ΜΑΜΕ η καλύτερη κονσόλα ;;

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.904
Αντιδράσεις
3.927
Δεν ειχα το Setup που εχω σημερα οταν ανοιχτηκε το θεμα , και επανατοποθετουμαι λεγοντας οτι η καλυτερη retro κονσολα αυτην την στιγμη απο αυτες που εχω και εχω καμποσες ειναι το ΜΑΜΕ και εξηγουμαι.

Γραφικως σε αντιστοιχια με 8-16 και 32 bit κονσολες οι καλυτερες εκδοσεις ειναι στο ΜΑΜΕ (Arcades),αντιπροσωπευτικα παραδειγματα παρε ενα παιχνιδι απο καθε γενια.

Θες σε 8Bit παρε το R-Type,παρε το Renegade,σε 16bit παρε το Pang ,παρε το Ghouls and Ghosts παρε Final Fight ,σε 32bit παρε το Daytona,Die Hard Arcade,Virtua Racer ολες οι εκδοσεις που εχω στις κονσολες ειναι μιλια πισω απο αυτα που παιζω με το ΜΑΜΕ.

Μιλαμε για Setup με συνδεση μεσω HDMI σε μεγαλη LCD,με ορθια τα Scanlines και pad του PS3 και αντε γεια.

Long Live MAME. :)
 
E καλά τότε θα μπορούσες να πεις ότι η καλύτερη είναι το MESS αλλά δεν έχω ιδέα αν δουλεύει γιατί για κάθε σύστημα χρησιμοποιώ ξεχωριστό emulator.

Πάντως ναι, το MAME είναι με μεγάλη διαφορά ο emulator με τον οποίο παίζω περισσότερο, άρα και το "σύστημα" με το οποίο παίζω περισσότερο. Μόνο αν σκεφτώ πόσους υπολογιστές έχω αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια και το MAME "μένει" είναι και το σύστημα το οποίο έχω και τον περισσότερο καιρό (κατά μία έννοια).
 
Κρίμα που με την έλευση των ισχηρών κονσολών από dreamcast και μετά, καθώς και το ότι οι κάρτες γραφικών ξεφηγαν, σήμαναν το τέλος της υπεροχής των arcade, στον τεχολογικό τομέα. Πάντως συμφωνώ στο ότι το mame είναι και θα παραμείνει σημαντικό πρόγραμα σε κάθε συσκευή αφού πολλά games παραμένουν καλύτερα εκει χωρίς κάποιο καλό arcade port σε κάποιο άλλο σύστημα.

Πάντως στην περίπτωση κάποιων arcade όπως το daytona (μιας και αναφέρθηκε) υπάρχουν πολύ ανώτεροι emulators. Βασικά δεν ξέρω καν αν τα model 2 games δουλευουν στο mame (εχω καιρό να το τεστάρω και για κάποιο διάστημα δεν έχω πρόσβαση στο pc μου).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπεσε στο αυτι μου oτι επιτελους εξομοιωθηκε το Raiden 2 και το DX,επαληθευει κανεις;
 
Ναι αληθευει και μαλιστα περσινα ξυνα σταφυλια γιατι 2 μηνες εχει που εγινε αυτο.
 
Περα απο την παραξενη πορεια που ακολουθει η ομαδα αναπτυξης τα τελευταια χρονια μου την σπαει η συνεχης αλλαγη ROMS καθως και ο μη-εμπλουτισμος με νεα τεχνολογικα καλουδια (βλεπε RetroArch)

Θα ηθελα επισης περισσοτερα φιλτρα στις λιστες. Πηξαμε στα Majhong!!! Υπαρχει καποιος τροπος να τα ξεφορτωνομαστε?
 
Ναι αληθευει και μαλιστα περσινα ξυνα σταφυλια γιατι 2 μηνες εχει που εγινε αυτο.

