Κουίζ φαγητού

retrofan

RetroMasteR
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.204
Αντιδράσεις
343
Καλημέρα συμφορουμίτες :)

Ζήλεψα από τα ωραία σας κουίζ κι είπα να καταθέσω και το δικό μου.

1. Ποιο φαγητό "πρωταγωνιστεί" στην τελευταία σκηνή από το Κλωτοσκούφι;

2. Τι παραγγέλνει ο Στέφανος Ληναίος για τον εαυτό του και την Άννα Φόνσου στο Η κόμισσα της φάμπρικας;

3. Από τι αποτελείται το κολατσιό του Δημήτρη Παπαμιχαήλ στο Ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο; Με τι προτίθεται να το συμπληρώσει η Αλίκη Βουγιουκλάκη;

4. Ποιο φαγητό δημιουργεί ολόκληρο το μπλέξιμο στο Αχ αυτή η γυναίκα μου;

5. Ποιο φαγητό ονειρεύεται ο Λάμπρος Κωνσταντάρας στο Ο στρίγγλος που έγινε αρνάκι;

6. Τι παραγγέλνουν ο Μίμης Φωτόπουλος κι ο Βασίλης Αυλωνίτης στην ταβέρνα, τις εποχές της μεγάλης φτώχιας, στην πρώτη σκηνή του Λατέρνα, φτώχια και γαρύφαλλο;

7. Από τι φοβάται πως θα παχύνει η Μαίρη Αρώνη στο Μια τρελή τρελή οικογένεια;

8. Τι παραγγέλνουν ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ και η Αλίκη Βουγιουκλάκη στο ταβερνάκι δίπλα στο εργοστάσιο στο Η κόρη μου η σοσιαλίστρια;

9. Ποιο φαγητό "εκθέτει" την Τζένη Καρέζη στην Μαρία Φωκά στο Ένας ιππότης για τη Βασούλα;

Και μια ερώτηση που, παρ' όλη την ευκολία της, δεν θα μπορούσε να λείπει :cool:

10. Ποιο γλυκό θέλει να παραγγείλει ο Γιώργος Κωνσταντίνου στο Χτυποκάρδια στο θρανίο;
 
1.κεφτεδάκια

2. ο Ληναίος χόρτα για τον εκείνον και ψητό για την φόνσου

3. Ψωμί ελιές και ντομάτα

4. Λαγός στιφάδο

5. Σουτζουκάκια

6. Σκέτο από γκιουβέτσι (κριθαράκι)

7. Χόρτα

8. Γίγαντες η Αλίκη, Μουσακά ο Δημήτρης

9. Μακαρονάδα

10. Προφιτερόλ
 
:worship: :worship: :worship:

Ποταμός, ποταμός, ο Δούναβης ποταμός :D :D:D:D:D:D:D:D

Ένα μικρό λάθος στην 2 και συμπλήρωση στην 3.
 
χαχαχα!! καλά retrofan, τι έμπνευση και αυτή! περιμένουμε κι άλλα ευφάνταστα κουίζ!

(εγώ ήξερα μόνο το 7 από σύμπτωση άντε και το τελευταίο, καθώς καμία από αυτές τις ταινίες δεν τις έχω δει :p )
 


Uploaded with ImageShack.us

ρετροφάν μου, μου άνοιξες την όρεξη τώρα , ελπίζω να με κεράσεις ένα προφιτερόλ σε ένα ρετρό ζαχαροπλαστείο σαν αυτό που έχει η εικόνα παραπάνω, λατρεμένη ρετροφαν! :beer: :biglaugh:
 
ελα ρε δεν μας αφησε καμια ευκαιρια να το παλεψουμε ο πρωτος που απαντησε χιχι χιχι

παντως βλεπω τιτλο του κουιζ και πριν το ανοιξω ειπα οπα εδώ είμαστε χιχι

δε θελω να το μαθω θελω να το ΦΑΩ!!

πάντως πληροφορικά το ωραιότερο προφιτερόλ στη Θεσσαλονίκη το έφαγα από το galaxy στο Ωραιόκαστρο
 
3. Και η Βοyγιουκλάκη του δίνει μια σοκολάτα. (Βέβαια την παίρνει πίσω μετά... :p )
 
Ούτε καν χρειάζεται να γράψω τις σωστές απαντήσεις :)

Το κάνει στο ακέραιο ο tzias57 στο πρώτο μήνυμά του

:bow: :award: :bow: :award:

Την μικρή έλλειψη επισημαίνει η gogeta (η Βουγιουκλάκη που προθυμοποιείται να συμπληρώσει τις ταπεινές ελιές με την "αριστοκρατική" σοκολάτα :D )

Κι απομένει το μικρό λαθάκι στην 2. Ο Ληναίος δεν παραγγέλνει χόρτα αλλά ντολμαδάκια. Αφού πρώτα έχει εκφράσει την αγανάκτησή του για τις τιμές κι έχει ρωτήσει αν έχουν ελεγχθεί από την αγορανομία :p .
 
Καταιγιστικος ο Tzias!

Πολυ ορεκτικο το κουιζ σου retrofan! Οσο για την τελευταια ερωτηση με το προφιτερολ, η ολη σκηνη ειναι πλεον ιστορικη!
 
retrofan είπε:
Την μικρή έλλειψη επισημαίνει η gogeta (η Βουγιουκλάκη που προθυμοποιείται να συμπληρώσει τις ταπεινές ελιές με την "αριστοκρατική" σοκολάτα :D )

.
ΙΟΝ αμυγδάλου, παρακαλώ! Πρώτη σου αγάπη και παντοτινή! ;)

Σ'ευχαριστούμε για το κουίζ, ρετροφάν! Πολύ καλή ιδέα! :D
 
Σε ποια άλλη ταινία, δραματική αυτήν τη φορά, έχουμε σοκολάτα; Μάλιστα, εμφανίζονται και μπισκότα!
 
stakovios είπε:
Σε ποια άλλη ταινία, δραματική αυτήν τη φορά, έχουμε σοκολάτα; Μάλιστα, εμφανίζονται και μπισκότα!
στην ταινια "πανικος"
 
katerinak είπε:
στην ταινια "πανικος"
Μπράβο, Κατερίνα! Να και οι φωτό :) Τα μπισκότα είναι Τορτελίνες. Δεν υπάρχουν σήμερα.

Προβολή συνημμένου 64217
attachment.php
 
το θυμομουνα γιατι εβαλα τη φωτογραφια στο θρεντ με τα προϊοντα στις ελληνικες ταινιες :)
 
Πίσω
Μπλουζα