" στο γραφείο της διεύθυνσης του κέντρου που τραγουδάει η Σοφία, υπάρχουν 2 αφίσες των ταινιών "Όταν ο σύζυγος ταξιδεύει" και "Δόκτωρ Επαμεινώνδας" οι οποίες είναι του ίδιου σκηνοθέτη με την "Προσφυγοπούλα" και γυρίστηκαν κι αυτές σε στούντιο του Καΐρου το 1937-38.
:thanx2: :thanx2: Rapide

βρηκα και τα screenshots με τις αφισες :

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


pr1.JPG

pr2.JPG

pr9.JPG

pr10.JPG
 
Στην ταινια "καθενας με την τρελα του" σε καποιο σημειο που βρισκεται κοντα σε κινηματογραφο βλεπουμε την αφισα της ταινιας "γευση απο Ελλαδα".Tο πλανο ειναι τοσο κοντινο οσο το βλεπουμε στο παρακατω screenshot

attachment.php


kathenasmetrela.JPG
 
Στην ταινία "Η ωραία του κουρέα" βλέπουμε αφίσα από την "Αρχόντισσα και τον αλήτη"


Στην ταινία "Μαριχουάνα στοπ" βλέπουμε αφίσα από την ταινία "Τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι".



Στην ταινία "Αιχμάλωτοι του μίσους" βλέπουμε αφίσα από την ταινία "Γυμνοί στο δρόμο".



Στην ταινία "Το ανθρωπάκι" βλέπουμε αφίσα από το "Γοργόνες και μάγκες".



Είναι πολλές ακόμα αν καθήσω να σκεφτώ και sorry Κατερίνα βαριέμαι να ψάξω τα screen shots από τις τέσσερις που προανέφερα...
:)
 
Απορώ - με την έννοια του θαυμάζω - που τα σκέφτεσαι αυτά τα ωραία θέματα που ανοίγεις με τις ελληνικές ταινίες Κατερινάκι.

Ίσως να κάναμε ένα κουίζ κάποια στιγμή με το πόσες ελληνικές ταινίες έχεις δει από τότε που έμπλεξες με εμάς όλους.

Επειδή από καιρό το έχω κατά νου και όλο το αναβάλλω :

ΜΠΡΑΒΟ για όλα όσα μας έχεις προσφέρει ως τώρα και ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ :thanx2:
 
ευχαριστουμε πολυ tonytony !!!!!!!!!!! πού χαθηκες τοσο καιρο;

νομιζω οτι βρηκα καποια απ τα screenshots που αναφερεις :flower:

"Η ωραία του κουρέα" αφίσα από την "Αρχόντισσα και τον αλήτη" :

attachment.php


"Μαριχουάνα στοπ" αφίσα από "Τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι" :

attachment.php


"Αιχμάλωτοι του μίσους" αφίσα από την ταινία "Γυμνοί στο δρόμο" : (εδω δεν ειμαι σιγουρη αν η αφισα ειναι αυτη που βλεπουμε στο screenshot )

attachment.php


Στην ταινια "το ανθρωπακι" βρηκα αλλες αφισες αλλά δεν εντοπισα αυτη της ταινιας "γοργονες και μαγκες" :

attachment.php
αφισα ταινιας "ενα ασυλληπτο κορόιδο"

attachment.php
αφισα ταινιας "ποιος Θανασης"

attachment.php
αφισα ταινιας "Ξυπνα Βασιλη"

attachment.php
αφισα ταινιας "οταν η πολις πεθαινει" (αν και δεν ειμαι 100 % σιγουρη)

Σ ευχαριστω πολυ caprice για τα καλα σου λογια :)

απλα προσπαθω να προσφερω κι εγω κατι στο ρετρομανιαξ,δεν κανω τιποτα περισσοτερο απ αυτο που κανουμε ολοι μας :)

