Λίστα ρετρό παιδικών σειρών...

Mόλις μου ήρθαν στην μνήμη μου

Starcom (1987)

O Mικρός Πρίγκιπας (1990) (Kleine Prinz, Der)

The Smoggies (1988) οικολογικό καρτούν

The Storyteller (1988) o παραμυθάς john hart λέει παραμύθια στον animatronico σκύλο του δίπλα στο τζάκι...δια χειρός jim henson

Alfred J. Kwak (1989) γνωστό ως άλφρεντ το παπί

Count Duckula (1988) με το χορτοφάγο βαμπίρ-πάπια

Tην ελληνική σειρά ο θησαυρός της Βαγίας (από το ομώνυμο δίηγημα της Ζωρζ Σαρρή) 1986 δεν θυμάμαι να την ανέφερε κανείς

Ούτε την κυρία Ντορεμί aka η δασκάλα με τα χρυσά ματια (με την Ανουσάκη)

του 1983

Επίσης ένα τρελό τρυπάκι έτρωγα με την εκπομπή για το σκάκι με ενα κοριτσάκι και ένα τεράστιο πιόνι (γύρω στα 1987 παιζότανε από Ερτ)

Μιά άλλη παιδική εκπομπή με κομπιούτερ γυρω στα 1989 (Με ένα τεράστιο κίτρινο πλάσμα-άνθρωπος ντυμένος κούκλα βασικά και ήτανε η μασκώτ)

ΛΑΓΟΥΔΕΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ (maple town 1986) που παιζότανε από ερτ το 1988-89

Ρε σεις μια σειρά ελληνική "Ο ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ" (αρχές 80 παιζότανε απο ερτ) την θυμάται κανείς?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμήθηκα μόλις και άλλες 3 ελληνικές παιδικές σειρές

Μόνο από την μια θυμάμαι τίτλο λεγότανε ΙΟΛΗ (1986)

Η άλλη είχε για ηρωίδα ένα αγοροκόριτσο με μαλλί αφάνα (η οποία ήτανε αρχηγίνα να πούμε) και εξελισότανε σε ενα χωριό παιζότανε γύρω στα 1986-87

η 3η κάπως δραματική μιλάει για την επίσκεψη ενος χειρούργου (Σταύρος Ξενίδης) σε ένα χωριό την συνάντησή του με ένα παιδί που ο πατέρας του δεν θέλει να μάθει γράμματα αλλά να δουλέψει μαζί του οικοδομή. Ο ξενίδης το αναλαμβάνει καθώς και χειρουργεί τον πατέρα του παιδιού όταν ο τελευταίος παθένει ατύχημα (πέφτει νομίζω από την οικοδομή). Παιζότανε γυρω στα 1987-88.
 
Τις δύο πρώτες τις έχω νομίζω είναι το ίδιο θα το ξεδιαλύνω άυριο και θα σου πω...
 
@candy: Tι να πρωτοδημιουργήσω... Εδώ μέσα όλοι τους είναι ...πολυβόλα! Το πιθανότερο είναι ότι θα τοποθετήσω σύντομα κάποια ψηφοφορία να διαλέξετε με δημοκρατικές διαδικασίες τα 5-10 πιο αγαπημένα που επιθυμείτε να μπουν οπωσδήποτε ως υποενότητες.
 
telamonas.stokos είπε:
Ένα άλλο αγγλικό πάλι με κούκλες όπου πρωταγωνιστούσαν βάτραχοι και τυφλοπόντικες στο δάσος αλλά δεν θυμάμαι τίτλο
Αμεε :)
THE WIND IN THE WILLOWS !

Καταπληκτικό !

Eχω την ταινία, σε DVD !
 
EDIT :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εισαι αρχηγος!!
 
εισαι μεγαλο torrent λαγωνικο pepinos!!!
 
Το "Αυτός και τα μυστήρια", κινούμενα σχέδια στην ΕΡΤ το θυμάστε; Ήταν ένας σκύλος με ένα γάτο που συνέχεια τσακώνονταν, ήταν πολύ έξυπνο καρτούν.

Επίσης το φοβερό "Μάγοι και δράκοι" δεν το αναφέρατε, μαγευτικό. Στο http://www.esoterica.gr έχει πολύ μεγάλο αρχείο στο φόρουμ σχετικά με τα παλιά αγαπημένα μας κινούμενα σχέδια.

