Κόβεται η Κυριακατικη Θεια Λειτουργια απο την ΝΕΤ

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Μετα τα 'Φως Ιλαρόν', 'Σημερα ειναι Κυριακη' και το 'Αρχονταρικι', η διοικηση της κρατικης τηλεορασης αποφασισε να σταματησει τη μεταδοση και της Κυριακατικης Θειας Λειτουργιας.

Επι χρονια μεταδιδετο ζωντανα απο τον Ι.Ν του Διονυσιου του Αεροπαγειτου στο Κολωνακι.

Προσωπικα με στεναχωρει (οπως και καθε διακοπη "ρετρο" εκπομπης). Ενα επιπλεον ασχημο side-effect σκεφτομαι πως ειναι το γεγονος οτι πολλοι ανθρωποι μεγαλης ηλικιας που δεν μπορουν να πανε στην εκκλησια, δεν θα εχουν τη δυνατοτητα πλεον να παρακολουθησουν τη Λειτουργια.

Μεταφερω την πληροφορια στα πλαισια και των υπολοιπων "κλασικων" τηλεοπτικων εκπομπων που εχουν κοπει.

Πολιτικοθρησκευτικα σχολια θα διαγραφουν και μπορει να οδηγησουν σε ban.
 
κι εγω στενοχωρεθηκα μολις διαβασα το θρεντ με την ειδηση..υπαρχουν πολλοι που δε μπορουν να πανε στην εκκλησια πχ.οι αρρωστοι,αυτοι που μενουν μακρια και δεν εχουν μεταφορικο μεσο κλπ.. Οπως και να το κανουμε ηταν μια παρηγορια γι αυτους τους ανθρωπους να βλεπουν τη λειτουργια μεσα απ την τηλεοραση

Αν δεν κανω λαθος την Κυριακατικη λειτουργια τη δειχνει και η ΕΤ3,τουλαχιστον ετσι θυμαμαι..πιστευω να μην την κοψουν κι απο κει
 
Μα , Wally , σε αυτά έγκειται το πρόβλημα . Όπως είπες και εσύ , την κοίταγε ο κόσμος όχι επειδή τον έπιανε μία νοσταλγία για το "ρέτρο" .

Τέλος πάντων , αφού το είπες , θα το σεβαστώ .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν αυτό. Πόσο κοστίζει πια να βάλεις δύο κάμερες και ένα λινκ σε έναν ναό;

Είτε θρησκεύεται κάποιος είτε όχι, δεν πιστεύω πως υπήρξε άνθρωπος που να μην έβαλε την Λειτουργία ένα κυριακάτικο πρωί και να μην ένιωσε κάποια ηρεμία...

Ω καιροί, ω ήθη. Το μόνο σχόλιο που μπορώ να κάνω χωρίς να ξεχειλώσω το θέμα από πολιτικοκοινωνικής άποψης όπως πολύ σωστά ζητάει ο Wally...
 
ως ρετρό εκπομπή ναι εντάξει,έχει όμως ένα βαθμό λογικής η απόφαση,αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει νόμος που απαγορεύει την κατήχηση ανεξαρτήτως θρησκείας; μπορεί λοιπόν να φοβόντουσαν μην έρθει πρόστιμο από την ΕΕ και γι'αυτό να την έκοψαν...

πάντως για τέτοιου είδους niche εκπομπών θα έπρεπε να είχαν δημιουργήσει μια συνδρομητική πλατφόρμα,με δικό της budget προερχόμενο από τις συνδρομές και μόνο,έτσι δεν θα υπήρχε κίνδυνος κοψίματος καμίας εκπομπής...
 
Η ΕΡΤ είναι συνδρομητική πλατφόρμα... Anyway, αν ήθελε η ΕΡΤ να διατηρήσει θρησκευτικές εκπομπές θα έπρεπε να καλύψει και όλες τις αναγνωρισμένες θρησκείες μιας και η "συνδρομή" επιβάλλεται ανεξάρτητα της θρησκείας αυτού που πληρώνει το ρεύμα.
 
