Λωξάντρα (1980 ΕΡΤ)

α ναι εχεις δικιο νασο,αδερφια ηταν.ευχαριστω που με διορθωσες.

βλεπεις, εχω να τη δω,πολλα χρονια
 
η σειρά έχει ξανά προβληθεί σε επανάληψη και το 2005 (συγκεκριμένα τον απρίλιο) πριν την δώσει η ραδιοτηλεόραση από την ετ1 το μεσημέρι στις 12.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντελως τυχαία βλέπω στην απέναντι τηλεόραση στη δουλειά, να παίζει η "Λωξάντρα" τώρα, στην ΕΤ1! Δεν έχω ιδέα αν έχει αρχίσει να προβάλλεται σε επανάληψη. Συντονιστείτε πάντως αν θέλετε να το δείτε.
 
Matsablokos είπε:
Εντελως τυχαία βλέπω στην απέναντι τηλεόραση στη δουλειά, να παίζει η "Λωξάντρα" τώρα, στην ΕΤ1! Δεν έχω ιδέα αν έχει αρχίσει να προβάλλεται σε επανάληψη. Συντονιστείτε πάντως αν θέλετε να το δείτε.
Βεβαίως και προβάλλεται σε επανάληψη. Η sunset89 μας είχε άλλωστε ενημερώσει προ καιρού στο σχετικό thread:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13400-Επαναλήψεις-Ελληνικών-Τηλεοπτικών-Σειρών/page35
 
Με αφορμή την επανάληψη της Λωξάντρας (είδα και χάρηκα αυτή την εβδομάδα και τα πέντε επεισόδια) είπα να ψάξω λίγο στις παλιές εφημερίδες και δείτε τι ανακάλυψα: τις αντιρρήσεις της Μαρίας Ιορδανίδου μετά την προβολή των δύο πρώτων επεισοδίων. Δεν ξέρω αν αργότερα άλλαξε γνώμη, αξίζει ωστόσο να αφιερώσετε λίγο χρόνο και να διαβάσετε ολόκληρη τη συνέντευξη. Θα ανεβάσω αμέσως μετά την επιστολή που έστειλε η παραγωγός Ελβίρας Ράλλη σχετικά με αυτό το δημοσίευμα.

Iordanidou gia loxandra.jpg
 
appoul είπε:
Με αφορμή την επανάληψη της Λωξάντρας (είδα και χάρηκα αυτή την εβδομάδα και τα πέντε επεισόδια) είπα να ψάξω λίγο στις παλιές εφημερίδες και δείτε τι ανακάλυψα: τις αντιρρήσεις της Μαρίας Ιορδανίδου μετά την προβολή των δύο πρώτων επεισοδίων. Δεν ξέρω αν αργότερα άλλαξε γνώμη, αξίζει ωστόσο να αφιερώσετε λίγο χρόνο και να διαβάσετε ολόκληρη τη συνέντευξη. Θα ανεβάσω αμέσως μετά την επιστολή που έστειλε η παραγωγός Ελβίρας Ράλλη σχετικά με αυτό το δημοσίευμα.Προβολή συνημμένου 35608
αυτο το αποκομμα απο εφημεριδα πώς μπορουμε να το διαβασουμε;δε φαινεται καθολου καλα
 
Και η απάντηση της Ελβίρας Ράλλη:

loxandra apandisi elviras.jpg
 
katerinak είπε:
αυτο το αποκομμα απο εφημεριδα πώς μπορουμε να το διαβασουμε;δε φαινεται καθολου καλα
Ωχ... Έχεις δίκιο. Θα δω τι μπορώ να κάνω. Αν στο μεταξύ μπορεί να με διαφωτίσει κανείς/καμιά, ας σπεύσει!
 
jaguar-man είπε:
καθολου οξημωρο ΑΕΟΝ παρα πολλα σπτια πλουσιων Ελληνων της πολης ειχαν υπηρετες φτωχους και αστεγους καμια φορα Τουρκους ,το λεω απο προσωπικη πειρα διοτι η οικογενεια μου εζησε εκει.
μπορώ να επιβεβαιώσω για τούρκους υπηρέτες σε ελληνικά ''καλά'' σπίτια και στη μικρά ασία (αϊδίνι) μέχρι την 1η καταστροφή του 1919 ... και στην οικογένεια της γιαγιάς μου κάποιοι απ΄τους ανθρώπους εκείνους τους νοιάστηκαν και τους πήγαν ένα καρβέλι ψωμί και μερικές ελιές μέχρι και τη δεύτερη καταστροφή του '22 ... μετά βέβαια τα ίχνη χάθηκαν για πάντα.
 
Υπέροχη σειρά και η Μπέτυ Βαλάση ιδανική. Δεν την έχω ξαναδεί από τότε. Θα κλαίω από την αρχή μέχρι το τέλος. Έχω μια ευαισθησία λόγω του ότι ο παππούς γεννήθηκε λίγο έξω από τη Σμύρνη. Ένας λαβομάνος, ένας καθρέφτης και μια εικόνα του Αγίου Παντελεήμονα είναι ότι έφεραν από κει το 22.
 
