Κουιζ γενικών γνώσεων φινος φιλμ!

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.160
Αντιδράσεις
15.690
1 ''Στην θεία από το Σικάγο'' , ποιος ηθοποιος-χορευτής κάνει την πρωτη του εμφάνιση;

2. Στην'' λατέρνα, φτωχεια και φιλότιμο'', ο Φινος δεν ήθελε ποιους πρωταγωνιστές και γιατί;

3.''My heart belongs to daddy'',ακούστηκε απο την Μονρόε στο ''ελα να αγαπηθούμε'', ποια μεγάλη δική μας σταρ την αντεγραψε και σε ποια ταινία, με ποιο τραγούδι;

4.ποιος έγραψε το έργο, ''φωνάζει ο κλέφτης'', που θα γίνει κατόπιν ταινία;. η θεα Σπεράντζα Βρανά, ποιο διασημο τραγούδι τραγουδά στο ''η ωραία των Αθηνών'';

6. Στην ίδια ταινία ποιος λέει την παρακάτω ατάκα- κοπλιμέντο στο δρόμο'' Τι την θες την κούκλα, αφού κούκλα εισαι μόνη σου'', σε ποια;

7. Στην ίδια ταινια, πως ονομάζεται το ηθικοπλαστκό σωματειο στο οποιο προεδρευει ο Αυλωνίτης;

8.Ποια ηταν η τελευταια ταινία που γυρισε ο Φωτόπουλος για την φινος;

9. ποσο βραβεια απέσπασε συνολικά η Μανταλένα στην πρωτη βδομαδα ελληνικού κινηματογραφου στην Θεσαλλονίκη;

10. Πως λεγεται η κατηγορούμενη αδικως υπηρετρια που παιζει στην ταινια '' ο Ηλιας του 16ου;το πραγματικο αλλά και το ονομα που ερμηνευει στην ταινία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Βαγγέλης Σειληνός

3. Αλίκη Βουγιουκλάκη - Το δόλωμα - Μου αρέσουνε τ' αγόρια

4. Δημήτρης Ψαθάς

5. Μάμπο Μπραζιλέρο

8. Ο Θόδωρος και το δίκανο

9. 3 βραβεία

10. Αλίκη Γεωργούλη - Τασία
 
1. Ο Βαγγέλης Σειληνός ως δημόσιος υπάλληλος που η Βασιλειάδου δεν τον αφήνει να πάει να σώσει την τρίτη ανιψιά από τον δήθεν πνιγμό "για να τη σώσει κανένας άλλος και να σωθεί στα σίγουρα":)

2. Δεν ήθελε τον Αυλωνίτη (γιατί τον θεωρούσε δεύτερης κατηγορίας ηθοποιό) και την Καρέζη (επειδή φοβόταν ότι ο ελαφρύς στραβισμός της δεν θα έγραφε όμορφα στον φακό). Στη θέση του Αυλωνίτη ήθελε τον Ορέστη Μακρή.

3. Η Αλίκη Βουγιουκλάκη τραγουδάει το "μου αρέσουνε τ' αγόρια" κατεβαίνοντας από την κολώνα στο "Δόλωμα"

4. Ο Δημήτρης Ψαθάς. Τη διασκευή για την ταινία έκανε ο Δαλιανίδης.

5. Δύο τραγούδια λέει, "το μάμπο το μπραζιλέρο" και τη "βαλίτσα"

6. Ο Μίμης Φωτόπουλος στην Γκέλυ Μαυροπούλου

7. "Τάξις και ηθική"

10. Η Αλίκη Γεωργούλη παίζει την υπηρέτρια Τασία. Τασία Μπέρμπερη μια και οι Μπερμπεραίοι "ετούτο να (το κούτελο) το έχουν καθαρό":)
 
1. Βαγγελης Σειληνος

2. Την Καρεζη επειδη του φαινοταν αλληθωρη!

3. Η Αλικη στο Δολωμα

5. Η Σπεραντζα τραγουδα Αυτο το Μαμπο

6. Ο Φωτοπουλος στη Γκελυ Μαυροπουλου

7. Πνευμα και Ηθικη

8. Ο Θοδωρος και το δικανο

10. Τασια - Αλικη Γεωργουλη
 
1.και τα τρια παιδιά το βρήκαν!

