Κουίζ 0272 (Νόρα Βαλσάμη Edition)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
1951.

Ποια είναι η πιο παλιά σειρά της Νόρας Βαλσάμη από την οποία διασώζεται κάποια σκηνή?

getphoto.php


1952.

Σε ποσα και ποια σήριαλ σκηνοθετήθηκε η Νόρα Βαλσάμη από τον σύζυγο της?

getphoto.php


1953.

Από ποια σειρά το στιγμιότυπο?

getphoto.php


1954.

Ποια είναι η μοναδική σειρά της Νόρας Βαλσάμη στην οποία βλέπουμε γυμνή εμφάνιση ηθοποιού?



1955.

H Νόρα Βαλσάμη έγινε έξαλλη με την αλλαγή σεναριογράφου και την τροπή που πήρε το σενάριο της σειράς...

getphoto.php


1956.

Υπάρχει μία σειρά στην οποία πρωταγωνίστησε η Νόρα Βαλσάμη, η οποία διαφεύγει των ερευνητών και δεν αναφέρεται στα σχετικά τηλεοπτικά βιβλία,αλμανάκ κλπ (Γεωργιάδη,Βαλούκου κλπ). Ποια είναι?

getphoto.php


1957.

Σε πόσα επεισόδια της σειράς ΚΑΙ ΕΥΘΥΜΗ ΚΑΙ ΧΗΡΑ εμφανίστηκε η Νόρα?

getphoto.php


1958.

Η μοναδική τηλεοπτική συνεργασία της Νόρας με τον Χρήστο Πολίτη ήταν στην ΑΦΡΟΔΙΤΗ. Σωστό?

getphoto.php


1959.

Το παρακάτω δημοσίευμα του 1982 μιλά για μια σειρά η οποία τελικά δεν γυρίστηκε ποτε. Ο τίτλος?



1960.

Έχουμε δει τον γιο της Νόρας,Ερρίκο, σε κάποια σειρά? Σε ποια?

getphoto.php
 
Αυτό είναι κάργα Αλεπουδίσιο κουίζ!

1952. Αφροδίτη, Αναδυομένη, Μυστικοί Αρραβώνες, Απερίγραπτη, Μια γυναίκα από το Παρελθόν, Έλλη και Άννα, αλλά είναι περισσότερες :p

1960. Επαναλαμβάνω: Ωραίο γιο έχει η Νόρα! :p
 
1951. H Γειτονια μας.

1952. Οσα σηριαλ ανεφερε η sunset89, εκτος απο την Απεριγραπτη, που ειναι λαθος. Προσθετω επισης την Εξαφανιση του Τζων Αυλακιωτη και το Ο Χηρος Η Χηρα και Τα Χειροτερα.

Ζητας μονο σηριαλ, οπως λες, αλλα επειδη προκειται για θεατρικα της Δευτερας, αναφερω το Πικ - Νικ και τη Δονα Ροζιτα, και χρεωσε τα μου λαθος.

1953. Αστροφεγγια.

1954. Στην Αναδυομενη υπηρχε μια ημιγυμνη σκηνη της Νορας, τη στιγμη που κανει μπανιο και την κρυφοκοιτουν τα δυο αδελφια. Ελπιζω να εννοεις αυτην.

1955. Στησιχορου 73.
 
1958. Λάθος. Έχουν παίξει και στο Ρωμαίος και Ιουλιέτα
 
1954. bambinella 100 φαινόταν όμως πχ το στήθος της Νόρας ή καποιο αλλο "επιμαχο" σημειο στη σκηνή εκείνη?

(Super duper το avatar σου!)
 
johnalepou είπε:
1954. bambinella 100 φαινόταν όμως πχ το στήθος της Νόρας ή καποιο αλλο "επιμαχο" σημειο στη σκηνή εκείνη?(Super duper το avatar σου!)
Ολοκληρο το στηθος, οχι. Ποδια, πλατη και γενικα ημιγυμνα μερη του σωματος της. Ολογυμνο τιποτα. Τη σκηνοθετουσε και ο αντρας της!

Ειμαι περιεργη να δω, αν στη γυμνη σκηνη που θα μας αποκαλυψεις, ειχε σκηνοθετη εκεινον!

