Λάθη / παραπληροφόρηση / γκάφες σε παλιά περιοδικά πληροφορικής (Pixel)

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.328
Αντιδράσεις
1.343
Αυτόν τον καιρό με έχει πιάσει μία όρεξη να διαβάζω παλιά περιοδικά πληροφορικής, μαζί με το Pixel φυσικά. Αν και ήδη έχω διαβάσει πολλά τώρα έχω ξεκινήσει πάλι από το πρώτο τεύχος και τα παίρνω με την σειρά, γιατί είναι ωραίο να βλέπεις από πρώτο χέρι πως εξελίσσονταν τα πράγματα τότε.

Ομως ακόμα και αυτό το πολύ αξιόπιστο περιοδικό πληροφορικής έκανε κάποια λαθάκια. Ειδικά όταν χώναν την μύτη τους σε ξένα λημέρια, όπως arcades και κονσόλες. Προσοχή, δεν μιλάω για λάθη σε σχέση με πράγματα που δεν είχαν κυκλοφορήσει ακόμα τότε και απλά υπήρχαν φήμες, αλλά για πράγματα χειροπιαστά. Μέχρι στιγμής έχω φτάσει στο τεύχος 40 όπου και πέτυχα άλλο ένα λάθος το οποίο δεν άντεξα, ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Στην σελίδα 16, στο θέμα "Ο δρόμος για το πεντάγωνο" ξεκινάει με το εξής:

"Θυμάστε το παλιό καλό παιχνίδι Donkey Kong? Αν ναι, μήπως τυχαίνει να θυμάστε και το όνομα του δημιουργού του? Οχι? Κακώς"
λέει με χιούμορ ο γραφών. Και συνεχίζει:

"Γιατί αυτό το όνομα, το όνομα του Steve Kitchen, αυτόν τον καιρό συζητιέται πολύ στην Silicon Valley"
Ορίστε? Ποιος? Δηλαδή όχι ο Shigeru Miyamoto με τον Gunpei Yokoi? Μy life is a lie!
Βασικά από ένα γρήγορο ψάξιμο, ο κύριος αυτός ήταν ένας από τους developers της Activision και δούλεψε στο port του Donkey Kong στο Atari 2600. Οπότε ok, δεν ήταν τελείως λάθος αλλά όταν λες ο δημιουργός του Donkey Kong είναι άλλο πράγμα. Βέβαια τότε ο Miyamoto δεν ήταν γνωστός αλλά, τέλος πάντων, είχε πλάκα το θέμα.

Μια άλλη περίπτωση που ξεχώρισα σε ένα πιο παλιό τεύχος (38) κάνανε παρουσίαση του "Black Tiger/Black Dragon" στα arcades. Ο γραφών λοιπόν, μαγεμένος από τα τότε φανταστικά γραφικά, θεώρησε ότι το παιχνίδι βασίζεται στον 68000 επεξεργαστή (ο οποίος τότε προκαλούσε δέος στους κομπιουτερόφιλους) και ξεκίνησε το άρθρο του λέγοντας ότι το παιχνίδι εκπροσωπεί τα παιχνίδια με τον 68000 και ότι οι προγραμματιστές αρχίζουν και προτιμούν τον εν λόγω επεξεργαστή και άλλα τέτοια ωραία.

Ομως το παιχνίδι βασίζεται στον Z80, όπως πολλά arcades ακόμα στην εποχή, απλά αυτό που δεν σκέφτηκε ή δεν ήξερε μάλλον ήταν ότι στα arcades δεν είχε τόση σημασία η CPU όσο τα κυκλώματα γραφικών τα οποία ήταν έτη φωτός μακριά. Το κακό είναι ότι δεν το έψαξε καθόλου πριν γράψει το άρθρο, απλά είδε τα γραφικά και σκέφτηκε "αυτό είναι 68000 σίγουρα" και το μετέφερε. Δεν θα το έλεγα ως ότι καλύτερο για κάποιον που γράφει σε περιοδικό, και μάλιστα στο Pixel, αλλά ας πούμε ότι είναι μικρό το κακό μιας και τότε ήταν πολύ δύσκολο να έχουμε λεπτομερείς πληροφορίες για τα cabinets (φαντάζομαι) αφού όλα τα περιοδικά κάνανε τέτοιου είδους λάθη όταν ασχολούνταν με το θέμα.

Αμα βρω κανένα άλλο ωραίο τρανταχτό θα το ποστάρω εδώ :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ενα τευχος το Πιξελ ειχε αναφερει για μια εταιρεια πληροφορικης που θα επικεντρωνοταν σε video games Χριστιανικου περιεχομενου!! Ειχε καποια στοιχεια αλλα ηταν ελλειπη. Προσφατα, μια φορα, πηγα να το γκουγκλαρω αλλα δεν βρηκα κανενα στοιχειο οτι καποτε υπηρξε μια τετοια εταιρεια. Ραδιο αρβυλα πιθανοτατα.

