Κωνσταντίνου και Ελένης (1998)

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ

ΑΝΤ1 - 1998

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κωνσταντίνου_και_Ελένης

Η συνύπαρξη δύο διαφορετικών ανθρώπων και οι αντιδράσεις στα ποικίλα γεγονότα της καθημερινής ζωής είναι το θέμα της σειράς. Ο Θόδωρος Κατακουζηνός, πεθαίνοντας, αφήνει δυο χειρόγραφες διαθήκες, γραμμένες την ίδια μέρα, χωρίς να αναγράφεται η ώρα σύνταξής τους.

Στη μια κληροδοτεί το νεοκλασικό σπίτι του στο Μαρούσι στον ανιψιό του Κωνσταντίνο Κατακουζηνό, ενώ στην άλλη, το κληροδοτεί στην Ελένη Βλαχάκη, κόρη του πιστού του κηπουρού. Ο Κωνσταντίνος Κατακουζηνός είναι επίκουρος καθηγητής της Βυζαντινολογίας, συντηρητικός, εσωστρεφής, πικρόχολος και γενικά μισάνθρωπος. Η Ελένη Βλαχάκη είναι μια χαρούμενη και "έξω καρδιά" κοπέλα, πρώην φρικιό, που έχει περάσει δια πυρός και σιδήρου, καμένη από τους άνδρες με τους οποίους είχε διάφορους άτυχους δεσμούς. Εργάζεται σαν σερβιτόρα και ψάχνει να δημιουργήσει μια σχέση, που θα την ισορροπήσει.

Ο καθένας από τους δυο ήρωες θεωρεί ότι η διαθήκη που τον αφορά είναι η έγκυρη. Αρνούνται να βρουν συμβιβαστική λύση, κυρίως εξαιτίας της αδιαλλαξίας του Κωνσταντίνου. Ετσι, θα καταφύγουν στα δικαστήρια, ενώ αποφασίζουν κρυφά ο ένας από τον άλλον, ο μεν Κωνσταντίνος από ιδιοτροπία, η δε Ελένη από οικονομική ανάγκη, να κατοικήσουν στο σπίτι. Από τη συμβίωση των δυο άκρως αντίθετων χαρακτήρων δημιουργούνται διάφορα ευτράπελα. Τους ήρωές μας ενώνει κάτι κοινό, μια αδιόρατη υπόγεια ερωτική έλξη.

Το Κωνσταντίνου και Ελένης τέλειωσε την προηγούμενη εβδομάδα και ξαναξεκίνησε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Αυτο πια εχει γινει χειροτερο και απο το Ρετιρε!
Ναι γιατί το Ρετιρέ το σιχτιριάζαμε μόνο καλοκαίρι, το Κων/νου και Ελένης πλέον είναι παντός καιρού (δια κάθε νόσον.... κτλ κτλ).

Βρε κάποιος πάει να αποποιηθεί τις ιστορίες των καναλιών... Εγώ επιμένω. Το χρήμα πολύ εμίσησαν, την ένδοξη θέση του διευθυντή προγράμματος ουδείίίς.... ;)
 
Κωνσταντίνου και Ελένης

Είναι σίγουρο ότι τα επεισόδια του "Κωνσταντίνου και Ελένης" είναι 75?

Εγώ ξέρω 68 (άντε με το making of, 69).

Τα υπόλοιπα;

:xm:
 
Είναι 69 μαζί με τα making of...πάντα δείχνει τα 67,γιατί δεν δείχνει στις επαναλήψεις το making of,και επίσης δεν δείχνει ποτέ στις επαναλήψεις το επεισόδιο με το δικαστήριο!Είμαι πολύ fan της σειράς και τα έχω δει όλα τα επεισόδια από τότε που ξεκίνησε!Ακόμα και τα εορταστικά τα Χριστουγεννιάτικα με το "Τέλος του κόσμου",με τον καλύτερο δημότη Αμαρουσίου και το Πασχαλιάτικο που έπαιζε η Άριελ Κωνσταντινίδη τα δείχνει στις επαναλήψεις

Που το άκουσες για 75 επεισόδια?
 
Ενα που δεν παιζει σχεδον ποτε ειναι αυτο που οι γυναικες εκαναν πλαστικες εγχειρισεις και προσθετικες. Προφανως δεν παιζεται επειδη ειναι non-canon :D
 
Rakeesh είπε:
Ενα που δεν παιζει σχεδον ποτε ειναι αυτο που οι γυναικες εκαναν πλαστικες εγχειρισεις και προσθετικες. Προφανως δεν παιζεται επειδη ειναι non-canon :D
Σωστά ναι και αυτό,μια φορά το είχα δει μόνο (τον πλαστικό χειρούργο τον έκανε αυτός που έπαιζε στον πρώτο κύκλο στη σειρά λατρεμένοι γείτονες και ήταν ο άντρας της Μουτούση-φωνή Louis Fernando στη Μαρία της γειτονιάς)και το είχα ξεχάσει....

ps:Όταν το είχε παίξει πρώτη φορά σε επανάληψη είχε πέσει το ελικόπτερο με τον Κρανιδιώτη και το γιο του και είχε βάλει έκτακτο,συνεπώς το είχε κόψει

Στο internet 66 επεισόδια έχει!

