Κόκκινοι Γίγαντες - Άσπροι Νάνοι (1982)

Συγχαρητήρια για το θέμα παιδιά και για όλους όσους βοήθησαν να μάθουμε τόσα πολλά πράγματα για την αγαπημένη μας εκπομπή! Πραγματικά πόσο υπέροχη ήταν η τηλεόραση τότε! Και μην ξεχνάμε και την ''εκπαιδευτική τηλεόραση'' που προσέφερε πάρα πολλά στους νεόυς εκείνης της εποχής. Τέτοιες εκπομπές μόνο με .....τηλεσκόπιο μπορεί να βρει κανείς ίσως σε κάποιο πολύ μακρινό γαλαξία ;) !! Και πάλι μπράβο για την εκπληκτική δουλέιά!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο βρε παιδιά!! Τι μου θυμίσατε..! Το τελικό έπαθλο είναι σούπερ!! Ερώτηση: Γιατί αναφέρεστε στο βίντεο που είναι αρχές Μαΐου του 1983 ως "2ο κύκλο εκπομπών"; Εάν η σειρά ξεκίνησε τον Νοέμβριο του '82, λογικά το βίντεο ανήκει στην 1η σαιζόν! Να σημειωθεί ωστόσο ότι τα δύο πρώτα βίντεο που παρουσιάζονται στο συγκεκριμένο επεισόδιο, έχουν μουσική από κομμάτια του Jean-Michel Jarre!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παιχνιδι χωριζοταν σε κυκλους εκπομπων. Ο πρωτος κυκλος ειχε 12 εκπομπες. Το βιντεακι απο τον Μάιο του 1983 ανηκει στον δευτερο κυκλο εκπομπων.
 
Και αισίως φτάσαμε στον μεγάλο τελικό...Για να δούμε ποιό ζευγάρι θα κερδίσει το κομπιούτερ.....

Το πρώτο μέρος της συγκεκριμένης εκπομπής...



Έρχεται πολύ σύντομα και η συνέχεια...
 
ChristosM είπε:
Και αισίως φτάσαμε στον μεγάλο τελικό...Για να δούμε ποιό ζευγάρι θα κερδίσει το κομπιούτερ.....Το πρώτο μέρος της συγκεκριμένης εκπομπής...

Έρχεται πολύ σύντομα και η συνέχεια...

Wally είπε:
Χεχε, πράγματι!! :D

ChristosM, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις μνήμες που μας έχεις ξυπνήσει με αυτά τα βίντεο!! :bow: :bow:

Και σε ευχαριστούμε, κυρίως, για την προθυμία που επέδειξες και ανέλαβες να διεκπεραιώσεις το μεγάλο αυτό project!!

ΥΓ Προσέξτε το βίντεο στο 11.34 - ο Αργύρης Παυλίδης αναφέρεται στον κ. Σιμόπουλο, ο οποίος έχει επιμεληθεί τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις του παιχνιδιού και ο οποίος "είναι πάρα πολύ ακριβής". "Έτσι είναι οι επιστήμονες, παιδιά!!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Οπ και ένα φλας. Θυμάμαι ότι ή σε άλλο παιχνίδι με τον Παυλίδη είχε μια ερώτηση με εικόνα σε βίντεο γουόλ και λέξη. Θα αναφέρω χαρακτηριστικά ότι το ζητούμενο ήταν η λέξη ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ και έδειχνε στο βίντεο τον Καραγκιόζη, αλλά και τον γνωστό μπασκετμπολίστα Αργύρη Καμπούρη. Είχε γίνει ο θρίαμβος του 1987 (πρωτάθλημα Ευρώπης), γιατί το στιγμιότυπο από το βίντεο ήταν μια βολή του Καμπούρη. Θυμίζει τίποτε; Και αν έχουμε πιο πολλά στοιχεία, παρακαλώ να μεταφερθεί η τελευταία παράγραφος του μηνύματος αυτού σε ξεχωριστό νήμα.
Πράγματι, πρόκειται για μία ακόμη δική μου ιδέα που έκανε 13 μόνο επεισόδια την περίοδο 1990-1991 με τίτλο "Στόχος". Σωστά θυμάσαι ότι μία από τις ερωτήσεις είχε ως απάντηση την λέξη "Καμπούρης" (η ερώτηση ήταν κάπως έτσι: "Ποιός παίχτης έβαλε το νικηφόρο καλάθι στον τελικό του πρωταθλήματος Ευρώπης το 1987"). Το ζητούμενο εκείνης της ενότητας ήταν η λέξη "Καραγκιόζης". Αλλά προτρέχω!

