Λογοτεχνικά βιβλία στις ελληνικές σειρές και ταινίες

στη σειρα "Η κυρια Ντορεμι" η Ελενη Ανουσακη διαβαζει στον απομονωμενο φυματικο μαθητη της το βιβλιο "Ροβινσωνας Κρουσος"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
στην ταινια "Αρτιστα" φαινονται τα βιβλια:

attachment.php


"Ντεζιρε"

"Απαντα" του Ξενοπουλου (βιβλιο με περιπου λευκο εξωφυλλο)

"Η ιστορια της Βυζαντινης αυτοκρατοριας"

art.JPG
 
στη σειρα "Ο αγνωστος" (1988) ο μικρος διαβαζει το βιβλιο "Μιχαηλ Στρογκωφ" του Ιουλιου Βερν,δεν ξερω ομως ποιος ειναι ο εκδοτικος οικος

attachment.php
attachment.php


oagmixailstrogkof.JPG

oagn.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
στην ταινια "Αρτιστα" φαινονται τα βιβλια:
attachment.php


"Ντεζιρε"

"Απαντα" του Ξενοπουλου (βιβλιο με περιπου λευκο εξωφυλλο)

"Η ιστορια της Βυζαντινης αυτοκρατοριας"
κατερινα μου που είναι η Ντεζιρε; το βιβλίο με την κοπέλα απ'έξω η είναι τα άπαντα του Ξενόπουλου,μου ξυπνησες αναμνήσεις με την Ντεζιρέ της σελινγκο, αχ εφηβεια :D
 
αριαδνη είπε:
κατερινα μου που είναι η Ντεζιρε; το βιβλίο με την κοπέλα απ'έξω η είναι τα άπαντα του Ξενόπουλου,μου ξυπνησες αναμνήσεις με την Ντεζιρέ της σελινγκο, αχ εφηβεια :D
αριαδνη μου χαιρομαι που σου "ξυπνησα" αναμνησεις :)

συμφωνα με τη Μαριαννα Κουρακου,το βιβλιο "Ντεζιρε" ειναι αυτο με το πορτραιτο της κοπελας,λες να εκανε λαθος;
 
Κατερινιώ μου τι να σου πω ..την Ντεζιρε την διαβασα περιπου στα 20 μετα το ''ημουν ένα άσχημο κορίτσι'' της ίδιας και είχε πολύ διαφορετικό εξώφυλλο τοτε.
 
αριαδνη είπε:
Κατερινιώ μου τι να σου πω ..την Ντεζιρε την διαβασα περιπου στα 20 μετα το ''ημουν ένα άσχημο κορίτσι'' της ίδιας και είχε πολύ διαφορετικό εξώφυλλο τοτε.
Η ταινια "Η αρτιστα" ειναι του 1966,ειναι πολυ πιθανο το τοτε εξωφυλλο να ηταν διαφορετικο,υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να μπερδευτηκε η Μαριαννα Κουρακου οταν ελεγε τα λογια που ειχε στη συγκεκριμενη σκηνη
 
ΣΕΛΙΝΚΟ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ

Η Άννα Μαρία Σελίνκο (Anna Maria Selinko), Αυστριακή δημοσιογράφος και συγγραφέας, γεννήθηκε το 1914. Το 1943 κατέφυγε στη Σουηδία, όπου εργάστηκε στον Σουηδικό Ερυθρό Σταυρό. Το μυθιστόρημά της Ντεζιρέ (1951) έγινε παγκόσμια επιτυχία, ενώ πολλά από τα βιβλία της γυρίστηκαν κινηματογραφικές ταινίες.

εδώ κάποιες πληροφοριες και μάλλον αυτό θα είναι και μετέπειτα το εξώφυλλο μια κοπέλα είχε
 
ευχαριστω αριαδνη :)

οποτε σωστο ηταν αυτο που ειπε η Μαριαννα Κουρακου

Desiree 1.jpg
 
στην ταινια "Αλαλουμ" ο Χαρρυ Κλυνν κραταει το βιβλιο "Το δικαιωμα να εισαι ανθρωπος"

alal.JPG

ας ειν' καλα το κουιζ του RIO;)

alaloum.JPG
 
σε επεισοδιο της σειρας "Εμεις κι εμεις" η Νατασα Μανισαλη διαβαζει το βιβλιο "Η φονισσα"

emi.JPG

emismanisalxartinokaravi.JPG
 
στην ταινια "καρδια που λυγισε απ τον πονο" η Ελενη Ανουσακη κραταει ενα βιβλιο του Κρυσταλλη

kard.JPG
 
στην ταινια "αντιο ζωη" ισως το κλειστο βιβλιο που βλεπουμε πανω στο κρεβατι να ειναι λογοτεχνικο

attachment.php
πηγη φωτο

Photo11_antio_zoi.jpg
 
Είναι τα χριστουγεννιατικα ( ;) , παιδικα ( ;) διηγηματα του Παπαδιαμαντη, το εχω στη βιβλιοθηκη του ΕΛΙΑ.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Είναι τα χριστουγεννιατικα ( ;) , παιδικα ( ;) διηγηματα του Παπαδιαμαντη, το εχω στη βιβλιοθηκη του ΕΛΙΑ.
ευχαριστω Πανο :)

αν σου ειναι ευκολο,μπορεις να βαλεις φωτογραφια του εξωφυλλου να το δουμε καλυτερα;
 
Untitled-1.jpg

Βλακείες λέω, ιδού το εξώφυλλο του βιβλίου: Τα αγαπημένα μου διηγήματα: συλλογή παιδικού διηγήματος υπό Άλκη Τροπαιάτη, τόμος 2 χ.χ. πάντως γύρω στο 1957. Από τον αγαπημένο Πεχλιβανίδη των Κλασικών Εικονογραφημένων!
 
σ ευχαριστουμε Πανο!!

τελικα η φωτο βοηθησε για να βρεθει ο ακριβης τιτλος :flower:
 
στην ταινια "Νυχτες της Αθηνας" (1954) ο Κωστας Χατζηχρηστος κραταει ενα παιδικο βιβλιο με τιτλο "Ο μικρος κυνηγος"

nixtestisathinas.JPG
 
στην ταινια "Στην Πολη αγαπηθηκαμε" η Αννα Ιασωνιδου κραταει αυτο το βιβλιο

attachment.php


stinpoliagapithikame.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα