Κουίζ 0011 (Αλέκος Σακελλάριος Edition)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
530
1.

Ποιά είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε κάποια πόρνη σε ταινία του?

2.

Από ποια ταινία η φωτό?

page185_1.jpg


3.

Συνήθως ο Αλέκος σκηνοθετούσε τα δικά του σενάρια.Ποια ήταν η πρώτη φορά που αυτό δεν συνέβη και σκηνοθέτησε το σενάριο κάποιου άλλου?

4.

Σε πόσες ταινίες συνεργάστηκε συνολικά με την Αλίκη?

assets_LARGE_t_1463_1356898-2.JPG


5.

Από ποια ταινία του η φωτό?

page183_1.jpg


6.

Πως λέγεται το χωριό στο οποίο διαδραματίζεται Η ΚΥΡΑ ΜΑΣ Η ΜΑΜΗ?

7.

Ποια ήταν η πρώτη του έγχρωμη ταινία?

8.

Ποια ήταν η τελευταία του ταινία?

9.

Ο Αλέκος έγραψε το σενάριο για την ταινία αυτή,όμως την σκηνοθέτησε ο Ντίνος Δημόπουλος.Ποια είναι?

10.

Σε ποια ταινία του πρωταγωνιστεί μία τραγουδίστρια - φίρμα της εποχής εκείνης?
 
1 Eκεινες που δεν πρεπει να αγαπουν

2 Μαρινα

3 Στην ταινια Παπουτσι απο τον τοπο σου, του 1946, που το σεναριο ηταν του Χρηστου Γιαννακοπουλου

4 Σε εννεα

5 Παπουτσι απο τον τοπο σου

6 Λεστινιτσα

7 Η Αλικη στο ναυτικο

8 Ο Γιαννης που εγινε Τζωνης

9 Αστερω

10 Στην ταινια του Μαρινα, του 1947, οπου πρωταγωνιστει η τραγουδιστρια Στελλα Γκρεκα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2. Μαρίνα (1947)

3. Οι Παπατζήδες (1954) που σκηνοθετησε σεναριο του Πετρου Γιαννακου

10. Στη Μαρίνα (1947), η Στελλα Γκρέκα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3. Το 1964 όταν σκηνοθέτησε τη "Σωφερίνα" σε σενάριο του Γιώργου Ρούσσου. Υπάρχει βέβαια κι η ταινία "Παπούτσι από τον τόπο σου", του 1946, της οποίας το σενάριο είχε γράψει ο "κυρ-Αλέκος". Πολλοί όμως αποδίδουν και το σενάριο στον Αλέκο Σακελλάριο.

4. Εγώ μέτρησα 10....

6. Λεστινίτσα.

8. Ο Γιάννης που έγινε Τζώνης;

9. Η "Αστέρω".
 
1. Στην ταινία Μαρίνα του 1947

3 Η Σωφερίνα. Σενάριο Γιώργος Ρούσος

4. Σε 11 μαζι με την τούρκικη βερσιον του Χτυποκάρδια στο θρανίο

5 Παπούτσι απ' τον τόπο σου

6. Λεστινίτσα

7. Καλώς ήρθε το δολλάριο

8 Γέλιο με δόσεις. Ριμέικ της ταινίας περάστε την πρώτη του μηνός με Κιμούλη, Ατζολετάκη

9 Η ταινία Αστέρω του 1959 με την Αλίκη Βουγιουκλάκη
 
Αχ τώρα με τις επεξεργασιες που κανατε βρε κοριτσια δεν ξερω σε ποια να την δωσω την 10 χαχα

Και για την 9 επίσης: απήντησε πρωτη η bambinella στη 13:57,στην επεξεργασία που έκανε στις 14:16 ή μήπως την πρόλαβε ο snoopy για λίγα δευτερόλεπτα στις 14:16?

Εννοώ μεταξύ snoopy και tzias57,είναι φανερό ποιος έχει προηγηθεί για λίγα δευτερόλεπτα, παρ όλο που και οι 2 απήντησαν στις 14:16...Με τα edit ομως όταν υπάρχουν ίδιες απαντήσεις με άλλους δεν μπορώ να ξέρω σε ποιον πρέπει να το δώσω...Οπότε αν σας είναι ευκολο,αντι για edit,να κανετε ξεχωριστο ποστ με συμπληρωματικες απαντησεις ωστε να ειμεθα ακριβοδικαιοι παιδια μου!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχεις δικιο johnalepou. Ξεχωριστα μηνυματα απο εδω κι εμπρος.

Για την 9 δεν εκανα καμμια επεξεργασια. Την απαντησα αμεσως γιατι την γνωριζω καλα.

Οσο για τη 10, επειδη ουτε εγω ξερω τι ακριβως συνεβη, δωστην και στον ARETARA και στη bambinella!
 
Νομιζω οτι το 10 θα πρεπει να αποδοθει στην bambinella 100 λογω της χρονικης διαφορας 1' μεταξυ των 2 απαντησεων
 
johnalepou είπε:
Αχ τώρα με τις επεξεργασιες που κανατε βρε κοριτσια δεν ξερω σε ποια να την δωσω την 10 χαχα
Και για την 9 επίσης: απήντησε πρωτη η bambinella στη 13:57,στην επεξεργασία που έκανε στις 14:16 ή μήπως την πρόλαβε ο snoopy για λίγα δευτερόλεπτα στις 14:16?

...
Βασικά... είναι η snoopy. #)
 
1. tzias η "Μαρίνα" στην ταινία φαίνεται ξεκάθαρα σαν πόρνη ή απλά δουλεύει σε καμπαρέ? (Επειδή δεν έχω δει την ταινία)
 
johnalepou είπε:
1. tzias η "Μαρίνα" στην ταινία φαίνεται ξεκάθαρα σαν πόρνη ή απλά δουλεύει σε καμπαρέ? (Επειδή δεν έχω δει την ταινία)
Ούτε εγώ την έχω δει. Απλά υποθέτω
 
Πίσω
Μπλουζα