Εάν θυμάμαι καλά το παιχνίδι παρουσίαζε η Ελένη Ερήμου και σκηνοθέτης ήταν ο Γιάννης Μαράκης. Απευθύνονταν σε εφήβους Λυκείου και βασίζονταν στον συνδυασμό λέξεων που οδηγούσαν τελικά σ' έναν ζητούμενο "στόχο". Υπήρχαν τρεις ενότητες 5 ερωτήσεων η κάθε μία. Οι ερωτήσεις ήσαν άσχετες μεταξύ τους γιατί το μόνο που μας ενδιέφερε ήταν να βρεθούν οι 5 μονολεκτικές απαντήσεις-κλειδιά κάθε ενότητας. Οι απαντήσεις των 5 ερωτήσεων κάθε ενότητας οδηγούσαν συνδυαστικά σε μία λέξη κλειδί της ενότητας. Έτσι στο τέλος του παιχνιδιού είχαμε τρεις λέξεις κλειδιά (μία από κάθε ενότητα) που οδηγούσαν στον "στόχο" του κάθε επεισοδίου. Φυσικά εάν κάποιος παίχτης στη διάρκεια των επί μέρους ερωτήσεων της τρίτης ενότητας, βοηθούμενος από τις δύο λέξεις κλειδιά (των δύο πρώτων ενοτήτων) και τις λέξεις της τρίτης ενότητας που είχαν αποκαλυφτεί μέχρι εκείνη τη στιγμή μπορούσε να δώσει τον ζητούμενο "στόχο" πριν από το τέλος των ερωτήσεων της τρίτης ενότητας.

Παράδειγμα εάν η λέξη κλειδί της πρώτης ενότητας ήταν η λέξη "Καζαντζάκης", της δεύτερης ενότητας η λέξη "Ιθάκη", κάποιος θα μπορούσε να υποθέσει ότι ο "στόχος" ήταν η λέξη "Οδυσσέας" που θα ήταν λάθος και ο προπέτης τιμωρούνταν με μεγάλο πέναλτυ. Γιατί η λέξη-κλειδί της τρίτης ενότητας ήταν η λέξη "Οδυσσέας", οπότε ο ζητούμενος "στόχος" του επεισοδίου ήταν η λέξη "Οδύσσεια". Εάν η λέξη κλειδί της τρίτης ενότητας ήταν η λέξη "Όμηρος" τότε η λέξη στόχος θα μπορούσε να είναι είτε η λέξη "Οδύσσεια" είτε η λέξη "Οδυσσέας". Ο συνδυασμός όμως θάπρεπε να οδηγεί σε έναν και μοναδικό "στόχο".

Λίγο μπερδεμένη η επεξήγηση, αλλά έχουν περάσει 20 χρόνια και δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κάποια από τα κείμενα εκείνα. Οπότε θα πρέπει να περιμένετε να δείτε ένα από τα επεισόδια που έχουν περισωθεί όταν μπορέσει ο Χρήστος να τα ψηφιοποιήσει!
 
ChristosM είπε:
Η συνέχεια του τελικού....
Γεια σου ρε Χρήστο με τα ωραία σου !!!

Ξέρετε τι μού κάνει εντύπωση ??? Πόσο δίκαιοι ήταν οι κανόνες του παιχνιδιού !!! Διαμορφωμένοι με τέτοιο τρόπο ώστε να κερδίζει ο καλύτερος !!!

[το φορητό ραδιοκασετόφωνο δεν θα με χάλαγε να το κέρδιζα :p


:p ... το προτιμώ ... 100000 φορές περισσότερο απ' το κομπιούτερ !!! Θυμάστε εκεί στα 80ς πόσο είχε γίνει ... εξάρτημά μας ένα κασετόφωνο σαν κι αυτό που στο τέλος κέρδισαν τα παιδιά ??? Όπου πηγαίναμε, είχαμε μαζί μας κι ένα τέτοιο "μαραφέτι" : στις σχολικές εκδρομές, στα παγκάκια της πλατείας της γειτονιάς όπου αράζαμε, στις βόλτες μας στο δρόμο κλπ κλπ, με τις κασέτες να παίζουν από ντίσκο και χέβι μέταλ μέχρι Σαββόπουλο ... Φοβερό δώρο !!! ] !!!
 
