ΜΑΜΕ CHD / Sega Model 2 / και άλλοι arcade emulators

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Λοιπόν, το'χουν οι μέρες όπως καταλάβατε.

Η καμπίνα είναι σχεδόν έτοιμη, και είμαι στη φάση του γεμίσματος.

Σκεφτόμουν να βάλω μερικά extra arcade emulators από πιο σύγχρονα συστήματα.

Με τα Model 2 Sega, τα CPS2 CPS3 δεν έχω κάποιο θέμα γιατί είναι και μικρά τα σετάκια σε χώρο.

Το θέμα είναι κυρίως με τα CHD>..το σετ είναι ακραία μεγάλο και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα πιο πολλά παιχνίδια δεν θα παίζουν....

Μπορεί κάποιος που να έχει το σετ και να έχει δοκιμάσει τα παιχνίδια να μου προτείνει κάποιους συγκεκριμένους τίτλους που τους παίζει σωστά το ΜΑΜΕ για να κατεβάσω μερικά επιλεγμένα από αυτά???

Επίσης, αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε arcade emulator που δεν το έχω πάρει χαμπάρι, σας παρακαλώ κάντε το χεχεχε....
 
Οπωσδήποτε θα πρέπει να κατεβάσεις "RAINE". O Emulator τα σπάει και έχει διαφορετική αίσθηση από τον ΜΑΜΕ, must για ένα.

Όσο για τα CHDs δεν έχω ασχοληθεί μια και δεν παίζουν καλά στα σημερινά μηχανήματα. Do non bother όπως θα έλεγε και ο Phil!
 
pooky(1) είπε:
Οπωσδήποτε θα πρέπει να κατεβάσεις "RAINE". O Emulator τα σπάει και έχει διαφορετική αίσθηση από τον ΜΑΜΕ, must για ένα.
Όσο για τα CHDs δεν έχω ασχοληθεί μια και δεν παίζουν καλά στα σημερινά μηχανήματα. Do non bother όπως θα έλεγε και ο Phil!
Για τα CHD φίλε μου...δεν έχω ασχοληθεί και εγώ για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Αλλά είπα να ρωτήσω μπας και κάτι καλό μου έχει διαφύγει.

Ο RAINE είναι σαν το MAME ή εξομοιώνει κάποιο άλλο σύστημα?
 
http://emulator-zone.com/doc.php/arcade/raine.html

ότι χρειάζεσαι σε μερικές γραμμές και link να τον κατεβάσεις.

Δεν είναι MAME, αλλά ότι εξομοιώνει το κάνει πολύ καλά και με άλλο "αέρα".

Ποτέ δεν υπήρξα φανατικός του ΜΑΜΕ, και ούτε θα γίνω ποτέ.......
 
Μάλιστα, το έψαξα και εγώ λίγο και έβαλα να κατεβαίνει το σετ του....

Εγώ δεν υπήρξα γενικά ποτέ φίλος του emulation, πάντα προτιμώ το πραγματικό, αλλά στην περίπτωση της καμπίνας είναι μονόδρομος ;)

Επομένως το Raine παίζει διάφορα από τα παιχνίδια που παίζει και το ΜΑΜΕ απλώς ίσως κάποια να τα παίζει καλύτερα? καλά το έχω καταλάβει?

και γενικά παρατηρώ ότι λίγο πολύ το ΜΑΜΕ παίζει τα πάντα και απλώς υπάρχουν εξειδικευμένα προγράμματα εξομοίωσης για συγκεκριμένες πλατφόρμες/αρχιτεκτονικές/εταιρίες....

Υπάρχει αλήθεια διαφορά στην απόδοση του κάθε παιχνιδιού μεταξύ των διαφόρων εξομοιωτών ή μήπως αυτή η διαφορά είναι αμελητέα?
 
Αν ξεκινήσουμε και μόνο από το γεγονός ότι ένας emulator είναι γραμμένος να εξομοιώνει παιχνίδια συγκεκριμένων εταιρειών που τρέχουν σε συγκεκριμένο hardware, η απάντηση έρχεται μόνη της!!!!

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, η προσπάθεια που λέγεται "ΜΑΜΕ" είναι μνημειώδης και αξίζει αμέριστου και άπειρου respect, απλά το "all-in-one" ποτέ δεν μου άρεσε και δεν συμβάδισε με το δικό μου τρόπο ζωής. Προτιμώ τις εξειδικευμένες λύσεις όπου είναι δυνατόν.

Περιμένω εντυπώσεις.

Αξιόλογη προσπάθεια του παρελθόντος ήταν και ο "Kallus". Ήταν φυσικά γιατί τώρα πια.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
απλά το "all-in-one" ποτέ δεν μου άρεσε και δεν συμβάδισε με το δικό μου τρόπο ζωής. Προτιμώ τις εξειδικευμένες λύσεις όπου είναι δυνατόν.
Περιμένω εντυπώσεις. ..
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα!