Κρίμα! Θα μπορούσα να πω πολλά, αλλά θα ξεφύγω από το ρετρό. Πάντως, ζούμε σε καιρό παρακμής...
 
RIO είπε:
Κρίμα! Θα μπορούσα να πω πολλά, αλλά θα ξεφύγω από το ρετρό. Πάντως, ζούμε σε καιρόΕΝΤΟΝΗΣ παρακμής...
Να δούμε που θα φτάσουμε στο τέλος.
 
Λυπάμαι παρα πολύ...

Θέλω να πω πολλά περί του θέματος αλλα θα μείνω σε αυτό που γράφω παραπάνω....
 
Έλα Χριστέ και Παναγία! Καλά αυτοί έχουν βαλθεί να εξαφανίσουν πέρα από την παιδεία των Ελλήνων και την θρησκεία?
 
Δε θα έχει καλό τελείωμα το παρόν thread ( :) ) αλλά καλά κάνουν και τη σταματάνε. Οι λόγοι που που έχω στο μυαλό μου, είναι άπειροι και με μαθηματική ακρίβεια θα πάω για insta-ban αν κάνω πως τους αναφέρω :D
 
Κακώς, πολύ κακώς βέβαια, αλλά ευτυχώς υπάρχουν κι άλλοι σταθμοί με θρησκευτικό περιεχόμενο...

Παρεμπιπτόντως, έχω πέσει τυχαία σε μια εκπομπή με τίτλο "Δόξασοι ο Θεός", νομίζω στο Εγνατία TV.

Μιλάει ένας παπάς που μου φαίνεται πολύ γελοίος, τον βλέπω και γελάω...

-
 
Η εκπομπή μου ήταν αδιάφορη (όπως και στο 99% του πληθυσμού) και είναι λογικό να κόβεται για αυτόν και μόνο τον λόγο.

Αλήθεια, από όσους διαμαρτύρονται εντόνως για την κατάργηση, πόσοι την βλέπατε τακτικά; Ή έστω και μια φορά τον μήνα; Εγώ πιστεύω κανένας.

(απαντήσεις του στυλ "την είχα δει μια-δυο φορές" ή "την πετύχαινα κάνοντας zapping τα Κυριακάτικα πρωινά" απλά αποδεικνύουν το προφανές της έλλειψης κοινού για την συγκεκριμένη εκπομπή)
 
@ Maddog

Λάθος λογική, τελείως λάθος.

Το ότι αυτή η εκπομπή έχει χαμηλή ακροαματικότητα δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.

Το κράτος δεν είναι ούτε πρέπει να είναι επιχείρηση - το ξεχνάτε κάποιοι.

Ένα κράτος (και οι πολίτες μαζί που πληρώνουν τους φόρους) οφείλει να φροντίζει για το επίπεδο ζωής όλων.

Δεν θα καταργήσουμε τις ράμπες για τους ανάπηρους επειδή οι ανάπηροι είναι ελάχιστοι,

δεν θα καταργήσουμε τα σχολεία για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες επειδή αυτά είναι λιγότερα από 1% του πληθυσμού....

Αμέτρητα άλλα παραδείγματα υπάρχουν.

Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να συμφωνούμε όταν ένα δημόσιο κανάλι που δείχνει προγράμματα που δεν αφορούν όλους,

κλείνει ή καταργεί τις αντίστοιχες εκομπές.

Δεν θα συνεχίσω την κουβέντα αλλά ελπίζω να έγινα κατανοητός...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, που μιλάνε για έντονη παρακμή και θα συμπληρώσω την πλήρη απαξίωση Θεσμων, Θρησκείας, Ιστορίας, Ιδανικών, Παιδείας, Εθνικών Εορτών και όλων όσων έδιναν σε τούτο τον τόπο την ταυτότητά του....
 
Εγώ συμφωνώ με τον Maddog για τον λόγο που αρκεί για να κοπεί.

