[Λίστα] διαφημίσεις (τέλη 80 ως μέσα 90) που δεν έχουν βρεθεί στο internet

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Joined
6 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
144
Μέσα σε 5 λεπτά έγραψα μια λίστα με διαφημίσεις που θυμάμαι αλλά δυστυχώς δεν έχουν βρεθεί πουθενά. Όπως ανέφερα και σε άλλο thread μου, οι διαφημίσεις που έχουν διασωθεί είναι ένα σχετικά μικρό ποσοστό. Εάν δε, είχα το χρόνο να γράψω όλες όσες θυμάμαι, η λίστα θα ήταν τεράστια ...ενώ εγώ είμαι από τους μικρότερους στο forum!

Ορίστε λοιπόν η λίστα μου που θα ήθελα να εμπλουτίζεται με τις δικές σας συμμετοχές, ενώ όσες εντοπίζονται θα σημειώνεται δίπλα. Όσες αναφέρω είναι για τρόφιμα και παιχνίδια και θυμάμαι μόνο αυτές, γιατί μόνο αυτές με αφορούσαν εκείνα τα χρόνια.

X-treme ΦΑΓΕ σοκολατούχο

Mars drink

Milko Φράουλα

Milko Action

Frulite Ρόδι

Γαριδάκια/πατατάκια (λείπουν αμέτρητα – γινόταν χαμός στις αρχές του 90!)

-Παράδειγμα Γαριδάκια με χαρτάκια με φράσεις τύπου «Αν η βλακεία ήταν κέντημα θα είχες κάνει την προίκα σου»

McDonald's Happy Meal (πάνω από 10 διαφορετικές 92-95)

Pizza Hut (91-95, πολλές)

Wendy's (τουλάχιστον 2)

Taco Time

Hambo (με τον τυπά να ετοιμάζει το χάμπουργκερ)

Goodyʼs (λείπουν όλες από 1991-1994)

Φάγε Milk-Shake

Σοκο-φρέτα (Σοκολάτα ή γκοφρέτα; Και τα 2 με Σοκο-φρέτα!)

Raider (πριν γίνει Twix και κατά την μετονομασία)

Choco Bloom (Με το πιασάρικο τραγουδάκι και τον τυπά που σπάει το μπισκότο με καράτε)

Καραμέλες Jelly Pop ("ΩΩΩΠ! Jelly Pop!")

Καραμέλες Rollo (με το ελεφαντάκι)

Βελουτέλα (υπήρχαν τουλάχιστον 3)

Δέλτα της Γειτονιάς (με μεγάλο τραγούδι)

Power Rangers (πρώτες φιγούρες, 3-4 διαφημίσεις)

Captain Planet (φιγούρες)

Crash Dummies (φιγούρες)

American Gladiators (φιγούρες)

Transformers G1 (λείπουν 2-3)

Χελωνονιντζάκια (λείπουν αρκετές)

Sailor Moon (playset, τουλάχιστον 2)

Paxos και ξερός

POLO (σχολικές τσάντες)

Περιοδικό Τα Σαϊνια (είχαν βγει πάνω από 10 διαφορετικές)

Περιοδικό Fun On-line

Παιχνιδοπεριοδικό

Μπλεκ (μηνιαίο 1994)

Mr Game (20 παιχνίδια σε 1)

Tiger ηλεκτρονικά (Jurassic Park και διάφορα άλλα)

Διαγωνισμοί Nintendo (νομίζω στο Μινιόν)

NES (πρώτης 2-3 διαφημίσεις C-ITOH γυρισμένες στο Μινιόν)

Game Boy (Χριστούγεννα 93 “εγώ αποφάσισα, μόνο Nintendo”)

Game Boy (Παραλία, «είναι το μόνο που φαίνεται στο φως»)

Game Boy (Can't Touch This remix)

SNES (αμέτρητες!!!)