Nαι ετσι ειμαστε εμεις στο Retromaniax,αργουμε λιγο παραπανω αλλα ενημερωνουμε.

Περα απο την παραξενη πορεια που ακολουθει η ομαδα αναπτυξης τα τελευταια χρονια μου την σπαει η συνεχης αλλαγη ROMS καθως και ο μη-εμπλουτισμος με νεα τεχνολογικα καλουδια (βλεπε RetroArch)

Ειναι λιγο σπαστικο να εχεις 6 εκδοσεις ΜΑΜΕ ,μια βασικη και 5 για σκορπιες για τα υπολοιπα αλλα το παλευουμε
 
Aardvark είπε:
Ειναι λιγο σπαστικο να εχεις 6 εκδοσεις ΜΑΜΕ ,μια βασικη και 5 για σκορπιες για τα υπολοιπα αλλα το παλευουμε
Στα ιδια ειμαι και εγω, εχω για κυριως ενα full pack mame 0.136 και για τα extra εχω πιο καινουργιες απλες εκδοσεις που ειναι χωρις γραφικα και τις σεταρω μεσα απο ενα mamegui που εχω...
 
Σίγουρα έτσι είναι. Το mame είναι οτι καλυτερο μπορεί να έχει κάποιος σήμερα για να παιζει old school παιχνίδια. Μέχρι και το Dreamcast κατα 99% οι καλύτερες εκδόσεις είναι στα ηλεκτρονικά.

Παλιά παίζαμε σε Amiga amstrad st η οτι άλλο ειχε ο καθένας γιατί απλα δεν υπήρχε αλλη επιλογή. Ενδεικτικά πρωτη φορά που είδα στη τηλεοραση του σπιτιου τελειο arcade ηταν σε κάτι συλλογές της taito για το ps1 γύρω στο 1999.
 
Wally είπε:
Περα απο την παραξενη πορεια που ακολουθει η ομαδα αναπτυξης τα τελευταια χρονια μου την σπαει η συνεχης αλλαγη ROMS καθως και ο μη-εμπλουτισμος με νεα τεχνολογικα καλουδια (βλεπε RetroArch)

Θα ηθελα επισης περισσοτερα φιλτρα στις λιστες. Πηξαμε στα Majhong!!! Υπαρχει καποιος τροπος να τα ξεφορτωνομαστε?
Καλά άσε μην την πιάσουμε αυτή την κουβέντα γιατί είναι πονεμένη ιστορία. Η ομάδα που "διοικεί" αυτή τη στιγμή το ΜΑΜΕ είναι εχθρική προς τους gamers. To "MAME δεν είναι για να παίζεις παιχνίδια αλλά για συντήρηση των coin ops για ιστορικούς λόγους" και κάτι τέτοια το έχουνε πάρει της μετρητής. Πραγματικά είναι καιρός να αναλάβει κάποιος άλλος που δεν είναι υπερκομπλεξικός νέρντουλας.
 
Καλυτερα μαλλον να λέγαμε retroarch σε pc η καλύτερη κονσόλα.
 
Το retroarch για μενα υστερει στο interface και τα διαφορα profiles που πρεπει να κανεις για τον καθε emulator οσο να ναι σε δυσκολευει λιγο.

Ενα αλλο μειονεκτιμα ειναι οτι δεν παιζει σε 32bit windows :( .
 
Εγώ πάντως, arcade παίζω στο Xbox (το παλιό) με τα emulatoria του, 720p με component και scanlines αμα λάχει (Final Burn Legends). Ασύρματα joypadάκια και μια χαρά, ούτε windows, ούτε τίποτα. Παίζω το 85% των arcades που θα ήθελα σε δαυτο, με ενα σκληρό 120gb χωράς τα πάντα και έχεις και ρέστα για κανα port (doom/heretic/hexen/descent) ή native xbox τίτλο που είναι arcade (outrun coast to coast, ποδοσφαιράκια, μπασκετάκια κλπ)

