Κόκκινοι Γίγαντες - Άσπροι Νάνοι (1982)

DPS είπε:
Θέλω κι από τη θέση αυτή να ευχαριστήσω θερμά τον Χρήστο ο οποίος μου παρέδωσε σήμερα πάνω από 100 επεισόδια του παιχνιδιού σε ψηφιακή μορφή. Ίσως σας ενδιαφέρει να μάθετε επίσης ότι παρέλαβε μια σειρά από κασέτες και με άλλες εκπομπές δικές μου για ψηφιοποίηση. Παρ' όλο που οι περισσότερες από τις κασέτες που του είχα δώσει ήσαν σε οικτρή μορφή και ποιότητα (μη ξεχνάτε ότι η ποιότητα των home-videos την εποχή εκείνη ήταν κι αυτή πολύ άσχημη, παρ' όλο που κόστιζαν μια... περιουσία), εντούτοις το αποτέλεσμα της δουλειάς του Χρήστου είναι απίστευτο. Ελπίζω να τις αναρτήσει κάπου όπου όλοι σας θα έχετε πρόσβαση. Είμαι βέβαιος ότι θα κάνει το ίδιο εξαιρετική δουλειά και με τις νέες κασέτες που πήρε σήμερα. Και πάλι θερμές ευχαριστίες στον Χρήστο και τον "βοηθό" του (για την μεταφορά!).
ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση κυριε Σιμοπουλε,να ειστε καλα!!

φυσικα,ενα μεγαλο ευχαριστω και στο Χρηστο για τον κοπο που εκανε να ψηφιοποιησει τα επεισοδια της εκπομπης
 
Nα ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου τον κύριο Σιμόπουλο για την ενημέρωση και βεβαίως τον Χρήστο για την τεράστια συμβολή του στην ψηφιοποίηση του αρχείου του κ. Σιμόπουλου.
 
DPS είπε:
Θέλω κι από τη θέση αυτή να ευχαριστήσω θερμά τον Χρήστο ο οποίος μου παρέδωσε σήμερα πάνω από 100 επεισόδια του παιχνιδιού σε ψηφιακή μορφή. Ίσως σας ενδιαφέρει να μάθετε επίσης ότι παρέλαβε μια σειρά από κασέτες και με άλλες εκπομπές δικές μου για ψηφιοποίηση. Παρ' όλο που οι περισσότερες από τις κασέτες που του είχα δώσει ήσαν σε οικτρή μορφή και ποιότητα (μη ξεχνάτε ότι η ποιότητα των home-videos την εποχή εκείνη ήταν κι αυτή πολύ άσχημη, παρ' όλο που κόστιζαν μια... περιουσία), εντούτοις το αποτέλεσμα της δουλειάς του Χρήστου είναι απίστευτο. Ελπίζω να τις αναρτήσει κάπου όπου όλοι σας θα έχετε πρόσβαση. Είμαι βέβαιος ότι θα κάνει το ίδιο εξαιρετική δουλειά και με τις νέες κασέτες που πήρε σήμερα. Και πάλι θερμές ευχαριστίες στον Χρήστο και τον "βοηθό" του (για την μεταφορά!).
Να είστε καλά κ. Σιμόπουλε - ο "βοηθός" :)
 
Σχεδον 2 χρονια εδω μεσα και τωρα πηρα χαμπαρι το θεμα....Ασυγχωρητος!!! :tsktsk: :ban:

Διαβασα 16 σελιδες μονορουφι και πραγματικα εμεινα "παγωτο"... :eek:

Γυρισα πισω στο χρονο και πραγματικα "ταξιδεψα" για λιγο σε αλλη εποχη και διασταση. :wub:

Να δωσω τα θερμα μου συγχαρητηρια στον κ. Σιμοπουλο για την προσφορα του

για τις υπεροχες,μοναδικες πληροφοριες και το σπανιο αρχειο που μοιραστηκε μαζι μας. :worship:

Σας ευχαριστουμε πολυ κ. Σιμοπουλε!!!!! :bow: :thanx2:

