Λούνα Παρκ Σαλαμίνας - Θεσσαλονίκη

veveos tha anevaso foto,,,exo kai apo tin mbalarina oses theletai kai apo to tapsi.aftes tis meres tha tis kano scan kai tha tis anevaso....Me sinhorite alla meno ektos elladas kai den exo Ellinika giafto grafo sta latinika...tha koitakso na katevaso ta ellinika gia na grafo....me sinhoreite giafto.

[edit]

βέβαιος θα ανεβάσω φωτό,,,έχω και από την μπαλαρίνα όσες θέλετε και από το ταψί.αυτές τις μέρες θα τις κάνω scan και θα τις ανεβάσω....Με συγχωρείτε αλλα μένω εκτος ελλάδας και δεν έχω Ελληνικά "γι αυτο" γράφω στα λατινικά...θα κοιτάξω να κατεβάσω τα ελληνικά για να γράφω....με συγχωρείτε "γι αυτο". [/edit]

Photo0068.jpg

το αγαπημένο θεσσαλονικιώτικο "Τρένο φάντασμα" 2.jpg

15012010014.jpg

DEVOL.jpg

DSC04177.jpg

DSC04178.jpg

DSC04190.jpg

DSC04191.jpg

DSC04313.jpg

Photo0024.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ορέστη μπορείς να κάνεις χρήση του http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp και μετά copy paste στο ποστ.

Ωραίες φωτογραφίες. Ποια χρονιά είναι περίπου? Εννοείτε πως περιμένουμε να δούμε Μπαλαρίνα και Ντάγκαντα ;)
 
το αγαπημένο θεσσαλονικιώτικο "Τρένο φάντασμα" magicparkDSC00959.jpg

θα σκανάρω τις φωτό και θα τις ανεβάσω παιδιά,είναι πολλές από την μπαλαρίνα στο ποσειδώνιο και ταψί

αυτό είναι δεκαετία του 80 γιατί το παιδί που είναι στην μέση είναι ο σπύρος ο οποιος μέχρι και σήμερα από τότε δούλευε το ταψί και τότε ήταν παιδάκι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικά ότι έχεις από Ποσειδώνιο ανέβασέ το (αν μπορείς). Στο μεταξύ το έχω απορία εδώ και πάρα πολύ καιρό γιατί δε φτιάχνουν το μηχανισμό της Μάγισσας που την κάνει να ανοιγοκλείνει το παράθυρο!
 
δεν δουλεύει είπες?πάντως εγώ σαν χειριστής τέσσερα χρονια στο magic δούλευε..εκτος και αν έσπασε τίποτα πάλι και οι "σινδιριστες" το σταμάτησαν...ποιος ξέρει.

πάντως και ο μηχανισμός και τα πιεστικά είναι πολύ παλιά και μάλλον δεν τους ενδιαφέρει...

λίγες φωτογραφίες από το "λουναπαρκ" στο ποσειδώνιοIMAG1579.jpg

η μπαλαρίναIMAG1582.jpg

η κλασική μπαλαρίνα του ποσειδωνίου ζωγραφισμένη διαφορετικά πλέον στο πάρκο magicpark.DSC00057.jpg

εδώ και ο μηχανισμός τις μάγισσας :) ακούστε τα τριξίματα..είναι τόσο παλιό αλλα ακόμα δουλεύει...κολλάει κάπου κάπου αλλα...δουλεύει..e..όσον νάναϊ του 1978 είναι :)

IMAG1562.jpg

IMAG1581.jpg

IMAG1580.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
orestis είπε:
το αγαπημένο θεσσαλονικιώτικο "Τρένο φάντασμα" magicparkΠροβολή συνημμένου 134043
θα σκανάρω τις φωτό και θα τις ανεβάσω παιδιά,είναι πολλές από την μπαλαρίνα στο ποσειδώνιο και ταψί

αυτό είναι δεκαετία του 80 γιατί το παιδί που είναι στην μέση είναι ο σπύρος ο οποιος μέχρι και σήμερα από τότε δούλευε το ταψί και τότε ήταν παιδάκι
Απίστευτες φωτογραφίες. Το σκηνικό στο εξωτερικό ήταν ζωγραφισμένο στο χέρι έτσι; Φαντάζομαι όχι εκτύπωση.
 
όλο το φάντασμα ήταν ζωγραφισμένο με πινέλο πιστέψτε με..δηλαδή ο ιταλός τότε το ζωγράφισε όλο με το χέρι,,,το έκανε με αγάπη.

όταν έκανα συντήρηση στο παιχνίδι είχα παρατήρηση ότι από κάτω από τα καινούργια γραφικά φαινόντουσαν οι ρωγμές από το πινέλο του.φοβερό !\

γιατι το 1996 στο ποσειδώνιο φέρανε έναν ζωγράφο πετάξανε ένα αστάρι και από πάνω με αερογράφο αυτός το ζωγράφισε έτσι όπως είναι τώρα στο magicpark που φυσικά εμενα δεν μου αρέσει καθόλου !