2.πλήρης απαντηση από ρετροφαν!

3.μπραβο ρετροφαν και rapide

4.μπράβο ξανά και στους δυο

5. και τα τρια παιδια εδω το ήξεραν!

6.ναι αυτό είναι μπαμπι και ρετροφαν

7.Πνευμα και ηθική, η απαντηση παει στην μπαμπι! και να συμπληρωσω οτι ειναι υπέροχο το κοπλιμέντο προς μια γυναικα..

8.ναι μπαμπι και rapide

9. τρια βραβεια rapide, ειναι για την καλύτερη γυναικεια ερμηνεια στην Αλίκη αλλα και για δευτερο ανδρικό ρόλο στον Ζερβό, ο Χατζηδάκις ισως αδικήθηκε, στην επιτροπή , ήταν άτομα, όπως ο Στρατης Μυριβήλης!

10. μπραβο και στους τρεις! ρετροφαν, θυμήθηκες και το επώνυμο!

νηκητρια η ρετροφαν με 7 απαντησεις σωστες αλλά και η μπαμπι και ο rapide δεν τα πήγαν καθόλου ασχημα..

παιδια η Γεωργούλη, ηταν παντρεμένη με τον Αλεξανδράκη;
 
Αριάδνη μου, λόγω χρονικής προτεραιότητας η rapide είναι νικήτρια :)

Θα μπορούσα κάλλιστα να έχω δει τις απαντήσεις της και να τις αντέγραψα.

Βάλε κι άλλα κουίζ! Είμαστε αδηφάγες :cool:

Και ναι! Η Γεωργούλη ήταν η δεύτερη γυναίκα του Αλεξανδράκη. Ακολούθησαν επισήμως άλλες 2 και η Νόνικα χωρίς γάμο.

Πάντως το ζευγάρι αυτό μας άφησε μια από τις πιο αξιόλογες ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου. Το "Συνοικία το Όνειρο".
 
Κουιζ 2.

1. Με ποια ταινία ο Μίμης Πλέσσας κάνει την πρώτη του εμφάνιση στην Φινος Φιλμ;

2. Σε ποια ταινία της Φινος ο Βουτσας κάνει ενα μικρό, βουβό πέρασμα σε σκηνή ξενοδοχειου; Σε ποιό νησί;

3. Ποια ταινία της Φινος, γυριστηκε στις Σπετσες και ηταν μεγάλη εισπρακτική επιτυχια της καρεζης!;

4. Ποτε συνεργάστηκαν η Μαυροπούλου αλλά και η Γιουλη με την φινος, χρονια και ταινιες;

5.Η ταινία ενας μεγάλος ερωτας με Κουρκουλο και Καρέζη, από που είναι επηρεασμένη σαν σενάριο- εργο και όνομα μεγάλου Ρωσου συγγραφέα! σε ποιο νησι εγιναν γυρίσματα της εν λόγω ταινίας!


6. Στο θεατρο ποιος επαιξε τον κυριο Σαμιωτάκη, εκτος του Αλεξανδρακη στο σινεμά στο ''δεσποινίς διευθυντη'';

7. Τι ειπε ο Φινος, για την τετραχρονη απουσια της Αλίκης απο την εταιρία του; μετα με ποια ταινια γυρισε η εθνική σταρ!; που γυριστηκε η ταινία; σε ποιο νησί;

8.Ποια ταινια θρυλική ειχε σικουελ, ηταν η μόνη στην ιστορια του ελληνικού σινεμά;

9. Πως λέγεται η Αλίκη στην ταινία το ''κλωτσοσκούφι''; ονομα και επώνυμο και από που έλκουν οι γονεις της την καταγωγή τους; πότε το αναφερει;! πως λέγεται ο Αλεξανδράκης και τι επαγγέλεται στην εν λόγω ταινία;

10. ρόλοι της Βουρτσης στην φινος- αναφερεται δυο χαρακτηριστικους σε κωμωδιες!

