Λαβ Σόρρυ (1994)

team saly

RetroNoob
Αντιδράσεις
10
Πριν 8 χρόνια στις 17 03 2012 στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου "Στην υγειά μας" σε αφιέρωμα για την Ευτυχία Παπαγιανοπουλου ήταν καλεσμένοι μεταξύ άλλων ο Τάσος Χαλκιάς και η Κωνσταντίνα Μιχαήλ. Η Κωνσταντίνα εμφανίστηκε μετά τα μισά της εκπομπής. Προς το τελευταίο 40λεπτο μάλιστα της εκπομπής άλλαξε θέση με τον Πάνο Σκουρολιάκο και κάθησε δίπλα στον Τάσο Χαλκιά μέχρι το τέλος της εκπομπής. Φαινόταν ότι διασκέδασαν ο ένας την παρέα του άλλου.Θα ήταν ιδανικό να έπαιζαν πάλι μαζί έχουν δικό τους κώδικα επικοινωνίας ακόμα κι όταν αλληλοπειράζονται και αυτοσαρκάζονται.Screenshot_20201006-002020.jpgScreenshot_20201006-002018.jpgScreenshot_20201006-001344.jpgScreenshot_20201006-001150.jpgScreenshot_20201006-000110.jpg20201008_051145.jpg

team saly

RetroNoob
Αντιδράσεις
10
Είχα δει την παρασταση στο Μετροπόλιταν, ήταν το καλοκαίρι αμέσως μόλις ειχε τελειώσει το Λαβ Σορρυ. Κι αν θυμάμαι καλα, οι γυναίκες φορουσαν περούκες γιατι κι τα σκηνικά κι τα κουστούμια ήταν προσαρμοσμένα στο '60.
Η Μιχαήλ, τώρα τελευταία, έχω παρατηρήσει πως έχει αρχίσει κι μιλάει θετικά για το Λαβ Σορρυ. Κι μου κάνει εντύπωση γιατί μέχρι πρότεινος, όταν την ρωτούσαν σε συνεντευξεις για την σειρά δεν μπορώ να πω ότι μιλούσε κι με τα καλύτερα λόγια για την πρώτη της δουλειά. Ενώ ο Χαλκιάς πάντα μιλούσε πολύ όμορφα.
Ριμέικ της σειράς "Λαβ Σορρυ 20 χρόνια μετα" δεν νομίζω να γινει ποτέ, γιατι κι ο Χαλκιάς δεν θελει (εκτός αν παίξει αλλος το ρολο αλλά δεν θα έχει νόημα γιατί δεν θα ειναι το ίδιο) αλλα κι γιατι -οπως είπε- δεν τραβανε πια σήμερα τα σενάρια των περασμένων δεκαετιών. Αλλωστε το τέλος της σειράς ήταν απόλυτο, χωρισαν χωρίς καμία ένδειξη επανασυνδεσης (σ.σ. η ίδια η Μαβίλη το ξεκαθάρισε στο σήριαλ "Χάλι Εντ" στο οποιο επαιζαν οι Τσούτσης-Καρατζάς τους ίδιους ρολους που ειχαν στο Λαβ Σόρρυ). Να βρεθούν ξανα Σακης-Λίλη μετά από τόσα χρόνια, όπως είπε κι ο Χαλκιάς, θα είναι ερωτας συνταξιούχων :lol:
Θα μπορούσαν όμως να βρεθούν ξανα σε κάτι νέο, θεατρο ή tv κι απορώ πως δεν συνέβη τόσα χρόνια.
Θα μου αρεσε πχ το ρολο που είχε η Κατερίνα Διδασκάλου στο "Θα σε δω στο πλοίο", να τον έπαιζε η Μιχαήλ.
Ναι θα ταίριαζε η Κωνσταντίνα στο ρόλο που έκανε η Διδασκάλου την παλιά αγαπημένη του Χάρη (Χαλκιάς).Αλλά και το γκεστ της Κωνσταντίνας ως Κάτια Καραμπίνα είχε μερικά χαριτωμένα στιγμιότυπα όπως το μ'αρέσει αυτή που ψιθύριζε ο Χαλκιάς στον Παρτσαλάκη όταν συναντήθηκαν στο τραπέζι. Σαν μια μικρή υπενθύμιση για το ότι πρωταγωνιστούσαν κάποτε στο Λαβ σορρυ. Screenshot_20201006-012629.jpgScreenshot_20201006-012627.jpgScreenshot_20201006-012625.jpg

