Λίστα Ελλήνων κατασκευαστών παιχνιδιών

Γνωριζει κανεις αν τις φιγουρες εξωγηινοι και νιντζα που έβγαζε η ψιλικοκο είχαν καμία σχέση με El Greco;
 
Ξυλινο παιχνιδι αλεπου απο την εταιρια Viopad. :)

68817.jpg68816.jpg68815.jpg

Και Ροδα για μωρα απο την εταιρια POLYPLAST. :)

68811.jpg68812.jpg68813.jpg
Ολες οι φωτο απο e-bay.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πατωντας στα παρακατω link θα μεταβειτε σε μερικα αλμπουμ που εχω φτιαξει

με Μηχανοκινητα και Τηλεκατευθυνομενα παιχνιδια απο διαφορες εταιριες. :)

Μηχανοκινητα και Τηλεκατευθυνομενα (μερος 1ο)

Με παιχνιδια απο τις εταιριες: Αφοι Αντωνοπουλοι,ΚΙΒΙ,ELVIP,CARAVEL και ANCO


Μηχανοκινητα και Τηλεκατευθυνομενα (μερος 2ο)

Με παιχνιδια απο τις εταιριες: LYRA,MISTER P και ΒΙΟΡΑΝ


Μηχανοκινητα και Τηλεκατευθυνομενα (μερος 3ο)

Με παιχνιδια απο τις εταιριες:MITROPLAST,SOLPA,Ανανιαδης,Αφοι Παππα,Αφοι Βασιλειαδη και Γεωργιαδης

Μηχανοκινητα και Τηλεκατευθυνομενα (μερος 4ο)

Με παιχνιδια απο τις εταιριες:Γαβριηλιδης,Fino,Baby Club/Παπαδοπουλος και μιας εταιριας της οποιας το ονομα μου διαφευγει... :(

Ελπιζω να σας αρεσουν και να σας ξυπνησουν ομορφες αναμνησεις!!! :flower:
 
Να, κάτι τέτοιες στιγμές είναι που θα 'θελα να είχε ένα κουμπάκι "Thanks" κάτω από το ποστ σου, να το πατήσω βρε αδερφέ! :flower:

Το ένα πιο όμορφο από τ' άλλο!...

Ευχαριστούμε!
 
D@redevil είπε:
Να, κάτι τέτοιες στιγμές είναι που θα 'θελα να είχε ένα κουμπάκι "Thanks" κάτω από το ποστ σου, να το πατήσω βρε αδερφέ! :flower:
Το ένα πιο όμορφο από τ' άλλο!...

Ευχαριστούμε!
Eμμμ..το λεω εγω αλλα ποιος με ακουει....

Ευχαριστουμε Σταυρο!!!Το αστυνομικο σκαραβαιο της Lyra εχω να το δω απο τοτε που μου το πεταξαν!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Να, κάτι τέτοιες στιγμές είναι που θα 'θελα να είχε ένα κουμπάκι "Thanks" κάτω από το ποστ σου, να το πατήσω βρε αδερφέ! :flower:
Το ένα πιο όμορφο από τ' άλλο!...

Ευχαριστούμε!
Ευχαριστω Μαριαννακι...:[

Χαρα μου να προσφερω οπως μπορω... :flower:

angel_grig είπε:
Eμμμ..το λεω εγω αλλα ποιος με ακουει....
Ευχαριστουμε Σταυρο!!!
Σε ευχαριστω πολυ Γρηγορη!!!! :thanx2: :thumbup:
 
ωραίες φωτογραφίες με logos! Μια ερώτηση προς όλες τις φίλες & όλους τους φίλους: Το λογότυπο της «ΑΚ ΑΔΕΛΚΟ» ήταν ίδιο με αυτό της παρακάτω φωτογραφίας;

DSC07340.jpg
 
Αξίζει να αναφερθεί εδώ η katerinak είχε αναρτήσει στο θρεντ Παιχνίδια στις ελληνικές σειρές και ταινίες, από την ταινία "Το παίζω και πολύ άντρας" από ένα παιχνιδάδικο με το λογότυπο της Biopad.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?20410-%C5%EB%EB%E7%ED%E9%EA%DD%F2-%F4%E1%E9%ED%DF%E5%F2-%EA%E1%E9-%F1%E5%F4%F1%FC-%F0%E1%E9%E4%E9%EA%DC-%F0%E1%E9%F7%ED%DF%E4%E9%E1&p=378768&viewfull=1#post378768
 
kingtiger077 είπε:
Δεν είδα να αναφέρεται πουθενά εδώ οπότε ας προσθέσω κι εγώ την εταιρεία ALEPLAST που αναγράφεται στο κουτί της μικροσκοπικής μηχανής που απέκτησα πρόσφατα!
Στο google ειδα οτι η ALEPLAST εφτιαχνε και trapeze toys που τα εχουμε συζητησει(σε...καποιο θεμα)

http://image0-rubylane.s3.amazonaws.com/shops/californiagirls/2459.1L.jpg

https://www.google.gr/search?q=trapeze+toy&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ERdUU4CvPIKXtQbNxYCoCw&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1467&bih=669