SEGA (2 x «που είναι το SEGA μου;»)

Λαμπρόπουλος (πάμπολες!)

Μινιόν (90-96, ήταν αμέτρητες!)

Παιχνίδια Μουστάκας (πάνω από 2)

Jumbo (έχουν βρεθεί αρκετές αλλά λείπουν μερικές)

ThunderCats (φιγούρες ΕΡΤ2)

Masters of the Universe (φιγούρες ΕΡΤ2, βρέθηκε μόνο μια από τις 3-4)

Κυρίαρχοι του Σύμπαντος (Blackstar φιγούρες από el greco, ΕΡΤ2)

Προσθήκες

katerinak:

μερεντα

nucrema (η διαφημιση ξεκινουσε με το "νουκρεμα φουντουκιου" κλπ )

διαφημισεις με την κουκλα bibi bo B' περιοδου

διαφημισεις με τις κουκλες Sindy και Barbie(λειπουν καποιες)

σχολικες τσαντες "χατζηγιαννης"

διαφημισεις με παγωτα(λειπουν αρκετες)

διαφημισεις της Γιωτης (λειπουν καποιες)

διαφημισεις με επιτραπεζια (λειπουν αρκετες)

διαφημιση με την παιδικη οδοντοκρεμα Crest και τον κρεστουλη

η μεταγλωττισμένη διαφήμιση των Ferrero Rocher ("κύριε πρέσβη, μας κακομαθαίνετε") στο άλλο μου θέμα.

zouzou:

Rascals καραμέλες

Ζαβολάκια της el greco (με τον Μουστάκα)

BETTY BOOP:

Πατατάκια Ζαπάτα (δεν ξανατρώω άλλες πατάτες, μόνο Ζαπάτα τραγανές, ανεβασμένες και φευγάτες, γουστάρω γεύση και γραμμές...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συμπληρωνω με αλλες διαφημισεις που λειπουν απ τη λιστα σου :

μερεντα

nucrema (η διαφημιση ξεκινουσε με το "νουκρεμα φουντουκιου" κλπ )

διαφημισεις με την κουκλα bibi bo B' περιοδου

διαφημισεις με τις κουκλες Sindy και Barbie(λειπουν καποιες)

σχολικες τσαντες "χατζηγιαννης"

διαφημισεις με παγωτα(λειπουν αρκετες)

διαφημισεις της Γιωτης (λειπουν καποιες)

διαφημισεις με επιτραπεζια (λειπουν αρκετες)

διαφημιση με την παιδικη οδοντοκρεμα Crest και τον κρεστουλη

αυτα θυμηθηκα προς το παρον
 
Σ' ευχαριστούμε katerinak για την ωραία ιδέα και τη δουλειά που έκανες!

Να προσθέσω τις δύο που πολύ θα ήθελα να ξαναδώ, Rascals καραμέλες και τα Ζαβολάκια της el greco, με τον καταπληκτικό Μουστάκα!
 
zouzou είπε:
Σ' ευχαριστούμε katerinak για την ωραία ιδέα και τη δουλειά που έκανες!Να προσθέσω τις δύο που πολύ θα ήθελα να ξαναδώ, Rascals καραμέλες και τα Ζαβολάκια της el greco, με τον καταπληκτικό Μουστάκα!
zouzou η ιδεα να φτιαξουμε μια λιστα με διαφημισεις που αναζητουμε ειναι του dr_slump :)
 
Πατατάκια Ζαπάτα (δεν ξανατρώω άλλες πατάτες, μόνο Ζαπάτα τραγανές, ανεβασμένες και φευγάτες, γουστάρω γεύση και γραμμές...).
 
Δυστυχώς δεν μπορώ να επεξεργαστώ άλλο το αρχικό post. Σημαντική προσθήκη είναι η μεταγλωττισμένη διαφήμιση των Ferrero Rocher ("κύριε πρέσβη, μας κακομαθαίνετε"), αναφορά της katerinak στο άλλο μου θέμα.
 
