Κουίζ 0272 (Νόρα Βαλσάμη Edition)

Να ειστε καλα.

Η εκπομπη εγινε λογω της τρομερης επιτυχιας της σειρας, σαν μια μικρη συνεχεια, σαν " παρτε κατι ακομα, ολοι εσεις που δεν το χορτασατε ". Κατι που δεν ξαναγινε σε αλλα Ξενοπουλικα σηριαλ.

Να πω επισης οτι δεν προβληθηκε ποτε σε επαναληψη, απο οσο γνωριζω, τουλαχιστον.

Μακαρι να μπορεσετε να βρειτε οτιδηποτε σχετικο, σε παλια περιοδικα.

Μετα απο χρονια, θα νιωσω παλι χαρουμενη και συγκινημενη με κατι τοσο αγαπημενο.
 
Ε το πολυ πολυ να βρουμε καποια αναφορα-αναλυση της εκπομπης οπως εκεινη οπου Βουγιουκλακη-Κατρακης-Αλεξιου-Παπακωνσταντινου ερμηνευσαν τα τραγουδια του θεατρικου σαουντρακ Προδομενος Λαος (Μαντω Μαυρογενους). Δεν εχω δει ποτε φωτο στα περιοδικα απο εκπομπες σαν κι αυτες... Μονο αναλυση του τι θα παρακολουθησουμε...
 
ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

1951. Η ΤΑΒΕΡΝΑ είναι η πιο παλιά σειρά της Νόρας Βαλσάμη από την οποία διασώζεται κάποια σκηνή

(μπράβο ChristosM!)

1952. Ο Ερρίκος Ανδρέου σκηνοθέτησε τη σύζυγό του στις σειρές Αφροδίτη, Αναδυομένη, Μυστικοί Αρραβώνες, Μια γυναίκα από το Παρελθόν, Έλλη και Άννα

(μπράβο sunset89!)...

...Εξαφανιση του Τζων Αυλακιωτη ,Ο Χηρος Η Χηρα και Τα Χειροτερα,Το Θεατρο της Δευτερας

(μπράβο bambinella 100!)

...και επισης ΣΤΗΣΙΧΟΡΟΥ 73

1953. Αστροφεγγια.

(μπράβο bambinella 100!)

1954. Γυμνές εμφανίσεις ηθοποιών σε σήριαλ της Νόρας έχουμε στα:

Η Εξαφάνιση του Τζων Αυλακιώτη...

(μπράβο bambinella 100!)

...και ΤΡΕΙΣ ΧΗΡΕΣ

1955. Στησιχορου 73

(μπράβο bambinella 100!)

1956. Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΜΙΛΗΣΕ

1957. Η Νόρα Βαλσάμη εμαφανίστηκε σε δύο επεισόδια της σειράς ΚΑΙ ΕΥΘΥΜΗ ΚΑΙ ΧΗΡΑ

1958. Λάθος. Έχουν παίξει και στο Ρωμαίος και Ιουλιέτα '75

(μπράβο tsalk!)

1959. Ιλιγγος

1960. Ο Ερρίκος Ανδρέου junior έχει εμφανιστεί στο Θεατρο της Δευτερας (επεισ."Δονα Ροζιτα")

(μπράβο ChristosM!)

Οπότε νικήτρια του κουίζ "Νόρα Βαλσάμη Edition" ανακηρύσσεται η bambinella 100 :award: :award: :award:
 
johnalepou είπε:
Ε το πολυ πολυ να βρουμε καποια αναφορα-αναλυση της εκπομπης οπως εκεινη οπου Βουγιουκλακη-Κατρακης-Αλεξιου-Παπακωνσταντινου ερμηνευσαν τα τραγουδια του θεατρικου σαουντρακ Προδομενος Λαος (Μαντω Μαυρογενους). Δεν εχω δει ποτε φωτο στα περιοδικα απο εκπομπες σαν κι αυτες... Μονο αναλυση του τι θα παρακολουθησουμε...
Α υπηρχε και τετοια εκπομπη απο την ΕΡΤ;

Μπραβο, την κατεστρεψαν και αυτη...
 
Ευχαριστω πολυ! Εχω ομως καποιες αποριες, και θα ηθελα, εαν μπορεσεις johnalepou, να μου τις λυσεις....

Στις Τρεις Χηρες, ποιος η ποιοι ηταν οι ηθοποιοι που εκαναν γυμνες εμφανισεις?

Το εργο Η Δικαιοσυνη Μιλησε, μηπως ηταν παραγωγη του Τζεημς Παρις?

Αυτο το ρωταω, επειδη πριν απο 14 χρονια νομιζω, ειχε κανει ο Μαστορακης ενα αφιερωμα με παλια σηριαλ, τα πρωτα πρωτα της ελληνικης τηλεορασης. Σ' αυτο το αφιερωμα ειχα δει και μια εμφανιση της Νορας Βαλσαμη, που εβλεπα για πρωτη φορα και που αγνοουσα πληρως νωριτερα. Ηταν παραγωγης 1971-72 το πολυ, και κινηματογραφημενο, οχι βιντεο, κατι που αν γνωριζω σωστα, συνηθιζε ο εν λογω παραγωγος.
 
Αυτο ηταν μια τηλεταινια του Μαστορακη, αλλα καλυτερα να στα πει ο Γιαννης.

Εγω το μονο που εχω να ... φωναξω ειναι: Βαλσαμη την ερχομενη Δευτερα στο cine+

Ειδες Γιαννη γουρι που εφερε το κουίζ?
 