1.JPG

2.JPG

g.JPG

ko.JPG

p.JPG

x.JPG

o.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ευχαριστουμε πολυ tonytony !!!!!!!!!!! πού χαθηκες τοσο καιρο;
Χάθηκα Κατερινάκι ναι όντως λόγω καλοκαιριού ίσως. Έμπαινα κάπου κάπου και διάβαζα πάντως. Ελπίζω να μου έρθουν και μένα "νέες εμπνεύσεις" για κινηματογραφικά κουίζ τώρα που "μπήκαν τα κεφάλια μέσα"! Συμφωνώ και γω με την caprice κι από μένα ένα μπράβο για τα όμορφα θέματά σου! :flower:
 
tonytony είπε:
katerinak είπε:
ευχαριστουμε πολυ tonytony !!!!!!!!!!! πού χαθηκες τοσο καιρο;
Χάθηκα Κατερινάκι ναι όντως λόγω καλοκαιριού ίσως. Έμπαινα κάπου κάπου και διάβαζα πάντως. Ελπίζω να μου έρθουν και μένα "νέες εμπνεύσεις" για κινηματογραφικά κουίζ τώρα που "μπήκαν τα κεφάλια μέσα"! Συμφωνώ και γω με την caprice κι από μένα ένα μπράβο για τα όμορφα θέματά σου! :flower:
σ ευχαριστω πολυ tonytony :)

καποιες φορες εβλεπα οτι ησουν συνδεδεμενος και ελεγα " ωραια,θα μπει νεο κουιζ" αλλά έμενα με τη λαχταρα..

ειμαι σιγουρη οτι πολυ συντομα θα σου ερθει εμπνευση για καινουρια κουιζ!!!!!!!!!!! τα περιμενουμε πώς και πώς :)
 
Στην ταινία "Πέτρινα χρόνια" η Μπαζάκα πηγαίνει σε ένα κινηματογράφο για να συναντήσει κάποιον. Παίζει μία ταινία με τον Χατζηχρήστο αλλά δεν ξέρω ποια.
 
Rapide είπε:
Στην ταινία "Πέτρινα χρόνια" η Μπαζάκα πηγαίνει σε ένα κινηματογράφο για να συναντήσει κάποιον. Παίζει μία ταινία με τον Χατζηχρήστο αλλά δεν ξέρω ποια.
η ταινια που βλεπουν στον κινηματογραφο ειναι η "κακος,ψυχρος και αναποδος"

ευχαριστουμε πολυ Rapide!!!

ΥΓ: στην εισοδο του κινηματογραφου γραφει τον τιτλο "ο απιθανος" αλλά η ταινια που βλεπουν μεσα ειναι αυτη που γραφω πιο πανω

attachment.php


1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμμ.... να σας βάλω και γω μια ερώτηση που ελπίζω να σας δυσκολέψει λίγο, έτσι για να μειώσω το κόμπλεξ που αισθάνομαι όταν βλέπω τις απίθανες λεπτομέρειες που θυμάστε από ένα σωρό ταινίες.

Σε ποια παλιά ταινία κάποιοι από τους χαρακτήρες πηγαίνουν σινεμά και βλέπουν αποσπάσματα από τον "Δράκο" του Κούνδουρου? (νομίζω το μαχαίρωμα του Ηλιόπουλου). Η ταινία είχε καλές κριτικές και αρκετούς συντελεστές που έγιναν πολύ γνωστοί αργότερα, αλλά το απόσπασμα του "Δράκου" ήταν, φοβάμαι, το καλύτερο σημείο της... δεν ήξερα τίποτε για τον "Δράκο" τότε, αλλά άρκεσε αυτό το μικρό απόσπασμα για να πω "πρέπει να τον δω".
 
:wait2: δηλαδη elephadas ψαχνουμε τον τιτλο ταινιας που εχει γυριστει απ το 1956 (χρονια παραγωγης της ταινιας "ο δρακος" ) και μετα

καποια βοηθεια; ειναι της Φινος ; προκειται για δραματικη ταινια ή για κωμωδια ; :help:
 
Πίσω
Μπλουζα