11.αγαπημένο τραγουδι δικό σας του Πουλοπουλου που τραγουδησε στην Φινος!!

12. κοπλιμεντο αγαπημενο δικό σας πρωταγωνιστη σε πρωταγωνιστρια σε ταινια της φινος!!!!
 
2. Η παριζιάνα - Ρόδος

4. Νομίζω πως είναι πολλές. Μερικές που θυμάμαι:

Μαυροπούλου: Η κύρια του κυρίου (1962), Η ωραία των Αθηνών, Οι γενναίοι πεθαίνουν 2 φορές, Η θεία από το Σικάγο (1957)

Γιούλη: Η φωνή της καρδιάς (1943), Ο Θόδωρος και το δίκανο (1962), Το σωφεράκι (1953), Η καφετζού

6. Νίκος Κούρκουλος

7. Η αρχόντισσα κι ο αλήτης. Γυρίστηκε στην Κέρκυρα και στο Νομό Ιωαννίνων

11. Ποια νύχτα σ' έκλεψε στην ταινία "Ο κατεργάρης"

http://www.youtube.com/watch?v=bX6_cGTKbMQ
 
3. Τζένη Τζένη;;;;

8. Μάλλον εννοείς το Λατέρνα, φτώχεια και φιλότιμο. Αλλά δεν είναι η μοναδική ελληνική ταινία που έχει σίκουελ.

10. Στα κίτρινα γάντια παίζει την υπηρέτρια Τούλα του Σταυρίδη και της Κοντού και Στον σκληρό άντρα παίζει την γραμματέα ή δικηγόρο (δεν θυμάμαι) του Χατζηχρήστου
 
Αγαπητή rapide, στην 4 ερώτηση, ρωτω την πρωτη-πρώτη συνεργασία των δυο αυτών κυριων με την Φίνος! αλλα δεν το διευκρινιζω σωστά, αχου..

και ναι το πρώτο σκέλος, είναι σωστό για την Γιουλη- 1943, '' η φωνή της καρδιας'', συλλεκτική ταινία και δεν ξέρω αν την έχει δει ποτέ κανεις; μπραβο που την βρηκες οπου ηταν μικρούλα πολύ η Σμαρούλα! για την Γκέλυ, είναι πανέυκολο, την εχουμε ηδη πει παραπάνω, ειναι η θεια από το Σικάγο, το 57' και επειδη δεν την διατυπωσα σωστά την ερωτηση στην δινω, σωστη λοιπόν η 4!!

η 3. σωστή

η 2. σωστή ως προς το πρώτο σκέλος- το νησί που γυριστηκε η Παριζιανα είναι ξακουστό και διασημο, δεν είναι η Ροδος όμως!

6. σωστή

7. σωστη αλλα ημιτελής, η φραση που χρησιμοποιησε εχει μεινει στην κινηματογραφικη ιστορια και δειχνει την καλλιτεχνική δύναμη της Αλίκης να επιβάλλει τα θέλω της αλλά και την καταπληκτική αυτοπεποιθηση της στην υποκριτική της αξία!

10. ολόσωστη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Mακρυκωσταιοι και Κοντογιωργηδες

2. Στη Μυκονο

9. Η Αλικη λεγεται Μαιρη Γεωργαντα, ο Αλεξανδρακης λεγεται Τζωρτζης Βεγγελης και ειναι εφοπλιστης

11. Μου αρεσει πολυ αυτο που διαλεξε η Rapide, αλλα αφου με προλαβε θα πω ενα αλλο πολυ αγαπημενο μου: Τρεχαντηρι θ' αρματωσω, απο την Παριζιανα

12. Δεν προκειται ακριβως για φιλιφρονηση, αλλα για μενα αυτη ειναι η μεγιστη ερωτικη ατακα στην ιστορια του ελληνικου κινηματογραφου.

Δια στοματος Γιωργου Φουντα προς τη Μαιρη Χρονοπουλου, απο την ταινια της Φινος Φιλμ, Πολυ αργα για δακρυα:

"Σου χαρισα το σπιτι, μ' αφησες να αγγιξω τα χειλη σου.....Πατσι λοιπον. Δε μου χρωστας τιποτα!"