Χαιρομαι που σου αρεσει το avatar μου, κι ευχαριστω για την καλη σου κουβεντα. Υποθετω οτι σ' αρεσει κι εσενα η θεα Brigitte, [ μετα τη Νορα, φυσικα!]......Αστειευομαι! #)
 
1951. Ειναι η Ταβερνα. (bambinella 100 αναφερεις την Γειτονια μας. Που εχεις δει σκηνη με την Βαλσαμη? Γιατι τοσα χρονια δεν εχουμε κατραφερει να βρουμε ουτε ενα καρε!)

1957. Σε ενα

1960. Σε σειρα δεν ξερω αλλα σε Θεατρο Δευτερας ναι. Στο Δονα Ροζιτα.

Μπραβο Γιαννη πολυ καλη ιδεα ειχες. Θελουμε κι αλλα τετοια special editions.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1954. "...στην οποία βλέπουμε γυμνή εμφάνιση ηθοποιού?"

Ετσι οπως την καταλαβαινω εγω την ερωτηση μηπως ψαχνουμε γενικα για ηθοποιο και οχι απαραιτητα για την Βαλσαμη?
 
Ακριβως Χρηστο,οχι απαραιτητα για την Βαλσαμη...
 
bambinella 100 είπε:
Υποθετω οτι σ' αρεσει κι εσενα η θεα Brigitte, [ μετα τη Νορα, φυσικα!]......Αστειευομαι! #)
Εννοειται bambinella-Μπαρμπαρέλλα οτι ηταν εξαιρετικη και η Brigitte αν και λιγο τρελλη και ρατσιστρια ("Το Aids ειναι η καταρα του Θεου για τους ομοφυλοφιλους" κλπ),αλλα τελος παντων! Εξαλλου Νορα-Brigitte συνεργαστηκαν με τα αντιπαλα δεη Σπανου-Χατζηνασιου η καθε μια...
 
ChristosM είπε:
1951. Ειναι η Ταβερνα. (bambinella 100 αναφερεις την Γειτονια μας. Που εχεις δει σκηνη με την Βαλσαμη? Γιατι τοσα χρονια δεν εχουμε κατραφερει να βρουμε ουτε ενα καρε!)
Βασικά ισως εφταιγε και η διατυπωση μου,αλλα ακομα και αν σωζοταν σκηνη με τη Νορα απο τη Γειτονια,η Ταβερνα ειχε βγει στον αερα πολλους μηνες πριν,οποτε...
 
Μαλλον εγω δεν καταλαβα σωστα τι ζητα η ερωτηση. Οταν λεω το πιο παλιο σηριαλ οπου διασωζονται σκηνες, εννοω σκηνες της σειρας, οχι απαραιτητα με τη Νορα.

johnalepou, αλλο bambinella, δηλ. μπεμπα, στα ιταλικα, κι αλλο Μπαρμπαρελλα, με τη Τζεην Φοντα. Μη μου αλλαζεις το ψευδωνυμο! :flower:

Αυτο με τη συνεργασια Μπαρντο - Σπανου το αγνοω, η παρανοησα τα λεγομενα σου, κι αν θελεις πες μου τιποτα παραπανω επ' αυτου...

Οσο για τον γυμνο ηθοποιο, αφου δε μιλαμε αποκλειστικα για τη Βαλσαμη, πρεπει να ειναι η Πενυ Ξενακη, στην Εξαφανιση του Τζων Αυλακιωτη, οπου θυμαμαι οτι εμφανιστηκε γυμνοστηθη.
 
bambinella 100 είπε:
Μαλλον εγω δεν καταλαβα σωστα τι ζητα η ερωτηση. Οταν λεω το πιο παλιο σηριαλ οπου διασωζονται σκηνες, εννοω σκηνες της σειρας, οχι απαραιτητα με τη Νορα.
Οπως την διατυπωσα εγω σωστα το εξελαβες,αλλα ετσι κι αλλιως η Ταβερνα ειναι λιγο προγενεστερη της Γειτονιας,για αυτο και δεν προσεξα ιδιαιτερα την διατυπωση μου.Η Ταβερνα ειναι και πιο παλιο σηριαλ απο τη Γειτονια και διασωζει Νορα!

