Κρήτη TV

Arielis

RetroActive
Joined
11 Σεπ 2007
Μηνύματα
266
Αντιδράσεις
20
ΚΡΗΤΗ TV (1990-σήμερα)


Πρεμιέρα: Κυριακή 16/12/1990



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΚΡΗΤΗ_TV


site:
http://www.cretetv.gr

Απ´ ότι είδα στην RetroDB, υπάρχει ενότητα για το Κρήτη TV. Ωστόσο, δεν έχει κάποιες πληροφορίες. Επειδή είμαι από Κρήτη, θα μπορούσα να βοηθήσω (τόσο για αυτό, όσο και για άλλα Κρητικά κανάλια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Arielis είπε:
Απ´ ότι είδα στην RetroDB, υπάρχει ενότητα για το Κρήτη TV. Ωστόσο, δεν έχει κάποιες πληροφορίες. Επειδή είμαι από Κρήτη, θα μπορούσα να βοηθήσω (τόσο για αυτό, όσο και για άλλα Κρητικά κανάλια)
Αυτο θα το θελαμε πολυ, ειδικα για το ΚρητηTV το οποιο μεσα στην δεκαετια του 90 και για καποια χρονια, προβαλλε πολλες παλιες σειρες της ερτ και της υενεδ.
 
Από τα λίγα πράγματα που θυμάμαι (δεν είμαι και τόοοσο μεγάλος) είναι τα εξής:

Το κανάλι άνοιξε στα τέλη του 1990 (αν θυμάμαι καλά στις 16 Δεκεμβρίου). Ιδιοκτήτης του είναι ο Αντώνης Δημητρίου. Δεν θυμάμαι να μεταδίδει παλιές σειρές, αλλά ίσως και να κάνω λάθος. Έιχε κάνει και κάποιες δικές του παραγωγές την δεκαετία του 90 (όπως το "Όφου όφου όφου" :p ).

1-2 εκπομπές που θυμάμαι στα γρήγορα είναι το μεσημεριανό μαγκαζίνο "Καλό Μεσημέρι"(παλιότερα με την Αντιγόνη Ανδρεάκη, και τώρα με το δίδυμο Ανδριανή Αγγελιδάκη - Στέλιος Ζερβός), η ενημερωτική εκπομπή "Αντιθέσεις" (με τον δημοσιογράφο Κώστα Σαχίνη) αλλά και η εκπομπή "Πόλεις και Χωρία της Κρήτης" (έχει αλλάξει 1-2 ονόματα που μου διαφεύγουν) με τον δημοσιογράφο Κωστή Παπαγεωργίου.

Αν θέλετε και άλλες πληροφορίες για άλλα κανάλια, ευχαρίστως να σας τις δώσω (ό,τι θυμάμαι από εκείνη την εποχή :p )
 
Arielis είπε:
Από τα λίγα πράγματα που θυμάμαι (δεν είμαι και τόοοσο μεγάλος) είναι τα εξής:
Το κανάλι άνοιξε στα τέλη του 1990 (αν θυμάμαι καλά στις 16 Δεκεμβρίου). Ιδιοκτήτης του είναι ο Αντώνης Δημητρίου. Δεν θυμάμαι να μεταδίδει παλιές σειρές, αλλά ίσως και να κάνω λάθος. Έιχε κάνει και κάποιες δικές του παραγωγές την δεκαετία του 90 (όπως το "Όφου όφου όφου" :p ).

1-2 εκπομπές που θυμάμαι στα γρήγορα είναι το μεσημεριανό μαγκαζίνο "Καλό Μεσημέρι"(παλιότερα με την Αντιγόνη Ανδρεάκη, και τώρα με το δίδυμο Ανδριανή Αγγελιδάκη - Στέλιος Ζερβός), η ενημερωτική εκπομπή "Αντιθέσεις" (με τον δημοσιογράφο Κώστα Σαχίνη) αλλά και η εκπομπή "Πόλεις και Χωρία της Κρήτης" (έχει αλλάξει 1-2 ονόματα που μου διαφεύγουν) με τον δημοσιογράφο Κωστή Παπαγεωργίου.

Αν θέλετε και άλλες πληροφορίες για άλλα κανάλια, ευχαρίστως να σας τις δώσω (ό,τι θυμάμαι από εκείνη την εποχή :p )
Arielis, σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας για το ΚΡΗΤΗ TV. Οι πληροφορίες αυτές περάστηκαν στη RetroDB, οπότε αν σκεφτείς ο,τιδήποτε άλλο ενδιαφέρον που θέλεις να καταχωρήσουμε, ειδοποίησέ μας!
 
