Λιλίκα. Σειρά πεταλούδες. [Εκδ. Παπαδόπουλος]

δεν είχα τα βιβλία ''Η Λιλίκα παιζει θεατρο'', ''Η Λιλίκα στη χωρα των θαυματων'', ''Ο Γιαννακης και η Τανια στη θαλασσα''...

το βιβλίο ''Η Λιλή νοικοκυρούλα'' το είχα αλλά με αλλο εξωφυλλο...

δεν ξεχωριζα ιδιαιτερα καποια από αυτες τις ιστορίες, όλες μου αρεσαν πολύ, πριν ξαπλώσω το μεσημέρι μετά από το σχολείο, διάβαζα τα βιβλιαράκια και ας τα ειχα διαβασει απειρες φορες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκανα ό,τι μπορούσα για να τα σκανάρω. Δυστυχώς τα εσώφυλλα μου βγήκαν πολύ πιο μικρά. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος αλλά τουλάχιστον είναι ένα μικρό δείγμα του βιβλίου. Κάπου έχω κι το "Λιλίκα στο χωριό" και στο Ζωολογικό κήπο, νομίζω και το "Λιλίκα μαθαίνει χορό". Θα ψάξω να τα βρω κι αυτά. Εγώ πάλι τα διαβάζω μέχρι τώρα, όταν οι περιστάσεις το απαιτούν (στις δύσκολες στιγμές που όλοι οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν κατά καιρούς, για διάφορα θέματα). Με βοηθάνε αφάνταστα κι ας με κοροϊδεύει ο άντρας μου. :) Και οι ταινίες Disney με βοηθάνε πάρα πολύ. Ειδικά η εκπληκτική μουσική τους. Έχω πολλές από αυτές, όχι σε dvd αλλά σε βιντεοκασέτες.
 
Έχω "Τα γενέθλια της Λιλίκας". Μου το είχε χαρίσει κάποιος (ούτε θυμάμαι ποιος) πριν 35 χρόνια και δυστυχώς το βιβλίο είναι κάπως μουτζουρωμένο :( Αλλά η εικονογράφηση είναι πανέμορφη! Ίσως οι ομορφότερες ζωγραφιές που έχω δεν σε βιβλίο (είναι σαν πίνακες ζωγραφικής).
 
Όντως, η εικονογράφηση είναι εκπληκτική. Δε νομίζω ότι έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο σε όσα βιβλία κι αν πέρασαν από τα χέρια μου, παιδικά ή μη.... Από τη συλλογή της BETTY, εγώ πάλι δεν έχω το "Τσίρκο της Λιλίκας" (που το είχα παλιά αλλά ποιος ξέρει τι απέγινε), το "Η Λιλίκα φροντίζει τον κήπο της", το "Η Λιλίκα στο Λούνα-Παρκ" και το "Ο ΓΙαννάκης και η Λιλίκα στη θάλασσα".
 
Ευχάριστο νέο: ξανακυκλοφορούν κάποια από τα βιβλία της Λιλίκας!!!! Μπορείτε να διαβάσετε έδω

[edit] Τα link διαγραφτηκαν προς αποφυγη διαφημισης! [edit]

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα ακόμη υπέροχο θέμα που δεν είχα καν προσέξει ότι υπήρχε στο φόρουμ. Μπράβο Τζέλα που το άνοιξες!
Μου άρεσε πάρα πολύ η σειρά αυτή και σχεδόν την είχα καταχωνιάσει στο πίσω μέρος του μυαλό μου εδώ και .... (βάλτε ότι διψήφιο νούμερο θέλετε :) ) χρόνια μέχρι που σήμερα είδα τις εικόνες και κόντεψα να βάλω τα κλάματα.
Είχα μόνο ένα βιβλίο της σειράς , τη Λιλίκα μικρή μαμά, (που τώρα που το σκέφτομαι, είναι πιθανό η μάνα μου να μου το πήρε μήπως και σταματήσω να τσακώνομαι με τον αδερφό μου που ήταν μικρότερος :p ) και κάθε φορά που το άνοιγα, πιο πολύ ώρα αφιέρωνα στο να χαζεύω την εικονογράφηση παρά να διαβάζω το κείμενο. Η σχεδόν συνομήλικη γειτόνισσά μου είχε πολλά από τα βιβλία της Λιλίκας και κάθε τόσο πήγαινα και τα διάβαζα σπίτι της. Απ' όλα αυτά, το πιο αγαπημένο μου ήταν "Η Λίλικα μαθαίνει χορό" γιατί συνέπεσε με την περίοδο που πήγαινα μπαλέτο και έκανα πάντα σύγκριση ανάμεσα στις ονειρικές εικόνες του βιβλίου και εκείνες που είχα από την σχολή της επαρχιακής μας πόλης. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να πω ποιες ήταν καλύτερες....
 