Σε ενα αλλο τευχος ο Τσουρινακης ειχε πει οτι συζητιοταν για να γινει ο Leisure Suit Larry ταινια, με προτιμηση στους ηθοπιους Dudley Moore και Kim Bassinger. Δεδομενου οτι κατοπιν δεν εχω ξανακουσει ποτε τιποτα σχετικο πουθενα (Wikipedia, fan sites, Al Lowe), θεωρω οτι κι αυτο ηταν αλλη μια ραδιο αρβυλα.

Πλαα πλακα, πιστευω οτι ο Dudley Moore θα εκανε εξαιρετικο Λαρρυ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Αυτόν τον καιρό με έχει πιάσει μία όρεξη να διαβάζω παλιά περιοδικά πληροφορικής, μαζί με το Pixel φυσικά. Αν και ήδη έχω διαβάσει πολλά τώρα έχω ξεκινήσει πάλι από το πρώτο τεύχος και τα παίρνω με την σειρά, γιατί είναι ωραίο να βλέπεις από πρώτο χέρι πως εξελίσσονταν τα πράγματα τότε.
Ομως ακόμα και αυτό το πολύ αξιόπιστο περιοδικό πληροφορικής έκανε κάποια λαθάκια. Ειδικά όταν χώναν την μύτη τους σε ξένα λημέρια, όπως arcades και κονσόλες. Προσοχή, δεν μιλάω για λάθη σε σχέση με πράγματα που δεν είχαν κυκλοφορήσει ακόμα τότε και απλά υπήρχαν φήμες, αλλά για πράγματα χειροπιαστά. Μέχρι στιγμής έχω φτάσει στο τεύχος 40 όπου και πέτυχα άλλο ένα λάθος το οποίο δεν άντεξα, ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Στην σελίδα 16, στο θέμα "Ο δρόμος για το πεντάγωνο" ξεκινάει με το εξής:

λέει με χιούμορ ο γραφών. Και συνεχίζει:

Ορίστε? Ποιος? Δηλαδή όχι ο Shigeru Miyamoto με τον Gunpei Yokoi? Μy life is a lie!

Βασικά από ένα γρήγορο ψάξιμο, ο κύριος αυτός ήταν ένας από τους developers της Activision και δούλεψε στο port του Donkey Kong στο Atari 2600. Οπότε ok, δεν ήταν τελείως λάθος αλλά όταν λες ο δημιουργός του Donkey Kong είναι άλλο πράγμα. Βέβαια τότε ο Miyamoto δεν ήταν γνωστός αλλά, τέλος πάντων, είχε πλάκα το θέμα.

Μια άλλη περίπτωση που ξεχώρισα σε ένα πιο παλιό τεύχος (38) κάνανε παρουσίαση του "Black Tiger/Black Dragon" στα arcades. Ο γραφών λοιπόν, μαγεμένος από τα τότε φανταστικά γραφικά, θεώρησε ότι το παιχνίδι βασίζεται στον 68000 επεξεργαστή (ο οποίος τότε προκαλούσε δέος στους κομπιουτερόφιλους) και ξεκίνησε το άρθρο του λέγοντας ότι το παιχνίδι εκπροσωπεί τα παιχνίδια με τον 68000 και ότι οι προγραμματιστές αρχίζουν και προτιμούν τον εν λόγω επεξεργαστή και άλλα τέτοια ωραία.

Ομως το παιχνίδι βασίζεται στον Z80, όπως πολλά arcades ακόμα στην εποχή, απλά αυτό που δεν σκέφτηκε ή δεν ήξερε μάλλον ήταν ότι στα arcades δεν είχε τόση σημασία η CPU όσο τα κυκλώματα γραφικών τα οποία ήταν έτη φωτός μακριά τότε στα arcades. Το κακό είναι ότι δεν το έψαξε καθόλου πριν γράψει το άρθρο, απλά είδε τα γραφικά και σκέφτηκε "αυτό είναι 68000 σίγουρα" και το μετέφερε. Δεν θα το έλεγα ως ότι καλύτερο για κάποιον που γράφει σε περιοδικό, και μάλιστα στο Pixel, αλλά ας πούμε ότι είναι μικρό το κακό μιας και τότε ήταν πολύ δύσκολο να έχουμε λεπτομερείς πληροφορίες για τα cabinets (φαντάζομαι) αφού όλα τα περιοδικά κάνανε τέτοιου είδους λάθη όταν ασχολούνταν με το θέμα.