ChristosM είπε:
Βαλσαμη την ερχομενη Δευτερα στο cine+Ειδες Γιαννη γουρι που εφερε το κουίζ?
Χαχαχα ε αν ειναι ετσι θα σας ταραξω στα Νόρα Βαλσάμη Editions μέχρι να βάλουν σε επανάληψη την ΑΦΡΟΔΙΤΗ!

bambinella 100 είπε:
Ευχαριστω πολυ! Εχω ομως καποιες αποριες, και θα ηθελα, εαν μπορεσεις johnalepou, να μου τις λυσεις....Στις Τρεις Χηρες, ποιος η ποιοι ηταν οι ηθοποιοι που εκαναν γυμνες εμφανισεις?

Το εργο Η Δικαιοσυνη Μιλησε, μηπως ηταν παραγωγη του Τζεημς Παρις?

Αυτο το ρωταω, επειδη πριν απο 14 χρονια νομιζω, ειχε κανει ο Μαστορακης ενα αφιερωμα με παλια σηριαλ, τα πρωτα πρωτα της ελληνικης τηλεορασης. Σ' αυτο το αφιερωμα ειχα δει και μια εμφανιση της Νορας Βαλσαμη, που εβλεπα για πρωτη φορα και που αγνοουσα πληρως νωριτερα. Ηταν παραγωγης 1971-72 το πολυ, και κινηματογραφημενο, οχι βιντεο, κατι που αν γνωριζω σωστα, συνηθιζε ο εν λογω παραγωγος.
1. Στις ΤΡΕΙΣ ΧΗΡΕΣ εμφανιζοταν γυμνοστηθη μια ηθοποιος που μαλλον ηταν ψιλοαγνωστη τοτε διοτι δεν ηξερα το ονομα της.

2. Η Δικαιοσυνη μιλησε ειναι του 1976 και δεν γνωριζω παραγωγο παρα μονο οτι ηταν του Γιαννη Μαρη το σεναριο

3.Αυτο του Μαστορακη που λες πρεπει να ειναι η κινηματογραφημενη τηλεταινια ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ (1971)

Παντως μπραβο σου απεδειξες οτι εχεις παρακολουθησει...αρκετή Νόρα!

Να σε ρωτησω κι εγω: Για τη Στησιχόρου πως ηξερες την απαντηση? Την εχιες διαβασει σε προγενεστερο κουιζ μου? Νομιζω εχω βαλει μια παραλλαγη της
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενταξει, αυτο πρεπει να ηταν, γιατι απο τα λιγα πλανα που ειχα δει, καταλαβα οτι ειχε περιπετεια και αγωνια. Αρα ναι, Καταδιωξη, γιατι οχι?

Αφου με ρωτας για το Στησιχορου 73, να σου πω οτι πριν απο 8-9 χρονια, ειχα πετυχει στα μισα, μια εκπομπη στην κρατικη τηλεοραση, και αναφερθηκε η αποχωρηση απο τον παρουσιαστη. Αφου ηταν κατι που με ενδιεφερε, φυσικα και το συγκρατησα.

Τα προηγουμενα κουιζ δεν τα εχω διαβασει, εκτος απο ενα με τον Αγνωστο Πολεμο, νομιζω. Δεν σε ειχα ανακαλυψει, γι' αυτο. Θα επανορθωσω στα προηγουμενα, αλλα κυριως στα επομενα!

Οσο για τη Νορα, και βεβαια την εχω μελετησει. Εκτος απο καλη ηθοποιος, ειναι ενα πλασμα γλυκο και αξιολατρευτο. Και αγεραστη, επισης!

Ειναι κι αυτη bambinella!
 
bambinella 100 είπε:
Αφου με ρωτας για το Στησιχορου 73, να σου πω οτι πριν απο 8-9 χρονια, ειχα πετυχει στα μισα, μια εκπομπη στην κρατικη τηλεοραση, και αναφερθηκε η αποχωρηση απο τον παρουσιαστη.

Ποια εκπομπη ηταν αυτη?? Εγω εχω ενημερωθει απο τα περιοδικα της εποχης
 
Aν την ηξερα, θα στη ειχα πει ηδη. Την ειχα πετυχει απο τη μεση και νομιζω μαλιστα, αν θυμαμαι σωστα, οτι ηταν και εκτος προγραμματισμου εκεινο το απογευμα του Σαββατου που την εδειξε.
 
Τι θεμα ειχε?Ποιος παρουσιαζε?Θυμασαι κατι αλλο? Για να αναφερει καποια εκπομπη τοσο σπανια πληροφορια θα πρεπει να ειχε κι αλλα ενδιαφεροντα πραγματα...
 
Eιχε αναφερθει και σε αλλα παλια σηριαλ και υπηρχε και ενας προσκεκλημενος - σκηνοθετης μαλλον - που το προσωπο του δεν μου ελεγε τιποτα. Ο παρουσιαστης ηταν αντρας, αλλα δε θυμαμαι ποιος. Σιγουρα παντως δεν ηταν μια εκπομπη απο αυτες που ηξερα. Μου αφησε την αισθηση εκτακτου.

Λυπαμαι που δεν μπορω να βοηθησω παραπανω, αλλα κι εγω εκεινη τη μερα εβλεπα τηλεοραση στο ποδι, γιατι ετοιμαζομουν να βγω.
 
Οκ thanks a lot!!! Χαχα αν στο μελλον ξανακανω κι αλλο Νόρα Edition ελπιζω να εισαι εδω!
 
Nα εισαι σιγουρος για αυτο, johnalepou. Aρκει να το δω εγκαιρως, προτου προλαβεις να δωσεις τις απαντησεις.
 
Πίσω
Μπλουζα