bambinella 100 είπε:
Αυτο με τη συνεργασια Μπαρντο - Σπανου το αγνοω, η παρανοησα τα λεγομενα σου, κι αν θελεις πες μου τιποτα παραπανω επ' αυτου...
Το 1962-63 o Σπανος συνεργαστηκε δισκογραφικα με την Μπαρντο σε αρκετα τραγουδια ("Sidonie" απο την ταινια Ιδιωτικη Ζωη νομιζω αλλα και στον δισκο της http://www.starpulse.com/Music/Brigitte_Bardot-P14858/Discography/album/P14858/R365170/ ) Α και να μην ξεχνιομαστε,εκτος απο τις σειρες η Νορα εχει τραγουδησει και στην δισκογραφια Χατζηνασιο ("Κοκκινο γαρουφαλλο μου")

bambinella 100 είπε:
Οσο για τον γυμνο ηθοποιο, πρεπει να ειναι η Πενυ Ξενακη, στην Εξαφανιση του Τζων Αυλακιωτη, οπου θυμαμαι οτι εμφανιστηκε γυμνοστηθη.
Χμμμ αυτο ομολογω οτι δεν το θυμομουν!Σιγουρο ε?
 
johnalepou, ευχαριστω για τις πληροφοριες περι Μπαρντο.

Η Νορα εχει τραγουδησει στα σηριαλ Χατζηνασιο, αλλα το Κοκκινο Γαρυφαλλο μου, πρεπει να ειναι απο την ταινια Οι Βασεις και η Βασουλα. Ετσι δεν ειναι?

Για την Πενυ Ξενακη σιγουρο. Σαν να τη βλεπω τωρα, στο κρεβατι με τον Αρζογλου.
 
Ναι πολυ σωστα,Οι Βασεις και η Βασουλα. Στις σειρες δεν εχει τραγουδησει Χατζηνασιο απ οτι ξερω η Νορα,απλα εννοω την μουσικη του

Οκ λοιπον για την Ξενακη,εγω ειχα υπ οψιν μου αλλη σειρα

(μα ποσες κουτουπωσε ο Αρζογλου σε αυτη τη σειρα????)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχει πει σιγουρα τραγουδια απο το σηριαλ Αναδυομενη, η Νορα. Ειναι πιθανο να μην υπηρχαν μεσα στο σηριαλ, οταν αυτο παιζοταν, αλλα θυμαμαι πεντακαθαρα, αν και ημουν στο δημοτικο τοτε, καποια πραγματα.

Ειχα ξετρελαθει με την Αναδυομενη, και παρακολουθουσα μανιωδως οτιδηποτε σχετικο, την εποχη εκεινη. Ακομα θυμαμαι την λαχταρα εκεινη της παιδικης μου ηλικιας, για το συγκεκριμενο εργο!

Θυμαμαι λοιπον καθαρα ενα αφιερωμα σ' αυτο, μια Κυριακη βραδυ. Πρεπει να ηταν δυο εβδομαδες απο την προβολη του τελευταιου επεισοδιου.

Σε αυτο το αφιερωμα λοιπον, η Νορα τραγουδουσε πολλα τραγουδια γραμμενα πανω στη μουσικη του σηριαλ, και μερικα εντελως καινουργια, δημιουργημενα για την εκπομπη εκεινη. Ολα ομως με θεμα την Αναδυομενη.

Λιγα χρονια αργοτερα ετυχε να μαθω οτι ολα αυτα ειχαν κυκλοφορησει και σε δισκο.

Τωρα, αν εχει τραγουδησει και μεσα στη σειρα....θα σε γελασω!
 
bambinella 100 είπε:
πρεπει να ειναι η Πενυ Ξενακη, στην Εξαφανιση του Τζων Αυλακιωτη, οπου θυμαμαι οτι εμφανιστηκε γυμνοστηθη.

bambinella 100 είπε:
Για την Πενυ Ξενακη σιγουρο. Σαν να τη βλεπω τωρα, στο κρεβατι με τον Αρζογλου.