Αμα βρω κανένα άλλο ωραίο τρανταχτό θα το ποστάρω εδώ :p
Mιλαμε εχω σκασει στα γελια και απορω πραγματικα πως κατι τετοιοι τυποι εγραφαν και σε περιοδικα :rofl:
 
Rakeesh είπε:
Σε ενα τευχος το Πιξελ ειχε αναφερει για μια εταιρεια πληροφορικης που θα επικεντρωνοταν σε video games Χριστιανικου περιεχομενου!! Ειχε καποια στοιχεια αλλα ηταν ελλειπη. Προσφατα, μια φορα, πηγα να το γκουγκλαρω αλλα δεν βρηκα κανενα στοιχειο οτι καποτε υπηρξε μια τετοια εταιρεια. Ραδιο αρβυλα πιθανοτατα.
Μήπως εννοείς την Ark Multimedia Publishing, που μεταξύ άλλων είχε βγάλει το

;
 
Υπήρχε σίγουρα η Wisdom Tree που έβγαλε κάμποσα unlicensed "χριστιανικά" παιχνίδια.

Κορυφαίο κατά την γνώμη μου γέλιο βγάζει το Super 3D Noah's Ark, Wolfenstein clone που αντί να πυροβολείς είσαι ο Νώε και προσπαθείς να "καλμάρεις" τα ζώα της Κιβωτού πετώντας τους φαγητό. Υπάρχει και στο Steam Greenlight, χαχαχα :D :D :D
 
Χαχα, ειναι αυτονοητο οτι θα υπαρχουν software houses αφιερωμενες σε θρησκευτικα μηνυματα, αλλα τις πληροφοριες που εδινε το Πιξελ για τη συγκεκριμενη εταιρεια δεν μπορεσα να τις διασταυρωσω. Εαν δεν επροκειτο για ραδιο αρβυλα, δεν αποκλειεται να ηταν μια νεοσυστατη εταιρεια που πηγε να κανει μια αρχη, αλλα δεν τα καταφερε να προχωρησει περα απο την ανακοινωση. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν θα υπηρχαν (εκεινη την εποχη, ή αργοτερα) παρομοιες αποπειρες.

(Δε νομιζω να ηταν η Ark Publishing ή Wisdom Tree. Επιφυλασσομαι να κοιταξω το συγκεκριμενο τευχος)

Μια αλλη παραξενη πληροφορια που ειδα στο Πιξελ και δεν ξανακουσα ποτε αλλοτε, ουτε βρηκα τιποτα σχετικο ψαχνοντας, ηταν μια ειδηση για κατι βιντεο-ναρκωτικα. Αν θυμαμαι καλα την ειδηση, ηταν κατι software σαν demos, με παραξενα γραφικα και μουσικη, που σε "μαστουρωναν" αλλα εκαναν λεει πολυ κακο στον εγκεφαλο.

Δεν αποκλειω να υπαρχει μια δοση αληθειας (πιθανοτατα ηταν μια πρωιμη αναφορα στη Rave culture???) αλλα θεωρω πολυ τραβηγμενο οτι ενας συγκεκριμενος συνδυασμος ηχου/εικονας μπορουσε να βλαψει τον εγκεφαλο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eιναι λογικο να γραφονται τετοια πραγματα σε περιοδικα της εποχης, μιας και οι πληροφοριες ηταν τοσο λιγες και δεν υπηρχε τροπος να διασταυρωθουν. Μπορω να βρω καμια 500αρια τετοια πραγματα στα περιοδικα της εποχης, απο την προσθηκη cartridge σε saturn που το εκανε 64bit, μεχρι τα review της amiga με τις ανακριβιες και τα ασχετα σχολια.
 
Μια αλλη παραξενη πληροφορια που ειδα στο Πιξελ και δεν ξανακουσα ποτε αλλοτε, ουτε βρηκα τιποτα σχετικο ψαχνοντας, ηταν μια ειδηση για κατι βιντεο-ναρκωτικα. Αν θυμαμαι καλα την ειδηση, ηταν κατι software σαν demos, με παραξενα γραφικα και μουσικη, που σε "μαστουρωναν" αλλα εκαναν λεει πολυ κακο στον εγκεφαλο.  


Δεν αποκλειω να υπαρχει μια δοση αληθειας (πιθανοτατα ηταν μια πρωιμη αναφορα στη Rave culture???) αλλα θεωρω πολυ τραβηγμενο οτι ενας συγκεκριμενος συνδυασμος ηχου/εικονας μπορουσε να βλαψει τον εγκεφαλο!!!
Οχι ισχυει και ακριβως οπως τα λεει μονο που δεν ειναι αποκλειστικα demos ,υπαρχουν βιντεο στο tube και δεν εχει σχεση με rave ,Μπροστα απο την εποχη του το Pixel που τα ανακαλυψε.
 