κρίμα η δουλειά...έτσι με ψιλό γυαλόχαρτο σε ένα μέρος άρχισα να το τρίβω σιγά σιγά και να πως είδα να βγαίνουν οι από κάτω ζωγραφιές...φοβερό..

θέλω να πω δηλαδή ότι φανταστείτε ότι υπάρχουν τα παλιά γραφικά από κάτω....αλλα το κάναν λίγο πιο soft για να μπορούν να μπαίνουν και παιδιά στο παιχνίδι ενώ πριν από χρονια απαγορευόταν κάτω τον 14 ετών
 
Ορέστη με γυρνάς πολλά χρόνια πίσω. Σε ευχαριστώ πολύ.
 
το ξέρω...εγώ λοιπόν από μικρό παιδί που πήγαινα στο ποσειδώνιο ήθελα να δουλεύω και εγώ εκεί,,,να που τελικά έγινε το όνειρο,,,και το ανακαίνισα το παιχνίδι και δούλευα ως χειριστής....άσε είναι τόσα πολλά που μπορώ να γράψω για αυτο το παιχνίδι που ....

γιατί όταν πήγα στο magicpark το φάντασμα ήταν σε πολύ κακή κατάσταση...και άρχισα κούκλα κούκλα να τα φτιάχνω αλλα και καινούργια ομοιώματα...συν τα βαγονάκια..τώρα χαίρομαι που οι άνθρωποι βγαίνουν με το χαμόγελο πια..e...αυτά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι δυο μου παλικαράδες, τρελαίνονται για το τρένο φάντασμα !!! ;)

Ορέστη ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις αναμνήσεις !!!
 
παιδιά τώρα που το θυμήθηκα...έχουμε καμια φωτό από τις πάπιες? το θυμάστε αυτό το παιχνίδι που ερχόταν στην έκθεση?
 
Δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο λες Ορέστη. Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες.
 
Οι δικές μου αναμνήσεις δεν είναι βέβαια τόσο παλιές αφού έζησα το πάρκο πιο πολύ επί δεκαετίας 2000 ως magic park φυσικα.. θυμάμαι πως μεγαλύτερη εντύπωση μου είχε κάνει η μπαλαρίνα η οποία ήταν η πιο όμορφη μπαλαρίνα που υπήρχε σε Ελληνικό λουνα παρκ και ως προς την κούκλα που δεν ήταν η καθιερωμένη τεράστια και αγριευτικη με ανοιχτά χέρια πού έχουν όλα τα πάρκα αλλα και ως προς τα σκηνικά που ήταν υπερπαραγωγή...πολύ κρίμα που την έβγαλαν ποτέ δεν εμαθα-καταλαβα το λόγο ήταν τόσο αγαπημένο και όμορφο παιχνίδι.. και βλέπω φωτογραφίες από πριν δλδ τα 80s και θαυμάζω τη δουλειά του καλλιτέχνη που την ανανέωσε βρίσκω τις ιδέες του πολύ πρότυπες προσάρμοσε ένα παιχνίδι τελείως παλαιωμενο στην αισθητική του σήμερα..ειδικά με τα ρούχα που την είχε ντύσει που αν θυμάμαι καλά της είχε φορέσει και σκούφο προσαρμόζοντας την στην late 90s underground culture..αν έχει κανείς φωτογραφιες της μετά την αλλαγή η πληροφορίες για το τι απέγινε.. αν πουλήθηκε σε κάποιο άλλο πάρκο θα ήθελα να μάθω...φυσικά δεν έχω λόγια για το θρυλικό τρένο φάντασμα έχω εντυπωσιαστεί από το ποσό παλιό είναι ίσως το πιο παλιό παιχνίδι του πάρκου σήμερα...
 
Θυμάται κανείς την παλιότερη τοποθεσία του λούνα παρκ; (πριν πάει εκεί που είναι το μέγαρο σήμερα)

Κάπου στην παραλιακή σε ένα πάρκο, ίσως κοντά στη Μπότσαρη.

Είμαι 100% σίγουρος πως έχω πάει!
 
qwerty είπε:
Θυμάται κανείς την παλιότερη τοποθεσία του λούνα παρκ; (πριν πάει εκεί που είναι το μέγαρο σήμερα)Κάπου στην παραλιακή σε ένα πάρκο, ίσως κοντά στη Μπότσαρη.

Είμαι 100% σίγουρος πως έχω πάει!
Ήταν τέρμα Μ. Μπότσαρη. Εκεί που τώρα είναι το 8ο Λύκειο Θεσσαλονίκης. Μεταφέρθηκε στο Ποσειδώνιο αρχές 10ετίας 80.

617017_4405955386127_1222937763_o.jpg

Την εικόνα την πήρα από το FB : "Άγνωστη Θεσσαλονίκη" και είναι απο το λεύκωμα ''Μια ανήσυχη βόλτα, Φωτογραφίες από τη Θεσσαλονίκη το '70'', του ιδίου.(εκδ. Ζήτρος)
 
Πίσω
Μπλουζα