Μπράβο μνήμη

picture.php
 
bambinella 100 είπε:
Εχει πει σιγουρα τραγουδια απο το σηριαλ Αναδυομενη, η Νορα. Ειναι πιθανο να μην υπηρχαν μεσα στο σηριαλ, οταν αυτο παιζοταν, αλλα θυμαμαι πεντακαθαρα, αν και ημουν στο δημοτικο τοτε, καποια πραγματα.
Ναι βεβαιως και κυκλοφορησε δισκος με τη Νορα απο τη σειρα,αλλα η μουσικη ηταν του Ευαγγελου Πιτσιλαδη και οχι του Χατζηνασιου

bambinella 100 είπε:
Θυμαμαι λοιπον καθαρα ενα αφιερωμα σ' αυτο, μια Κυριακη βραδυ. Πρεπει να ηταν δυο εβδομαδες απο την προβολη του τελευταιου επεισοδιου.Σε αυτο το αφιερωμα λοιπον, η Νορα τραγουδουσε πολλα τραγουδια γραμμενα πανω στη μουσικη του σηριαλ, και μερικα εντελως καινουργια, δημιουργημενα για την εκπομπη εκεινη. Ολα ομως με θεμα την Αναδυομενη.
Ποσο βαθια με πληγωνεις,με σκοτωνεις,με απαλλοτριωνεις...Μουσικη εκπομπη με τη Νορα να ερμηνευει τα τραγουδια απο την Αναδυομενη...Ολες οι καταρες και οι εφτα πληγες του Φαραω να πεσουν σε αυτους που εσβησαν την μπομπινα!
 
bambinella 100 είπε:
Εχει πει σιγουρα τραγουδια απο το σηριαλ Αναδυομενη, η Νορα. Ειναι πιθανο να μην υπηρχαν μεσα στο σηριαλ, οταν αυτο παιζοταν, αλλα θυμαμαι πεντακαθαρα, αν και ημουν στο δημοτικο τοτε, καποια πραγματα.Ειχα ξετρελαθει με την Αναδυομενη, και παρακολουθουσα μανιωδως οτιδηποτε σχετικο, την εποχη εκεινη. Ακομα θυμαμαι την λαχταρα εκεινη της παιδικης μου ηλικιας, για το συγκεκριμενο εργο!

Θυμαμαι λοιπον καθαρα ενα αφιερωμα σ' αυτο, μια Κυριακη βραδυ. Πρεπει να ηταν δυο εβδομαδες απο την προβολη του τελευταιου επεισοδιου.

Σε αυτο το αφιερωμα λοιπον, η Νορα τραγουδουσε πολλα τραγουδια γραμμενα πανω στη μουσικη του σηριαλ, και μερικα εντελως καινουργια, δημιουργημενα για την εκπομπη εκεινη. Ολα ομως με θεμα την Αναδυομενη.

Λιγα χρονια αργοτερα ετυχε να μαθω οτι ολα αυτα ειχαν κυκλοφορησει και σε δισκο.

Τωρα, αν εχει τραγουδησει και μεσα στη σειρα....θα σε γελασω!


βαθια με πληγωνεις,με σκοτωνεις,με απαλλοτριωνεις...Μουσικη εκπομπη με τη Νορα να ερμηνευει τα τραγουδια απο την Αναδυομενη...Ολες οι καταρες και οι εφτα πληγες του Φαραω να πεσουν σε αυτους που εσβησαν την μπομπινα!

Χριστέ μου υπήρξε τέτοια εκπομπή/αφιέρωμα στην Αναδυομένη?

Πρώτη φορά το άκουσα. Πρέπει να ψάξουμε στα παλιά προγράμματα των περιοδικών μήπως βρούμε κι άλλες λεπτομέρειες και φυσικά κάποια φωτογραφία.

Σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ για αυτή την πληροφορία bambinella100.

Γιάννη πόσο πολύ ταυτίζονται οι σκέψεις μας. Ναι, κατάρα στους εγκληματίες που δεν σεβάστηκαν/λυπήθηκαν τις ωραιότερες στιγμές της ελληνικής τηλεόρασης.
 
Πίσω
Μπλουζα