Gragon game system AS company

ZORRO AS company

Η γαλέρα φάντασμα AS company

Μονοκράτορας ΜΙΚΑ
 
Αν πείτε στο


Επίσης να προσθέσω και ένα σοκολατούχο γάλα με μέλι από ΦΑΓΕ (νομίζω το Milk-Shake που αναφέρθηκε παραπάνω ήταν), που είχε μουσική υπόκρουση από το "Wake Up Little Suzie".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω ποσταρει παλιοτερα καποιες διαφημισεις που δεν υπαρχουν ακομα στο ιντερνετ.

Δεν ξερω ομως αν μπορω να τις ξαναναφερω εδω...
 
old fashioned είπε:
Εχω ποσταρει παλιοτερα καποιες διαφημισεις που δεν υπαρχουν ακομα στο ιντερνετ.Δεν ξερω ομως αν μπορω να τις ξαναναφερω εδω...
Όταν λες να τις ξαναφέρεις εδώ? Μπορείς να διευκρινίσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς? :)
 
D@redevil είπε:
Όταν λες να τις ξαναφέρεις εδώ? Μπορείς να διευκρινίσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς? :)
Μαριανα καταλαβα τι εννοει ο old fashioned,ρωταει αν μπορει να γραψει και εδω τις διαφημισεις που ειχε περιγραψει σε αλλα θρεντς και δεν εχουν ανεβει στο youtube
 
Ας δούμε τι θα μας απαντήσει και ο ίδιος - μη λέμε και "ξε-λέμε"! ;)
 
D@redevil είπε:
Όταν λες να τις ξαναφέρεις εδώ? Μπορείς να διευκρινίσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς? :)
Αν μπορω να αναφερω τους τιτλους των διαφημισεων που δεν εχουν ανεβει ακομα.Επειδη τις ιδιες τις εχω αναφερει σε αλλο θεμα με αναζητηση παλιων διαφημισεων.
 
old fashioned είπε:
Αν μπορω να αναφερω τους τιτλους των διαφημισεων που δεν εχουν ανεβει ακομα.Επειδη τις ιδιες τις εχω αναφερει σε αλλο θεμα με αναζητηση παλιων διαφημισεων.
Άρα μια χαρά το κατάλαβε η Κατερίνα! :)

Ναι οκ, απλά να είναι σε ένα post συγκεντρωτικό και όχι σε απανωτά! :)

Αν μπορείς δηλαδή να φτιάξεις μια λίστα και θα τη μεταφέρω κάτω από του Δόκτωρα και της Κατερίνας.
 
Τελος παντων εγω θα τις επαναλαβω με επιπλεον στοιχεια που θυμαμαι:

Μεριτο για το σιδερωμα: 1992-1993 Δειχνει μια γυναικα που σιδερωνει τα πουκαμισα του ανδρα της και τον ανδρα της που ντυνεται.

Καλουα ποτο: 1990??-1993 Το σποτ ξεκιναει δειχνοντας μια γυναικα που κουμπωνει τη ζωνη της και ακουγεται ενα πολυ γνωστο ρεγγε τραγουδι,νομιζω ρεμιξ αυτου

στο τελος δειχνει το μπουκαλι με το ποτο κι ακουγεται μια ανδρικη φωνη που λεει: make a kahlua tonight.Αυτη η διαφημιση παιζοταν κυριως νυχτερινες ωρες(μηπως ηταν πονηρη?? ;) ) και αναμεσα σε ταινιες.

Εσωρουχα Palco 1993-1994 Αυτη ηταν ελαφρως πονηρη ;) αν και την ειχα πετυχει μονο δυο φορες μεσημερι.