Με μεγάλη μου λύπη σας πληροφορώ ότι ο αγαπητός μου συνεργάτης και αφηγητής της επεξηγηματικής ταινίας των τίτλων του "Κόκκινοι Γίγαντες Άσπροι Νάνοι", ο Μάκης Ρευματάς, έφυγε σήμερα από την ζωή σε ηλικία 77 ετών (έπασχε από λέμφωμα).

Ο Μάκης Ρευματάς γεννήθηκε το 1935 στην Αθήνα. «Σταθμοί» στην καριέρα του Μάκη Ρευματά ήταν η συμμετοχή του στις τηλεοπτικές σειρές Γιούγκερμαν και «Ο πρίγκιπας», ενώ συμμετείχε σε ταινίες όπως «Η Δασκάλα με τα Ξανθά Μαλλιά», «Κατάσκοπος Νέλλη», «Κοντσέρτο για πολυβόλα».
 
Καταπληκτικό! Πολύ χαίρομαι που το βρήκατε και το ψηφιοποιήσατε! Μπράβο παιδιά!

Και πολύ λυπάμαι που "έφυγε" και ο Μάκης Ρευματάς
 
Κι εγώ λυπάμαι που έφυγε ο Μάκης Ρευματάς... Πολύ καλός ηθοποιός και σου έβγαζε μια ευγένεια, φυσιογνωμικά! Δεν τον γνώριζα, φυσικά...

Υ.Σ. Ας ενημερώσει κάποιος το προφίλ του στην RetroDB βρε παιδιά..!
 
DPS είπε:
Πράγματι, πρόκειται για μία ακόμη δική μου ιδέα που έκανε 13 μόνο επεισόδια την περίοδο 1990-1991 με τίτλο "Στόχος". Σωστά θυμάσαι ότι μία από τις ερωτήσεις είχε ως απάντηση την λέξη "Καμπούρης" (η ερώτηση ήταν κάπως έτσι: "Ποιός παίχτης έβαλε το νικηφόρο καλάθι στον τελικό του πρωταθλήματος Ευρώπης το 1987"). Το ζητούμενο εκείνης της ενότητας ήταν η λέξη "Καραγκιόζης". Αλλά προτρέχω!
Εάν θυμάμαι καλά το παιχνίδι παρουσίαζε η Ελένη Ερήμου και σκηνοθέτης ήταν ο Γιάννης Μαράκης. Απευθύνονταν σε εφήβους Λυκείου και βασίζονταν στον συνδυασμό λέξεων που οδηγούσαν τελικά σ' έναν ζητούμενο "στόχο". Υπήρχαν τρεις ενότητες 5 ερωτήσεων η κάθε μία. Οι ερωτήσεις ήσαν άσχετες μεταξύ τους γιατί το μόνο που μας ενδιέφερε ήταν να βρεθούν οι 5 μονολεκτικές απαντήσεις-κλειδιά κάθε ενότητας. Οι απαντήσεις των 5 ερωτήσεων κάθε ενότητας οδηγούσαν συνδυαστικά σε μία λέξη κλειδί της ενότητας. Έτσι στο τέλος του παιχνιδιού είχαμε τρεις λέξεις κλειδιά (μία από κάθε ενότητα) που οδηγούσαν στον "στόχο" του κάθε επεισοδίου. Φυσικά εάν κάποιος παίχτης στη διάρκεια των επί μέρους ερωτήσεων της τρίτης ενότητας, βοηθούμενος από τις δύο λέξεις κλειδιά (των δύο πρώτων ενοτήτων) και τις λέξεις της τρίτης ενότητας που είχαν αποκαλυφτεί μέχρι εκείνη τη στιγμή μπορούσε να δώσει τον ζητούμενο "στόχο" πριν από το τέλος των ερωτήσεων της τρίτης ενότητας.

Παράδειγμα εάν η λέξη κλειδί της πρώτης ενότητας ήταν η λέξη "Καζαντζάκης", της δεύτερης ενότητας η λέξη "Ιθάκη", κάποιος θα μπορούσε να υποθέσει ότι ο "στόχος" ήταν η λέξη "Οδυσσέας" που θα ήταν λάθος και ο προπέτης τιμωρούνταν με μεγάλο πέναλτυ. Γιατί η λέξη-κλειδί της τρίτης ενότητας ήταν η λέξη "Οδυσσέας", οπότε ο ζητούμενος "στόχος" του επεισοδίου ήταν η λέξη "Οδύσσεια". Εάν η λέξη κλειδί της τρίτης ενότητας ήταν η λέξη "Όμηρος" τότε η λέξη στόχος θα μπορούσε να είναι είτε η λέξη "Οδύσσεια" είτε η λέξη "Οδυσσέας". Ο συνδυασμός όμως θάπρεπε να οδηγεί σε έναν και μοναδικό "στόχο".