paulochelao24

Retro Member
Αντιδράσεις
480
Όλα μα όλα τα σήριαλ της Μαβίλη ήταν ανυπόφορα όσο δεν πήγαινε.Και όλα στο ίδιο μοτίβο με χαζούς διαλόγους για να κυλήσει η σειρά,ξένους τίτλους δύο λέξεων όλα "Χάι ροκ", "Λαβ σορι","Χαλί Εντ" και ένα τελευταίο με τον Τσιβιλίκα κάπως "μπέιμπι..." πήγαινε ο τίτλος μου διαφεύγει ...και τα επεισόδια κρατούσαν και πολύ σε διάρκεια θυμάμαι

TZELASO

Retro Member
Αντιδράσεις
1.081
Θα μου αρεσε πχ το ρολο που είχε η Κατερίνα Διδασκάλου στο "Θα σε δω στο πλοίο", να τον έπαιζε η Μιχαήλ.

Αχ ναι καλέ... Όσο μου άρεσε το ζευγάρι Χάρη-Δήμητρας, άλλο τόσο δεν μου άρεσε καθόλου η Διδασκάλου σαν παρτενέρ του Χαλκιά. Πραγματικά η Μιχαήλ θα ήταν πολύ καλύτερη. Το Λαβ Σόρρυ δεν το έβλεπα (ήξερα φυσικά την ιστορία, αφού συζητιόταν παντού) αλλά νομίζω ότι εμφανισιακά, ταιριάζουν πολύ Χαλκιάς και Μιχαήλ... Είχα δει κι εγώ τη θεατρική παράσταση "Απιστίες" τότε... Ήταν πολύ πετυχημένοι μαζί....

Τελευταία επεξεργασία:

hannele

RetroMasteR
Αντιδράσεις
1.226
...Θα ήταν ιδανικό να έπαιζαν πάλι μαζί έχουν δικό τους κώδικα επικοινωνίας ακόμα κι όταν αλληλοπειράζονται και αυτοσαρκάζονται...
Ίσως δεν έτυχε (δεν συνέπεσαν σε κοινή παραγωγή), ίσως δεν το επεδίωξαν (για να μην ταυτιστούν ως δίδυμο με τους αρχικούς ρόλους). Δεν ξέρω, σκέψεις κάνω.

Το Λαβ Σόρρυ δεν το έβλεπα (ήξερα φυσικά την ιστορία, αφού συζητιόταν παντού) αλλά νομίζω ότι εμφανισιακά, ταιριάζουν πολύ Χαλκιάς και Μιχαήλ.. Ήταν πολύ πετυχημένοι μαζί....
Γενικά όσο ταλαντούχος κι αν είναι ένας ηθοποιός, όσο καλογραμμένο κι αν είναι ένα σενάριο, όσο καλοστημμένη κι αν είναι μια παραγωγή, πάνω από όλα πρέπει να "δέσει η μαγιά" μεταξύ του καστ (πολύ περισσότερο δε μεταξύ των πρωταγωνιστών). Αν δεν υπάρχει κώδικας μεταξύ τους, δεν...
Νομίζω στην συγκεκριμένη περίπτωση οι 2 πρωταγωνιστές έδεσαν σαν δίδυμο ανεξάρτητα απο την ποιότητα ή όχι της σειράς.
Βέβαια η ίδια η Μιχαήλ είχε πει σε συνέντευξη ότι πέρασε από εξονυχιστική οντισιόν (έκανε συνέχεια δοκιμαστικά) προκειμένου να πάρει το ρόλο. Υπήρξαν πολλές υποψήφιες κι αυτό που πρωτίστως κοίταζαν (οι υπεύθυνοι) ήταν η υποψήφια, όχι μόνο να ταιριάζει στο φιζίκ του ρόλου, αλλά κυρίως να ταιριάζει, να δένει κι με τον συμπρωταγωνιστή.

