Κουίζ: ταινίες μέσα σε ταινίες

223.jpg


222.jpg


Στην ταινία "Η αγάπη μας" φαίνονται διάφορες αφίσες ταινιών από πίσω. Αυτή με την Καλογεροπούλου και τον Ηλιόπουλο πρέπει να είναι το "Κάθε κατεργάρης στον πάγκο του".
 
tonytony ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες με τις αφισες!!!Δε νομιζω να ειναι αυτος ο τιτλος της ταινιας γιατι στην ταινια "καθε κατεργαρης στον παγκο του"δεν επαιζε ο Ντινος Ηλιοπουλος με την Ξενια Καλογεροπουλου αλλά ο Γιωργος Παντζας.Μηπως ειναι η "ο πιο καλος ο μαθητης" ; ή "ο σατραπης" ;

Οι παρακατω αφισες ταινιων ειναι απ την ταινια "καθε κατεργαρης στον παγκο του" :

attachment.php
στο κεντρο η αφισα της ταινιας "ο μπλοφατζης",στ αριστερα: "γιατι με προδωσες" (μαλλον)
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
στα δεξια φαινεται καθαροτερα η αφισα της ταινιας :"γιατι με προδωσες" (μαλλον)

attachment.php
attachment.php
"ενας μαγκας στα σαλονια"
 
tonytony η 1η αφισα που προσθεσες εδω ειναι σιγουρα απ την ταινια "ο σατραπης" γιατι την ξαναβρηκα ολόιδια(ασπρομαυρη ομως) στην ταινια "ο γιγας της Κυψελης" και φαινεται καθαρα ο τιτλος της

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


οι αλλες δυο αφισες που βλεπουμε,δε μπορω να καταλαβω απο ποιες ταινιες ειναι..
 
313.jpg


312.jpg


Στη ταινία "Καθένας με την τρέλλα του" βλέπουμε αφίσες από τις ταινίες "Γεύση από Ελλάδα" , "Αδέρφια μου αλήτες πουλιά" , "Τα παιδιά της πιάτσας" και "Μια γυναίκα μια αγάπη μια ζωή".
 
tonytony ευχαριστουμε πολυ για τις αφισες της 2ης φωτογραφιας :) (μου ξεφυγαν αφου δεν καθησα να δω με προσοχη ολη την ταινια.. κι ετσι εβαλα μονο αυτη την αφισα)

Στην ταινια "ενας Βεγγος για ολες τις δουλειες" βλεπουμε τις παρακατω αφισες ταινιων :

attachment.php
"ο παιχνιδιαρης" ειναι ο τιτλος της ταινιας εξω απ τον κινηματογραφο

attachment.php
"ο δρακος"

attachment.php
στην αφισα πανω αριστερα νομιζω οτι φαινεται ο Βοσκοπουλος

attachment.php
attachment.php
"εσενα μονο αγαπω"
 
Στην ταινια "δουλικο αμεσου δρασεως" φαινονται οι αφισες :

attachment.php
ταινιες : "ο στριγγλος που εγινε αρνακι" , "Ο Ρωμιος εχει φιλοτιμο"

attachment.php
(εδω δυστυχως δε μπορω να βγαλω ακρη)

attachment.php
ταινιες : "η αρχοντισσα της κουζινας" ,στη διπλανη αφισα γραφει "Σαπιλα, σινερομαντζο" δεν ξερω αν προκειται για ταινια.Σχετικα με τις αφισες στ αριστερα,ουτε εκει μπορω να καταλαβω για ποιες ταινιες προκειται

Στη βιντεοταινια "πολιτσμανα του σαματα η μανα" ,στον κινηματογραφο φαινονται οι τιτλοι των ταινιων "ο ροζ γατος", "μανια" και "κουρδιστος καβαλαρης"

attachment.php
 
"Σαπίλα και αριστοκρατία" λέγεται η ταινία. :)
 
tonytony είπε:
"Σαπίλα και αριστοκρατία" λέγεται η ταινία. :)
ευχαριστω πολυ tonytony!! την ειδα την ταινια αυτη αλλά δε θυμαμαι να εδειχνε πουθενα αυτα που εχει στην αφισα.Δεν ειναι οι πρωταγωνιστες της ταινιας αυτοι που βλεπουμε :eek:
 
katerinak είπε:
ευχαριστω πολυ tonytony!! την ειδα την ταινια αυτη αλλά δε θυμαμαι να εδειχνε πουθενα αυτα που εχει στην αφισα.Δεν ειναι οι πρωταγωνιστες της ταινιας αυτοι που βλεπουμε :eek:
Ο Ανδρέας Ντούζος και η Μαριάννα Κουράκου είναι και αυτοί νομίζω διακρίνονται. Την όρθια την ημίγυμνη δεν την αναγνωρίζω.
 
