Λίστα ρετρό παιδικών σειρών...

Mερικές παιδικές σειρές...

Να και μερικές σειρές που θυμάμαι να έπαιξε η ΕΡΤ κατά καιρούς αλλά δεν θυμάμαι τίτλους στα ελληνικά

http://www.youtube.com/watch?v=BNSA9grvTi0

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3uLukpgDjOk]YouTube - Postmann Pat

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ifmv2qhm4dw]YouTube - Nyskjerrige Nils
 
Dominion είπε:
Να και μερικές σειρές που θυμάμαι να έπαιξε η ΕΡΤ κατά καιρούς αλλά δεν θυμάμαι τίτλους στα ελληνικά
http://www.youtube.com/watch?v=BNSA9grvTi0&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=3uLukpgDjOk&mode=related&search=

Το τελευταίο link που δίνεις είναι ο curious george, πρόσφατα βγήκε και σε anime ταινία. Δεν πρέπει να το είχαν μεταφράσει στα ελληνικά το όνομα αν θυμάμαι καλά απλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως το αφεντικό του gerorge του πιθήκου δηλαδή τον έλεγαν ο κύριος με τα κίτρινα ρούχα.
 
Παστρικουληδες!!!!

Και νόμιζα ότι το θυμόμουν λάθος ή ότι μάλλον ετσι τους λέγαμε εγώ κι ο αδερφός μου...
 
όντως το curious george Βγήκε πέρσι σε ταινία ,πολύ καλή!
 
Dominion είπε:
Tην ελληνική σειρά ο θησαυρός της Βαγίας (από το ομώνυμο δίηγημα της Ζωρζ Σαρρή) 1986 δεν θυμάμαι να την ανέφερε κανείςΟύτε την κυρία Ντορεμί aka η δασκάλα με τα χρυσά ματια (με την Ανουσάκη)

του 1983

Επίσης ένα τρελό τρυπάκι έτρωγα με την εκπομπή για το σκάκι με ενα κοριτσάκι και ένα τεράστιο πιόνι (γύρω στα 1987 παιζότανε από Ερτ)

Μιά άλλη παιδική εκπομπή με κομπιούτερ γυρω στα 1989 (Με ένα τεράστιο κίτρινο πλάσμα-άνθρωπος ντυμένος κούκλα βασικά και ήτανε η μασκώτ)

ΛΑΓΟΥΔΕΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ (maple town 1986) που παιζότανε από ερτ το 1988-89
Πωπωπω!! Τι θυμήθηκες; Το "Λαγουδένια Πολιτεία" θεωρείται κλασσικό αλλά εγώ το θυμάμαι ΜΟΝΟ σαν όνομα... Αυτό με το σκάκι που λες νομίζω είχε τίτλο "Στη Χώρα Με Τα Μαύρα Και Τα Άσπρα Τετράγωνα" που το κορίτσι φώναζε το άσπρο πιόνι "Το Πιονάκι". Αν θυμάμαι καλά βέβαια... Το "Η Δασκάλα Με Τα Χρυσά Μάτια" το έχει βγάλει η "Ραδιοτηλεόραση"! Το "Storyteller" φανταστικό (ΚΑΙ κυριολεκτικά!!)! Απίθανη σειρά! Όπως και από τ'αγαπημένα μου που ήταν το "Crossbow" ("Γουλιέλμος Τέλος") μόνο που μετά από τόσα χρόνια ούτε μουσική θυμάμαι ούτε τίποτα... Μόνο ότι ο "κακός" της υπόθεσης φορούσε κάτι μαύρα ρούχα και ζούσε σ'ένα κάστρο. Μια περίοδο είχε τραυματιστεί κι όλας ο πρωταγωνιστής και πολεμούσε να την γλυτώσει μέχρι να γίνει καλά. Δεν πρέπει να ήταν αυτοτελή τα επεισόδια αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Εσύ θυμάσαι την Ρωσική σειρά κινουμένων σχεδίων "Nu, Pogodi!" ('69); Με έναν λύκο με ντύσιμο σαν ψαρά κι ένα λαγουδάκι; Στο στυλ των Looney Tunes Coyote και Roadrunner της Warner Bros! Τελευταία έχει διαρρεύσει στις Ελληνικές κοινότητες και υπάρχουν πλέον όλα τα επεισόδια!

Επίσης άλλο ένα είναι μία σειρά Ουγγρικής παραγωγής το "A Kocklasfulu Nyul" ('78 ) που είναι με ένα κουνέλι που στο εισαγωγικό βγαίνει από ένα μπαούλο και κοιτάει από ένα κυάλι μιας ταράτσας κι αν δει παιδάκια να έχουν πρόβλημα τυλίγει τ'αυτιά του και πετάει κάνοντας τα έλικα για να κατέβει χαμηλά και να βοηθήσει. Απίστευτα γνώριμη μουσική! Κι αυτό επίσης κυκλοφορεί τριγύρω! Δυστυχώς δε θυμάμαι τίτλους που είχαν στην Ελληνική τηλεόραση για κανένα απ'τα δύο...