Υπήρχε ένα με μια Σίσι απ'ότι θυμάμαι που μεταμρφωνόταν με ένα γλυφιτζουράκι σε διάφορες άλλες κοπέλες για να βοηθήσει τους ανθρώπους. Πολύ τέλειο ανιμέ. Θυμάστε κάτι γι'αυτό; Μάλλον απ'αυτό ξεπήδησε και η Sailor Mooν αλλά ούτε σύγκριση.

Μια άλλη πολύ διαδεδομένη που δε βρίσκω την αγγλική ονομασία. Ήταν η Αστέρω, η Φεγγάρω, ζούσαν στο φεγγάρι και βοηθούσαν το σύμπαν ενάντιον κάποιων κακών. Έμιαζε με τα γραφικά του "Μικρό μου πόνι". Το ξέρετε;

Ένα άλλο με ένα δράκο που μιλούσε και που έπρεπε κάτι μικρά ανθρωπάκια να του παίρνουν κάθε μέρα μερικούς από αυτούς για να τους τρώει το θυμάστε;

Ένα άλλο επίσης με ένα βάτραχο που ερωτεύτηκε την κόρη του βασιλιά βάτραχου αλλά αυτός δεν τον ήθελε;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαβάζοντας το τόπικ θυμήθηκα τους bobobops

παιζόταν στην ΕΤ2 αν θυμάμαι το 1989.

Πω πω. Τώρα που είδα το intro απο το youtube συγκινήθηκα αρκετά :sob: Ήταν μια από τις αγαπημένες μου σειρές καρτούν που έβλεπα ανελλιπώς. Έχει κάποιος απο εσάς link για κανένα επεισόδιο, να μου φύγει το παράπονο? :help:
 
Μερικές παιδικές σειρές

Μαλλιά αγγέλου

 


Σταθμάρχης


 


Το νησί των καλικάτζαρων


 


Η Άννι και οι Δώδεκα μήνες


 


Ταρο ή Ταο ο γιοσ τησ Δράκαινας


 


Ψωμάνθρωπος


 


Τα μάτια του δάσους


 


Ο γαλάζιοσ Δούναβης


 


Ταο Ταο


 


Δεντρόσπιτο


 


Παστρικούλιδες


 


Ο σιδερένιος γίγαντας


 


Ακαδημία Lazer


 


Τζουμαρού


 


Πριγκίπισσα Μονονόκε


 


Alvin


 


και άλλα τόσα που δεν μπορώ να θυμηθώ ονόματα... Τι να λέμε τώρα... αξέχαστα χρόνια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε εσύ είσαι τυφώνας αναμνήσεων (γέλια).

Πολλά απο αυτά που ανέφερες τα έχουμε ξαναναφέρει (ρήξε μια προσεκτική ματιά), έθεσες όμως και κάποια νέα ονόματα :)
 
Ευχαριστώ!!!

θυμάμαι όταν ήμουν μικρή... περίμενα πως και πως να μαζευτούμε σε κάποιο σπίτι ολα τα παιδάκια και να δούμε παιδικά. κα8ε φορά και σε διαφορετικό σπίτι... καμιά 10αρια παιδάκια... και τα γράφαμε σε video. Πρέπει να αρχισς να τα βάζω στο pc... γιατι είναι σε videokassetes!!! Κατατύχη μπηκα σε αυτό το forum αλλά μου θύμισε τα παιδικά χρόνια ... :sob::sob::sob:

προσπαθώ να δουλέωψ αλλα μου πήραν τα μυαλά τα παιδικα...

ΑΛΦ ο εξωγήινος


Plawres Sanshiro

http://www.youtube.com/watch?v=CeEhlMIXQPI

Υ.Γ.: Συγνώμη αν επαναλλαμβάνομαι αλλα μου ειναι αδύνατον να καθήσω να διαβάσω όλα τα post και να θυμάμαι οτι έχει υποθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dhmhtra είπε:
μου ειναι αδύνατον να καθήσω να διαβάσω όλα τα post και να θυμάμαι οτι έχει υποθεί.
Κατά τη γνώμη μου, αυτή είναι η μαγεία του φόρουμ αυτού. Τα παλιά posts όπου και χάνεσαι στις αναμνήσεις. Δοκίμασέ το.
 
Έχω διαβάσει αρκετά περισσότερα απο τα μισά. Αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ... μου έρχονται σαν όνειρο όλα αυτά που λέω γιατι όπως κατάλαβες δεν έβλεπα καθόλου παιδικά. :)
 
Πίσω
Μπλουζα