Υστερα απο μια τετοια κουβεντα, καθε γυναικα που σεβεται τον εαυτο της οφειλει να γινει χαλι να την πατησει ο αντρας που της μιλησε ετσι! #)
 
Καλά στη 2η ερώτηση το μπέρδεψα με το Μια Ελληνίδα στο χαρέμι που σ' εκείνη την ταινία πάνε στη Ρόδο. Μου ήρθε στο μυαλό η σκηνή με τους Βλαχοπούλου, Σειληνό, Εξαρχάκο και Ιωαννίδου που οι τρεις τελευταίοι είπαν 3 νήσια, Ρόδο, Κέρκυρα και Μύκονο αντίστοιχα και τελικά αποφάσισε ο Εξαρχάκος την Ρόδο. Πως τη έπαθα έτσι;;;;
 
5. Από την "Άννα Καρένινα" του Τολστόι (Άννα η Καρέζη, Βρόνσκι ο Κούρκουλος, Καρένιν ο Χρηστίδης, Κίτυ η Καλογεροπούλου)

(σ' αυτή την ερώτηση έχω ένα deja - vu :xm: , ότι κάπου, κάπως, κάποτε έδωσα την ίδια απάντηση)

Α! Τα γυρίσματα έγιναν εν μέρει στην Ρόδο όπου υποτίθεται ότι έχει το πατρικό της η Καρέζη και πάει ν' απομονωθεί για να ξεχάσει τον Κούρκουλο (άλλο που τελικά αυτός την ακολουθεί εκεί :) )

7. "Να μου τη φέρετε πίσω, με οποιοδήποτε κόστος" (τι πράγμα κι αυτό! Τα καλύτερα λεφτά της τα πήρε για τις χειρότερες -προσωπική άποψη- ταινίες της :xm: )

8. Ποιο άλλο σίκουελ έχει ο ελληνικός κινηματογράφος rapide; Για λέγε ... :)

11. Το "Μη του μιλάτε του παιδιού" από το "Μια κυρία στα μπουζούκια"

12. "Μου θυμίζεις τον ατμοσφαιρικό αέρα, δεν τον βλέπουμε αλλά δεν μπορούμε ν' αναπνεύσουμε χωρίς αυτόν" (Κωνσταντάρας στην Πάνου στο "Ένας Δον Ζουάν για κλάμματα"). Ο άντρας που επιτέλους συνειδητοποιεί αυτό που έχει μπροστά στα μάτια του :p

άκυρο! δεν είναι φίνος φιλμ ;)

Εντάξει, πάμε τότε "Αστραπόγιαννο" και την ερωτική εξομολόγηση του Κούρκουλου στην Τριανταφυλλίδη

"Όταν σε πρωταντίκρυσα πέρα στο ποτάμι, η καρδιά μου σκίρτησε. Είπα μέσα μου "να 'χα ένα κομμάτι γης δικό μου, ένα σπίτι κι εσένα μέσα για γυναίκα μου". Δεν είναι τα λόγια, είναι ο Κούρκουλος #) :flower:
 
1. σωστή μπαμπι και ηταν δυσκολούτσικο, μπραβο!!!

;)2.στην Μυκονο, ναι..rapide μου, στο νησί των ανέμων κουιζ, ειναι, μην μου ανγχεσαι ;) ;)

9, ναι μπαμπι, σωστη κατα το ήμυσι, ε, θα το αποκαλυψω, για σκεψου λίγο, επαρχιακη πόλη , στην αιτωλοκαρνανία, από εκεί κατάγεται η μαμά...

5. καλά εχεις κάνει μελέτη πάνω στον Τολστοι σοβαρή, τι να πω..κάπου την ξαναεδωσες την απαντηση :eek: , όντως δεν εχεις άδικο!