Να εξειρω για αλλη μια φορα την διαθεση και ικανοτητα του bernard να συμπληρωνει τα λημματα της retrodb με τις ενδιαφερουσες πληροφοριες που δινουν οι φιλου του φορουμ.

Και παλι συγχαρητηρια
 
Wally είπε:
...τα λημματα της retrodb με τις ενδιαφερουσες πληροφοριες που δινουν οι φιλοι του φορουμ.
Έτσι είναι - είναι κρίμα αυτές οι χρήσιμες πληροφορίες από τα μέλη μας να μην αξιοποιούνται στη RetroDB. Άλλωστε η RetroDB είναι συλλογική δουλειά και χτίζεται από τη συνεισφορά και τις γνώσεις όλων μας! :)
 
Ακούραστος και σεμνός, χωρίς τυμπανοκρουσίες, συνεισφέρει στη βάση δεδομένων με ένα σωρό πληροφορίες. Μπράβο και από εμένα.
 
Το κανάλι πριν πολλά χρόνια, είχε κάνει αναμετάδοση για λίγες ώρες ή 1-2 μέρες, από κοντικό σημείο στην Αττική.

Μετά ξανάκλεισε τον παραπάνω πομπό.
 
To KΡHTH TV είχε συχνά κάποιες πολύ "Β" βιντεοταινίες, που δεν τις έβρισκες με τίποτα αλλού.

Ευτυχώς είχα κάποιον "σύνδεσμο" στη Μεγαλόνησο και με "φρόντιζε" συχνά-πυκνά.

Κρίμα που δεν το "πιάναμε" και στην Αττική.
 
Πότε αρχίσατε να το πιάνετε Αττική;
 
Εκπληκτικές διαφημισεις που παιζουν κατά καιρούς σε διάφορες σατυρικές εκπομπές. Μιλάμε για απιθανο γέλιο και συγκινητικά αφελες κιτς. Επισης ενδιαφέρουσες μουσικές εκπομπές. (αν σου αρεσει η κρητική λύρα)
 
Έπιανε στην Αττική για λίγες βδομάδες όπως επίσης και το SUPER B από την Αίγινα και τα δύο αλλά διακόπηκε η μετάδοση τους.
 
Φίλε bad εσύ πότε το θυμάσαι ακριβώς να μεταδίδει; Παιδιά είχα την εντύπωση ότι έπιανε στην Αττική πλέον κανονικά αλλά μάλλον έκανα λάθος.
 
Domenica είπε:
Εκπληκτικές διαφημισεις που παιζουν κατά καιρούς σε διάφορες σατυρικές εκπομπές. Μιλάμε για απιθανο γέλιο και συγκινητικά αφελες κιτς. Επισης ενδιαφέρουσες μουσικές εκπομπές. (αν σου αρεσει η κρητική λύρα)
Ιδιαιτέρως για τις διαφημίσεις, το κιτς ξεχειλίζει!!

Η παρακάτω είναι ίσως ή χειρότερη διαφήμιση στην ιστορία της Ελληνικής Τηλεόρασης

http://www.youtube.com/watch?v=tMHyGZUORJc
 
Σε Κρητικές διαφημίσεις μάλιστα έχουν εμφανιστεί ηθοποιοί όπως ο Μάρκος Σεφερλής και ο Γιάννης Ζουγανέλης!
 
Mandrake είπε:
Φίλε bad εσύ πότε το θυμάσαι ακριβώς να μεταδίδει; Παιδιά είχα την εντύπωση ότι έπιανε στην Αττική πλέον κανονικά αλλά μάλλον έκανα λάθος.
Κάποια στιγμή πριν το 2000 είχε γίνει αυτό.

Όχι, η Αττική μόνιμα δεν το έπιασε ποτέ. Αυτό που είχε γίνει, ήταν πως για αρκετό καιρό εξέπεμπε δορυφορικά χωρίς κωδικοποίηση.

Ίσως αυτό θυμάσαι.
 
Θυμάμαι κι άλλα με ειδήσεις ζωντανά από Πειραιά και Αθήνα και μετά το 2006! Ενδεχομένως όμως γίνονταν ανταπόκριση από κάποιον άλλο σταθμό.
 
sakis.kom είπε:
Κάποια στιγμή πριν το 2000 είχε γίνει αυτό.
Όχι, η Αττική μόνιμα δεν το έπιασε ποτέ. Αυτό που είχε γίνει, ήταν πως για αρκετό καιρό εξέπεμπε δορυφορικά χωρίς κωδικοποίηση.

Ίσως αυτό θυμάσαι.
επιανε περιπου στο 94 αλλα για λιγο.
 
Πίσω
Μπλουζα