Αν με πιάσει σοβαρή κρίση ρετρίλας, τότε πάω είτε καμπίνα για Neo Geo, είτε όντως ΜΑΜΕ αλλα σε PCάκι με 21" 4:3 CRT VGA, HLSL και arcadejoy by ιορδάνης ! Θα ήθελα να δοκιμάσω και το retroarch αλλα το PC που έχω στο playroom για MAME και παλιά PC games δεν νομίζω να αντέχει. Την εν λόγω οθόνη χρησιμοποιώ και για το Dreamcast με VGA box, για Daytona, Sega Rally, Virtua Tennis/Striker 2 και 18th Wheeler και σχεδόν ορκίζομαι οτι βγάζει καλύτερη εικόνα και απο τα arcades. Άν έχετε τέτοια οθόνη απο παλιο PC και DC με VGA box απλά πρέπει να τα συνδέσετε, είναι σκέτη πόρωση ! Εννοείτε και για ΜΑΜΕ, ειδικά με HLSL αλλα κατανοώ το οτι οι γκουμούτσες πλέον εκτός απο αντιαισθητικές, είναι βαριές, ενεργοβόρες και πιάνουν χώρο.
 
Εγω arcade παίζω σε original hardware: NEO GEO, ATOMISWAVE, PGM, CPS & CPS2. Με arcade εξοπλισμό συνδεδεμένο σε Sony BVM monitors και original acade sticks και κουμπιά διαφόρων τύπων.

Χρησιμοποιώ και το mame που και που.
 
Λοιπον...

Ψαχνω για ΜΑΜΕ...οχι για να φτιαξω καμπινα,αλλα να παιζω απο το laptop.

O emulator που εχω ειναι αυτος: Retro Legends Giga Pack 6666 αλλα εκτος οτι δεν εχει πολλα παιχνιδια ΜΑΜΕ

οταν παω να παιξω τα χρωματα ειναι οτι να 'ναι!!!! :eek:

Δηλαδη ειναι συνδυασμοι χρωματων - κοκκινο/πρασινο,μωβ/μπλε/ροζ κλπ.... - σχεδον σε ολα του τα παιχνιδια.

Ψαχνω ΜΑΜΕ -αν υπαρχει - να ανταποκρινεται στα τεχνικα στοιχεια του laptop.

Tο laptop που εχω ειναι αυτο....

Εταιρια: Toshiba

Μοντελο:Satellite A300

Windows: 7 Ulltimate

Επεξεργαστης: Intel® Core 2 Duo CPU T6400 @ 2.00GHz 2.00GHz

Εγκατεστημενη Μνημη (RAM): 3,00 GB

Τυπος συστηματος: Λειτουργικο συστημα 32-bit

Καρτα Γραφικων: ATI Mobility Radeon HD 3470 supporting HyperMemory technology

Οθονη: 15.4 ", Toshiba TruBrite WXGA TFT High Brightness display
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σταυρο καλησπερα,πριν δουμε την απορια σου για να δουμε απο πρεπει να ξεκινησουμε,εχεις ξαναχρησιμοποιησει το ΜΑΜΕ; :)
 
Σταυρο σιγουρα παιζει στο λαπτοπ σου...εδω παιζει σε pentium III (η παλαιοτερη εκδοση) δεν θα παιζει σε διπυρηνο???
 
Aardvark είπε:
Σταυρο καλησπερα,πριν δουμε την απορια σου για να δουμε απο πρεπει να ξεκινησουμε,εχεις ξαναχρησιμοποιησει το ΜΑΜΕ; :)
Οχι,πρωταρης στο αθλημα.... :baby2:

angel_grig είπε:
Σταυρο σιγουρα παιζει στο λαπτοπ σου...εδω παιζει σε pentium III (η παλαιοτερη εκδοση) δεν θα παιζει σε διπυρηνο???
Για αυτο εδωσα τεχνικα στοιχεια.... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα