Λαμπατέρ άγαλμα με σταγόνες λαδιού που πέφτουν σε ίνες

darkhado

RetroN00b
Joined
17 Αύγ 2012
Μηνύματα
478
Αντιδράσεις
736
Το θυμάστε αυτό;

Ήταν της μόδας στα τέλη 80'ς

Συνήθως είχε σαν άγαλμα την αναδυόμενη Αφροδίτη.

OilRainLamp.gif

rain-lamp-closeup_resize.jpg
 
είχε μόνιμη θέση στην προθήκη βιτρίνας σε μαγαζί από όπου παλιά περνούσα σχεδόν καθημερινά  ,αρκετό καιρό πριν.
 
Το εβλεπα σε σπιτια γνωστων οπου πηγαιναμε επισκεψεις. Ηταν λιγο "χασιμο". Ακομα αναρωτιεμαι πως λειτουργουσαν.

Βασικα παροτι ημουν πολυ περιεργος για αυτα, για καποιο λογο απεφευγα να τα δω απο πιο κοντα, ισως επειδη φοβμουν μηπως κανω καμια ζημια, φαινοντουσαν και πολυ ακριβα και ευαισθητα πραγματα. Μια φορα πηγα να πιασω τις σταγονες και λαδωθηκε το χερι μου, τρομαξα και δεν το ξαναεκανα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το εχουμε ακομα στο εξοχικο...δεν εχω δοκιμασει αν δουλεύει βεβαια εδώ και χρόνια!
 
Ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που συνάντησα αυτό το μπιμπελό. Εννοείται ότι έπιασα τις σταγόνες και γέμισα λάδια...νόμιζα πως ήταν νερό. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση τότε. Ήταν χειμώνας του 1990 ή 91 θυμάμαι και αντί να παίζουμε με οτιδήποτε αλλο παρατηρούσαμε, όλα τα  παιδιά, το εν λόγω μηχάνημα... Αναρωτιέμαι σήμερα τι θα τραβούσε τόσο έντονα την προσοχή των παιδιών
 
Μπα...κι αυτό έγινε δεκαετίας, πλέον είναι κάτι συνηθισμένο, όλοι οι άνθρωποι έχουν από ένα. Τέτοιες μαγκιες είχαν τότε λίγοι και όταν υπήρχαν αργότερα οι παράδες για να το έχεις και εσύ, ήταν πλέον ντεμοντε, ενώ και το ενδιαφέρον είχε μετατοπιστεί στα ηλεκτρονικά. 
 
Εγω παντως βλεπω τα ανιψάκια μου, μολις τους δωσεις tablet, κανουν disconnect απο την πραγματικοτητα και καλη τυχη να τους αποσπασεις την προσοχη.

Το ιδιο και το μαστοροπουλο στην δουλεια με το smartphone.

Κρυφη μου επιθυμία


Οποτε απο 6-26 χρονων αυτοι οι σαταναδες ειναι μαγνητες!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βασικα δεν εχει να κανει με το τι ειναι της μοδας η οχι. Παραξενα πραγματα παντα τραβανε την προσοχη των παιδιων ασχετως εποχης ^_^
 
Αυτό ήθελα να πω, οτι τα tablet-smartphone και τα συναφή  δεν αποτελούν πια κάτι παράξενο. Σίγουρα ένα βίντεο στο youtube, μια σελίδα, ένα μειλ και λίγο fb είναι ικανά να σου φάνε ένα μισάωρο χωρίς πολύ κόπο. Δε μιλώ για τα παιχνίδια που μπορεί κάποιος να παίξει και είναι χιλιάδες...Όμως παρ όλα αυτά δεν θεωρούνται πλέον ως κάτι παράξενο,ασυνήθιστο για τα παιδιά, ενώ πλέον όλοι σχεδόν κάτω από 40 είναι σχεδόν εξοπλισμενοι  
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω βασικα ημουν πανω κατω οπως τα σημερινα παιδια, καθοτι μοναχοπαιδι, παντα ειχα μαζι μου ενα μικιμαου ή ενα μπλικιμπλικι οπου πηγαιναμε (δυστυχως, η μαλλον ευτυχως, δεν ειχα Gameboy αν και το λιμπιζομουν). Σαν αποτελεσμα, αν πηγαιναμε καπου και ενιωθα μονος, χανομουν σε αυτα τα πραγματα, οπως χανονται τα σημερινα παιδια.

Αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν μου τραβαγαν την προσοχη αλλα πραγματα, οπως αυτο το λαμπατερ
 
Πίσω
Μπλουζα