Γραψε λαθος λοιπον! Aardy δωσε καμια πληροφορια παραπανω. Η Wikipedia εχει τιποτα σχετικο;
 
Θελω να δω επανηλημενα αυτα τα βιντεο στο πισι μου, θα ηθελα να μαθω εαν μπορω να γινω χειροτερα :biglaugh:
 
mike είπε:
Θελω να δω επανηλημενα αυτα τα βιντεο στο πισι μου, θα ηθελα να μαθω εαν μπορω να γινω χειροτερα :biglaugh:

Rakeesh είπε:
Γραψε λαθος λοιπον! Aardy δωσε καμια πληροφορια παραπανω. Η Wikipedia εχει τιποτα σχετικο;
Ψαχτε για Digital Drugs ,κατι σχετικο ειναι και το Λινκ

 
Ειδα μερικα βιντεο για ελαχιστο χρονο, μπορω να δηλωσω οτι τα demo του spectrum ειναι πολυ πιο βλαβερά :D
 
Στο τεύχος 11 του nintendo world, υπάρχει preview για το castlevania 64. Δεν ξέρω πως ήταν η preview copy, αλλά η παρουσίαση ήταν σαν να περιμένουμε το καλυτερότερο παιχνίδι της σειρά castlevania. Αυτό όμως που με έκανε να γελάσω ήταν η προσπάθεια του αρθογράφου να θάψει το symphony of the night, επειδή δεν είναι 3D...
 
Παλι σε ενα τευχος του Πιξελ, υπηρχε μια πληροφορια σχετικα με μια σκηνη της ταινιας Robocop II, της οποιας τα εφε ηταν φτιαγμενα με Amiga και αλλα home micros. Οπως το περιγραφει ομως δεν ανταποκρινεται σε καποια συγκεκριμενη σκηνη της ταινιας :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Rakeesh είπε:
Παλι σε ενα τευχος του Πιξελ, υπηρχε μια πληροφορια σχετικα με μια σκηνη της ταινιας Robocop II, της οποιας τα εφε ηταν φτιαγμενα με Amiga και αλλα home micros. Οπως το περιγραφει ομως δεν ανταποκρινεται σε καποια συγκεκριμενη σκηνη της ταινιας :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Χμμ, μήπως εννοεί την φάτσα στην οθόνη του "κακού" ρομπότ?
 
Oχι θυμαμαι και το Pixel Και την σκηνη στην ταινια,πρεπει να ειναι απο το πρωτο Robo και την σκηνη με τους γιατρους που τον κουραρουνε στο τμημα και κοιτανε την κατασταση του στα μονιτορ.


Δειχνει ενα προφιλ του robo digitised,αυτο πρεπει να ειναι.
 
Aardvark είπε:
Oχι θυμαμαι και το Pixel Και την σκηνη στην ταινια,πρεπει να ειναι απο το πρωτο Robo και την σκηνη με τους γιατρους που τον κουραρουνε στο τμημα και κοιτανε την κατασταση του στα μονιτορ.
Δειχνει ενα προφιλ του robo digitised,αυτο πρεπει να ειναι.
A αυτό το διάβασα κι εγώ πριν λίγες μέρες. Μπορεί o Rakeesh να εννοεί κανένα ποιο μετά τεύχος.
 
Σιγουρα αναφεροταν στο Ρομπο 2. Δεν διαβαζα πιξελ πριν το 1990.

Ουφ πρεπει να πιασω μεθοδικο ξεφυλλισμα μου φαινεται :)
 
Λοιπόν, προσπαθώ να βρω είδηση, που είχα πετύχει σε παλιό pixel νομίζω, που έλεγε πως ο αμερικάνικος στρατός έφτιαχνε μια virtual reality πλατφόρμα για την οποία είχε ξοδέψει δισεκατομύρια. Αλλά τελικά επείδη κόψανε το project, πρόκειται να την κυκλοφορήσουν για 200 δολλάρια στην αγορά. Το είχα ψάξει παλιά στο internet και τύχαινε να είναι april fools ενός ξένου περιοδικού το οποίο το pixel το αντέγραψε. LOL

Είχα ακούσει και από έναν φίλο μου πως το κάνανε συχνά, βρίσκανε μια είδηση σε ξένο τύπο και την αντιγράφανε χωρίς να την τσεκάρουν. Και είχαν αντιγράψει κάτι πως αναμένεται Street Fighter 3 που θα χειρίζεσαι και όπλα κλπ. Αλλά ήταν και αυτό πρωταπριλιάτικο από ξένο τύπο. Μετά μάλιστα ένας αναγνώστης τους είχε κράξει, και αυτοί λέγανε: "Εεε και εμείς για πρωταπριλιάτικο το βάλαμε". ΚαράLOL
 
Πίσω
Μπλουζα