Άλλωστε δεν καταργούνται οι ράμπες για τους ανάπηρους ή τα σχολεία για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, όπως βέβαια ούτε και η Θεία Λειτουργία, θα συνεχίσει να γίνεται στις εκκλησίες. Απλώς δεν υπάρχουν αρκετοί λόγοι να τα παρακολουθούμε στην τηλεόραση, ιδίως που κλείνουν και κανάλια και αναγκαστικά θα κοπούν κάποιες εκπομπές. Άλλωστε η ΕΤ3 και το ΡΙΚ συνεχίζουν να δείχνουν για όσους θέλουν, πιθανότατα συνυπολογίστηκε κι αυτό.
 
μαλιστα...ενα θεμα που αναποφευκτα θα διαγραφει μιας και οδηγει σε αντιπαραθεσεις....

προσωπικα συμφωνω με τοκοψιμο της εν λογω εκπομπης οχι μονο στο συγκεκριμενο καναλι αλλα σε ολα τα καναλια....

περαν απο αυτο ομως θελω να ρωτησω οσους δε συμφωνουν αν θα ειχαν την ιδια ευαισθησια και αν θα επικροτουσαν αν παρουσιαζοντουσαν ολες οι τελετες ολων των θρησκειων...7-8 ορθοδοξια 8-9 ισλαμ 9-10 δωδεκαθεο .......

να σας υπενθυμισω οτι το συνταγμα λεει πως υπαρχει ανεξιθρησκεια και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ο προσηλλιτισμος..
 
[ Στο θέμα μας παρακαλώ με λιγότερους Θρησκευτικούς χαρακτηρισμούς καθώς βλέπω οτι ξεφεύγουμε λιγάκι με το να απαντάμε στις απόψεις του προηγούμενου ]
 
Δεν την έβλεπα, μου ήταν αδιάφορη (αν και μου άρεσε η ιδέα ύπαρξής της)

Αντιλαμβάνομαι όμως ότι διακόπτεται μία μετάδοση που είχε γίνει σχεδόν θεσμός στην κρατική και επομένως θα αποτελέσει ρετρό τηλεοπτική ανάμνηση.

Πριν από αυτό όμως, κόπηκε και ο εθνικός ύμνος (πολύ κακώς!!) και πολύ πιθανό στο όχι μακρινό μέλλον να διακοπεί και η εκπομπή των ενόπλεων δυνάμεων που μου είναι σχετικά αδιάφορη. Εξάλλου -όπως και η λειτουργία- δεν φέρνουν έσοδα...

Βέβαια στα πλαίσια της οικονομικής (+κοινωνικής) κρίσης γίνεται δυστυχώς προσπάθεια "επιχειρηματοποίησης" του κράτους...

Και εκεί έγκειται το ζήτημα. Στο τι είδους κράτος (για να μην πω Εθνος) θέλουμε

Οπως οι πιο πολλοί θα μπορούσα να πω και άλλα.
 
MadDog είπε:
Αλήθεια, από όσους διαμαρτύρονται εντόνως για την κατάργηση, πόσοι την βλέπατε τακτικά; Ή έστω και μια φορά τον μήνα; Εγώ πιστεύω κανένας.
Μα , MadDog , όσοι την παρακολουθούν δεν νομίζω να είναι θαμώνες σε αυτό το φόρουμ για να σου το πουν :) ! Αυτό δεν σημαίνει πως έχουν άδικο ή ότι δεν πρέπει να τους υπερασπιστούμε .

geo1973 είπε:
να σας υπενθυμισω οτι το συνταγμα λεει πως υπαρχει ανεξιθρησκεια και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ο προσηλλιτισμος..
Φροντίζει όμως να πει και το εξής :

Eπικρατoύσα θρησκεία στην Eλλάδα είναι η θρησκεία της Aνατoλικής Oρθόδoξης Eκκλησίας τoυ Xριστoύ.
 
Πίσω
Μπλουζα