Έχω ήδη βάλει τον WinKawaks για τα CPS και πάω τώρα να τον σετάρω.

Μετά θέλω να δοκιμάσω τον CPS3 emulator να δω αν θα παίξει σωστά.

Μέχρι το βράδυ θα έχω βάλει Zinc και Raine...
 
Callus και όχι Kallus, πολύ σωστά!!!!!!!
 
Plink είπε:
Μέχρι το βράδυ θα έχω βάλει Zinc
Θα πάθεις πλάκα μ' αυτόν,θυμήσου το ! ;)

Παίζει πολύ καλά κάποια παιχνίδια,τα οποία στο MAME τελευταία φορά που τα δοκίμασα (στην 0.117 έκδοση δηλαδή) δεν παίζανε καλά...

Winkawaks για NEO-GEO και CPS2 επίσης είναι ωραία επιλογή,μια χαρά emulator κι αυτός,αν και σταμάτησε να εξελίσσεται πλέον....
 
CHD που να παιζουν σωστα υπαρχουν αλλα πολλα ειναι παιχνιδια σκοποβολης που δεν αξιζει να τα βαλεις για ευνοητους λογους.

Τα μονα 3 (οχι σκοποβολης) που εχω δοκιμασει και παιζουν ειναι τα killer instinct 1 kai 2, καθως και το mace. Το τελευταιο ομως θα ειναι πολυ αργο για το μηχανημα που θα εχει η καμπινα σου. Τα killer instinct θα πρεπει να παιζουν OK σε μηχανημα 2Ghz. Τουλαχιστον το 1
 
Ρε Νίκο,αλήθεια,το Mace σε τι μηχάνημα σου έτρεξε καλά ;;;
 
manos426f είπε:
Ρε Νίκο,αλήθεια,το Mace σε τι μηχάνημα σου έτρεξε καλά ;;;

Θα τρεχει καλα στο επομενο που θα παρω!

Τωρα εχω core 2 duo 2.66Ghz (OC στα 3 Ghz) με 2 GB RAM και παει γυρω στο 85-90% οταν φτανουμε στο gameplay.

Καρτα γραφικων 8800GTS (αυτη του 2006 με τα 640ΜΒ)
 
bspus είπε:
Θα τρεχει καλα στο επομενο που θα παρω!
Τωρα εχω core 2 duo 2.66Ghz (OC στα 3 Ghz) με 2 GB RAM και παει γυρω στο 85-90% οταν φτανουμε στο gameplay.

Καρτα γραφικων 8800GTS (αυτη του 2006 με τα 640ΜΒ)
A καλά σώθηκα...τι να κάνει ρε ο ταπεινός Athlon64 3000+ (στα 2Ghz με το ζόρι?)...

Ούτε καν θα μπω στη διαδικασία να δοκιμάσω να τρέξω κάτι τέτοιο...
 
Το winkawaks δεν μπορώ με τίποτα να το κάνω να παίξει σωστά στην καμπίνα...

Τώρα ασχολούμαι με τον Nebula, εξαιρετικός emulator μπορώ να πω.

Παίζει εξαιρετικά όλα τα παιχνίδια του σετ του...το μόνο που παρατήρησα είναι μερικά μικροπροβλήματα στον ήχο, αλλά φαντάζομαι αυτά θα διορθώνονται.

btw ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος emulator που να παίζει αξιοπρεπώς κάποια έκδοση του virtual tennis της Sega???
 
bspus είπε:
Τα killer instinct θα πρεπει να παιζουν OK σε μηχανημα 2Ghz. Τουλαχιστον το 1
Αν και τα 2 Killer Instinct games παίζουν στο MAME,θα προτείνω επίσης τον emulator για το Ultra 64,τον U64emu,που είχε βγει πακέτο μ' αυτά και τα παίζει άψογα ! :) (~210ΜΒ όλο το πακέτο...)
 
στους εξομοιωτές των sega model 2 και cps3 παίρνω ένα σφάλμα ότι μου λείπει το d3d9.dll...

έχει κανείς καμιά ιδέα???

έψαξα λίγο στο νετ και στο φόρουμ των συγκεκριμένων emulator, αλλά δεν βρήκα άκρη...
 
Πιθανότατα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο DirectX update, προφανώς αυτό που έχεις εγκατεστημένο δεν είναι επαρκώς σύγχρονο για τους συγκεκριμένους emulators.
 
Maddog είπε:
Πιθανότατα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο DirectX update, προφανώς αυτό που έχεις εγκατεστημένο δεν είναι επαρκώς σύγχρονο για τους συγκεκριμένους emulators.
αυτό που φοβόμουν γιατρέ....

θα το ψάξω και ελπίζω να μην μου τα χαλάσει όλα...
 
Όχι ρε,δε νομίζω να σου δημιουργήσει καμιά ανακατωσούρα ένα DirectX update....
 
Πίσω
Μπλουζα