7. το κόστος ηταν 500 χιλιαδες η ταινία, κασε απλησίαστο για άλλες της εποχής, άσε που είχε και τον απόλυτο ελεγχο και η επιστροφη ήταν πανυγηρική, θεωρήθηκε η ''μεγαλη επιστροφή''- ο Σακελαριος έλεγε για την Αλίκη'' είναι μια έξυπνη που παίζει την χαζή'', τυχαίο, δεν νομίζω... την είχε μελετήσει!

8.. δεν είχε σικουελ, άλλη ταινια, οχι μόνο στην φινος αλλά και σε ολόκληρη την ιστορια του ελληνικου παλιού σινεμά, μπραβο ρετροφαν!

Μπάμπι και ρετροφαν, με κανατε λίωμα με τα κοπλιμέντα- ύμνους!!!

μονο η καταγωγη της Μαιρούλας μένει...
 
Κάτι μου λέει "Αγρίνιο" για την καταγωγή της Μαιρούλας ;)

Δεν το ξέρω, το υποθέτω :p

Πες μας μόνο πού το λέει στην ταινία.
 
Ασχετο αλλα επειδη δεν ειμαι και το πρωτο μυαλό της πιάτσας, πως μπορω να ανεβάσω και εγω ένα κουίζ;
 
όταν πηγαινει να βγαλει εισητηριο, στον παλαιό ηλεκτρικό, για να πάει στα γραφεια του εφοπλιστή..το λεει αυθορμητα στον κυριο που βγαζει τα εισητηρια πίσω απο τον γκισε και καθυστερει έναν άλλον και ακούει τα εξ' αμαξης!!

ναι απο Αγρινιο, η μαμα και ο μπαμπάς απο Κυπαρισσία ( με συγχωρειτε Αθηνα ειναι αυτη η περιοχή)!!!

πως να ανεβασεις τραβα στα κουιζ του ελληνικου σινεμα και κανε κλικ στο νεο θεμα πανω..και γραψε!!
 
νικήτρια του δευτερου κουιζ Φινος Φιλμ η rapide:award:

κουιζ τρία, σαν να γλυκάθηκα μου φαίνεται:

 


1.Οι δύο ρόλοι που καθιερωσαν την κοσμοαγάπητη Ξένια στην φίνος σαν ενζενί, μάλιστα με την πρώτη εκανε το ντεμπούτο της;



2. ΄΄Ο Μεθύστακας'', η δραματική αυτή περιπέτεια, ποιανού ιδέα ήταν; ποιό ειναι το παρατσούκλι του Μακρή στην ταινία και ποιό το επάγγελμά του; η μελαχροινή κοπέλα , πέφτει αμέσως στο φλερτ του Χορν ή κρατά χαρακτήρα;



3. Τρεις ηθοποιοι που επέβαλε ο Σακελλάριος στον Φίνο, που δεν τους έβλεπε ο πρωτος με καλό μάτι!



5. Ποιόν θεωρούσε ο Σακελλέριος, τον καλύτερο μουσικοσυνθέτη που πέρασε από την κινηματογραφική εταιρία; Ποιοι ήταν οι δυο ηθοποιοί που τον σημαδεψαν στην καριερα του στην Φινος Φιλμ, συμφωνα με τον ίδιο;



6. Ποιος σκηνοθέτης καθιερωσε την Μαρινέλλα στην εταιρία; Με τον Καζαντζιδη, έκαναν ντούετο ποτέ στην Φίνος;



7. Στην βίλα των οργίων, πως λέγεται η ηθοποιός που κάνει την ξεπεσμένη μεγαλοαστή, που κλείνει τα ύποπτα ραντεβού; Θυμόσαστε καμια φραση- ατακα της;



8. Πως λέγεται η πολύπαθη κοπέλα στο αμαξάκι, το όνομα του χαρακτηρα που ερμηνεύει;



9. Σε ποια ταινία η Πόπη Αστεριάδου, ερμηνευει την μεγάλη επιτυχία της '' σκληρό μου αγορι, χλωμο παλικάρι'';



10. Σε ποια ταινία η Καραγιάννη, τρωει χυλόπιτα από τον Γεωργιτση, τουλάχιστον στην αρχή; Γιατί γίνεται αυτό;



11. Για ποιον λόγο η ωραια των Αθηνων, πήρε αυτό τον τίτλο, χαρης σε ποιο γεγονός της χρονιάς;



12. Αγαπημένος δικός σας ανδρικός ρόλος απο την Φινος!!!