[edit] Dead pathfinder img [edit]
 
Απόσπασμα από το αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση (Τεύχος 2239, 11 - 17/1/2013) στην σειρά.

attachment.php
 
Υπέροχη τηλεοπτική απόδοση του βιβλίου της Μαρίας Ιορδανίδου, πιστή στο κείμενο, χωρίς παραλλάγες και παραποιήσεις. Η Μπέτυ Βαλάση μοναδική ως "Λωξάντρα" οπως και όλοι οι ηθοποιοι, ένας και ένας στους ρόλους τους.


Η Λωξάντρα ήταν υπαρκτό πρόσωπο, ήταν η γιαγιά της Μαρίας Ιορδανίδου.



Απλά οπως είχε πει η Ιορδανίδου, η "Λωξάντρα" δεν ειναι απόλυτα πιστή βιογραφία. Κάποια γεγονότα είναι αληθινά, κάποια φανταστικά, είχε προσθεσει φανταστικούς ήρωες κλπ κλπ.



Από ερευνα στο ίντερνετ, η μητέρα της Μαρίας Ιορδανίδου (δηλαδη η κόρη της Λωξάντρας) λεγόταν Ευφροσύνη Μάγκου. Πιθανον λοιπον το επίθετο της αληθινής Λωξάντρας να ήταν Μάγκου (σε αντίθεση με το βιβλίο που έχει το επίθετο "Κοντέλη").



Από την άλλη, ο πατέρας της Ιορδανίδου, Υδραίος ναυτικός, λεγόταν Νικόλας Κριεζής, επίθετο που υπάρχει και στο βιβλίο, το οποίο η συγγραφέας έδωσε στον ναυτικό Υδραίο "Γιωργάκη Κριεζή" ο οποίος παντρεύτηκε την "Κλειώ", την κόρη της Λωξάντρας.



Το Μακροχώρι που έμενε η Λωξάντρα, στις μέρες πια οι Τούρκοι το λενε Bakirkoy.
 
Το "Κοντέλη" ως επίθετο το είχε η Λωξάντρα από τον άντρα της τον Δημητρό. Άρα, το πατρικό της επώνυμο όντως μπορεί να ήτανε Μάγκου...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Το "Κοντέλη" ως επίθετο το είχε η Λωξάντρα από τον άντρα της τον Δημητρό. Άρα, το πατρικό της επώνυμο όντως μπορεί να ήτανε Μάγκου...
Το επίθετο του συζύγου της Λωξάντρας (στην πραγματική ζωή) πρέπει να ήταν Μάγκος ή Μάγκου γιατί όπως είπα η μητέρα της Μαρίας Ιορδανίδου λεγόταν Ευφροσύνη Μάγκου σύζυγος Νικολάου Κριεζή. Το "Μάγκου" δηλαδή ήταν το πατρικό της (το επίθετο που είχε από τον πατέρα της, τον άντρα της Λωξάντρας).


Αν το "Κοντέλη" δεν είναι φανταστικό επίθετο που έπλασε η Μαρία Ιορδανίδου με το μυαλό της, ίσως τελικά το "Κοντέλη" να ήταν το επίθετο της Λωξάντρας πριν το γάμο της με τον Μάγκο. Ισως δηλαδη η Μαρία Ιορδανίδου να έχει κάνει αντιστροφή των επιθέτων:


Κοντέλη το πατρικό και Μάγκου του συζύγου, στην πραγματική ζωή.


Μάγκου το πατρικό και Κοντέλη του συζύγου, στο βιβλίο. (Αν και στο βιβλίο δεν αναφέρεται το πατρικό της, μόνο του συζύγου).


Γενικά όλα τα βιβλία της Μαρίας Ιορδανίδου είναι αυτοβιογραφικά με πολλά όμως στοιχεία μυθοπλασίας π.χ. η "Κλειώ" του βιβλίου ήταν η μητέρα της και η ίδια ήταν η "μικρή Άννα".
 
22610946.jpg

Aυτή ειναι η αληθινή Λώξαντρα με την εγγονή της Μαρία Ιορδανίδου. Η φωτο είναι απο τους τίτλους αρχής της σειρας "Σαν τα τρελλά πουλιά".

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Το "Κοντέλη" ως επίθετο το είχε η Λωξάντρα από τον άντρα της τον Δημητρό. Άρα, το πατρικό της επώνυμο όντως μπορεί να ήτανε Μάγκου...
Στο βιβλίο ναι. Στην ζωή όμως το επίθετο του συζύγου της Λωξάντρας πρέπει να ήταν Μάγκος ή Μάγκου γιατί όπως είπα η μητέρα της Μαρίας Ιορδανίδου λεγόταν Ευφροσύνη Μάγκου σύζυγος Νικολάου Κριεζή. Το "Μάγκου" δηλαδή ήταν το πατρικό της (το επίθετο που είχε από τον πατέρα της, τον άντρα της Λωξάντρας). Οπότε και η Λωξάντρα στην πραγματική της ζωή, παιρνοντας το επιθετο του συζυγου, προφανώς λεγοταν Λωξάντρα Μάγκου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά η σειρά ήταν αριστούργημα..

Μόνο δάκρυα μας φέρνει η ανάμνηση της εποχής που την βλέπαμε..

Αυτή ήταν τηλεόραση!Αυτές ήταν σειρές!
 
Πίσω
Μπλουζα