tonytony είπε:
Ο Ανδρέας Ντούζος και η Μαριάννα Κουράκου είναι και αυτοί νομίζω διακρίνονται. Την όρθια την ημίγυμνη δεν την αναγνωρίζω.
ευχαριστω και παλι tonytony!! δε μπορουσα να τους αναγνωρισω με τιποτα..ειδικα τη Μαριαννα Κουρακου..Στην ταινια "καθε κατεργαρης στον παγκο του" ποστ φαινεται σε κοντινοτερο πλανο η ιδια αφισα (μονο που εκει δε γραφει τον τιτλο της ταινιας) : Ο Ντουζος διακρινεται ενω η Κουρακου θελει λιγη προσπαθεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "ο αντρας της γυναικας μου" βλεπουμε αφισες απ τις ταινιες :

attachment.php
"το αγορι π' αγαπω" , "ραντεβου στη Βενετια"

attachment.php


attachment.php
δεν ξερω ποιας ταινιας ειναι η αφισα με πρωταγωνιστες τους Καρεζη και Αλεξανδρακη,μηπως ειναι η "δεσποινις διευθυντης" ; :wait2: :wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε νομίζω να είναι το "Δεσποινίς διευθυντής" γιατί αφίσα της Φίνος Φιλμ σε ταινία άλλης εταιρείας λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Μάλλον , από τη φωτογραφία το "κόβω" να είναι από το "Ραντεβού στην Κέρκυρα".
 
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι απο το Δεσποινις διευθυντης.

Και οι δυο φαινονται νεωτεροι απο οσο εδειχναν το 1964 και η κομμωση της Καρεζη δεν εχει σχεση με αυτην που ειχε η ηθοποιος στην κωμωδια του Φινου.

Αρα η μονη δυνατη περιπτωση ειναι το Ραντεβου στην Κερκυρα (1959).
 
σας ευχαριστω πολυ tonytony και BB !! στην τυχη ειπα τον τιτλο αυτο και φυσικα δεν τον πετυχα #)

ουτε σκεφτηκα αυτο που γραφει ο Αντωνης : οτι ειναι αδυνατον η ταινια "ο αντρας της γυναικας μου" που ειναι της εταιριας Τιταν φιλμς να διαφημιζει μια ταινια της Φινος

οποτε ειναι σιγουρα η ταινια "ραντεβου στην Κερκυρα", μας το εξηγησε αναλυτικα η ΒΒ :)
 
Στην ταινια "η αγαπη μας" φαινεται μια αφισα απ την ταινια "το κοριτσι του λουνα παρκ":

attachment.php


ταιριαζει και με την αφισα που ειχε βαλει ο tonytony

5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάλι με το Βέγγο, στην ταινία "Είναι ένας τρελός...τρελός Βέγγος" ρωτούν τον κουρέα Βέγγο : "Καλέ κύριε, πού παίζει το "Χωρίς γονείς και αδέλφια"; Και ο Βέγγος απαντά με το όνομα του κινηματογράφου. "Σινέ Μπάμπης, δε βλέπεις;". Το ερώτημα είναι υπήρχε ή όχι τέτοια ταινία;

vengos afisa se tenia.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ερωτηση : στην ταινια "μια κυρια στα μπουζουκια" η Αννα(Ζωη Λασκαρη) λεει τηλεφωνικως στον Γιωργο(Φαιδων Γεωργιτσης) οτι ηθελε να παει στον κινηματογραφο να δει την ελληνικη ταινια με τιτλο "ας με κρινει η κοινωνια" ,υπαρχει αυτη η ταινια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
oχι, δεν υπαρχει τετοια ταινια

υπαρχει "Ας με κρινουν οι γυναικες" κι "ας με κρινουν οι ενορκοι"

Η κοινωνια δεν κρινει... αυτο το προνομιο παγκοσμιως το εχουν μονο οι ενορκοι κι οι... γυναικες...
 
:thanx2: lolota

Στην ταινια "ο φαφλατας" βλεπουμε τις παρακατω αφισες ελληνικων ταινιων:

attachment.php
attachment.php
: "οι εγωιστες" , "εγω ρεζιλεψα το Xιτλερ" , "να 'τανε το 13 να 'πεφτε σε μας" και μια αλλη που συμπρωταγωνιστουν ο Διονυσης Παπαγιαννοπουλος και ο Αντωνης Παπαδοπουλος αλλα δεν ξερω τον τιτλο
 
Πίσω
Μπλουζα