13. Τρεις εμφανισεις της Καραγιαννη που χορευει με λίγα ρούχα ή με φτερά και πουπουλα!!



14. Σε ποιες ταινιες ο Φωτόπουλος ειναι ζευγαρι με την Γιουλη, σε ποια αδελφια;



15. Τι επαγγελμα κάνει ο καλός της Σμαρούλα Γιουλη στην ταινία ''χαμένοι αγγελοι'', τι σπουδαζει το πρωί, τι κάνει την νύκτα για να ζήσει; ποια γνωστη ηθοποιος κάνει το αδηφαγο θηλυκό που διψα για χρημα και σεξ στην εν λόγω ταινια;



16. ταινιες που αναφερεται η Ιταλια στην Φινος!!
 
1. Το ντεμπούτο της το έκανε με το "Η κυρά μας η μαμή". Για δεύτερη εννοείς τον "Θησαυρό του μακαρίτη";

2. Η ιδέα ήταν του σκηνοθέτη Τζαβέλλα. Ο Μακρής ήδη ερμήνευε χρόνια τον μπεκρή στις επιθεωρήσεις κι ο Τζαβέλας ήθελε να τον αξιοποιήσει δραματικά. Ο ήρωας στην ταινία είναι τσαγκάρης (εξ ου και η απόπειρα αυτοκτονίας με τα σύνεργα της δουλειάς του στο τέλος). Από το πολύ αλκοόλ όμως τον φωνάζουν "χημικό". Η μελαχροινή κόρη του (Μπίλλη Κωνσταντοπούλου που παντρεύτηκε τον θεατρικό ηθοποιό Δενδραμή κι απεχώρησε νωρίς απο την ηθοποιϊα) ερμηνεύει την κλασική περίπτωση της "πτωχής πλην τιμίας" νέας :) , οπότε ο Άλεκ - Χορν δυσκολεύεται να την πείσει για την αλήθεια των αισθημάτων του αφού αυτή νομίζει (δικαίως εδώ που τα λέμε :p ) ότι έχει βάλει στοίχημα με τον φίλο του Αριστείδη Καρύδη (νομίζω ο μοναδικός του ρόλος πριν το γυρίσει στη φωτογραφία).

3. Στο "Λατέρνα, φτώχια και φιλότιμο" την Καρέζη (λόγω στραβισμού) και τον Αυλωνίτη (λόγω επιθεωρησιακού παρελθόντος). Τρίτη θα πω τη Βουγιουκλάκη στο "Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο". Ο Φίνος της το κρατούσε όταν απέρριψε ρόλο κόρης στη "Θεία από το Σικάγο" επειδή δεν ήταν ο πρωταγωνιστικός ("δεν νομίζετε ότι είμαι μικρή για να παίξω τη θεία;") αλλά ο Σακελλάριος επέμεινε. Άσχετο αν στα γυρίσματα πλακώθηκαν γιατί θεωρούσε ότι δεν της κάνει αρκετά κοντινά πλάνα. Ο σκηνοθέτης μπορεί να μετάνιωσε την επιμονή του αλλά ο παραγωγός βρήκε το καινούριο του αστέρι :)

7. Η Ρίτα Μουσούρη ερμηνεύει την τσατσά πολυτελείας κυρία Δόμνα. Οι δύο χαρακτηριστικές φράσεις της είναι "Είμαι κόρη ναυάρχου" και "Μιλάτε μου στον πληθυντικό, θα με υποχρεώσετε":)

8. Η Αντιγόνη Βαλάκου ερμηνεύει την Αννούλα, παρατημένη ερωμένη του γιου (Στρατηγός) και μετά ψυχοκόρη του πατέρα (Μακρής)

9. Στο "Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη"

10. Στο "Γοργόνες και Μάγκες". Ο Γεωργίτσης δεν ενδιαφέρεται για την Καραγιάννη αλλά για το χωράφι που εκείνη έχει προίκα. Στο νησί πηγαίνει για να κάνει τουριστικές επιχειρήσεις και, μετά το μποϋκοτάζ των ντόπιων, αυτή είναι η μόνη γη που του προσφέρεται (μαζί με την Καραγιάννη βεβαίως - βεβαίως :p )

11. Για τα καλλιστεία που οργανώθηκαν την ίδια χρονιά.