Ένα ακόμη υπέροχο θέμα που δεν είχα καν προσέξει ότι υπήρχε στο φόρουμ. Μπράβο Τζέλα που το άνοιξες!
Μου άρεσε πάρα πολύ η σειρά αυτή και σχεδόν την είχα καταχωνιάσει στο πίσω μέρος του μυαλό μου εδώ και .... (βάλτε ότι διψήφιο νούμερο θέλετε :) ) χρόνια μέχρι που σήμερα είδα τις εικόνες και κόντεψα να βάλω τα κλάματα.
Είχα μόνο ένα βιβλίο της σειράς , τη Λιλίκα μικρή μαμά, (που τώρα που το σκέφτομαι, είναι πιθανό η μάνα μου να μου το πήρε μήπως και σταματήσω να τσακώνομαι με τον αδερφό μου που ήταν μικρότερος :p ) και κάθε φορά που το άνοιγα, πιο πολύ ώρα αφιέρωνα στο να χαζεύω την εικονογράφηση παρά να διαβάζω το κείμενο. Η σχεδόν συνομήλικη γειτόνισσά μου είχε πολλά από τα βιβλία της Λιλίκας και κάθε τόσο πήγαινα και τα διάβαζα σπίτι της. Απ' όλα αυτά, το πιο αγαπημένο μου ήταν "Η Λίλικα μαθαίνει χορό" γιατί συνέπεσε με την περίοδο που πήγαινα μπαλέτο και έκανα πάντα σύγκριση ανάμεσα στις ονειρικές εικόνες του βιβλίου και εκείνες που είχα από την σχολή της επαρχιακής μας πόλης. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να πω ποιες ήταν καλύτερες....
Αχ πες μου πως το έχεις ακόμα!!!
 
Απ' όλα αυτά, το πιο αγαπημένο μου ήταν "Η Λίλικα μαθαίνει χορό" γιατί συνέπεσε με την περίοδο που πήγαινα μπαλέτο και έκανα πάντα σύγκριση ανάμεσα στις ονειρικές εικόνες του βιβλίου και εκείνες που είχα από την σχολή της επαρχιακής μας πόλης. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να πω ποιες ήταν καλύτερες....
Μπορείς να αγοράσεις τα βιβλία που επανακυκλοφόρησαν! Αυτό με την Λιλίκα και το μπαλέτο είναι πανέμορφο. Οι εικόνες είναι έργα τέχνης, με απίστευτη λεπτομέρεια.
 
Για την εποχή τους αυτά τα βιβλία έχουν πολύ ωραία εικονογράφηση!
 
Πανέμορφη-παραμυθένια εικονογράφηση έχουν και τα 6 βιβλία του Παραμυθένιου Κόσμου του Δάσους. Ο Ιταλός Tony Wolf σε μεταφέρει σε ένα ονειρικό κόσμο.

Οι κάτοικοι του Δάσους ( Il Bosco 1984)
Στη χώρα των Νάνων ( Gnomi 1984)
Έρχονται οι Γίγαντες ( Giganti 1984)
Οι Νεράιδες του Δάσους ( Fate 1984)
Τα Μεγάλα Ζιζάνια ( Folletti 1984)
Η Παράξενη Χώρα ( Draghi 1985)
 
Πίσω
Μπλουζα