hannele

RetroMasteR
Αντιδράσεις
1.226

team saly

RetroNoob
Αντιδράσεις
10
Ωραίο στιγμιότυπο. Θα ταίριαζε να είναι σαν στιγμιότυπο από την εξέλιξη της ιστορίας, δηλαδή ο Σάκης και η Λίλη είκοσι πεντε χρόνια μετά.
:)
Ναι, θα μπορούσε άνετα να γίνει μια τηλεταινία στα πλαίσια αφιερώματος για τη σειρά και να έχει τη μορφή εορταστικού επεισοδίου. Αυτό πιστεύω ότι θα το δέχονταν και οι δύο. Ψήνομαι στο να το στείλω σαν ιδέα σαν προσωπικό μήνυμα στο Instagram που τους έχω κάνει follow..χι χι λέτε να το κάνω;

hannele

RetroMasteR
Αντιδράσεις
1.226
Ναι, θα μπορούσε άνετα να γίνει μια τηλεταινία στα πλαίσια αφιερώματος για τη σειρά και να έχει τη μορφή εορταστικού επεισοδίου. Αυτό πιστεύω ότι θα το δέχονταν και οι δύο. Ψήνομαι στο να το στείλω σαν ιδέα σαν προσωπικό μήνυμα στο Instagram που τους έχω κάνει follow..χι χι λέτε να το κάνω;
Δεν νομίζω ότι ένα ριμέικ ή αφιέρωμα εξαρτάται από τους ηθοποιούς, αλλά από την σεναριογράφο, το κανάλι, την όποια παραγωγή θα αναλάμβανε κάτι τέτοιο. Η Ε.Μαβίλη, αν σκεφτόταν ποτέ να κάνει το ριμέικ, πιστεύω θα το είχε κάνει τόσα χρόνια. Είχα διαβάσει μια συνέντευξη του Σ.Μπιμπίλα που έλεγε ότι είχε συζητηθεί στο παρελθόν ριμέικ του Χάι Ροκ "Χάι Ροκ είκοσι χρόνια μετά" αλλά δεν ευοδώθηκε. Όπως είπε και ο Χαλκιάς στην πρόσφατη τηλεοπτική του συνέντευξη, το Χάι Ροκ ίσως να μπορούσε να σταθεί στο σήμερα ως προς το τι απέγιναν οι 2 εργένηδες μπαμπάδες μετά την ενηλικίωση των παιδιών τους. Σε αντίθεση, το Λαβ Σόρρυ θεωρείται πια παρωχημένο σενάριο για την σημερινή εποχή, συν επιπλέον οτι δεν θα μπορούσε να προσφέρει κάτι ο ρόλος του Σάκη στην εξέλιξη της ιστορίας κι λόγω ηλικίας (σ.σ. "Σάκης ο συνταξιούχος υδραυλικός"). Ίσως αν γινόταν ριμέικ, η συνέχεια της ιστορίας να μετατοπιζόταν στην Λίλη ως κύριο πρόσωπο αντί για το Σάκη, δηλαδή να βλέπαμε μια άλλη Λίλη πχ μετεξέλιξη από 30αρα άβγαλτη, πλέον σε 55αρα cougar.
Πάντως δεν είναι πρόθυμος ο Χαλκιάς -και το έχει δηλώσει- ότι δεν θα έπαιζε τον Σάκη ξανά.

Μπλουζα