Επίσης στο δικαστήριο έχει βρισιές γι'αυτό προφανώς δεν το δείχνουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Σωστά ναι και αυτό,μια φορά το είχα δει μόνο (τον πλαστικό χειρούργο τον έκανε αυτός που έπαιζε στον πρώτο κύκλο στη σειρά λατρεμένοι γείτονες και ήταν ο άντρας της Μουτούση-φωνή Louis Fernando στη Μαρία της γειτονιάς)και το είχα ξεχάσει....
ps:Όταν το είχε παίξει πρώτη φορά σε επανάληψη είχε πέσει το ελικόπτερο με τον Κρανιδιώτη και το γιο του και είχε βάλει έκτακτο,συνεπώς το είχε κόψει

Στο internet 66 επεισόδια έχει!

Επίσης στο δικαστήριο έχει βρισιές γι'αυτό προφανώς δεν το δείχνουν!
Εδώ το σίριαλ έχει βρισιές, δεν έχουνε κόψει τίποτα, και του Δικαστηρίου να κόβουν. έλεος
 
thebest20 είπε:
Είναι 69 μαζί με τα making of...πάντα δείχνει τα 67,γιατί δεν δείχνει στις επαναλήψεις το making of,και επίσης δεν δείχνει ποτέ στις επαναλήψεις το επεισόδιο με το δικαστήριο!Είμαι πολύ fan της σειράς και τα έχω δει όλα τα επεισόδια από τότε που ξεκίνησε!Ακόμα και τα εορταστικά τα Χριστουγεννιάτικα με το "Τέλος του κόσμου",με τον καλύτερο δημότη Αμαρουσίου και το Πασχαλιάτικο που έπαιζε η Άριελ Κωνσταντινίδη τα δείχνει στις επαναλήψεις
Που το άκουσες για 75 επεισόδια?

Το λέει εδώ:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%95%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B7%CF%82

Έτος: 1998 75 Επεισόδια( Έτη Προβολής: 3

:ο)

Εσύ το επεισόδιο με τη δίκη το έχεις ολόκληρο; Εγώ έχω περίπου 30'. (χωρίς τίτλους αρχής)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσοχη οι σαιζον ειναι δυο οχι 3. Και η φωνη και το γκεστ που λετε ειναι του Γιωργου Κωνσταντη.
 
Πολύ φροντισμένη έκδοση παιδιά αυτή του 7 Μέρες!Σε πλαστική θήκη παρακαλώ και όχι σε χάρτινη , με την υπόθεση του κάθε επεισοδίου από πίσω , μου κάνει πολύ επαγγελματική δουλειά!18 dvd η μία σειρά 18 και η άλλη.Και η τιμή όσο σας είχα πει...5.90 πολύ καλή νομίζω!Εσωτερικά δεν το βαλα ακόμα να δω μενού κτλ.Αυτά!Μπράβο στο περιοδικό!
 
Το πήρε κανείς?Άκουσα ότι υπάρχει άλλο πρώτο επεισόδιο στο Κωσταντίνου και Ελένης κι αυτό που δείχνει στις επαναλήψεις σαν πρώτο,είναι το δεύτερο!Μόνο 18 dvd είναι,δηλαδή 36 επεισόδια στο Κωνσταντίνου Και Ελένης?Αφού η σειρά είχε 68 επεισόδια!Μήπως μετά βγει και δεύτερη κασετίνα?
 
thebest20 είπε:
Το πήρε κανείς?Άκουσα ότι υπάρχει άλλο πρώτο επεισόδιο στο Κωσταντίνου και Ελένης κι αυτό που δείχνει στις επαναλήψεις σαν πρώτο,είναι το δεύτερο!Μόνο 18 dvd είναι,δηλαδή 36 επεισόδια στο Κωνσταντίνου Και Ελένης?Αφού η σειρά είχε 68 επεισόδια!Μήπως μετά βγει και δεύτερη κασετίνα?
Καλα δεν διαβαζεις τα posts πριν γραψεις? Ακριβως πριν το δικο σου ο tonytony γραφει οτι το αγορασε και αναφερει καποιες λεπτομεριες...
 
tonytony είπε:
Για το Κωνσταντίνου και Ελένης αναφέρει 33 επεισόδια 1ου κύκλου και 18 dvd και για το Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά 37 επεισόδια και 18 dvd επίσης.
Έχει τίτλους?Αν μπορείς,μου λες πως λέγονται τα 2 πρώτα επεισόδια του Κωνσταντίνου Και Ελένης?Κάπου που έψαχνα,έγραφε το πρώτο επεισόδιο ως pilot (πιλοτικό επεισόδιο)