Λίγο μπερδεμένη η επεξήγηση, αλλά έχουν περάσει 20 χρόνια και δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κάποια από τα κείμενα εκείνα. Οπότε θα πρέπει να περιμένετε να δείτε ένα από τα επεισόδια που έχουν περισωθεί όταν μπορέσει ο Χρήστος να τα ψηφιοποιήσει!
Ευχαριστούμε ξανά για όλες τις πληροφορίες και για τον "Στόχο". Θα περιμένουμε με αγωνία να το ξαναδούμε (έστω και μόνο ένα επεισόδιο)

:)
 
Δεν ξέρω εάν μπορώ να απαντήσω εδώ σε ένα ερώτημα ενός παλιού φίλου που παρακολουθεί τα τεκταινόμενα αυτών των σελίδων και μου τηλεφώνησε να του αναφέρω την ενεργή συμμετοχή μου σε διάφορες τηλεοπτικές εκπομπές. Παραθέτω πιο κάτω όσες εκπομπές μπορώ να θυμηθώ άμεσα (δεν περιλαμβάνω φυσικά τις εκπομπές των φίλων συναδέλφων Δανέζη-Θεοδοσίου στο "Το Σύμπαν που Αγάπησα" γιατί η συμμετοχή μου ήταν μάλλον οριακή):

** "Κόκκινοι Γίγαντες, Άσπροι Νάνοι": (1982-1986,ΕΤ-1), Σειρά 195 ημίωρων εκπομπών φυσικών επιστημών



** "Σφυγμομέτρηση": (1985,ΕΤ-1), Σειρά 12 ημίωρων εκπομπών δημοσκοπήσεων



** "Ελλάδα και Κόσμος": (1986-1987, ΕΤ-1), Σειρά39 ημίωρων επιμορφωτικών εκπομπών



** "Εξερευνητές": (1988, ΕΤ-1), Σειρά 13 ημίωρων επιμορφωτικών εκπομπών



** "Μικροί Εξερευνητές": (1989, ΕΤ-1), Σειρά 26ημίωρων επιμορφωτικών εκπομπών



** "Οι Πέντε Θαυμαστοί Συνεργάτες μου": (1989-1990,ΕΤ2), Σειρά 26 ημίωρων επιμορφωτικών εκπομπών για τις αισθήσεις



** "Στόχος": (1990-1991, ΕΤ-1), Σειρά 13 ημίωρων επιμορφωτικών εκπομπών



** "Διάστημα": (1991, ΕΤ-1), Σειρά 18 πεντάλεπτων βιντεοκλίπ για νέους



** "Στα Μονοπάτια των Άστρων":(1992-1993, ΕΤ-1), Σειρά 14 45λεπτων ντοκιμαντέρ για το διάστημα



** "Η Μεγάλη Περιπέτεια": (1994-1995, Εκπαιδευτική Τηλεόραση, ΥΠΕΠΘ), Σειρά 30 15λεπτων ντοκιμαντέρ για το διάστημα



** "Τηλεγνώσεις": (1995-1996, ΕΤ2), Σειρά 26ημίωρων επιμορφωτικών εκπομπών για μαθητές Λυκείου



** "Παράθυρο στο Σύμπαν": (1998-1999, Εκπαιδευτική Τηλεόραση,ΥΠΕΠΘ), Σειρά 24 15λεπτων ντοκιμαντέρ για μαθητές Λυκείου



** "Φαινόμενα": (επιστημονικός σύμβουλος,2000-2001, ΕΤ-1), Σειρά 4 ωριαίων ντοκιμαντέρ

 
ευχαριστουμε πολυ κ.Σιμοπουλε για ολες τις πληροφοριες που μας δινετε καθε φορα!!!να ειστε καλα!!!