Απ'το "The Smoggies" ('88-'90) μόλις είδα φωτογραφία έμεινα! Το είχα πραγματικά ξεχάσει! Τα πλασματάκια αυτά δε μένανε σ'ένα νησί και μεσοπέλαγα ήταν οι "κακοί" της υπόθεσης με ένα πλοίο που μόλυνε την θάλασσα; Δεν το είχα παρακολουθήσει πολύ αλλά το θυμάμαι! Το "Gummy Bears" ('85-'91)που αναφέρεσαι νομίζω πως είτε τον Ελληνικό τίτλο "Τα Έξυπνα Αρκουδάκια" (ή "Τα Απίθανα Αρκουδάκια" και όχι "λαστιχένια" που είναι η κανονική μετάφραση) και ήταν από τ'αγαπημένα μου επίσης!! Φαντασία και μαγεία σε γερές δόσεις! Θυμάμαι και το Ελληνικό τραγούδι και νομίζω πως λέει "έξυπνα", πάντως...

Το "Count Duckula" πρέπει να πρωτοπαίχτηκε στο "Disney Club" όπως και το "Παπιοπεριπέτειες" ("DuckTales") ('87-'90), το "Darkwing Duck" ('91-'95) και φυσικά το "Talespin" ('90-'94)!!

candy είπε:
Ίσως τελικά να έχεις δίκιο AARDVARK.Ήταν ένας από τους animators στην ταινία "The Smurfs and the Magic Flute",επομένως είχε κάποια σχέση.Ζητώ συγνώμη... :p
Τα "Snorks" (στα Ελληνικά τα λέγαμε "Σνόρκελς" νομίζω) έχουν εμφανέστατα πολλές ομοιότητες ούτως ή άλλος με τα Στρουμφάκια γι'αυτό τα περιγράφαμε πάντα και ως "Στρουμφάκια της θάλασσας". Τώρα ξεκαθαρίζουμε το γιατί!

domniki είπε:
Μηπως κανενας θυμαται τον Σαιμον και τον μυστικο σιδηροδρομο? Ο Σαιμον ταξιδευε με τον τρενο σε κατι περιεργα μερη, ειχε μια φιλη την Στελλα (με μαλλια σχηματος κοκκινου αστεριου) και γενικα η ιστορια ηταν εντελως κουφη. Με την αδερφη μου σκεφτομασταν οτι ισως αν βλεπαμε την σειρα τωρα να καταλαβαιναμε τι γινοταν, αλλα τοτε που ειμασταν μικρες δεν βγαζαμε ακρη.
Μισό γιατί θα μου φύγει το κεφάλι... Μιλάμε για live action σειρά καταρχάς;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
''αθάνατες'' παιδικές εκπομπές

Θυμόσαστε το μπάρμπα Μυτούση, τον Κλούβιο και το πειραχτήρι τη Σουβλίτσα; αχ, πόσο μου λείπουν.Tη skippy την βλέπατε; ακόμα αντηχεί στ' αυτιά μου η μελωδία της έναρξης, κάπου το '72.Ξαναπαίχτηκε πριν λίγα

χρόνια από κάποιο κανάλι και νομίζω και απο το SAT γύρω στο '90-'92 αλλά δεν ξέρω αν ήταν το παλιό.Τα πέιτον πλέινς τα θυμάστε;(και αυτά νομίζω παίχτηκαν παλαιότερα απο ξένο κανάλι).Θυμόμουν,ακόμη, πριν λίγα χρόνια τον τίτλο μιας ακόμης σειράς που έδειχνε, μάλλον η ΕΤ1, το 1983-84 Κυριακή απόγευμα με έναν ελέφαντα και έναν μελαμψό νεαρό, μάλλον στην Ινδία.Εχω ξεχάσει τον τίτλο και νομίζω είχε το όνομα του ελέφαντα.Θυμάται κανείς κάτι;
 
καλησπερα.στειλτε μου μηνυμα για οτι θελετε απο παιδικα παλαια.εχω παρα πολλα.
 
Help

Exw Spasei To Kefali mu Kai den to thimamai me tpt....

to evlepa kapou stn dekaetia tou 90.... xekinouse me kati paidia pou pigainan s enan papou(pou emene s ena dentraki) ekeinos mes to spiti tou eixe ena portaki to anoige kai otn pigainan konta sto portaki ta paidia mikrainan kai pernousan s ena dasos...o kakos htan vrikolakas an dn kanw lathos.... to thimatai kaneis??? :(
 
Πίσω
Μπλουζα