Απορρυπαντικο ρολ 1991-1993 Εδειχνε κατι νοικοκυρες που ηταν σε ενα χωρο με πολλα πλυντηρια και εβαζαν μπουγαδα και ακουγοταν ενα αλλο πολυ γνωστο κομματι που ακουγοταν στην ταινια dirty dancing(τον τιτλο τον εχω αναφερει στο αλλο ποστ δεν μπορω να τα ξαναγραφω :) )

σοκολατακια mabel που εδειχνε κατι παιδακια να τα καταβροχθιζουν.Σε διαφορες γευσεις.Περιπου 1993.(Αυτη μπορει να υπαρχει,σορρυ δεν εχω ψαξει).

Καραμελες baloo 1992.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9973-%D0%E1%EB%E9%DD%F2-%C4%E9%E1%F6%E7%EC%DF%F3%E5%E9%F2-%CC%DD%F1%EF%F2-5/page54

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9973-%D0%E1%EB%E9%DD%F2-%C4%E9%E1%F6%E7%EC%DF%F3%E5%E9%F2-%CC%DD%F1%EF%F2-5/page55

Ενας ''κοινος φιλος'' που ανεβαζει συνεχεια διαφημισεις μου ειπε οτι τις εχει αυτες αλλα ακομα στο ''περιμενε'' ειμαστε...υπομονη...

Καλη χρονια!! ευτυχισμενο το 2014!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θες, κάνε έναν κόπο και βάλε και τα links από τα θέματα που έχεις ανοίξει. Θα είναι πιο ολοκληρωμένο το ποστ σου. Μπορείς να το κάνεις, πατώντας το κουμπάκι "Επεξεργασία Μηνύματος".

Μόλις το κάνεις, θα μεταφέρω το ποστ σου στην αρχική σελίδα, οπότε μην το ψάχνεις και νομίζεις ότι διαγράφηκε! :D
 
Καλησπερα παιδια!! Θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε,υπαρχει η διαφημιση με τα γαριδακια fofiko; Ηταν πρασινη η συσκευασια με ενα σκιουρακι απ'εξω που ετρωγε ενα φουντουκι.Κι επισης δεν υπαρχει η διαφημισει που ειχε τρελανει της μητερες τοτε της fa cadoro με τα χρυσαφικα,επαιζε πολυ συχνα και για αρκετα χρονια.Και κατι τελευταιο! πως λεγοντουσαν τα αυτοκινητακια που τους εβαζες μια δραχμη απο πισω και εφευγαν;ουτε κι αυτη την εχω βρει.Οποιος γνωριζει ας βοηθησει. Ευχαριστω και καλη χρονια να εχετε με υγεια!!
 
Axilleas1981 είπε:
Καλησπερα παιδια!! Θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε,υπαρχει η διαφημιση με τα γαριδακια fofiko; Ηταν πρασινη η συσκευασια με ενα σκιουρακι απ'εξω που ετρωγε ενα φουντουκι.Κι επισης δεν υπαρχει η διαφημισει που ειχε τρελανει της μητερες τοτε της fa cadoro με τα χρυσαφικα,επαιζε πολυ συχνα και για αρκετα χρονια.Και κατι τελευταιο! πως λεγοντουσαν τα αυτοκινητακια που τους εβαζες μια δραχμη απο πισω και εφευγαν;ουτε κι αυτη την εχω βρει.Οποιος γνωριζει ας βοηθησει. Ευχαριστω και καλη χρονια να εχετε με υγεια!!
καλως ηρθες και καλη χρονια και σε σενα!

δυστυχως διαφημιση με τα γαριδακια "φοφικο" δεν υπαρχει ακομη..ειδαμε ομως σε διαφημιση την παλια συσκευασια,δες εδω

για τη fa.ca.d'oro υπαρχουν 1-2 διαφημισεις,δεν ξερω αν αυτη που λες ειναι καποια απ αυτες

για τα αυτοκινητακια σου απαντησε η D@redevil,ομως ουτε για τα σουζακια υπαρχει διαφημιση
 
Πίσω
Μπλουζα