Τα θερμα μου συγχαρητηρια επισης στον Χρηστο που κοπιασε να ψηφιοποιησει

ολο αυτο το αρχειο και να απολαμβανουμε τωρα μοναδικες

αναμνησεις απο την εκπομπη. :worship:

Συγχαρητηρια επισης σε οσους εχουν κοπιασει για να συλλεξουν

ολες αυτες τις πραγματικα πολυτιμες πληροφοριες. :worship:
 
Ψαχνοντας τις τελευταιες μερες στο ebay για φωτο απο παλια παιχνιδια,

επεσα πανω σε ενα επιτραπεζιο της Remoundo με την ονομασια 36 Παιχνιδια...

111703.jpg

Και εκει ηταν που εμεινα παγωτο..... :eek: :sealed:

Οχι για το παιχνιδι,αλλα για αυτο που απεικονιζοταν στο κουτι του παιχνιδιου!!!!!! :eek: o_O:burn::burn:

Επιτραπεζιο "Κοκκινοι Γιγαντες - Ασπροι Νανοι"....

111702.jpg

....πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!! :eek:

Ουτε καν περιμενα οτι θα υπηρχε επιτραπεζιο με θεμα την εκπομπη!!!!!! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε πολύ!

το τηλεπαιχνίδι έπαιξε από το 1982 ως το 1986:

Μας γυρίζει πολύ πίσω,στο δημοτικό-γυμνάσιο πηγαίναμε οι περισσότεροι.

Από τα καλύτερα παιχνίδια γνώσεων.
 
Δυστυχως δεν πρόλαβα την εκπομπη ημουν πολυ μικρος,αλλα διαβάζω εδω και μια ώρα τις 16:-o σελιδες του θέματος και ειμαι ενθουσιασμενος

1.με την υπαρξη καποιας στιγμης στην ιστορια της ελληνικης τηλεορασης,παιδικης εκπομπης με τέτοιο θέμα για παιδια και όχι μονο,

2.για το γεγονος οτι ο κυριος Σιμοπουλος ειναι ενεργο μελος στο φόρουμ και εδωσε τοσο υλικο απτο αρχειο του,καθως και άλλες πληροφοριες για την εκπομπη μαζι με αλλους συνεργάτες του και με σας που τα διατηρησατε ζωντανα,

3.το επιπεδο που υπηρχε τότε καθως και τοτε για πραγματικη γνώση!

Μια ευχη και προτροπη προς τους υπευθυνους θα ηθελα να δωσω,

Με την συμφωνη γνώμη του Κου Σιμοπουλου ,που παρακολουθω απτο 97,και εφοσον ειναι εφικτο να γινει κατι παρομοιο και τωρα σε καποιο καναλι!

Θα ηταν μια οαση γνωσεων στην ερημο των τηλεοπτικων προγραμματων!
 
Ωραίο το άρθρο Τάσο. Μια παράλειψη αφορά την συνεισφορά του, 15-16 χρόνου τότε, Διομήδη Σπινελη στον χειρισμό/προγραμματισμό του Η/Υ
 
Σε αυτό το παιχνίδι οφείλω τις σπουδές μου στο Φυσικό!!! Μεγάλη έμπνευση για όσους το παρακολουθούσαν. Κρίμα που πλέον τα πιτσιρίκια περιμένουν να δουν Survivor και άλλα τηλεσκουπίδια...
 
Την προηγούμενη περίοδο η ΕΡΤ είχε στο πρόγραμμα της χονδρό και λιγνό, Τσάρλι Τσάπλιν, τώρα μικρό σπίτι στο λιβάδι...Νομίζω οτι είναι ώριμες οι συνθήκες για την επαναφορά της εκπομπής, δεδομένου και του διαστημικού προγράμματος, χεχε
 
Ξεθάβω το thread με αφορμή το παρακάτω άρθρο που διάβασα χθες. Είναι και μια ευκαιρία να ξαναθυμηθούμε το εξαιρετικό αυτό τηλεπαιχνίδι.
Reunion 40 χρόνια μετά χάρης τους need more space! https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/kokkinoi-gigantes-asproi-nanoi-ena-reunion-40-chronia-meta/
και ξεχωριστά το βιντεο εδώ
στο οποίο αξίζει να αφιερώσετε χρόνο να το δείτε.
 