12. Δύσκολα μου βάζεις ... Θα το σκεφθώ και θα επανέλθω :)

13. Στο "Γοργόνες και Μάγκες" (η αποκάλυψη στο τέλος με τη μάσκα), στο "Νύχτα γάμου" (το όνειρο του Βουτσά με το μαγιό - νυφικό), στους "Κληρονόμους" όπου δεν υπάρχει ρούχο αλλά πούπουλα κολλημένα στο σώμα της!

14. Ζευγάρι είναι στο "Σωφεράκι", αδέλφια στο "Έλα στον θείο"

15. Γιατρός το πρωί, τραγουδιστής σε μπουζούκια το βράδυ :p . Η Ειρήνη Παππά στην πρώτη της κινηματογραφική εμφάνιση.

16. "Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη", "Μια τρελή-τρελή οικογένεια" (το ζευγάρι γνωρίζεται στη Βενετία), "Η Κόμισσα της Κέρκυρας" (ο αρραβωνιαστικός Πίπης που πάει στην Ιταλία)
 
1. ακριβως, η δευτερη ειναι ο θησαυρός του μακαρίτη!! μπραβο..

2.πληρεστατη απαντηση- οι εισπραξεις ξεπέρασαν κάθε προσδοκία, ο Φινος είχε προτείνει στον Τζαβέλλα να σταματήσουν τα γυρίσματα, γιατί κάτι τον ετρωγε οτι δεν θα πήγαινε καλά οικονομικά η ταινία, τοτε ο Τζαβέλλας προτεινε να χρηματοδοτηθεί από τον ίδιο , ενα μερος της παραγωγής, για να το κάνει δανείστηκε από ενα φίλο του!

για την ηθοποιό δεν το ήξερα, κριμα όμως που αποσυρθηκε τοσο γρήγορα, αν και μια φορά την ειχε δει, μου εκανε εντυπωση, ταλαντούχο πλάσμα !!

3.ναι Καρεζη και Αυλωνιτη ( τον πίστευε φθαρμένο απο τις πολλές επιθεωρησεις), αυτος τους καθιερωσε ο Σακελλάριος αλλα για την Αλίκη δεν το εχω υπόψην μου, ξερω οτι δεν ήθελε την Βασιλειάδου ο Φινος με τιποτα ( δεν την θεωρούσε ηθοποιο αξιας, κατι που θα καταρριφθει στην συνέχεια), ξερει κανεις τιποτα άλλο να μας διαφωτίσει..

ναι εγινε αυτο με την Αλίκη, χα, χα, αν και πιτσιρικα ειχε αυτοπεποιθηση στις δυνάμεις της και της εδειξε ο Φινος την πόρτα εξόδου, δεν ήθελε όντως να την ακούσει ξανά!

7, 8, 9 ολόσωστες!!

10. εριξα το γελιο της ζωής μου από την απαντηση σου!

11, σωστη, μπραβο!!!!

12. δικοι μου αγαπημένοι- Αλεξανδρακης στο κλωτσοσκούφι- Βουλγαριδης στο δόλωμα- γιατί και οι δυο ξεπερασαν προκαταλήψεις και στερεότυπα για να ειναι με τις γυναίκες που θέλησαν, δεν το βλέπεις κάθε μέρα αυτό..ήταν ανδρες με όλη τη σημασια της λεξεως, εκτιμησαν οτι διπλα τους ειχαν μια κοπέλα με καλοσυνη εμφυτη και καλή καρδιά!! πόσα επρεπε και οι δυο να πολεμήσουν!

15. χα, χα, αυτό σημαινει πολυτεχνίτης!!

16. μια χαρά ρετροφαν!! κατι μου λεει λατρευεις Ιταλια!!
 
Πίσω
Μπλουζα