απ τις εκπομπες που ειχατε ενεργη συμμετοχη γνωριζω μονο την "οι πεντε θαυμαστοι συνεργατες μου" ,την παρακολουθουσα πολυ συχνα,ηταν απ τις αγαπημενες μου.Γνωριζετε αν υπαρχει καποιο αποσπασμα της εκπομπης;
 
katerinak είπε:
ευχαριστουμε πολυ κ.Σιμοπουλε για ολες τις πληροφοριες που μας δινετε καθε φορα!!!να ειστε καλα!!!απ τις εκπομπες που ειχατε ενεργη συμμετοχη γνωριζω μονο την "οι πεντε θαυμαστοι συνεργατες μου" ,την παρακολουθουσα πολυ συχνα,ηταν απ τις αγαπημενες μου.Γνωριζετε αν υπαρχει καποιο αποσπασμα της εκπομπης;
Από την σειρά "Οι 5 Θαυμαστοί Συνεργάτες μου" υπάρχουν μερικές (2-3 νομίζω) που θα παραλάβει σε δεύτερη φάση ο Χρήστος για να τις ψηφιοποιήσει. Από τις "Τηλεγνωσεις" (το τηλεπαιχνίδι με την Βίκυ Μαραγκάκη, γνωστή από τις σειρές: “Το κλειδί” (Star channel), “Ζευγάρια” (Αnt1), “Aπόσταση αναπνοής” (Mega), “Βέρα στο δεξί” (Mega) κλπ),υπάρχουν πάνω από 10 και σε πολύ καλή κατάσταση. Και από τις υπόλοιπες εκπομπές επίσης υπάρχουν αρκετά επεισόδια.
 
DPS είπε:
Από την σειρά "Οι 5 Θαυμαστοί Συνεργάτες μου" υπάρχουν μερικές (2-3 νομίζω) που θα παραλάβει σε δεύτερη φάση ο Χρήστος για να τις ψηφιοποιήσει. Από τις "Τηλεγνωσεις" (το τηλεπαιχνίδι με την Βίκυ Μαραγκάκη, γνωστή από τις σειρές: “Το κλειδί” (Star channel), “Ζευγάρια” (Αnt1), “Aπόσταση αναπνοής” (Mega), “Βέρα στο δεξί” (Mega) κλπ),υπάρχουν πάνω από 10 και σε πολύ καλή κατάσταση. Και από τις υπόλοιπες εκπομπές επίσης υπάρχουν αρκετά επεισόδια.
Εν αναμονή, λοιπόν! :)
 
DPS είπε:
Από την σειρά "Οι 5 Θαυμαστοί Συνεργάτες μου" υπάρχουν μερικές (2-3 νομίζω) που θα παραλάβει σε δεύτερη φάση ο Χρήστος για να τις ψηφιοποιήσει. Από τις "Τηλεγνωσεις" (το τηλεπαιχνίδι με την Βίκυ Μαραγκάκη, γνωστή από τις σειρές: “Το κλειδί” (Star channel), “Ζευγάρια” (Αnt1), “Aπόσταση αναπνοής” (Mega), “Βέρα στο δεξί” (Mega) κλπ),υπάρχουν πάνω από 10 και σε πολύ καλή κατάσταση. Και από τις υπόλοιπες εκπομπές επίσης υπάρχουν αρκετά επεισόδια.
ευχαριστουμε πολυ κ.Σιμοπουλε για τα υπεροχα αυτα νεα :)

θα περιμενουμε με χαρα να δουμε τις εκπομπες αυτες!!!
 
Θέλω κι από τη θέση αυτή να ευχαριστήσω θερμά τον Χρήστο ο οποίος μου παρέδωσε σήμερα πάνω από 100 επεισόδια του παιχνιδιού σε ψηφιακή μορφή. Ίσως σας ενδιαφέρει να μάθετε επίσης ότι παρέλαβε μια σειρά από κασέτες και με άλλες εκπομπές δικές μου για ψηφιοποίηση. Παρ' όλο που οι περισσότερες από τις κασέτες που του είχα δώσει ήσαν σε οικτρή μορφή και ποιότητα (μη ξεχνάτε ότι η ποιότητα των home-videos την εποχή εκείνη ήταν κι αυτή πολύ άσχημη, παρ' όλο που κόστιζαν μια... περιουσία), εντούτοις το αποτέλεσμα της δουλειάς του Χρήστου είναι απίστευτο. Ελπίζω να τις αναρτήσει κάπου όπου όλοι σας θα έχετε πρόσβαση. Είμαι βέβαιος ότι θα κάνει το ίδιο εξαιρετική δουλειά και με τις νέες κασέτες που πήρε σήμερα. Και πάλι θερμές ευχαριστίες στον Χρήστο και τον "βοηθό" του (για την μεταφορά!).
 
Πίσω
Μπλουζα