Ο κύριος Σιμόπουλος ήταν και μέλος του φόρουμ μας (DPS).

Σας ευχαριστούμε κε Σιμόπουλε, θα μας λείψετε. :(

Καλό Παράδεισο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο Διονύσης Σιμοπουλος ήταν ένας από τους κορυφαίους Έλληνες εκλαϊκευτές της φυσικής και ειδικότερα του κλάδου της αστρονομίας. Είχε πάθος με το πλανητάριο και αυτό φαίνεται στο σπουδαίο έργο που άφησε.

Το τηλεπαιχνίδι ήταν σταθμός για την ελληνική τηλεόραση για την παιδική/εφηβική ζώνη. Όπως γράφτηκε και παραπάνω, πολλά παιδιά στράφηκαν στις θετικές επιστήμες εξαιτίας αυτού του παιχνιδιού.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει και ας δημιουργηθεί ξανά ένα ανάλογο παιχνίδι από την ΕΡΤ( μόνο αυτή μπορεί να το κάνει) για παιδιά.
 
Προσπάθησε να εκλαϊκεύσει την Αστρονομία στην Ελλάδα σε εποχές δύσκολες (τα 80s είχαν μορφωτικά σκοτάδια που δυστυχώς συνεχίζονται μέχρι σήμερα).
Ελπίζω να υπάρξουν συνεχιστές του έργου του.
Χρειαζόμαστε εμπνευστές για τις νέες γενιές και όχι ινφλουένσερς και concierge...
 
Από τα πιο όμορφα τηλεπαιχνίδια της αγαπημένης μας δεκαετίας. Με γνώσεις, με επίπεδο με ευγένεια και ξεχωριστούς τρόπους και καλλιέργεια όπως απεικονίζεται στα πρόσωπα και στην αύρα των παικτών χαρακτηριστικό του επιπέδου και της πραγματικής μόρφωσης που είχαν τα παιδιά εκείνης της εποχής. Και ο παρουσιαστής γλυκός, ευγενικός με άψογη συμπεριφορά σωστός τζέντλεμαν, θα ήταν βάναυση ιεροσυλία να κάνουμε σύγκριση του Αργύρη Παυλίδη με τους απίστευτους τύπους που παριστάνουν τους παρουσιαστές σήμερα που το λιγότερο που σου προκαλούν είναι αποστροφή.
Προσέξτε το ήρεμο πρόσωπο του Παυλίδη, την πραότητα και την γλυκύτητα που απορρέει. Είναι ένα μικρό δείγμα πως ήταν η κοινωνία μας εκείνη την εποχή και πόσο αλλοτριώθηκε και δηλητηριάστηκε με αλγεινές συμπεριφορές τα τελευταία χρόνια όπως απεικονίζεται στα πρόσωπα των και καλά πρωταγωνιστούντων τηλεανθρώπων.
Και το παιχνίδι άψογο με συμμετοχή καλλιεργημένων παικτών με γνώσεις, κρατούσε αμείωτο ενδιαφέρον του τηλεθεατή. Ψυχαγωγία και γνώση μαζί. Η ελληνική τηλεόραση στα καλύτερα της, ο κόσμος διαφορετικός πιο ποιοτικός. Κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί την παρακμιακή πορεία της χώρας και την αποδόμηση του μορφωτικού επιπέδου ενός ολόκληρου λαού. Αργύρη Παυλίδη σε ευχαριστούμε για τις πολύ όμορφες αναμνήσεις και κυρίως για το υψηλό επίπεδο του χαρακτήρα σου.
 
Καλησπέρα σας.
Θα ηθελα να ρωτησω που μπορει κανεις να βρει επεισοδια της σειρας; (με εξαιρεση τα λιγοστα επεισοδια που υπαρχουν στο)
 
Πίσω
Μπλουζα