συγκεκριμένα βρήκα αυτούς τους τίτλους

01. -> " Pilot - Πιλοτικό Επεισόδιο "

02. ->

03. ->

04. ->

05. -> " Μωρό Μου - Μωρό Μου Εσύ "

06. -> Ε" Δεν Πληρώνω - Δεν Πληρώνω "

07. -> " Θεια Μαρω.....καλε θεια Μαρω Α' Μερος "

08. -> " Θεια Μαρω.....καλε θεια Μαρω Β' Μερος "

09. -> " Ο ερωτας γεννηθηκε για .....τεσσερις "

10. -> " Παραδοση κατ' οικον.....ανοχης "

11. -> " Mad Σπιτι "

12. -> " Τα Τριαντα....βαλε καρατια "

13. -> " Σοι.....Και Αβλαβεις Α' Μερος "

14. -> " Σοι.....Και Αβλαβεις Β' Μερος "

15. -> " Στα ορη τα αγρια βουνα "

16. -> " Ο εραστης της κομμωτριας "

17. -> " Χαλι......Birthday "

18. -> " Ο πιο καλος δημοτης ειμαι εγω "

19. -> " The Κωνσταντινου Και Ελενης Show "

20. -> " Η φαρμα των ζωων "

21. -> " Για την καρδια της ωραιας Ελενης "

22. -> " Οι μαγισσες του Αμαρουσιου "

23. -> " Αμνησια "

24. -> " Η Βεντετα "

25. -> " Φονος στο βυζαντιο "

26. -> " Κωνσταντινου και Ελενης βοηθεια μας "

27. -> " Ο χαρτοπαιχτης "

28. -> ¨Στα μαθητικα σου τα βιβλια "

29. -> " Ενα αστερι γεννιεται "

30. -> " Ο Τελευταιος Ανθρωπος Που Ειδε Το Θειο"

31. -> " Κωνσταντινου και Ελενης on the rocks "

32. -> "Άγριο Θηλυκό"

33. -> "Η Δίκη"
 
Το 1ο δεν έχει τίτλο ενώ το 2ο λέγεται "Σαν τον σκύλο με τη γάτα".
 
tonytony είπε:
Το 1ο δεν έχει τίτλο ενώ το 2ο λέγεται "Σαν τον σκύλο με τη γάτα".
Σήμερα πρώτη φορά ακούω τον τίτλο αυτό, στο σίριαλ ποτέ δεν γράφουν τον τίτλο του 2ου επεισοδίου.
 
Το πήρες δηλαδή?Τι δείχνει το πρώτο επεισόδιο?
 
filterego είπε:
Το λέει εδώ:http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%95%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B7%CF%82

Έτος: 1998 75 Επεισόδια( Έτη Προβολής: 3

:ο)

Εσύ το επεισόδιο με τη δίκη το έχεις ολόκληρο; Εγώ έχω περίπου 30'. (χωρίς τίτλους αρχής)
Κι εγώ τόσο έχω,31 λεπτά για την ακρίβεια!Είναι πάρα πολύ σπάνιο και δεν το προβάλλει!Όπως και το πρώτο επεισόδιο και το επεισόδιο με τις πλαστικές!Από την επανάληψη που έχω το επεισόδιο με τη δίκη,πότε έκοβε με μπιπ τις κακές λέξεις,αλλά μερικές φορές τις έλεγε!Ίσως έκοψε και κάποιες σκηνές,επειδή η προβολή του έγινε μεσημέρι!
 
thebest20 είπε:
Κι εγώ τόσο έχω,31 λεπτά για την ακρίβεια!Είναι πάρα πολύ σπάνιο και δεν το προβάλλει!Όπως και το πρώτο επεισόδιο και το επεισόδιο με τις πλαστικές!Από την επανάληψη που έχω το επεισόδιο με τη δίκη,πότε έκοβε με μπιπ τις κακές λέξεις,αλλά μερικές φορές τις έλεγε!Ίσως έκοψε και κάποιες σκηνές,επειδή η προβολή του έγινε μεσημέρι!

Το επεισόδιο με τις Πλαστικές το παίζουν πάντα Τσικνοπέμπτη χωρίς να κόβεται τίποτα, όλο το σίριαλ έχει βρισιές από μαλ.... μέχρι πού..ο και ποτέ δεν έβαζαν beep. Και το καλοκαίρι έδειξαν το τελευταίο επεισόδιο και δεν έκοψαν την σκηνή με την stripper με αποτέλεσμα να προβληθεί η σκηνή με τα επίμαχα σημεία ακάλυπτα. Το επεισόδιο με την Δίκη το έχουν δείξει τελευταία φορά στην Ελλάδα στις 20 Ιουλίου του 2003 σε απογευματινή ζώνη και χωρίς κομμένες σκηνές.
 
Πίσω
Μπλουζα