2459.1L.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπερα..ξερει μηπως καποιος μια ελληνικη εταιρια παιχνιδιων με σημα ενα σαλιγκαρι μεσα σε ρομβο?κατασκευαζε κυριως μουσικα παιχνιδια οπως σφυριχτρες,καραμουζες,κ.α ,υψηλης ποιοτητας ,συνηθως κοκαλινα εποχης 1970 περιπου...απο τα πιο ομορφα κομματια της συλλογης μου (ελληνικα μουσικα αντικειμενα- παιχνιδια)
 
katerinak είπε:
pardalotzatziki σ αυτο το θεμα εγινε η συζητηση
Ευχαριστω..τωρα το ειδα.. :)

Ξερει καποιος τι ειναι αυτα τα τουβλακια που βρηκα προσφατα;

Ρωτησα μεσω fb στην ΕΠΑ γιατι εκει παραπεμπουν τα χρωματα και το ονομα και λενε οτι τα δικα τους εγραφαν μονο Τεκτων, οχι νεος τεκτων και ειχαν τον ρομβο.

Ο κυριος που εχει το καταστημα μου ειπε οτι ειναι 30-35 χρονων. Δυστυχως ουτε αυτη η πληροφορια ειναι αξιοπιστη, αλλα σιγουρα πλησιαζουν προς τα κει.

P1130239.jpg

P1130240.jpg

P1130242.jpg

P1130246.jpg
 
Το παλιό μου σκάκι (δεκαετία 70) ...

ΥΓ ... το ΒΙ (στο ΕΛ.ΒΙ.ΞΥ.Π) ίσως να σημαίνει ΒΙοτεχνία ..

skaki.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Έχω ακριβώς το ίδιο!
Τα εχω και γω με το κουτακι, αλλα και το ταμπλω. Προσφατα βρηκα φωτο απο το κουτι το οποιο χαλασε καποια στιγμη και πεταχτηκε.

Και μαλιστα παιζαμε και εμεις σε φλοκατη, οπως φαινεται στη φωτογραφια.

Φαινεται και ενα αυτοκινητακι, μαλλον Mister P, ισως και Βασιλειαδης.

wildshark σε ακολουθω :cool:

729513448_2_Big.jpg

729513448_3_Big.jpg

P1110835.jpg
 
Έχω και την σκακιέρα, μόνη της χωρίς τάβλι..

Έψαξα να τα βρώ, όμως δεν θυμάμαι που τα έχω βάλει.. :(
 
Πυραυλος Τζαιημς απο την ELVIP.... :D

111515.jpg111514.jpg111512.jpg111513.jpg111516.jpg

Πηγη φωτο: ebay
 
Βρηκα δυο παιχνιδια της ΒΒ, εδω εχω το λογοτυπο. Δυστυχως δεν εχει στοιχεια.

Τα παιχνιδια ειναι εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19894-%C5%F0%E9%F4%F1%E1%F0%DD%E6%E9%EF-%F0%EF%E4%FC%F3%F6%E1%E9%F1%EF-%EA%E1%E9-%EC%F0%DC%F3%EA%E5%F4-%EC%E5-%F0%EB%DE%EA%F4%F1%E1-EXIN&p=504422&viewfull=1#post504422

nasospakos είπε:
ωραίες φωτογραφίες με logos! Μια ερώτηση προς όλες τις φίλες & όλους τους φίλους: Το λογότυπο της «ΑΚ ΑΔΕΛΚΟ» ήταν ίδιο με αυτό της παρακάτω φωτογραφίας;Προβολή συνημμένου 91110
Αυτη την απορια την ειχα και γω. Ισως να ειναι παλιοτερο λογοτυπο; Εχω δει και αυτο...

LOGO.jpg

P1160282.JPG
 
προσθεστε στη λιστα και την ελληνικη βιοτεχνια ELEN
 
Πίσω
Μπλουζα